Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rezerwy paliwowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Zwiększenie pewności ruchu jednostki pływającej oraz uniezależnienie od często nieprzewidywalnych wiatrów doprowadziło jednocześnie do uzależnienia jej od zewnętrznych źródeł zaopatrzenia. Od chwili wprowadzenia na okrętach Siłowni mechanicznych paliwo okrętowe stało się środkiem materiałowym, który w każdych warunkach działań jednostki pływającej na morzu jest zużywany w ilościach masowych. Jednocześnie stało się krytycznym zasobem materiałowym, w znacznym stopniu decydującym o autonomiczności okrętu. W tej sytuacji możliwość długotrwałego przebywania okrętu na morzu oraz wykonywania właściwych dla niego zadań, uzależniona została w znacznym stopniu od możliwości uzupełniania zapasów paliwa na morzu. (abstrakt oryginalny)
=W artykule zaprezentowano zagadnienia związane z bezpieczeństwem energetycznym rozumianym jako dostępność energii rozpatrywana w dwóch aspektach: poziomu cen za energię oraz gwarancji niezawodności dostaw. Poziom bezpieczeństwa energetycznego zanalizowano według kryteriów zróżnicowania krajowej bazy paliwowej, stopnia dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w surowce energetyczne, stanu technicznego infrastruktury energetycznej, możliwości magazynowania paliw. Szczególną uwagę poświęcono roli paliw stałych w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zwrócono też uwagę na zwiększenie ekonomiczno-finansowego wymiaru bezpieczeństwa energetycznego. (abstrakt oryginalny)
Ustawa z 30 maja 1996 r. ustanowiła nowe regulacje funkcjonowania rezerw państwowych. Jest to pierwszy akt tej rangi weryfikujący całokształt spraw związanych z rzeczowymi rezerwami kraju. W latach ubiegłych funkcjonowanie rezerw państwowych było regulowane aktami niższego rzędu, zaś w poprzednim systemie objęte było ścisłą tajemnicą państwową.
W artykule formułowana jest teza, że Państwowy System Rezerw i Zapasów powinien być postrzegany systemowo jako element bezpieczeństwa państwa. (abstrakt oryginalny)
Działania na rzecz zapewnienia stabilnego oraz harmonijnego rozwoju gospodarczego państwa są ściśle związane z bezpieczeństwem narodowym. Niezmiennie od przeszło półwiecza jednym z kluczowych elementów tych wysiłków pozostaje zagadnienie zabezpieczenia dostaw paliw płynnych na rynek wewnętrzny. Problem jest przede wszystkim implikacją całkowitego uzależnienia naszego kraju od importu ropy naftowej i braku jakichkolwiek perspektyw na zmianę tego stanu rzeczy w przyszłości. Gwarancja niezakłóconej podaży surowca równoważącej popyt urasta tym samym nie tylko do roli czynnika determinującego tempo rozwoju gospodarczego, lecz także stan bezpieczeństwa narodowego. Kwestia ta nabrała zupełnie nowego znaczenia wraz z transformacją ustroju Polski i odejściem od gospodarki centralnie planowanej. (abstrakt oryginalny)
Kurczące się światowe zasoby ropy naftowej w ciągu najbliższych 20 lat zapoczątkować mogą nie tylko kryzys energetyczny, ale przede wszystkim przyczynić się do globalnego kryzysu gospodarczego oraz upadku kursu dolara. Większość amerykańskich analityków, zajmujących się monitorowaniem światowych dostaw ropy, uważa ten problem za na tyle poważny, iż nawet sięgnięcie po nowe złoża nie będzie go w stanie rozwiązać.
Artykuł poświęcony jest analizie uwarunkowań formalnych z zakresu tworzenia rezerw strategicznych państwa. Przeanalizowano w nim najważniejsze krajowe i unijne dokumenty odnoszące się do różnych aspektów problematyki rezerw strategicznych. Scharakteryzowano w nim zadania, strukturę i cele działania Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno- -Przeciwepidemiologicznych. Ponadto odniesiono się w nim do ekonomicznych aspektów udostępniania tych rezerw. W prezentowanej publikacji podjęto ponadto próbę systematyzacji pojęć odnoszących się do podjętej problematyki. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.