Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Risk of natural disasters
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W niniejszym artykule przybliżono problematykę lokalnej polityki przeciwdziałania skutkom katastrof naturalnych. Prowadzenie polityki dotyczącej katastrof naturalnych pozwala minimalizować skutki ich wystąpienia. Autor ilustruje to zagadnienie przykładami wybranych powiatów neutralnych oraz specyficznych - górskiego i nadmorskiego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przestawiono funkcjonowanie gospodarstw agroturystycznych w sytuacji zagrożenia powodziowego, na przykładzie gminy Stryszawa. Gmina położona jest na terenach górskich, w zachodniej części makroregionu Beskidów Zachodnich, w powiecie suskim, odznacza się wysokimi walorami przyrodniczo-krajobrazowymi. Ze względu na obecność, rwących górskich potoków, które w trakcie gwałtownych deszczy występują z koryt i zalewają otaczające ich doliny, gmina należy do terenów o wysokim stopniu zagrożenia powodziowego. W ostatnich kilkunastu latach mieszkańcy Gminy trzykrotnie doświadczali powodzi: w 1997, 2001 i 2010 r. Na przykładzie badań przeprowadzonych przez Zakład Socjologii i Rozwoju Wsi (obecnie: Zakład Rozwoju Obszarów Wiejskich i Doradztwa) Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wśród gospodarstw agroturystycznych na terenie tej gminy, wyłania się problem funkcjonowania tychże gospodarstw na tle zagrożenia powodziowego. (abstrakt oryginalny)
3
75%
Artykuł poświęcono szacowaniu ryzyka zagrożenia powodziowego na wybranych rzekach Dolnego Śląsku. Na podstawie empirycznych danych dotyczących dziennych stanów wód z trzech stacji hydrologicznych na rzekach Odra, Nysa Kłodzka i Nysa Łużycka zilustrowano empiryczne dystrybuanty kwartalnych maksimów stanów wód. Do dystrybuant empirycznych dopasowano dystrybuanty teoretyczne i na ich podstawie obliczono ryzyko wystąpienia zagrożeń powodziowych. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przybliżono problematykę aktywnej polityki przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych. Autor zwrócił uwagę na konieczność finansowania przeciwdziałania skutkom zjawisk tego typu. Wydatkowanie środków na bezpieczeństwo publiczne, ochronę przeciwpowodziową i ochronę zdrowia, zagospodarowanie przestrzenne oraz finansowanie usuwania skutków klęsk żywiołowych pozwala minimalizować negatywne konsekwencje wystąpienia klęsk elementarnych. Środki przeznaczone są m.in. na planowanie przestrzenne, zarządzanie kryzysowe i odbudowę. Autor prezentuje powyższe zagadnienia na przykładzie województwa zachodniopomorskiego. (abstrakt oryginalny)
W dobie globalizacji silne powiązania handlowe pomiędzy gospodarkami stają się kanałami transmisji różnego typu szoków. Jedną z przyczyn powstawania takich szoków mogą być katastrofy naturalne. Za cel artykułu przyjęto zbadanie wpływu zjawisk katastroficznych na indonezyjski handel. Przy wykorzystaniu klasycznej metody najmniejszych kwadratów oszacowano model, w którym zmienną objaśnianą były strumienie eksportu i importu pomiędzy Indonezją a jej głównymi partnerami handlowymi. Wśród zmiennych objaśniających znajdują się: liczba katastrof w ujęciu rocznym, odległość pomiędzy partnerami, PKB oraz wielkość populacji. Wyniki estymacji potwierdzają negatywną korelację pomiędzy strumieniami handlu a występowaniem katastrof naturalnych. Jest ona jednak widocznie silniejsza w odniesieniu do wymiany z partnerami wysoko uprzemysłowionymi.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza ryzyka, którego źródłem jest natura, przedstawienie nowych sposobów jego kontroli poprzez ubezpieczenie oraz wskazanie istotnych różnic pomiędzy ryzykiem katastrof naturalnych a ryzykiem pogodowym. (fragment tekstu)
7
Content available remote Flood Risk Assessment of Łodź Province Communes
75%
W artykule za cel przyjęto ocenę ryzyka powodziowego na obszarach zagrożonych powodziami w 21 gminach województwa łódzkiego. Badaniu podlegał obszar szczególnego zagrożenia powodzią, za który przyjęto zasięg występowania wód o prawdopodobieństwie pojawienia się raz na 100 lat. Pojęcie ryzyka powodziowego oznacza natomiast "kombinację prawdopodobieństwa wystąpienia powodzi i związanych z nią potencjalnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia ludzkiego, środowiska, dziedzictwa kulturowego oraz działalności gospodarczej"3. Do oceny ryzyka powodziowego posłużyła autorska metoda bonitacji punktowej, gdzie polem podstawowym był heksagon o powierzchni 0,5ha. Autorka dokonała zarówno syntetycznego poziomu ryzyka powodziowego, jak i jego zróżnicowania w obrębie terenu zagrożonego powodzią. Najwyższy syntetyczny poziom ryzyka powodziowego jest w Łowiczu oraz Tomaszowie Mazowieckim (mieście). Na obszarze Łowicza, dno doliny Bzury jest bardzo szerokie, w szczególności w zachodniej i wschodniej części, tam też lokalizowana jest zabudowa. Tomaszów Mazowiecki, to miasto w którym do Pilicy uchodzą mniejsze rzeki, w związku z czym dno doliny osiąga tu znaczne rozmiary, co sprzyja lokalizowaniu zabudowy. Mniejsze rzeki, w szczególności Czarna, Piasecznica oraz położenie poniżej zbiornika Sulejowskiego, stwarza wśród użytkowników tych obszarów poczucie bezpieczeństwa. Wszystko to prowadzi do intensyfikacji zagospodarowania na tych terenach oraz wzrostu związanych z tym potencjalnych, negatywnych konsekwencji w przypadku nadejścia powodzi. Analiza poziomu ryzyka powodziowego jest niezwykle istotna i umożliwia prowadzenie odpowiedniej polityki ochrony przeciwpowodziowej. (abstrakt oryginalny)
Ryzyko gospodarowania w rolnictwie powszechnie uważane jest za bardzo wysokie. Na ocenę jego wartości dominujący wpływ ma ryzyko wystąpienia katastrofy. Obserwowane skutki klęsk żywiołowych dowiodły niejednokrotnie, że rolnictwo w Polsce nie jest dobrze przygotowane na zrealizowanie się ryzyka katastroficznego. Po każdej z katastrof gospodarstwa rolne wymagają pomocy finansowej, która musi nadejść spoza sektora rolniczego. Dotkliwość i masowość strat, jakie są wynikiem katastrof naturalnych, powoduje, że pozostawienie rolnictwa bez pomocy może wywołać wiele problemów natury ekonomicznej i społecznej. Fakt, że w Polsce ok. 1/5 społeczeństwa czerpie dochody wyłącznie z pracy w rolnictwie tylko pogłębia problem wielkich szkód katastroficznych. W tej sytuacji możliwość wystąpienia katastrofy staje się problemem całego państwa. Artykuł podejmuje kwestię interwencji rządu w celu zabezpieczenia finansowego przed skutkami klęsk żywiołowych oraz przedstawia argumenty dotyczące celowości tej interwencji.(fragment tekstu)
W ostatnim dziesięcioleciu znacznie wzrosła liczba katastrof naturalnych, a co za tym idzie również ryzyka z tym związanego (tzw. ryzyka katastroficznego). Rozwiązania dotyczące pokrycia szkód katastroficznych nie wypierają tradycyjnej reasekuracji, ale są jej uzupełnieniem. Pozwalają powiększyć pojemność ubezpieczeniową i dostarczają potrzebny kapitał do firmy ubezpieczeniowej. (fragment artykułu)
Celem pracy jest spojrzenie na ryzyka katastroficzne i ich redukcję z punktu widzenia rozwoju regionu Azji Południowo-Wschodniej. (fragm. tekstu)
Omówiono stosunek rządów różnych krajów (USA, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii) do problemu ubezpieczania ryzyk katastroficznych odzwierciedlający prowadzoną w tych państwach politykę gospodarczą.
12
Content available remote Przeciwdziałanie skutkom powodzi i susz w województwie lubelskim
75%
W artykule postawiono tezę: powódź z 2010 roku stała się impulsem do zmian na obszarze województwa lubelskiego w zakresie przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych. Tezę potwierdzają: efekty rzeczowe inwestycji małej retencji wodnej - najwięcej sztucznych zbiorników wodnych wzniesiono w 2010 r. - oraz znaczący wzrost nakładów ogółem służących gospodarce wodnej oraz na obwałowania przeciwpowodziowe po 2010 roku, przy czym warto zauważyć, że obecnie powinno się odchodzić od metod technicznej ochrony przeciwpowodziowej na rzecz metod naturalnych. Ponadto analizowane dane potwierdzają przypuszczenie, że maksimum nakładów w 2007 roku miało związek z absorpcją środków Unii Europejskiej (fundusze strukturalne). Wzrost poziomu finansowania z funduszy strukturalnych uwidocznił się także po 2010 roku.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Scalenia gruntów jako jeden ze sposobów ograniczenia strat powodziowych
75%
Powodzie przyczyniają się do olbrzymich zniszczeń, śmierci ludzi oraz strat majątkowych. Od lat poszukuje się skutecznych sposobów zapobiegania tego rodzaju kataklizmom jak i ograniczania tragicznych skutków, jakie za sobą niosą. Istotnym krokiem w tej kwestii było przyjęcie przez Parlament Europejski i Radę, w październiku 2007 r., Dyrektywy Powodziowej. W Polsce, jednym z wielu działań na rzecz zapobiegania skutkom powodzi było przyjęcie w lipcu 2010 r., ustawy o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych. Zalicza się do nich m.in. kanały ulgi, poldery przeciwpowodziowe, zbiorniki retencyjne oraz wały przeciwpowodziowe. Pozyskiwanie nieruchomości w związku z realizacją inwestycji może nastąpić zgodnie z ustawą m.in. w drodze postępowań scaleniowych. W opracowaniu przedstawiono teoretyczną koncepcję studium ochrony przeciwpowodziowej na potrzeby prac scaleniowych ze wskazaniem głównych źródeł danych przestrzennych i opisowych niezbędnych do przygotowania tego rodzaju opracowania. Należą do nich m.in. wyniki studiów i analiz dotyczących charakterystyki obiektu scaleniowego oraz szereg innych materiałów tematycznie związanych z zagrożeniem powodziowym - m.in. wstępna ocena ryzyka powodziowego, mapy zagrożenia powodziowego czy mapy ryzyka powodziowego, których opracowanie wynika z postanowień Dyrektywy Powodziowej.(abstrakt oryginalny)
Kompensacja szkód katastroficznych prowadzona przez gminy oparta jest na udzieleniu pomocy socjalnej poszkodowanym oraz wypłacie rekompensat za szkody powodziowe. Wypłacane odszkodowania ze środków publicznych nie zaspokajają potrzeb poszkodowanych, dlatego też niezwykle istotna jest potrzeba zbudowania systemowych rozwiązań w ochronie ubezpieczeniowej, zwłaszcza w zakresie ryzyka katastroficznego. Celem podjętych badań była penetracja zaangażowania samorządów gminnych w pomoc bezpośrednią mieszkańcom poszkodowanym w następstwie klęsk żywiołowych oraz innych zdarzeń katastroficznych. Rozpoznano także poziom zapotrzebowania na ochronę ubezpieczeniową w badanych jednostkach oraz wśród mieszkańców województwa śląskiego. Materiał badawczy zapewnił przegląd instrumentów kompensacji wybranych rodzajów ryzyka katastroficznego wraz z określeniem stopnia oddziaływania na poszczególne faktory ryzyka. W artykule zostały omówione działania kompensacyjne podejmowane przez gminy śląskie, w zakresie zarządzania ryzykiem katastroficznym.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote The Impact of Natural Disasters on Economy and Production Networks in ASEAN
75%
Region, w którym zlokalizowane są kraje wspólnoty ASEAN, jest stosunkowo często nawiedzany przez katastrofy naturalne, co bezpośrednio przekłada się na sytuację ekonomiczną krajów członkowskich. Większość krajów ASEAN to gospodarki rozwijające się, zatem każde spowolnienie gospodarcze spowodowane klęską naturalną ma ogromne znaczenie dla rozwoju ekonomicznego i społecznego poszczególnych krajów. Celem artykułu było zaprezentowanie interpretacji pojęcia bezpieczeństwa człowieka w krajach ASEAN oraz wpływu katastrof naturalnych na bezpieczeństwo ekonomiczne w regionie państw ASEAN ze szczególnym uwzględnieniem wpływu zjawisk naturalnych na funkcjonujące w regionie sieci produkcyjne. Przedstawiono również interpretację pojęcia bezpieczeństwa człowieka (human security) przyjętą przez państwa ASEAN. Występujące katastrofy naturalne mogą przyczynić się do spadku produkcji w sieciach, co w konsekwencji może przełożyć się na bezpieczeństwo ekonomiczne narodów ASEAN.(abstrakt oryginalny)
Insurance protection that is provided by insurance companies involves possibly best servicing of risks underwritten. At present, risk management in any company has become a challenge. New structures are established or tasks of the already existing ones are modified just to make sure that implemented mechanisms work properly in situations of extreme threats. In the literature of ihe subject it is emphasised that after the terrorist attack of the 111th of September 2001 a role of a manager that is in charge of risk management in a company has undergone some remodelling. The very manager as a member of a team that is responsible for assessing all aspects of risk (making up the company holistic structure of risk including risks of terrorism and catastrophes) has adopted a name of a chief risk officer (CRO). Processes of risk management in a company including an insurance company as well involve various mechanisms. Those most effective, transparent and relatively easy to employ include a holistic risk map that is built with reference to an individual profile of activities undertaken by a particular company. One of risk map advantages is that individual risks are identified and grouped in such a way that it is possible to make assessments of relations observed between particular risks. The very nature of the risk mapping process lies in application of the most appropriate methods of risk management matrixes (insurance, retention, loss control and avoidance) and their implementation in particular risks. Risk management by a risk map is particularly justified in the context of catastrophic risk and risk of terrorism. (fragment of text)
Using the analysis of different levels of social space where general or catastrophic risk might be dealt with, it is possible to try to create a certain catalogue of actions of socio-engineering nature. Such a catalogue may be useful for practical activities of insurance companies and other administrative or self-government organisations that are interested in risk. Foundations of the catalogue should be provided by knowledge and experience from the past. Knowledge ought to help locate some specific analytic categories in different domains of science (economics, sociology, psychology, ecology, history, law, etc.) and experience resulting from past events should inspire to work out some specific forms of behaviours in situations of analogical events. Socio-engineering applied to risk should be treated as a set of actions that aim at effective and possibly thorough predicting, preventing and finally liquidating results of risk. In this approach, socio-engineering technique understood as some social engineering is provided with some general regularities that stem from sociology and other social sciences in order to translate them into the language of appropriate directives of practical actions that would be useful in a situation of particular risk. To succeed while performing this translation, it is necessary to establish some co-operation with addressees of these directives. It is very important to convince them by means of persuasion and factual argumentation that they should accept and realise all directives in question. It is crucial, difficult and responsible task for different insurance companies and organisations dealing with crisis. Effects and size of risks involve largely depend on the way this task is performed. (fragment of text)
Celem artykułu jest identyfikacja bieżącej sytuacji i trendów na rynku ubezpieczeń majątkowych związanych z zabezpieczeniem na wypadek ryzyka huraganu. Przeanalizowano dane dotyczące wichur i szkód nimi spowodowanych, które wystąpiły w styczniu i lutym 2022 roku w Polsce. Wykorzystano dane Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Grupy Kapitałowej Energa oraz poszczególnych ubezpieczycieli. Przeanalizowano dane dotyczące rynku ubezpieczeń, skupiając uwagę na grupie 8, Działu II (ubezpieczenia od ryzyka żywiołów). W tym celu wykorzystano raporty roczne Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Komisji Nadzoru Finansowego z ostatnich pięciu lat.Zmiany klimatu niosą ze sobą coraz częściej występujące zjawiska o charakterze katastroficznym. Jednym z nich jest huragan, który w ostatnich latach powoduje wielomilionowe straty majątkowe. Ubezpieczyciele włączają w ochronę różne aspekty tego zjawiska, dając możliwość ubezpieczającemu dopasowania produktu do indywidualnych potrzeb. Klienci coraz częściej sięgają po tego typu ochronę. Składka przypisana brutto w ubezpieczeniach od żywiołów i liczba czynnych polis ubezpieczeniowych wykazują tendencję rosnącą. Na przestrzeni badanych lat odnotowano wzrost składki o ponad 46% i czynnych polis ubezpieczeniowych o blisko 19%. (abstrakt oryginalny)
Liczba katastrof naturalnych w regionie Azji Południowej jest coraz większa. Zjawiska te często powodują śmierć wielu osób lub utratę przez nie zdrowia. Niszczenie mienia publicznego i prywatnego będące skutkiem katastrof naturalnych przyczynia się do wzrostu kosztów życia i obniżania jego jakości w badanym regionie. W obliczu tak niepokojących faktów koniecznością staje się analiza tego typu zjawisk i przeciwdziałania ich skutkom. Jest to cel niniejszego artykułu. (abstrakt oryginalny)
Wraz z globalnym ociepleniem wzrasta częstotliwość i skala klęsk naturalnych. Ich skutki mają charakter nie tylko społeczny i środowiskowy, ale także ekonomiczny. Zdolność do odbudowy oraz jej tempo, w przypadku jednostek gospodarczych może decydować o pozostaniu na rynku oraz uzyskiwanych przez organizacje wynikach. W artykule przedstawiono wyniku badania poziomu odbudowy krajowych organizacji, po wystąpieniu wybranych klęsk naturalnych. Skoncentrowano się na uwarunkowaniach tego poziomu, tj. wielkość i wiek organizacji, sektor działalności.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.