Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Restrukturyzacja budownictwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest próba wyodrębnienia najważniejszych socjoekonomicznych motywów podejmowania renowacji zabudowy wraz z przedstawieniem własnej propozycji postępowania badawczego w tym zakresie. Porównano wysokość dochodów ze stanem technicznym zabudowy. Omówiono przestrzenne zróżnicowanie estetyki zabudowy oraz odnowę zabudowy w stosunku do działalności gospodarczej. Opisano problem świadomej i celowej dewastacji obiektów budowlanych.
Autorzy opisali zmiany organizacyjno-instytucjonalno-prawne, jakie przyniosła transformacja gospodarki czeskiej po 1989 roku w branży budownictwa mieszkaniowego. Okres dekady lat 90. cechował się restrukturyzacją, prywatyzacją i późniejszą internacjonalizacją rynku, co przyniosło wiele nowości z krajów zachodnich. Widoczne są one na przykład w zakresie stosowania nowych technologii lub wdrożenia nowoczesnych materiałów budowlanych. Przykładem tych innowacji jest boom w budowie domów energooszczędnych.
Restrukturyzacja dotąd była traktowana jako zmiany własnościowe firmy. Teraz rozszerza się o inne elementy, takie jak: zmiana orientacji z produkcyjnej na marketingową. Przedstawiono główne kierunki doskonalenia systemów zarządzania przedsiębiorstwem. W konkluzji podano, iż uświadomiono sobie konieczność wdrożenia marketingowej orientacji w przemyśle budowlanym. W Regionie Kujawsko-Pomorskim ok. 65 proc. przedsiębiorstw rozwija się w tym kierunku intensywnie.
4
Content available remote Functional Diversification of Post-war Neighbourhoods - Novi Sad Case Study
75%
W artykule przedstawiono przykład osiedla mieszkaniowego o nazwie Limans w Nowym Sadzie, w Serbii. Studium przypadku stanowi jego część o nazwie Liman 3. Jest to dobry przykład świadczący o stopniowej funkcjonalnej dywersyfikacji osiedla od czasów powojennych do dzisiaj. Podejście badawcze Autorek opiera się na połączeniu narzędzi: Space Syntax, Spacematrix i Mixed-use index. Wykorzystano także analizę kontekstualną ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień społecznych i gospodarczych. Celem artykułu jest pokazanie, w jaki sposób lokalna specyfika w połączeniu z globalnymi wpływami spowodowały przejście od całkowicie mieszkaniowego do umiarkowanie mieszanego osiedla w ciągu ponad 40 lat rozwoju. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówione zostały tendencje zmian zachodzących w zasobach rzeczowych budownictwa oraz ich oddziaływanie na konkurencyjność przedsiębiorstwa budowlanego.
W artykule scharakteryzowano proces przemian strukturalnych polskiego budownictwa w okresie 1990-1999. Przedstawiono czynniki determinujące przemiany w budownictwie, jako wynik negatywnych zjawisk w obszarze inwestycyjnym w sprzężeniu z procesem transformacji całej gospodarki. Omówiono zakres przekształceń w płaszczyźnie produktowo-technologicznej, organizacyjno-własnościowej i ekonomicznej budownictwa w aspekcie zachodzących gwałtownie zmian otoczenia zewnętrznego.
Omówiono kierunki przemian otoczenia przedsiębiorstw budowlanych spowodowane dokonującą się transformacją gospodarki kraju i postępującą globalizacją. Zaprezentowano siły napędzające przemiany w otoczeniu przedsiębiorstwa budowlanego oraz ukazano ich wpływ na dalsze funkcjonowanie firmy.
W latach dziewięćdziesiątych XX wieku zaszły daleko idące zmiany strukturalne w całej gospodarce polskiej. Dotyczyły one również budownictwa. Na transformację ustrojową nałożyły się wahania głównych mierników sytuacji gospodarczej związanych z cyklem koniunkturalnym. Między ogólną sytuacją gospodarczą a sytuacją w budownictwie istnieje ścisła zależność. Rozwój rynku budowlanego podlega wahaniom cyklicznym tak, jak cała gospodarka. Obserwuje się pewne przesunięcie tych wahań w stosunku do siebie. Ożywienie w budownictwie następuje z reguły później niż w gospodarce. Podstawowymi miernikami aktywności gospodarczej są Produkt Krajowy Brutto (PKB), inflacja, stopa bezrobocia, saldo bilansu płatniczego. Wskaźnikami opisującymi poziom aktywności gospodarczej dla budownictwa są: sprzedaż produkcji budowlano-montażowej, wydane pozwolenia na budowę, zawarte kontrakty, rozpoczęte inwestycje oraz liczba obiektów oddanych do użytku. Do przeprowadzanych analiz autorka przyjęła horyzont czasowy 1990-2002. Tam, gdzie było to ważne ze względu na istotne dla całościowej analizy rynku budowlanego wydarzenia horyzont czasowy został przedłużony do 2003 roku. Liczba pozwoleń wydanych na budowę rozpatrywana jest od momentu powołania Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, tj. od 1995 roku. Liczba pozwoleń wydanych na budowę mieszkań ze względu na brak badań GUS do 1992 roku analizowana jest na podstawie danych z okresu 1992-2003. (fragment tekstu)
Po sześciu latach przerwy ma szansę powrócić budownictwo społeczne. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów mieszkaniowych o stałej stopie procentowej. Według planów resortu infrastruktury nowy instrument zwrotny, realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, umożliwić ma wybudowanie 10 tys. lokali mieszkaniowych w ciągu najbliższych pięciu lat. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.