Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Revolving credit
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł omawia kredyty obrotowe udzielone na zakup środków do produkcji rolnej w 1996 r.
Rola kapitału zewnętrznego w finansowaniu działalności przedsiębiorstw jest mniejsza niż na Zachodzie. Z danych NBP wynika, że na koniec 2002 roku zadłużenie krajowych firm w relacji do PKB sięgało zaledwie 16,4 proc., podczas gdy w krajach UE było to aż 80 proc.
Spółka kapitałowa wnioskowała o kredyt obrotowy. Jako jedno z zabezpieczeń wierzytelności banku zaproponowała ustanowienie zastawu rejestrowego na udziałach przyszłych. które powstaną w wyniku podwyższenia jej kapitału zakładowego. W artykule udowodniono niezgodność z prawem takiego rozwiązania.
Przedstawiono wyniki badań kredytowania działalności gospodarstw indywidualnych w gminie Długołęka. Poddano ocenie rodzaje kredytów, ich strukturę wg grup obszarowych, spłatę zadłużeń, utratę płynności płatniczej i jej główne przyczyny oraz formy zabezpieczenia udzielanych pożyczek.
Cel: Celem badań było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy i w jaki sposób wskaźniki koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach odzwierciedlają zmiany wielkości związanych z rynkiem kredytów inwestycyjnych i obrotowych wśród mikroprzedsiębiorstw. Metody: W badaniu wykorzystano miesięczne dane dotyczące kredytów inwestycyjnych i obrotowych oraz dane dotyczące koniunktury gospodarczej. Do analiz wykorzystano dane za lata 2019-2021 obejmujące okres pandemii COVID-19. Do estymacji modeli dynamicznych wykorzystano uogólnioną metodę momentów (GMM). Wyniki: Przeprowadzone badania wykazały, że czynniki ekonomiczne charakteryzujące koniunkturę gospodarczą odgrywają istotną rolę w kształtowaniu popytu na kredyty inwestycyjne i obrotowe w sektorze mikroprzedsiębiorstw, przy czym wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że wpływ koniunktury gospodarczej na popyt na kredyty w sektorze mikroprzedsiębiorstw był większy w przypadku kredytów inwestycyjnych niż obrotowych. Co ważne w okresach dobrej koniunktury gospodarczej mikroprzedsiębiorstwa chętniej zaciągają kredyty inwestycyjne niż w okresach dekoniunktury, co wskazuje na to, że skłonność mikroprzedsiębiorstw do zaciągania kredytów obrotowych jest uzależniona od ich aktualnej sytuacji i oczekiwań co do kształtowania się popytu na ich produkty i usługi. Wnioski: Badania wykazały, że w sekatorze mikroprzedsiębiorstw występuje istotne zróżnicowanie czynników wpływających na popyt na kredyt inwestycyjne i obrotowe w zależności od branży. Z badań wynika, że dostęp do finansowania zewnętrznego jest kluczowy dla funkcjonowania, przetrwania i ekspansji mikroprzedsiębiorstw. Przeprowadzone badania umożliwiły wypełnienie luki literaturowej, wskazując zależność sytuacji gospodarczej w poszczególnych branżach na rynek kredytów inwestycyjnych i obrotowych w sektorze mikroprzedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Kredyt obrotowy i w rachunku bieżącym wyczerpuje możliwości, które mają załatać dziurę w budżecie. Rzadko kto korzysta z faktoringu. Jest on droższy od kredytu, a jego mechanizm działania mało zrozumiały dla menedżerów. Pewnie dlatego w Polsce najczęściej zawiera się umowy faktoringu niepełnego. Innym sposobem jest emisja krótkoterminowych papierów wartościowych.
7
Content available remote Oferta kredytowa wybranych banków komercyjnych dla przedsiębiorstw
72%
Przedsiębiorca funkcjonujący w gospodarce rynkowej bardzo często korzysta z zewnętrznych form pozyskania kapitału, aby móc prowadzić działalność bieŜącą czy inwestycyjną. Najczęściej dąŜy on do uzyskania kredytu bankowego. Kredyt bankowy jest to dwustronny stosunek, w którym jedną ze stron jest bank, czyli kredytodawca oraz kredytobiorca. Na mocy zawartej umowy kredytobiorca otrzymuje określona ilość środków pienięŜnych, które zobowiązuje się oddać w określonym terminie wraz z odsetkami. W artykule omówiono istotę i rodzaje kredytu bankowego skierowanego dla przedsiębiorstw. Przedstawiono warunki i ofertę kredytową trzech banków: PKO Bank Polski, ING Bank Śląski oraz mBank S.A. (abstrakt oryginalny)
Financial liquidity is a very broad concept, which is why referring to its capital recognition distorts its essence. Unfortunately, there are no solutions for rational interpretation of various aspects of liquidity, a good example of which is the theoreticization of the definition of wealth liquidity given in publications, deviating from economic realities. The use of effective methods of promoting liquidity requires that these realities, which are characterised to a given extent by a high cost of external capital, be constantly taken into account. A common instrument used by companies is to incur short-term liabilities in the form of a trade loan. However, this is too schematic, even automatic in nature and to a negligible extent takes into account the cost of such a loan, which often exists. Despite the unquestionable usefulness of factoring services, they are of little interest among enterprises. Among the existing limitations, the low knowledge of companies on this subject and the high cost of funds obtained in this way are of fundamental importance here. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia formy factoringu oferowane przez polskie banki.
W niniejszym artykule analizie poddano zagadnienie podatkowe dotyczące uznania za koszt uzyskania przychodu zapłaconych odsetek od kredytów obrotowych, wniesionych aportem łącznie z pozostałą częścią przedsiębiorstwa. W przedstawionej sytuacji mocą aktu notarialnego doszło do aportu przedsiębiorstwa, spółka stoi na stanowisku, że odsetki zapłacone z tytułu przejętych kredytów obrotowych stanowią koszt uzyskania przychodu. Zdaniem organów podatkowych zapłacone odsetki od ww. kredytu obrotowego nie są kosztem podatkowym ze względu na brak sukcesji podatkowej w przypadku aportu przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
11
72%
Małe i średnie przedsiębiorstwa mają utrudniony dostęp do klasycznych źródeł finansowania. Dlatego alternatywą może być dla nich faktoring - będący instrumentem finansowym umożliwiającym przedsiębiorstwu zwiększenie sprawności zarządzania należnościami, poprzez ich sprzedaż na rzecz instytucji faktoringowej. (abstrakt oryginalny)
Autorka przeprowadziła analizę co do ilości, struktury i wartości udzielonych przez ARiMR kredytów obrotowych i inwestycyjnych dla rolnictwa.
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczące kredytowania polskiego rolnictwa przez banki spółdzielcze w latach 1996-1999. Przeanalizowano w nim udział kredytów rolniczych w obligu kredytowym banków spółdzielczych, udział kredytów preferencyjnych w ogólnej kwocie kredytów rolniczych, wielkość kredytów inwestycyjnych i obrotowych udzielanych dla rolnictwa oraz udział poszczególnych grup gospodarstw w ogólnej kwocie kredytów rolniczych.
Autorka przedstawiła funkcjonowanie instrumentu sekurytyzacji aktywów banku komercyjnego, a także dokonała analizy rentowności banku w wyniku wykorzystania tego instrumentu. Analizę tą przeprowadziła dla dwóch sytuacji: w momencie, gdy kredyty są normalnie amortyzowane, oraz w momencie, gdy kredyty są sekurytyzowane. Swoimi rozważaniami autorka objęła dwa rodzaje kredytów: kredyt hipoteczny i obrotowy. Podmiotem, dla którego przeprowadzono badanie rentowności działania w kontekście wykorzystania sekurytyzacji, był Kredyt Bank BPI SA, według stanu prawnego i gospodarczego na koniec roku 1998. Zadanie jakie obrała sobie autorka, to pokazanie ogólnego algorytmu postępowania w toku analizy wpływu sekutyryzacji aktywów na rentowność banku komercyjnego.
W opracowaniu przeanalizowano kształt i wielkość podaży kredytów dla s tora MŚP w Polsce w okresie 2004-2009, wykazując, iż kredytowanie działalności bieżącej i inwestycyjnej MŚP w relacji do dużych przedsiębiorstw cechuje się większą elastycznością zmian podaży pod wpływem czynników makroekonomicznych określających ekspozycje banków na ryzyko kredytowe.(abstrakt oryginalny)
Głównym zadaniem kredytowania działalności bieżącej jest utrzymanie płynności finansowej, szczególnie w okresach martwych w rolnictwie. Kredyty inwestycyjne mają za zadanie podniesienie wartości posiadanego potencjału produkcyjnego. Uzupełnianie środków własnych kredytem preferencyjnym jest niezbędne w okresie restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa. Celem artykułu jest analiza zmian w zakresie kredytowania rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec i Polski. Na podstawie przeprowadzonej analizy gospodarstw rolniczych w RFN można stwierdzić, że w latach 1994-1997 nastąpił spadek liczby gospodarstw w starych landach przy jednoczesnym ich wzroście w nowych landach. Podkreślenie wymaga fakt, że mimo wzrostu liczby gospodarstw w starych landach ich całkowita liczba w RFN, w analizowanym okresie, spadła o około 10%. W latach 1994-1998 nastąpił w RFN wzrost łącznej wartości udzielonych kredytów o 15,3%. Bardzo charakterystyczna jest struktura udzielanych kredytów w podziale na kredyty krótko-, średnio- i długoterminowe. W strukturze tej na kredyty długo- i średnioterminowe, udzielane na okres powyżej 4 lat, przypadało ponad 84,0% kredytów. Można jednoznacznie stwierdzić, że wysoki jest udział kredytów udzielanych na prowadzenie inwestycji w rolnictwie i w gospodarstwach rolniczych. Można również podkreślić, że wartość udzielanych kredytów ma tendencję rosnącą, a struktura ich udzielania jest stabilna. Głównymi bankami kredytującymi rolnictwo w RFN były banki spółdzielcze; Volksbank i Raiffeisenbank oraz kasy oszczędnościowe. W Polsce, na podstawie analizy udzielonych kredytów preferencyjnych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, stwierdzono że struktura udzielanych kredytów była odmienna. W latach 1995-1997 procentowy udział udzielanych kredytów inwestycyjnych wyraźnie wzrastał. W najkorzystniejszym roku 1997 udział kredytów inwestycyjnych wynosił jednak jedynie nieco ponad 30,0%. Na podstawie struktury udzielanych kredytów w rolnictwie można zaobserwować duże zainteresowanie środkami na podejmowanie działalności bieżącej. Podkreślenia wymaga również fakt, że w Polsce spośród kredytów inwestycyjnych największą popularnością cieszyły się kredyty dla młodych małżeństw. Reasumując stwierdzono, że w analizowanym okresie zarówno w Polsce, jak i w RFN następował wzrost wartości udzielanych kredytów. Istotną rolę w udzielaniu kredytów w obu państwach odgrywały banki spółdzielcze. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono analizę i ocenę popytu oraz stopnia pokrycia potrzeb na kredyty konsumpcyjne, obrotowe, inwestycyjne i preferencyjne zaciągane przez osoby fizyczne, podmioty gospodarcze i gospodarstwa rolne w latach 1995-1999 w banku spółdzielczym w Głogowie Małopolskim.
Celem artykułu jest pokazanie rozwoju rynku kredytów rolniczych w Polsce oraz skali zmian w latach 1990-2000. Skoncentrowano się na następujących zagadnieniach: banki jako źródło kredytu rolnego, struktura rynku kredytów rolniczych oraz kredyty preferencyjne.
Przedmiotem artykułu jest zewnętrzne finansowanie działalności gospodarczej przedsiębiorstwa, a w szczególności rola banków w tym finansowaniu. Autor scharakteryzował reformujacy się polski system bankowy, omówił źródła pozyskiwania przez przedsiębiorstwa środków na działalność, procedurę udzielania kredytów przez banki, inne źródła pozyskiwania środków finansowych, a także rolę długu w finansowaniu przedsiębiorstwa.
Celem artykułu jest przedstawienie jednej z form finansowania działalności przedsiębiorstw transportowych jaką jest kredyt bankowy. Omówiono takie zagadnienia, jak: rodzaje kredytów, umowa kredytowa, ryzyko kredytowe, zabezpieczenie kredytów. Na zakończenie porównano trzy źródła finansowania: kredyt, leasing i dzierżawę.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.