Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Restrukturyzacja energetyki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Obecnie w Polsce ścierają się dwa alternatywne poglądy dotyczące zakresu ingerencji państwa w gospodarkę: • poglądy liberalne, wskazujące na konieczność prywatyzacji przedsiębiorstw i doprowadzenia do nieskrępowanej konkurencji na rynku; • poglądy protekcjonistyczne, zgodnie z którymi konieczne jest utrzymanie - a nawet zwiększenie - wpływu instytucji państwa na zarządzanie przedsiębiorstwami. W podejściu tym podkreśla się narodowy charakter poszczególnych firm. W polskich warunkach brakuje jasno określonych kryteriów wskazujących rządzącym, które dziedziny gospodarowania powinny pozostać w krajowych "rękach" ze względu na bezpieczeństwo gospodarcze kraju, a które mogą zostać sprywatyzowane. Kwestie, które obszary mogą zostać sprywatyzowane, są niejednokrotnie rozstrzygane w trakcie tarć wewnętrznych między członkami różnego rodzaju grup interesów oraz przez lobbing wywierany na przedstawicieli instytucji rządowych. (fragment tekstu)
2
Content available remote Biowioska : niemiecka koncepcja wsi bioenergetycznej
75%
Zagadnienia związane z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii bardzo zyskują na znaczeniu w ostatnim dziesięcioleciu. Wśród krajów Unii Europejskiej pozycję lidera przemian w zakresie przebudowy systemu energetycznego, w tym zarazem innowacyjnych rozwiązań w zakresie nowego modelu wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, zajmują Niemcy. W artykule zaprezentowano koncepcję wsi bioenergetycznej, która stanowi element transformacji energetycznej Niemiec. Model wdrażania, a przede wszystkim doświadczenia wynikające z jej wprowadzania w sferze społecznej, jak również rozwiązania techniczne powinny być stosowane przez inne kraje. Celem artykułu jest przedstawienie niemieckiej koncepcji tzw. Bioenergiedorf (zwanej także biowioską lub wsią bioenergetyczną) wraz z jej oceną, w szczególności pod względem ekonomicznej efektywności. W świetle problemów, pojawiających się przy tworzeniu niemieckich biowiosek, koncepcja samowystarczalnej wioski (pierwotnie oparta wyłącznie na wykorzystaniu biomasy) ewoluuje w kierunku szerokiego wykorzystania innych nośników energii odnawialnej. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań autorów referatu jest próba oceny transformacji (zakresu i pola działań) krajowych rynków energii w rynek wspólny i jednolity dla Europy. Mija 10 lat usilnych starań w sferze politycznej i prawnej UE o zliberalizowanie i zintegrowanie krajowych rynków energii elektrycznej i rynku gazu, a skutki pozytywne są ciągle mizerne. Jednolity rynek energii elektrycznej i rynek gazu miały być jedną z dróg wiodących do gospodarczego sukcesu (np. strategia lizbońska). W celu przeobrażenia zróżnicowanych, nieefektywnych i skostniałych krajowych rynków z mozołem i przez lata budowano wspólnotową politykę energetyczną. Jej niezmiennie trwałym imperatywem było i jest zwiększanie konkurencji i tym samym korzyści nie tylko dla bezpośrednich konsumentów energii (ekonomiczny wymiar spójności), ale i dla samego sektora poprzez poprawę jego efektywności. Podkreślić jednak trzeba, iż nie zakładano ujednolicenia całego zakresu polityk krajowych. W wielu sprawach decyzje powinny być podejmowane w ramach zasady pomocniczości, np. w zakresie wykorzystania energii atomowej. (fragment artykułu)
Przemiany energetyczne w Niemczech oparte są na koncepcji przyjętej w 2010 oraz na postanowieniach polityki energetycznej z czerwca 2011 roku. Program przyspieszonych działań, wynikających z tej koncepcji, jest reakcją na katastrofę reaktora w japońskiej Fukushimie w marcu 2011 roku. Wynikające ze wspomnianej koncepcji cele uwzględniają odejście od energii atomowej, zaplanowane na rok 2022, są bardziej zaostrzone i przewidują przebudowę systemu zaopatrzenia Niemiec w energię aż do osiągnięcia wysokowydajnego systemu energetycznego, charakteryzującego się przewagą udziału energii odnawialnej. (fragment tekstu)
Obszar województwa śląskiego w okresie ostatniego ćwierćwiecza doświadczył wielu projektów restrukturyzacyjnych zarówno w aspekcie terytorialnym, społecznym, jak i branżowym. U podstaw podejmowanych działań leżało zwykle przekonanie o konieczności gruntownych i skoordynowanych zmian. Region w analizowanym okresie cechował się bowiem zdekapitalizowaniem zasobów technicznych, monokulturowością struktury gospodarczej, przestarzałą infrastrukturą techniczną, zaniedbanym i niewydolnym układem komunikacyjnym, pogarszającą się sytuacją finansową przemysłu w związku z małym napływem kapitału oraz niską dynamiką procesów inwestycyjnych, słabością sektora finansowego i ubezpieczeniowego, wzrostem bezrobocia i związanymi z nim problemami społecznymi, relatywnie niskim poziomem wykształcenia mieszkańców, zdewastowanymi zasobami mieszkaniowymi oraz niebywałą wprost koncentracją źródeł zagrożeń środowiskowych. W przedstawionym kontekście aktualna strategia rozwoju województwa pod nazwą "Śląskie 2020", zawierająca w sobie zestaw ukierunkowanych celów, oczekiwanych zmian i wyselekcjonowanych narzędzi wraz ze sposobami ich osiągnięcia nie jest dla regionu jakimkolwiek novum - ani formalnym, ani funkcjonalnym. (fragment tekstu)
Rozwój kogeneracji stanowi element transformacji sektora ciepłowniczego w Polsce. W związku z tym państwo stosuje różne mechanizmy dofinansowań. Jednym z nich jest premia kogeneracyjna, która ma na celu stymulację inwestycji w wysokosprawną kogenerację. Polega ona na dofinansowaniu wytworzonej energii elektrycznej podmiotom, które wygrały aukcję na premię kogeneracyjną, a następnie dokonały inwestycji w nowe silniki kogeneracyjne. Celem niniejszego artykułu jest ocena wykorzystania premii kogeneracyjnej. Teza zakłada, że premia kogeneracyjna, mimo jej pomocowego charakteru, nie jest wykorzystywana przez inwestorów. Świadczy o tym niski stopień kontraktacji dopłat dostępnych w poszczególnych aukcjach. Dla realizacji celu badania przeanalizowano stosunek wolumenu zakontraktowanych dopłat w ramach aukcji na premię kogeneracyjną do wolumenu dostępnego do zakontraktowania w poszczególnych aukcjach. W ramach badania źródeł wtórnych autor dokonał analizy: wyników aukcji na premię kogeneracyjną, raportów sektorowych, ceny emisji CO2, rodzajów paliw, jak również zagregowanych danych finansowych ciepłowni działających w Polsce. Badania mają charakter implikacyjny, potwierdzają brak adekwatności premii kogeneracyjnej do sytuacji finansowej potencjalnych inwestorów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest uzasadnienie celowości dywersyfikacji usług edukacyjnych w kontekście transformacji energetycznej oraz zwrócenie uwagi na nowoczesne podejścia i metody nauczania, które przyczyniają się do wdrażania zmian w przemyśle węglowym w kontekście jego reformy wspierającej bilans energetyczny kraju. Artykuł bada trendy we współczesnym rozwoju przemysłu węglowego, a także potencjał tej dziedziny w oparciu o transformację energetyczną, biorąc pod uwagę kierunki i perspektywy rozwoju usług edukacyjnych jako znaczeń przystosowania się do zmian reformatorskich. Rozważono przykłady reform przemysłu węglowego na Ukrainie, w Polsce i w Kazachstanie, zwracając uwagę na kwestię przekwalifikowania emerytowanych pracowników. Analizie i dyskusji poddano wyniki przeprowadzonego badania postaw respondentów dotyczącego znaczenia szkoleń w sektorze energetycznym, które mogą być wykorzystane w przypadku transformacji energetycznej, czyli reformy przemysłu węglowego. Respondentami były osoby początkujące, dla których priorytetem są umiejętności zawodowe niezbędne do rozwiązywania zadań zawodowych. W przypadku respondentów, którzy mają już doświadczenie praktyczne, ważne jest, aby kontynuować naukę. W ramach niniejszego badania oceniono również opinię respondentów na temat priorytetu kompetencji dostarczających umiejętności twardych i miękkich dla branży energetycznej. Przedstawiono kierunki i sposoby rozwoju usług edukacyjnych w warunkach reformy górnictwa. (abstrakt oryginalny)
Polska transformacja ustrojowa w 1989 roku przyniosła istotne zmiany nie tylko na płaszczyźnie politycznej, społecznej, ale także gospodarczej. Polska gospodarka, która do tej pory była gospodarką centralnie planowaną, musiała zostać gwałtownie przekształcona w gospodarkę wolnorynkową. W związku z tym przeobrażeniom musiało ulec wiele dziedzin gospodarki, w tym górnictwo zwłaszcza węgla kamiennego. W 1990 roku w Polsce działało 71 kopalń, zatrudniających blisko 400 tysięcy osób. Trwający do dziś proces likwidacji kopalń rozpoczął się w 1994 roku. Wałbrzyskie Kopalnie Węgla Kamiennego były jednymi z pierwszych, które zostały zlikwidowane. Polska od dawna jest uzależniona od węgla w produkcji energii, ale kraj stoi w obliczu rosnącej presji na przejście na czystsze i bardziej zrównoważone źródła energii w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i złagodzenia skutków zmian klimatycznych, aby wypełnić założenia polityki klimatycznej UE. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego w Polsce były związane z transformacją polityczną, ponieważ zmiany ustrojowe otworzyły drzwi dla społecznej partycypacji w procesach decyzyjnych. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego w Polsce aktywnie włączają się do debaty związanej z transformacją energetyczną. Podkreślić należy jednak, że rola społeczeństwa obywatelskiego w tym procesie jest zróżnicowana. Z jednej strony wywierana jest presja na rządzących, związana z szybkim odejściem od węgla, z drugiej jednak strony społeczeństwo obywatelskie wyraża swój niepokój dotyczący zmian w strukturze zatrudnienia, która jest nieuniknioną konsekwencją transformacji energetycznej. Celem artykułu jest zaproponowanie narzędzia pozwalającego zwiększyć społeczną partycypację w procesie transformacji energetycznej przy jednoczesnej budowie konsensusu społecznego. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest analiza wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego (FTK) w Niemczech wydanego w marcu 2021 r., w którym Trybunał orzekł, że osiągnięcie neutralności klimatycznej jest nowym, konstytucyjnym obowiązkiem władz publicznych. Przesłankami podjęcia niniejszych badań stał się nie tylko fakt przełomowego charakteru tego orzeczenia, ale także jego spodziewany wpływ na kształtowanie się nowej linii orzeczniczej w sprawach środowiskowych, których liczba w państwach europejskich sukcesywnie rośnie. W ramach badań należy zweryfikować hipotezę badawczą, że najnowsze orzecznictwo FTK pozwala na przyjęcie założenia, że postępujący proces ekologizacji praw człowieka w niemieckim porządku konstytucyjnym prowadzi do wyewoluowania nowej grupy uprawnień związanych z osiągnięciem neutralności klimatycznej. Ze względu na doniosłą rolę orzecznictwa FTK niniejsze badania stanowią głos w dyskusji nad aktualnymi wyzwaniami, z którymi musi mierzyć się judykatura w obliczu konieczności implementacji Europejskiego Zielonego Ładu, a także rolą i znaczeniem neutralności klimatycznej jako nowej wartości konstytucyjnej. W badaniach posłużono się metodą dogmatycznoprawną, przeprowadzono również analizę wybranego orzecznictwa FTK oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Niniejsze rozważania prowadzą do konkluzji, iż w najnowszym orzecznictwie poświęconym kwestiom klimatycznym FTK koncentruje się przede wszystkim na ocenie konstytucyjności celów regulacji i przedsięwziętych środków służących terminowemu osiągnięciu neutralności klimatycznej. Należy jednak uznać, że w ciągu najbliższych lat zakres odpowiedzialności władz publicznych znacząco się zwiększy. Nie można wykluczyć, że po 2030 r. FTK będzie musiał ponownie zmierzyć się z pytaniem już nie tylko o celowość działania władz, lecz także efektywność przyjętych rozwiązań. W ocenie autorki do tego czasu sądowa, progresywna wykładnia przepisów Ustawy zasadniczej będzie potwierdzeniem rosnącego znaczenia neutralności klimatycznej jako nowej wartości o konstytucyjnym znaczeniu. (abstrakt oryginalny)
Strukturalne problemy gospodarcze Turcji doprowadziły do poważnych wyzwań dla rozwoju kraju, zwłaszcza w gospodarce po pandemii koronawirusa. Jednym z takich wyzwań jest osiągnięcie założeń zrównoważonego rozwoju w połączeniu z zachowaniem przewag konkurencyjnych tureckiej gospodarki. Utrata głównych sił napędowych gospodarki kraju, w tym turystyki i logistyki, w połączeniu z pogorszeniem się sytuacji gospodarczej systemu monetarnego kraju to główne elementy obecnego kryzysu. Kontrowersje te są analizowane w artykule wraz z poszukiwaniem najlepszych opcji rozwoju energetyki w Turcji. Poszukiwanie to obejmuje ekonomiczne aspekty aktualnej sytuacji w kraju. Autorzy stawiają i udowadniają hipotezę, że system energetyczny Turcji może mieć większy wpływ na jej rozwój gospodarczy. Dowód ten opiera się na analizie miksu energetycznego oraz na wnikliwym przeglądzie potencjału kraju dla rozwoju zielonej energii i jej efektywności ekonomicznej. Kluczowe wnioski z artykułu są takie, że zrównoważony rozwój i rozwój zielonej energii w Turcji to zupełnie różne procesy, które celowo dzieli się środkami politycznymi, powodując, że Turcja ma poważne problemy z rozwojem energetyki, ponieważ w obecnym stanie ma ona niewielki wpływ na rozwój gospodarczy. Zostały wypracowane rekomendacje, których realizacja pozwoli na lepsze ustrukturyzowanie rozwoju energetyki. (abstrakt oryginalny)
Transformacja energetyczna wymaga zmiany w strukturze wykorzystywanych nośników energii. Celem artykułu jest określenie roli gazu ziemnego w polityce energetycznej Unii Europejskiej i Polski jako paliwa przejściowego w kontekście promowanej polityki zrównoważonego rozwoju. W analizowanych dokumentach przedstawiających wizje polityki energetycznej obserwuje się zróżnicowane podejście do efektów zastosowania gazu ziemnego. Przeprowadzono analizę i ocenę możliwych efektów wykorzystania gazu ziemnego w miksie energetycznym Polski. W badaniach zastosowano metodę analizy dokumentów. Uwzględniono sześć atrybutów zrównoważonego gospodarowania energią i relacje między nimi. W rezultacie stwierdzono: 1. gaz ziemny jako nośnik energii nie spełnia warunków zrównoważonego gospodarowania energią, 2. z punktu widzenia skutków zastosowania energetyczne wykorzystanie gazu ziemnego jest lepsze od wykorzystania innych paliw kopalnych, 3. w warunkach rozwoju technologii OZE i energetyki jądrowej energetyczne wykorzystanie gazu będzie się zmniejszać, co powinno przynosić pozytywne skutki dla zrównoważonego gospodarowania energią. Wniosek ogólny - transformacja energetyczna napędzana jest głównie czynnikami o charakterze politycznym. Konieczne jest zatem traktowanie problemu zrównoważonego gospodarowania nośnikami energii w sposób kompleksowy. (abstrakt oryginalny)
12
63%
Purpose: The article focuses on the issue of energy transition in relation to Polish entities operating in the energy sector. The aim of the article is to analyse and assess the scale of the changes in the business models of energy companies resulting from the transformation. Design/methodology/approach: The literature on the study of energy models and transformation has proposed theoretical frameworks to support energy transformation. They provide inspiration to examine the impact of energy transition on the business models of Polish traditional energy companies operating in the form of integrated capital groups. Three energy companies of the Polish energy sector, operating in the form of integrated capital groups - PGE, TAURON and ENEA - were selected for the study. The research used such methods as literature review and materials concerning the current situation and market trends in the energy sector as well as case study research. The research model uses the approach proposed by A. Osterwalder and Y. Pigneur, describing the rationale behind the way in which an organisation creates value and provides and profits from the value created. Findings: The article summarises the results of research devoted to the changes in the configuration of the business model of a traditional energy company in the context of building a new energy market structure, characterised by distribution of generation sources, fast-growing prosumerism, intelligence of solutions resulting from the innovative ICT technologies applied and virtualisation of the offered customer value. The research covered selected Polish energy companies operating within the structure of capital groups. Practical implications: The presented summary of the impact of the energy transition confirms that its presence triggers profound changes in the business model of the traditional energy company and its components. Originality/value: The article presents a synthesis of the regulatory, legal and market conditions shaping the scope and depth of the transformations in the energy sector. The article summarises a review of new business models in the power industry and defines directions of changes in the business model of an energy company, which were determined as a result of the research. The article also discusses a possible scenario for further restructuring and changes in the business model of an energy company in the light of governmental programmes for the transformation of coal production assets and hard coal mining.(original abstract)
Biorąc pod uwagę znaczenie energii odnawialnej, zapewniającej alternatywną energię w stosunku do tradycyjnych paliw kopalnych, która jest przyjazna dla środowiska, czysta i odnawialna, niniejsze badanie ma na celu przegląd artykułów naukowych i książek, które przedstawiają i badają wyzwania i bariery stojące przed wdrożeniem odnawialnych źródeł energii w Libii, gdzie aspekty społeczne, kulturowe, finansowe i świadomościowe są ważnymi czynnikami, które nie sprzyjają energii odnawialnej. Niniejszy artykuł obejmuje przegląd wszystkich istotnych, recenzowanych i opublikowanych artykułów z czasopism, stron internetowych, książek, materiałów konferencyjnych i biuletynów. Obszerny przegląd literaturowy ma na celu zbadanie statusu energii odnawialnej w Libii. Takie spojrzenie pozwala uzyskać realistyczny pogląd na ocenę zagadnienia przez społeczeństwo oraz na dostępne w tym zakresie usługi. Wykazano, że niezbędne są dalsze badania w zakresie energii odnawialnej. Aby zrozumieć wyzwania i trudności we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii, jakie stoją przed właściwymi organami, przedsiębiorstwami i ich kierownictwem, trzeba szerzej zapoznać się z warunkami funkcjonowania sektora energetycznego w Libii. Wskazuje to na potrzebę przeprowadzenia różnych analiz w celu zbadania wyzwań, głównie finansowych i technologicznych, utrudniających wdrażanie użytkowania energii odnawialnej w Libii. Ponadto, poziom świadomości i kulturowego postrzegania wykorzystania energii odnawialnej są ważnymi uwarunkowaniami, które należy uznać za bariery mające wpływ na wdrażanie energii odnawialnej w różnych częściach świata także w Libii. (abstrakt oryginalny)
This study investigates the impact of renewable (REW) and non-renewable (NREW) energy usage, along with economic growth (GDP), on carbon dioxide (CO2) emissions in the Visegrad countries, which rely heavily on traditional energy sources. Using data from 1991 to 2021, the analysis employs a panel asymmetric regression with Driscoll-Kraay and FGLS standard errors. The latent cointegration test reveals long-term relationships with asymmetry among the variables. Real GDP fluctuations exhibit a negative impact on CO2emissions for both positive and negative shocks. A reduction in conventional energy source consumption leads to a greater CO2 emission reduction, confirming asymmetry. Conversely, an increase in consumption positively impacts CO2 reduction. However, non-conventional energy sources show no asymmetries. The OLS-based model proposed by Driscoll-Kraay showed reduced standard errors, but lower significance in the estimated parameters compared to the FGLS model. The findings recommend a sustainable energy transition for Visegrad countries by eliminating traditional sources and promoting renewable resources. (original abstract)
Od momentu rozpoczęcia w latach 80. reform w sektorach elektroenergetycznych w Chile i Wielkiej Brytanii, proces ten objął swym zasięgiem niemal cały świat. Reforma sektora przez wykorzystanie mechanizmu rynkowego i prywatnej własności ukierunkowana została na osiągnięcie takich celów, jak: podniesie efektywności funkcjonowania, redukcja kosztów czy poprawa jakości świadczonych usług. Celem artykułu jest przedstawienie kluczowych doświadczeń z procesu liberalizacji sektora elektroenergetycznego w podstawowych dla reformy obszarach. Dotyczy to w szczególności procesu prywatyzacji, restrukturyzacji horyzontalnej, procesu tworzenia rynków hurtowych energii elektrycznej, konkurencji na poziomie hurtowym i detalicznym, a także regulacji obszarów sieciowych.(abstrakt oryginalny)
Z węgla brunatnego wytwarza się w Polsce ponad 50 TWh energii elektrycznej około 33% w 2004 roku ogółem produkowanej w kraju. Jest to energia najtańsza w stosunku do wytwarzanej z innych nośników. Koszty wydobycia węgla brunatnego i produkowana z niego energia są porównywane z kosztami w innych krajach. Jeśli w niektórych zakładach jednostkowe koszty są aktualnie nieco wyższe niż w zagranicznych, to wynika to z prowadzonych procesów odbudowy potencjału produkcyjnego, zwłaszcza amortyzowanych maszyn lub niezaawansowanej jeszcze w odpowiednim stopniu restrukturyzacji. W zasadzie nie występują przeszkody obiektywne wynikające z niedostępnego dla eksploatacji zalegania zasobów, ich jakości lub technologii wytwarzania energii niemożliwe do pokonania i osiągnięcia dobrych konkurencyjnych wskaźników ekonomicznych. W publikacji podjęto próbę przedstawienia zachodzących zmian w sektorze eksploatacji węgla brunatnego i produkcji energii elektrycznej w świetle dotychczasowych działań w zakresie jego restrukturyzacji. Porównano też wskaźniki kosztów produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego i kamiennego oraz kształtowania się kosztów jej przesyłu i rozdziału. Zarysowano też perspektywy rozwojowe wydobycia i przetwórstwa węgla brunatnego. (fragment tekstu)
W publikacji wskazano główne cele polityki energetycznej Państw Unii Europejskiej oraz kierunki rozwoju poszczególnych dziedzin gospodarki, prowadzące do osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wykazano zadania inwestycyjne w poszczególnych sektorach branży energetycznej, których realizacja przyczyni się do zapewnienia niezakłóco-nych dostaw paliw i energii na rynek wewnętrzny Polski, rozszerzenia kręgu odbiorców i zagwarantowania utrzymania obowiązkowych zapasów na odpowiednim poziomie, zapewniając tym samym zrównoważony i trwały rozwój gospodarki. Celem nadrzędnym tych inwestycji jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, równocześnie wzmacniając bezpieczeństwo całej wspólnoty europejskiej. Szczegółowo omówiono priorytetowe inwestycje w sektorze gazu ziemnego oraz w sektorze paliw ciekłych i produktów ropopchodnych, a także inwestycje zamierzone do realizacji w sektorze energii elektrycznej konwencjonalej i ze źródeł odnawialnych. Inwestycje obejmować będą poszczególne zadania m.in. z zakresu: dywersyfikacji źródeł i kierunków pozyskania surowców energetycznych, paliw i energii, a także dostawców, dróg przesyłu i metod transportu; zwiększenia zdolności magazynowych paliw, surowców energetycznych i ich produktów, tak by utrzymywać wymagany stan zapasów w ilości zapewniającej utrzymanie ciągłości dostaw do odbiorców; rozbudowy systemów przesyłu i dystrybucji paliw i energii; poprawy efektywności wykorzystania energii zawartej w surowcach energetycznych poprzez zwiększenie sprawności przetwarzania energii w ciepło i energię elektryczną, promowanie układów skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła oraz zagospodarowanie ciepła odpadowego; wspomagania rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii oraz zapewnienia adekwatnego do krajowych możliwości technicznych i ekonomicznych ich udziału w pokrywaniu rosnących potrzeb energetycznych społeczeństwa i gospodarki. Wspomniane inwestycje dla sektora energetycznego mogą być realizowane jako projekty w ramach programów pomocowych Unii Europejskiej. W publikacji wskazano Programy, w ramach których mogą być realizowane inwestycje w sektorze energetycznym oraz możliwości pozyskania dofinansowania z funduszy europejskich. (abstrakt oryginalny)
W artykule scharakteryzowano zasadnicze regulacje unijne i krajowe stanowiące podstawę do wdrożenia systemu handlu emisjami (SHE) CC/2 w Polsce. Zreferowano kolejno istotę i mechanizmy wdrażanego handlu emisjami oraz główne zasady funkcjonowania i okresowe kryteria ceny funkcjonowania SHE. Przedyskutowano obowiązkowe i dobrowolne mechanizmy wymagające wdrożenia w każdej firmie uczestniczącej w SHE, które omówiono na bazie nowo zdefiniowanej grupy procesów biznesowych. Podkreślono wagę i znaczenie formalne i ekonomiczne rzetelnego przeprowadzenia procesu monitorowania emisji CO2 i rozliczenia rocznego emisji z przyznaną liczbą uprawnień. Wskazano także na dozwolone w Polsce elastyczne mechanizmy zarządzania uprawnieniami, takie jak: bankowanie, pożyczanie, przenoszenie pomiędzy instalacjami w roku, grupowanie i wspólne zarządzanie portfelem uprawnień. Następnie przedstawiono rozważania ekonomiczne na temat rachunku kosztów i korzyści jaki potencjalnie może nieść ze sobą zbyt szybkie wdrożenie systemu benchmarków produkcyjnych, przy przyznawaniu uprawnień przedsiębiorcom. Zasygnalizowano problem znaczących konsekwencji ekonomicznych i społecznych w przypadku złego dokonania przydziału, szczególnie na rynkach lokalnych (ciepłownictwo), często o charakterze monopolu (producenta/ dostawcy). Następnie zdefiniowano listę pilnych działań koniecznych do wdrożenia w przedsiębiorstwie uczestniczącym w SHE. Sformułowano listę procesów biznesowych i związanych z nimi dokumentów jakie stworzy wdrożenie SHE. Na zakończenie przeanalizowano możliwe skutki handlu emisjami dla realizacji kluczowych celów polityki państwa. Wskazano na potencjalne zagrożenia dla dostaw energii elektrycznej i ciepła, jeśli wdrożenie SHE będzie realizowane bez odpowiedniego nadzoru przez -jak dotychczas - mało doświadczone instytucje administracji rządowej. W załącznikach do artykułu zestawiono wartości produkcji, emisji CO2, uzyskanych efektów redukcji emisji oraz kilku wybranych wskaźników emisyjności, charakteryzujących sektory, elektrowni zawodowych, elektrociepłowni zawodowych i ciepłowni zawodowych. Zestawiono również liczby uprawnień proponowane do przydziału na lata 2005-2007 w projektach KPRU z ostateczną ich liczbą przydzieloną na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z grudnia 2005 r. (abstrakt oryginalny)
19
51%
Jednym z elementów tworzenia wolnego rynku energii jest rozdzielenie przedsiębiorstw zintegrowanych pionowo. W celu wyeliminowania zachowań dyskryminacyjnych konieczne jest zapewnienie niedyskryminacyjnego dostępu do sieci. Działania w zakresie przesyłu i dystrybucji powinny być wykonywane przez niezależnych operatorów systemu. W prawie energetycznym takie wyodrębnienie jest nazywane rozdziałem - unbudlingiem. Postanowienia Dyrektywy 2003/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 26.06.2003 r. dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej zawierały wymóg rozdziału funkcjonalnego, księgowego i prawnego w zakresie dystrybucji i sprzedaży. (fragment tekstu)
Artykuł w odniesieniu do badań polityki energetycznej zwraca uwagę na istotną rolę "integracyjnego spojrzenia na politykę energetyczną jako kwestię zarządzania publicznego" (Wagner, Grobelski i Harembski, 2016).(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.