Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Restructuring of shipbuilding industry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł przedstawia restrukturyzację sektora stoczniowego w Polsce po decyzji Komisji Europejskiej o zamknięciu stoczni w Szczecinie i Gdyni na tle międzynarodowych uwarunkowań konkurencyjności sektora oraz restrukturyzacji realizowanej od lat 90-tych. Artykuł pokazuje jak ograniczenie potencjału sektora stoczniowego w Polsce wplata się w przesunięcia produkcji statków w skali świata. Analiza wpływu restrukturyzacji z ostatnich lat na regionalne rynki pracy i przemysły powiązane pokazuje pozytywne perspektywy dla przemysłu stoczniowego w pomorskim i pesymistyczne w zachodniopomorskim. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono przyczyny kryzysu przemysłu stoczniowego w Polsce oraz zwrócono uwagę na szanse wyjścia z kryzysu.
Fakt członkostwa w UE może przynieść polskim stoczniom korzyści wynikające z wprowadzania w życie Programu LeaderSHIP 2015. Zapowiedź stworzenia między innymi europejskiego funduszu gwarancyjnego na finansowanie budowy statków może poprawić dostęp polskich stoczni do kredytów. W opinii Komitetu Ekonomiczno-Społecznego wprowadzenie takiego systemu powinno być traktowane przez Komisję Europejską w sposób priorytetowy. (fragment tekstu)
4
Content available remote Funkcjonowanie zakładu pracy w aspekcie koncepcji stakeholders
75%
W niniejszym artykule omówiona zostanie Stocznia Szczecińska SA, która jako jedna z pierwszych przystosowała się do nowej rzeczywistości po zmianie systemowej dzięki pionierskiemu postępowaniu układowemu. Była stawiana jako pozytywny wzór przekształceń własnościowych. Można powiedzieć, że była modelowym przykładem zakładu, który "sobie poradził". W związku z tym chciałabym przedstawić otoczenie, w jakim ona funkcjonowała, jakie elementy z niego były mniej bądź bardziej istotne dla tego zakładu pracy. Sprawy, które doprowadziły do jej upadku będą zajmowały marginalną pozycję, bo nie jest to celem niniejszego artykułu. (fragment tekstu)
Od początku lat 90-tych Stocznia Szczecińska S.A. realizuje strategię mającą na celu utworzenie struktury gospodarczej zbliżonej do funkcjonujących na świecie, w których przemysł okrętowy odgrywa istotną rolę. Planowano utworzenie grupy kapitałowej o zdywersyfikowanym zakresie produkcji, z szansą na kontrolowanie około 60% kosztów materiałowych budowanych statków. W referendum przeprowadzonym wśród załogi uzyskano poparcie dla takiego rozwiązania. Założono również, że procedury zastosowane przy restrukturyzacji firmy będą odpowiadać światowym standardom.(fragment tekstu)
Polityka państwa wobec przemysłu stoczniowego po 2015 r. była ukierunkowana na jego odbudowę m.in. poprzez realizację programu "Batory". Celem artykułu jest zbadanie założeń i realizacji jednego z projektów rządowych, a mianowicie "Batory", który zakładał m.in. innowacje w sektorze stoczniowym i stymulowanie budowy polskich jednostek pływających (promów pasażersko-samochodowych dla polskich armatorów - Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM) i Polskiej Żeglugi Bałtyckiej SA (PŻB SA). Dążąc do osiągnięcia powyższego celu badawczego, starano się odpowiedzieć na następujące pytania badawcze: (1) Jaka była kondycja przemysłu stoczniowego w kontekście produkcji statków i liczby osób zatrudnionych? (2) Jakie decyzje podjął rząd w zakresie budowy promów dla polskich armatorów? (3) Jakie czynniki miały wpływ na niepowodzenie realizacji projektu "Batory"? W badaniach zastosowano następujące metody: decyzyjną, porównawczą, dogmatyczną i statystyczną. Artykuł oparto na eksplikacji aktów prawnych, stenogramów z posiedzeń Sejmu RP, raportów Najwyższej Izby Kontroli (NIK) oraz dotyczącego sytuacji w przemyśle stoczniowym w Polsce opublikowanym na stronie internetowej gospodarkamorska.pl. Jest on zatem analizą politologiczną. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono sytuację przemysłu stoczniowego Polski w latach 90. Zwrócono uwagę na skutki upadłości Stoczni Szczecińskiej dla całej branży okrętowej.
W ciągu siedemdziesięciu lat istnienia stoczniowcy gdyńscy zbudowali prawie 550 różnego rodzaju jednostek pływających o łącznej nośności ponad pięć i pół mln ton. Ich odbiorcami było 87 armatorów z 21 państw. Na gdyńskiej pochylni i w dokach wybudowano m. in. 118 drobnicowców, 67 masowców i 34 zbiornikowce, 214 jednostek rybackich oraz 28 okrętów wojennych. (abstrakt oryginalny)
Rozstrzygają się losy polskich stoczni, a także przyszłość Fabryki Samochodów Osobowych (FSO) na Żeraniu - symbolu polskiej motoryzacji. Decyzje ważne dla rozwoju tych sztandarowych niegdyś przedsiębiorstw zapadną w instytucjach wspólnotowych - Komisji Europejskiej (KE) i Europejskim Trybunale Sprawiedliwości (ETS). Zarówno stocznie, jak i FSO, korzystały bowiem w ostatnich latach z pomocy państwa i nadal potrzebują wsparcia, a te kwestie w Unii Europejskiej podporządkowane są całkowicie prawu wspólnotowemu. Komisja Europejska kontroluje, aby pomoc publiczna dla przedsiębiorstw była przyznawana zgodnie z tymi zasadami. Państwa członkowskie zobowiązane są do współpracy z Komisją i do dostarczania jej niezbędnych informacji. Udzielenie pomocy publicznej przedsiębiorcom oznacza zapewnienie im uprzywilejowanej pozycji w stosunku do firm, które wsparcia nie otrzymały. Uzyskana sztucznie przewaga może zakłócić mechanizmy wolnej konkurencji, a zatem wpłynąć negatywnie na całą gospodarkę. Dlatego we Wspólnocie obowiązuje zakaz świadczenia pomocy publicznej z wyjątkami dozwolonymi z mocy prawa lub na mocy decyzji organów Wspólnoty. Sytuacja, w jakiej znajdują się obecnie stocznie i żerańska fabryka, nasuwa pytanie: czy te surowe przepisy ograniczają rozwój polskich przedsiębiorstw, czy też raczej dyscyplinują wydawanie publicznych środków? (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.