Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 136

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rezerwy walutowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
1
Content available remote Rezerwy dewizowe Polski na tle Unii Europejskiej
100%
Celem artykułu jest przedstawienie zmian w wielkości i strukturze rezerw dewizowych Polski w warunkach członkostwa w UE, w tym zwłaszcza na tle krajów przyjętych po 2003 roku. Z przeprowadzonych badań wynika, że w latach 2004-2011 wzrosła dynamika gromadzenia rezerw w Polsce, poprawiła się nasza pozycja w strukturze podmiotowej rezerw UE, ale pogorszyła się rola rezerw w gospodarce, w szczególności w zabezpieczaniu płynności finansowej oraz stabilności i wiarygodności kredytowej. W lepszej sytuacji od Polski były te kraje UE-12, które wprowadziły zarząd walutowy i/lub weszły do strefy euro, gdyż gwarantowało to im większą stabilność systemu finansowego i wiarygodność kredytową.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Rezerwy walutowe we współczesnej gospodarce światowej
100%
Celem opracowania było określenie przekształceń oraz uwarunkowań w rozmiarach, strukturze rodzajowej, walutowej i geograficznej rezerw walutowych świata. Badaniami objęto lata 1990-2011, a zastosowane metody badawcze to analiza materiałów statystycznych i literatury przedmiotu. Wyniki analizy przedstawiono w pięciu punktach (stosownie do przyjętego celu), a ich syntetyczną wersję zawarto w podsumowaniu.(abstrakt oryginalny)
W rozdziale tym podjęto próbę oceny zgromadzonych aktywów rezerwowych NBP z punktu widzenia prawidłowości pełnionych przez nie funkcji, a zatem i korzyści, jakie przynoszą polskiej gospodarce. W pierwszej części przedstawiono w aspekcie teoretycznym funkcje rezerw dewizowych i korzyści, jakie powinny im towarzyszyć, w drugiej - wskaźniki oceny poziomu rezerw z punktu widzenia pełnionych funkcji, w trzeciej - tendencje w stanie i strukturze oficjalnych aktywów rezerwowych w Polsce, natomiast w czwartej oceniono prawidłowości realizowanych funkcji. z badań wynika, że prawidłowo realizowane były funkcje bilansowa i dochodowa rezerw dewizowych, natomiast funkcja stabilizacyjna - tylko w odniesieniu do niektóry korzyści z nią związanych.(abstrakt oryginalny)
Akumulacja rezerw walutowych jest ciekawym zjawiskiem we współczesnej gospodarce światowej. Skala zjawiska nasila się od połowylat 90., ale tempo akumulacji przyspieszyło wyraźnie od 2000 roku, od kiedy średni roczny przyrost rezerw przekracza 20%. Pod koniec 2009 roku poziom światowych aktywów rezrewowych wzrósł do 8.1 tryliona USD, stanowiąc około 14% światowego PKB. W ostatniej dekadzie, w ujęciu nominalnym, zwiększył się czterokrotnie. Wzrost skali akumulacji rezerw rodzi obawy o ich potencjalnie destabilizujący wpływ na gospodarkę globalną i światowy system finansowy. Konsekwencją tego jest jednoznacznie negatywna w literaturze ocena zjawiska akumulacji i postulowanie wdrażanie rozwiązań prowadzących do przyjmowania strategii dekumulacji. Celem opracowania jest odpowiedź na pytanie, czy kryzys finansowy, w trakcie którego wdrażano alternatywne instrumenty zasilania płynnościowego, zarówno na zasadach bilateralnych, jak i multilateralnych, przyczynił się do obniżenia skali akumulacji rezerw walutowych. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono zmiany rezerw walutowych krajów kapitalistycznych za lata 1980-1987. Omówiono strukturę rezerw walutowych: rezerwy złota, rezerwy dewizowe oraz rezerwy w MFW, SDR-y.
6
Content available remote Zarządzanie rezerwami walutowymi Chin - problemy i wyzwania
80%
Ogromne zasoby rezerw walutowych Chin są zarządzane obecnie w ramach dwóch instytucji: SAFE i CIC, będącej krajowym Państwowym Funduszem Majątkowym. Strategia zarządzania rezerwami w ramach tych instytucji, struktura walutowa rezerw i struktura instrumentów oraz potencjalny wpływ strategii inwestycyjnych na międzynarodowe środowisko finansowe stanowią cel prowadzonej w artykule analizy.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Polityka zarządzania rezerwą dewizową
80%
W artykule przedstawiamy rodzaje i cel tworzenia rezerw dewizowych na szczeblu krajowym. Badamy zależność poziomu rezerw od zmian wielkości i struktury przepływów kapitałowych rejestrowanych na rachunkach bilansu płatniczego oraz korelację pomiędzy rezerwami i komponentami międzynarodowej pozycji inwestycyjnej. Analizujemy stopnień zdywersyfikowania w gospodarkach UE poziomu rezerw, ich zależności od zmian w przepływach kapitałowych i wpływu na strukturę krajowej absorpcji. Zabezpieczenie gospodarki przed skutkami szokowych zmian poziomu i struktury przepływu kapitałów wpływających na poziom absorpcji wewnętrznej kosztuje. W artykule szacujemy bieżące koszty utrzymywania rezerw dewizowych oraz ich wpływ na stopę inwestycji krajowych. Wyniki analiz przedstawiamy dla krajów Unii Europejskiej, wykorzystując dane z ostatnich dwudziestu latach. (abstrakt oryginalny)
Azjatyckie rezerwy walutowe należy uznać za jeden z efektów globalizacji, przejaw ekspansji rynków wschodzących, która dokonuje się za pośrednictwem międzynarodowych podmiotów biznesowych, dysponujących po częstokroć bezpośrednim bądź pośrednim wsparciem politycznym i finansowym rządu macierzystego. Rezerwy walutowe prowadzą do częściowego uniezależnienia wschodzącej Azji od zachodnich rynków i instytucji, stymulują wzrost potencjału endogenicznego, tworząc nowe perspektywy dla lokalnych firm i społeczeństw. Co prawda część państw, w szczególności Chiny, oskarżanych jest o manipulacyjną politykę monetarną, jednak trudno zaprzeczyć, że azjatycka płynność jest i będzie globalnej gospodarce potrzebna.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest analiza i ocena poziomu oraz struktury geograficznej i walutowej rezerw dewizowych na świecie oraz zmian, jakie zaszły w tym obszarze w latach 1995-2012. Dynamiczny przyrost rezerw walutowych w ciągu minionej dekady dalece skoncentrowany w wąskiej grupie gospodarek, aktywów i walut stworzył potencjalną kolejną bańkę spekulacyjną oraz wyjątkowo silną broń finansowo-gospodarczą i polityczną. Ewentualne zmiany zasad strategii zarządzania rezerwami dewizowymi przez ich największych posiadaczy stanowić mogą poważne zagrożenie dla stabilności międzynarodowego systemu walutowego, rynków finansowych, wypłacalności gospodarek, a więc funkcjonowania całej gospodarki światowej. (abstrakt oryginalny)
Oficjalne rezerwy walutowe to znajdujące się w posiadaniu i w pełni kontrolowane przez władze monetarne kraju płynne aktywa zagraniczne, których celem jest zabezpieczenie operacji wyrównujących bilans płatniczy kraju, umożliwienie przeprowadzenia interwencji na rynku walutowym bądź uzyskanie dochodów z nadwyżek walutowych. Na świecie, a szczególnie na rynkach wschodzących, obserwuje się duże zmiany w zakresie wielkości, struktury i zarządzania oficjalnymi rezerwami walutowymi. Nowym trendem w obszarze rezerw walutowych jest powierzanie zarządzania częścią rezerw walutowych specjalnym funduszom państwowym. Tym zagadnieniom autor poświęcił swoje opracowanie. (abstrakt oryginalny)
The controversy whether the "fear of floating" or the "fear of capital mobility" determines a country's foreign reserve holdings is an ongoing research debate. This issue remains unresolved in global economic and finance studies. This study has the aim to contribute to the ongoing debate by probing the determinants of foreign exchange reserves in Southern African countries. This study makes use of the annual data sets over the period of 26 years from 1990 to 2015, with the application of the ARDL approach within a panel econometric framework. Variables included in the model are foreign reserves, capital inflows, exports, inflation, exchange rate and imports. The empirical findings show the existence of cointegration amongst the studied variables. The findings show that exports, inflation rate, exchange rate and imports are significant determinants of foreign reserve holdings in the long run and with all the variables having positive impacts, except for import demand. Meanwhile, capital inflow was found to be a non-significant determinant of reserve holdings in the long run. Evidence from the short-run analysis shows that all the independent variables, with the exception of exchange rate, do not significantly determine reserve holdings. The study concludes that "fear of floating" rather than "fear of capital" is a significant driver or determinant of foreign reserves in Southern African countries. (original abstract)
W teorii ekonomii i w praktyce gospodarczej wykorzystuje się wiele różnych wskaźników odzwierciedlających różne aspekty zapotrzebowania kraju na rezerwy walutowe. Jednakże wykorzystywanie każdego ze wskaźników oddzielnie dla określenia optymalnego poziomu rezerw walutowych może być ograniczone, stąd wszystkie wskaźniki powinny być łącznie brane pod uwagę przy określaniu zapotrzebowania kraju na rezerwy walutowe. Badania autorskie przeprowadzone w niniejszej pracy ujawniły, że prawie w całym okresie 1990-2011 wartość rezerw walutowych w Polsce była wyższa od wartości optymalnych, sugerowanych przez wskaźniki adekwatności rezerw walutowych. Stosunkowo wysokie rezerwy walutowe w Polsce zabezpieczały krajową gospodarkę przed ewentualnymi skutkami kryzysów ekonomicznych, przy czym stosunkowo wysoki poziom tych rezerw prowadził do ich niskiej rentowności.(fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie, czy w latach 1993-2011 rezerwy walutowe sprzyjały wzrostowi zrównoważonemu w Polsce, czy też go destabilizowały. W pierwszej części przedstawiono funkcje rezerw walutowych oraz ukazano pożądany ich poziom sprzyjający wzrostowi zrównoważonemu, a w drugiej zweryfikowano kształtowanie się stanu aktywów rezerwowych w Polsce z punktu widzenia prawidłowości pełnionych funkcji, czyli ich wpływu na utrzymanie wzrostu zrównoważonego. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono funkcje oficjalnych aktywów rezerwowych oraz znaczenie rezerw dewizowych dla Polski. Przedstawiono motywy utrzymywania rezerw oraz opisano rolę Narodowego Banku Polskiego jako właściciela rezerw dewizowych.
W artykule przedstawiono Chiny jako kraj z największymi na świecie rezerwami walutowymi. Niestety umiejętne zarządzanie tymi rezerwami jest ostatnio jednym z największych problemów władz Państwa Środka. Autor mówi również o ogromnych inwestycjach chińskich.
16
Content available remote Global Imbalances - Their Sustainability and the Role of the Dollar
61%
This paper aims at delivering some analysis on the complex issue of global imbalances in the pattern of exports and imports of goods and services and simultaneous flow of capital in the world economy during the last decade. It discusses why these flows were principally streaming from developing to developed countries and what are their main driving forces. It also embarks on the problem of sustainability of global imbalances and the dollar playing an important role in reshaping them. (original abstract)
Rezerwy dewizowe stanowią ważną dziedzinę działalności banków centralnych, zarówno w aspekcie polityki pieniężnej czy źródeł zabezpieczenia przed ewentualnymi kryzysami gospodarczymi, jak również ze względu na potrzebę zapewnienia rządowi dostatecznej płynności dla takich celów, jak spłata zadłużenia zagranicznego czy stosunki handlowe. Istotne znaczenia ma więc przede wszystkim efektywność zarządzania dewizami walutowymi, gdyż w przypadku wielu krajów świadczy ona o wiarygodności ich polityki pieniężnej. (fragment tekstu)
W minionej dekadzie notowano wysoką dynamikę rezerw dewizowych i duży ich udział w produkcie globalnym. Dowodzi to, że w XXI wieku aktywa rezerwowe odgrywały coraz większą rolę w rozwoju gospodarki światowej. Podjęto zatem próbę odpowiedzi na następujące pytania: 1. Czy we wszystkich rejonach geograficznych nastąpił wzrost tempa akumulacji rezerw i znaczenia w PKB? 2. Jakie tendencje w tym zakresie notowano w Polsce? 3. Czy w analizowanych podmiotach zgromadzone aktywa rezerwowe zapewniały realizację celów, dla których były gromadzone i utrzymywane? 4. Jakie były główne przesłanki akumulacji rezerw w badanych gospodarkach? Analizą objęto lata 1995-2011. Najpierw przedstawiono teoretyczne aspekty związane z celami i motywami gromadzenia rezerw dewizowych. Następnie ukazano tendencje w dynamice ich rozmiarów w poszczególnych regionach geograficznych i w Polsce, a na koniec starano się zidentyfikować stopień realizacji celów i motywy gromadzenia oficjalnych aktywów rezerwowych w badanych gospodarkach na podstawie wybranych tradycyjnych wskaźników bezpiecznego ich poziomu.(abstrakt oryginalny)
Troska, jaką wykazują niektórzy sternicy państwa o dewizowe zasoby NBP, stoi w sprzeczności z samodzielnością, jaką zostawia się innym dużym tworom gospodarczym. W równym co najmniej tempie jak rezerwy przyrasta nam zadłużenie Skarbu Państwa. Artykuł dotyczy między innymi ryzyka w świecie finansów. Znaleźć można także informacje o typach rezerw i ich właściwościach.
Celem opracowania jest identyfikacja zmian w wartości i strukturze zgromadzonych oficjalnych aktywów rezerwowych (OAR) w Polsce oraz próba określenia ich przyczyn w latach 1994-2015. W pierwszej części przedstawiono tendencje i czynniki zmian wartości OAR, natomiast w drugiej odpowiednio struktury aktywów zagranicznych. Z badań wynika, że w latach 1995-2013 akumulacja OAR była wynikiem oszczędności zagranicznych, natomiast w okresie 2013-2015 oszczędności własnych. Strukturę rodzajową OAR determinowały głównie należności zagraniczne wyrażone w dolarach i euro, ze względu na dużą rolę tych walut odpowiednio w funkcji pieniądza światowego oraz w transakcjach handlowych i płatnościach między krajami członkowskimi UE. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.