Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Restructuring of port economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono organizację aparatu usługowego w portach polskich w latach 1950-1990, przemiany organizacyjne i własnościowe po 1991 roku, model funkcjonowania portów morskich ujścia Odry i kierunki dalszej prywatyzacji.
Artykuł dotyczy najważniejszych aspektów funkcjonowania portów Pomorza Zachodniego w latach 1946-1995. Podzielono je na lata odbudowy (1945-1949), lata rozwoju gospodarki portowej (1950-1977), lata ekonomicznej stagnacji (1978-1989) oraz przemiany w latach 90-tych.
Artykuł dotyczy zmian, jakie zaszły w działalności polskich portów morskich w okresie transformacji. Autor przedstawił proces restrukturyzacji portów morskich na drodze ich komercjalizacji i prywatyzacji. Scharakteryzował założenia związane z przyszłością portów morskich takie jak: siła gospodarcza zaplecza, aktywizacja regionalna, układ powiązań i sprawność systemu transportowego z zapleczem, problem konkurencji oraz polityka morska państwa. Podkreślił także konieczność promocyjnej i protekcyjnej pomocy państwa.
Przedmiotem artykułu była próba analizy procesów, które przez ostatnie sto lat wpływały i ukształtowały obecną strukturę przestrzenną małych portów oraz prspektywa zachowania w przyszłości ich zabytkowej budowy. Uwzględnione zostały kolejne porty: Kołobrzeg, Darłowo, Ustka, Łeba, Władysławowo, Jastronia, Hel i Puck. Za istotne czynniki historyczne, wpływające na strukturę małych portów, uznano klęskę Niemców w II wojnie światowej i politykę morską PRL, a współcześnie komunalizację portów i wkraczanie zabudowy miejskiej do portów, a także przemiany w rybołóstwie i rozwój turystyki.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.