Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Restrukturyzacja spółdzielczości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono szanse i zagrożenia rozwoju polskiej spółdzielczości w okresie przechodzenia do gospodarki rynkowej. Stwierdzono, że warunkiem dalszego funkcjonowania spółdzielczej formy gospodarowania w Polsce jest zmiana systemu zarządzania.
Artykuł zawiera wyniki oraz wnioski z badań empirycznych przeprowadzonych w 2001 roku, w ramach których dokonano sondażu opinii kadr kierowniczych spółdzielni. Sondaż dotyczył aktualnych opinii kadr zarządzających spółdzielniami na temat koniunktury gospodarczej na przełomie stuleci w polskich spółdzielniach.
Przedstawiono wyniki badań ankietowych, w których zawarte są odpowiedzi rolników dotyczące ich oczekiwań w stosunku do spółdzielni. Cel wszystkich ankietowanych zarówno w Polsce, jak i we Francji był czysto egoistyczny. Respondenci zgodnie twierdzą, że kapitał własny jest potrzebny do życia spółdzielni, ale niestety dla nich jest funduszem utraconym. By zwiększyć konkurencyjność tych podmiotów na rynku kraje wysoko rozwinięte powiązały ilość udziałów z wielkością obrotów, jaką rolnik dokonuje ze spółdzielnią oraz otworzyły się na dopływ kapitału z zewnątrz. (oryg. streszcz.)
Spółdzielczość w Polsce charakteryzuje się tradycją historyczną oraz widocznymi osiągnięciami społeczno-gospodarczymi. W artykule przedstawiono rozwój spółdzielczości obejmujący nowe zasady funkcjonowania na podstawie nowelizacji Prawa Spółdzielczego. W zakończeniu zaznaczono, że warto popierać spółdzielcze formy gospodarowania, ponieważ są one ważnym elementem infrastruktury gospodarki rynkowej.
Sółdzielczość bankowa w Polsce jest jednym z najstarszych filarów spółdzielczości o prawie 140-letniej historii funkcjonowania. Autor pokrótce scharakteryzował sektor bankowości spółdzielczej Unii Europejskiej, by w kolejnej części artykułu przejść do omówienia sytuacji banków spółdzielczych w okresie transformacji. Uwaga autora została skupiona głównie na przedstawieniu programu uzdrawiania sytuacji bankowości spółdzielczej m.in. przez uchwalenie Ustawy o restrukturyzacji banków spółdzielczych i Banku Gospodarki Żywnościowej. Na koniec autor przedstawił obraz bankowości spółdzielczej pod koniec lat 90-tych.
W opracowaniu przedstawiono miejsce spółdzielczości w przekształceniach własnościowych. Zwrócono uwagę na fakt, że w koncepcjach rozwojowych ruchu spółdzielczego można wymienić dwa główne nurty łączące się z masową bazą społeczną o charakterze pracowniczo-konsumenckim, o charakterze drobnomieszczańsko-własnościowym, traktującym spółdzielczość jako formę chroniącą interesy drobnych wytwórców oraz właścicieli mieszkań przed konkurencją.
W artykule omówiono główne problemy społdzielczości mleczarskiej w kontekście stowarzyszenia Polski z UE. Aktualny obraz mleczarstwa to różnorodność podmiotów gospodarczych, od spółdzielczych po spółki prywatne i z kapitałem zagranicznym. Obecnie przetwórstwem mleka zajmuje się około 400 podmiotów gospodarczych, w tym około 280 spółdzielni mleczarskich. Wśród nich są firmy o wysokim poziomie gospodarowania wytwarzające produkty marki europejskiej, a także zakłady upadające i likwidowane.
10
Content available remote Polska spółdzielczość wobec problemów globalizacji : tezy do dyskusji
84%
Do wyzwań globalizacji polska spółdzielczość próbuje dostosowywać się w wolnym tempie, wynikającym z bardzo trudnej sytuacji na początku okresu transformacji wolnorynkowej, braku kapitałów i nierównoprawnej pozycji nawet na rynku krajowym, gdzie faktycznie uprzywilejowane są zagraniczne podmioty gospodarcze np. poprzez wieloletnie ulgi podatkowe oraz tzw. szara strefa. Ogranicza, spowalnia ten proces trudna do przewidzenia konkurencja na rynku światowym, gdzie polskie firmy wydają się mieć nikłe szanse w konkurencji z takimi potentatami jak wielkie ponadnarodowe koncerny, czy firmy z Chin, Japonii, Korei Płd. i USA. Istotnym problemem są też wysokie koszty marketingu, reklamy, których nie są w stanie ponosić mniej zasobne firmy. Polskie spółdzielnie najlepiej przystosowane do funkcjonowania w gospodarce wolnorynkowej to zaledwie ok. 10-20% ogółu funkcjonujących dziś w kraju spółdzielni. Tylko nielicznym z nich przypaść może w udziale sukces w skali międzynarodowej, globalnej - głównie w dziedzinie produkcji płodów rolnych, zdrowej żywności, niektórych artykułów przemysłowych i przetwórstwa rolno-spożywczego. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest określenie etapów rozwoju ruchu spółdzielczego oraz znaczenia spółdzielczości w rozwoju społeczno-gospodarczym w Polsce. Ponadto przedstawiono spółdzielnie na tle gospodarki narodowej oraz aktualny stan liczby spółdzielni działających w Polsce w poszczególnych branżach gospodarki w latach 1989-2016. Rola i pozycja spółdzielczości w rozwoju społeczno-gospodarczym znacznie się różniła na poszczególnych etapach rozwoju, co wynikało z odmiennych warunków funkcjonowania i polityki państwa. Spółdzielczość od początku powstania odgrywała ważną rolę w rozwoju społeczno-gospodarczym. W latach 1947-1989 spółdzielnie odgrywały znaczącą rolę w gospodarce, co wynikało z polityki państwa. Po zmianie systemu gospodarowania pozycja spółdzielczości znacznie się zmniejszyła w zakresie udziału sektora spółdzielczego w gospodarce narodowej oraz liczby podmiotów spółdzielczych w tradycyjnych branżach. Pojawiły się natomiast nowe formy spółdzielcze takie jak spółdzielnie socjalne, grupy producentów rolnych, co świadczy o przydatności tej formy gospodarowania do rozwiązywania wielu problemów społecznych i gospodarczych. O pozycji spółdzielczości powinny decydować potrzeby polskiej gospodarki i polskiego społeczeństwa. Rozwijać powinny się formy spółdzielcze dostosowane do aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej Polski i warunków gospodarki rynkowej. Nie jest ważna pozycja w gospodarce narodowej, ale przede wszystkim wartości, którymi kierują się spółdzielnie, a które będą przynosić korzyści nie tylko ekonomiczne, ale i społeczne. Spółdzielczą formę gospodarowania opartą o wartości takie jak uczciwość, demokracja, troska o innych można wykorzystać jako instrument do rozwiązywania wielu problemów społeczno-gospodarczych. Jest to kierunek rozwoju spółdzielczości opartej o wartości. (abstrakt oryginalny)
Doświadczenia transformacji polskiej spółdzielczości koncentrowały się wokół odbudowy organizacyjnej, powrotu do zasad i wartości spółdzielczych, przygotowaniu nowego prawa spółdzielczego, waloryzacji udziałów członkowskich, przywracających podmiotowość spółdzielcom. Inspiracji poszukiwano w demokratycznych rozwiązaniach prawnych II Rzeczypospolitej. Istotną rolę w tych przeobrażeniach odegrało uznanie własności spółdzielczej za własność prywatną członków spółdzielni, co ograniczyło prywatyzację majątku spółdzielczego, lecz nie doprowadziło do odtworzenia strat spółdzielczości poniesionych w wyniku doktrynalnej prywatyzacji. Akcesja do UE umożliwiła korzystanie z pomocowych programów i adaptacji nowych wzorów spółdzielczej współpracy. (abstrakt oryginalny)
Referat jest próbą sprecyzowania kierunków rozwoju i umacniania się zaplecza kapitałowego banków spółdzielczych, w warunkach gospodarki rynkowej. Autorka omówiła rozwiązania legislacyjne, zmierzające do zwiększania roli spółdzielczego sektora bankowego w Polsce, zainicjonowane w połowie lat 90-tych przez NBP i Ministerstwo Finansów.
Scharakteryzowano małe zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego na obszarach wiejskich, uwzględniając ich liczbę, zatrudnienie, zdolności produkcyjne i ich wykorzystanie. Doceniając znaczenie tego przetwórstwa na obszarach wiejskich odniesiono się do kwestii dalszego ich rozwoju.
15
67%
Niniejsze opracowanie stanowi wieloaspektowe ujęcie zagadnień związanych z problematyką adaptacyjności spółek handlowych do współczesnych uwarunkowań rynkowych - szczególnie w kontekście rozpatrywanych form przyjaznej restrukturyzacji spółek handlowych, których zakres oraz procedura postępowania na gruncie prawa krajowego została sformalizowana w ksh. Ponadto, na podstawie analizy regulacji prawa rachunkowości podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy ustalony w fazie przygotowawczej procedury łączenia lub podziału spółek kapitałowych parytet wymiany udziałów/akcji wpływa na wartość spółki wyrażoną w księgach rachunkowych oraz w jakim stopniu wartość spółki połączonej lub podzielonej wpływa na poprawę pozycji konkurencyjnej. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania jest spółdzielczość kredytowa w Polsce. Omówiono pokrótce rolę spółdzielczości w gospodarce centralnie zarządzanej, reformę systemu spółdzielczego po 1989 roku i na tym tle przesłanki działalności spółdzielczości obecnie.
Przedstwiono wpływ zmian sytuacji zewnętrznej na funkcjonowanie przedsiębiorstw agrobiznesu. Przeanalizowano sytuację oraz działania podjęte przez trzy różne przedsiębiorstwa, stanowiące odpowiedź na wyzwania gospodarki rynkowej.
Prace nad wdrożeniem do krajowego porządku prawnego umowy między rządem RP i USA w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) są coraz bardziej zaawansowane. Regulacja ta wpłynie też na funkcjonowanie banków spółdzielczych. Działalność banku lokalnego w rozumieniu umowy FATCA polega głównie na przyjmowaniu depozytów oraz udzielaniu pożyczek bankom, niepowiązanym klientom detalicznym oraz członkom banku w odniesieniu do związków kredytowych oraz spółdzielni kredytowych pod warunkiem, że żaden z członków nie posiada więcej niż 5% udziałów. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.