Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 56

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Risk perception
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Modernistyczna Teoria Portfelowa (MPT) i zasady optymalizacji portfela zgodnie z koncepcją H. Markowitza przyjmują odchylenie standardowe stóp zwrotu jako miarę ryzyka inwestycyjnego. Podejście takie, choć dominujące, wydaje się być jednak niezgodne z obserwacjami mechanizmów percepcji ryzyka przez inwestorów, jakie powstały na gruncie finansów behawioralnych. Jedną z koncepcji, która uwzględnia założenia behawioralne w teorii portfelowej jest Postmodernistyczna Teoria Portfela (PMPT), rozwinięta przez F. Sordino. Celem opracowania jest wskazanie korzyści, jakie wiążą się z wykorzystaniem założeń behawioralnych w praktyce inwestycji giełdowych i konstrukcji portfela inwestycyjnego.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Orientacja czasowa nabywców instytucjonalnych
100%
Czas, jako wymiar decyzji nabywców instytucjonalnych, jest słabo poznanym aspektem ich zachowań. Dotyczy to w szczególności ich orientacji czasowej, tj. deklarowanej skłonności (lub świadomości), Ŝe konkretny zakup implikuje konieczność pozostania z konkretnym dostawcą przez dłuższy czas. O ile deklaratywny czas pozostawania z dostawcą nie pozwala na precyzyjne prognozowanie czasu rzeczywistego, istnieją przesłanki pozwalające na określenie, czy nabywca pozostanie z dostawcą dłużej, czy nie. Do przesłanek takich należą: rodzaj decyzji zakupu, wysokość inwestycji czy poziom postrzeganego ryzyka i zależności od dostawcy. Zachowania nabywców z perspektywy czasu plasują się w kontinuum pomiędzy dwoma wzorcami zachowań - "stracony na zawsze" oraz "zawsze [jakiś] udział".(abstrakt autora)
3
Content available remote The Problem of Risk Perception in the Innovative Corporate Financial Strategy
100%
Cechą charakterystyczną współczesnych przedsiębiorstw jest funkcjonowanie w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu oraz konieczność sprostania ciągle pojawiającym się nowym wyzwaniom. Rozwój przedsiębiorstwa i zwiększanie jego wartości nie są możliwe bez kreacji i implementacji różnorodnych rozwiązań innowacyjnych. Nowe pomysły, instrumenty, techniki, procesy i metody są stosowane we wszystkich obszarach działalności przedsiębiorstwa, także w strategii finansowej. Innowacje finansowe mogą mieć różne formy, w związku z tym pełnione przez nie funkcje również mogą być różnorodne, a konsekwencje ich zastosowania dla sytuacji przedsiębiorstwa nie zawsze są pozytywne. Celem artykułu jest prezentacja podstawowych możliwości i sposobów zastosowania innowacji finansowych w strategii finansowej przedsiębiorstwa z uwzględnieniem jej trzech głównych obszarów: strategii finansowania, strategii inwestowania oraz strategii zarządzania ryzykiem. W artykule przedstawiono także analizę skutków zastosowania innowacji finansowych dla sytuacji przedsiębiorstwa, ze szczególnym uwzględnieniem potencjalnych zmian w poziomie jego ryzyka. Problem ten jest szczególnie istotny ze względu na fakt, iż innowacje finansowe mogą być zarówno sposobem i narzędziem redukcji ryzyka, jak i źródłem dodatkowego ryzyka w działalności przedsiębiorstwa. Oznacza to konieczność przeprowadzania każdorazowej, szczegółowej analizy potencjalnych konsekwencji wykorzystania innowacji finansowych przed podjęciem decyzji o ich zastosowaniu w strategii finansowej przedsiębiorstwa. (oryginalny abstrakt)
4
Content available remote Some Remarks on the Proper Understanding of Risk Perception
100%
Celem niniejszego artykułu jest uzasadnienie tezy, że w działalności biznesowej percepcja ryzyka dokonuje się głównie poprzez analizę ryzyka, która to z kolei jest podstawowym elementem procesu zarządzania ryzykiem. Uwzględniając ogólne ujęcie definicyjne pojęcia percepcji, percepcję ryzyka odniesiono do rozumienia pojęcia ryzyka (z uwzględnieniem jego dualnej natury) i poznania ryzyka (z uwzględnieniem dorobku psychologii behawioralnej w zakresie zdolności człowieka). Analiza ryzyka została przedstawiona w ujęciu procesowym, w podziale na etap identyfikacji ryzyka oraz oceny (pomiary) ryzyka. W obu etapach podkreślono znaczenie ludzkiego poznania (w kontekście metodycznym). Rozważania teoretyczne uzupełniono prezentacją najnowszych wyników badań dotyczących percepcji ryzyka w skali globalnej. Uwzględniono percepcję rodzajów ryzyka w ujęciu prawdopodobieństwa i skutków oraz współdziałania różnych rodzajów ryzyka, a także różnice w postrzeganiu ryzyka przez środowisko biznesowe, akademickie, rządowe i organizacji międzynarodowych. (oryginalny abstrakt)
5
75%
Można wyróżnić rodzaje ryzyka związane z motywacją do twórczości, czyli z istnieniem motywów (stanów organizmu), które wpływają na podjęcie, a potem kontynuowanie aktywności twórczej. Twórca podejmuje działanie "gnany" motywacją poznawczą lub autoteliczną, jednak istnieje ryzyko zmiany natężenia tych typów motywacji. Istnieje zatem - mimo dużego potencjału uczenia się związanego z pracą i zainteresowania nią - ryzyko wyczerpania, apatii, nudy, spadku zaangażowania, czyli odczuć i skutków negatywnych wpływających na efekty pracy.(fragment tekstu)
6
Content available remote Income Security and the Perception of Disability Risk
75%
The concept of income security is almost 80 years old but its implementation, nevertheless, poses a serious social security problem. How is this problem seen today by those most concerned, family households? What is the perception of contingencies listed in the International Labour Organization's (ILO) recommendation? Human responses to risk (behaviour under risk) depend primarily on a perception of risk and disability risk is not different in this respect. It is a major social risk, a part of the list of social risks, and tends to be critical due to financialization and liabilities. This paper aims to find determinants for differences in the perception of disability risk in Poland. The research covers particular determinants and employs qualitative and quantitative methods to analyse such determinants. The qualitative study suggests that the risk of disability is not a primary consideration. The perception of that risk seems to be diverse. Pending liabilities are perceived as arising primarily due to unemployment rather than the lack of fitness for work. An analysis of quantitative data shows statistical importance of chosen determinants (gender, experience regarding disability within family, age, the level of education, and self-estimation of financial situation). However, their significance is limited. Age and education level seem to be most prospective. Young and highly educated people tend to perceive disability risk as relatively low. These are also the people who face the most significant financial consequences of disability. (original abstract)
Mimo wzrostu popularności sprzedaży prowadzonej przez Internet, ryzyko i zagrożenia występujące w trakcie procesów zakupowych w tym kanale są stale niezwykle istotnymi czynnikami kształtującymi zachowania nabywcze. Celem prezentowanego badania jest ocena różnic w postrzeganiu przez konsumentów możliwych zagrożeń występujących przy zakupach w Sieci, przy założeniu, iż różnice te wykraczają poza prosty podział nabywców według ogólnego poziomu odczuwanych obaw. Analiza skupień prowadzona według kryterium sześciu zmiennych wyrażających stosunek do wybranych zagrożeń, doprowadziła do wyodrębnienia czterech grup konsumentów: grupy osób nie doszukujących się większych zagrożeń, grupy osób odczuwających silne ryzyko we wszystkich badanych obszarach, grupy osób obawiających się kradzieży danych oraz grupy osób obawiających się potencjalnych problemów z obsługą posprzedażową. (abstrakt oryginalny)
Wyniki wielu badań potwierdzają, z jednej strony, wpływ czynników ryzyka, niezależnie od jego rodzaju, na możliwość budowania przewagi konkurencyjnej. Z drugiej natomiast, wskazuje się na wciąż niski poziom świadomości dotyczącej konieczności jego uwzględniania zarówno na poziomie kreowania, jak i realizacji koncepcji rozwojowych. Celem artykułu jest analiza poziomu świadomości występowania ryzyka przez uwzględnienie go zarówno na etapie tworzenia, jak i implementacji strategii, a także wzajemnych zależności między tymi dwoma obszarami. Dodatkowo uwzględniona została kwestia dysponowania odpowiednimi zasobami, które wykorzystywane są do wsparcia efektywności tych procesów poprzez niwelowanie negatywnego wpływu czynników ryzyka. Badaniom ilościowym zostało poddanych 100 małych i średnich przedsiębiorstw, a uzyskane wyniki wskazały na stosunkowo wysoki poziom badanej świadomości istnienia i wpływu ryzyka oraz istnienie dodatnich zależności między jej obszarami składowymi. (abstrakt oryginalny)
Pojęcie kultury ryzyka jest coraz częściej używane do opisu procesu postrzegania ryzyka i sposobów zarządzania w warunkach ryzyka. Pojęcie to stało się szczególnie popularne po kryzysie finansowym jaki miał miejsce w 2008 roku. Na tym tle można stwierdzić, że pojęcie kultury ryzyka wiąże się z akumulacją negatywnych doświadczeń związanych z realizacją ryzyka. W literaturze pojawia się wiele badań opisujących różnice w postrzeganiu ryzyka występujące na przykład w różnych grupach wiekowych, zawodowych, czy nawet pomiędzy poszczególnymi nacjami. Uwzględniając różnice w postrzeganiu ryzyka można przypuszczać, że różnice te występują także w procesie kształtowania kultury ryzyka. Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja czynników, które mają wpływ na kształtowanie kultury ryzyka na poziomie jednostki oraz wybranych grup. Badania czynników kształtujących kulturę ryzyka są trudne oraz mają charakter interdyscyplinarny. Podstawowy problem wynika z braku podłoża metodycznego badań empirycznych. W artykule zawarto wyniki studiów literaturowych związane z identyfikacją czynników mających wpływ na kulturę ryzyka. W kolejnym kroku badania będą miały charakter empiryczny związany z próbą określenia wpływu wyodrębnionych czynników na kształtowanie kultury ryzyka na poziomie jednostki oraz wybranych grup (zawodowych, wiekowych, narodowych). (abstrakt oryginalny)
The aim of the paper is to examine the relation between foreign exchange rates and interest rate differentials in Poland, the Czech Republic, and Hungary. The exchange rate equations are inspired by the uncovered interest rate parity (i.e. the UIP condition). The results of empirical studies are usually contrary to the UIP condition. One of the explanations of this puzzle is the existence of certain nonlinearities. The nonlinearities appear because of transaction costs, central bank interventions, limits of speculations, hysteresis, or changes in risk perception. I estimate smooth transition autoregressive models. The threshold variable is an interest rate differential or a level of economic activity. I examine the exchange rates of USD and EUR and 1-, 3- and 6- months and 5- years interest rates. I also test various proxies for risk premium. (original abstract)
Głównym celem niniejszego opracowania jest próba zaprezentowania w jaki sposób osoby decyzyjne w jednostce gospodarczej postrzegają zjawiska związane z ryzykiem oraz procesem zarządzania ryzykiem w działalności gospodarczej. Badania przeprowadzono w 2017 roku wśród 124 osób prowadzących działalność gospodarczą w powiecie poznańskim. Do przeprowadzenia badań wykorzystano metodę wywiadu osobistego przy użyciu opracowanego kwestionariusza ankiet. Zebrane dane poddano szczegółowej analizie, a następnie opisano przy zastosowaniu metod statystyki opisowej. Dodatkowo przeprowadzono ocenę związku korelacyjnego między wybranymi cechami przy wykorzystaniu współczynnik kontyngencji C Pearsona, opartym na teście niezależności chi-kwadrat. Przeprowadzone badania wykazały, że 42% ankietowanych w ciągu ostatnich 5 lat, zetknęło się z sytuacją zagrażającą funkcjonowaniu ich działalności. Większość badanych respondentów (61%) jest zwolennikami nurtu negatywnej koncepcji ryzyka, 17% respondentów postrzega ewentualne skutki ryzyka ze stratą lub zyskiem, a jedynie 7% wyłącznie z możliwością osiągnięcia zysku. Według ankietowanych w prowadzonej działalności gospodarczej najbardziej należy obawiać się ryzyka finansowego (6,6) oraz ryzyka wynikającego ze zmiany czynników zewnętrznych (6,1).(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Evolution of Financing and Financial Intermediaries Function on Securities Market
75%
Procesy obserwowane wcześniej w gospodarkach krajów rozwiniętych wkroczyły na rynki krajów rozwijających się. Zmiany warunków makroekonomicznych, rozluźnienie więzów regulacyjnych, przekazanie tradycyjnych zadań suwerena w prywatne ręce oraz gwałtowny rozwój technologii informacji spowodowały dezintermediację oszczędności inwestorów i powstanie nowych pośredników finansowych. Strukturalną tendencją rozwiniętych gospodarek jest zastępowanie tradycyjnych aktywów bankowych przez aktywa sekurytyzowane na publicznych rynkach papierów dłużnych. Nie oznacza to jednak wygaśnięcia roli banków, a jedynie ewolucję tradycyjnej roli systemu bankowego stojącego przed koniecznością zmiany koncesji i poszukiwania nowych form działalności. Wykorzystując mocne podstawy finansowe, ekspansję publicznych rynków papierów dłużnych, technikę sekurytyzacji aktywów i możliwości przetwarzania informacji, pośrednicy bankowi wprowadzili nowe strategie finansowania, zastępujące tradycyjny kredyt bankowy, emisją instrumentów na rynku papierów dłużnych. Pozbywając się tradycyjnej roli dostawy kredytu i ponoszenia ryzyka jego zwrotu, pośrednicy bankowi zajęli się organizacją, sponsorowaniem i administracją struktur przepływów pieniężnych dopasowanych do indywidualnych potrzeb finansowych klientów lub konieczności własnego rozwoju. Podstawowym zajęciem wszystkich, nie tylko bankowych, pośredników finansowych stała się transformacja i zarządzanie ryzykiem.(fragment tekstu)
13
Content available remote Research of Risk Taking and Deviations from Rules at an Open Pit Mine in Serbia
75%
Introduction/background: The paper pointed out the main elements of the human risk factor in coal mining. The obtained result that life satisfaction affects the observance of rules and procedures shows the complexity of human risk factor management. Aim of the paper: The aim of this paper is to analyze the human risk factor in open pit mining, especially on compliance with safety rules and regulations. Materials and methods: The presented survey, in the form of a questionnaire, was conducted in an open pit coal mine involving 476 mineworkers. The goals were to determine factors with the biggest influence on risk and to create a model for predicting the behavior of mining workers. Results and conclusions: The obtained results indicate that leadership plays an important role in worker behavior. A supportive leadership style results in more responsible employee behavior and a lower probability of deviation to rules and procedures. The result also indicates that the safe behavior of workers is strongly influenced by the difficult to control factor of "life satisfaction". It has also been found that riskier work and longer work experience increases the likelihood of breaking the rules. Research limitations/implications: The obtained results are partly influenced by national culture. Practical implications: The obtained results indicate the need for continuous improvement in the risk management process and the rules and procedures by applying worker feedback. (original abstract)
Produkty zaawansowane technologicznie budzą wśród konsumentów ambiwaletne postawy. Oprócz korzyści cechuje je bowiem również wielowymiarowe ryzyko. Postrzeganie ryzyka technologicznego wpływa w większym stopniu na wybory rynkowe konsumentów niż oferowane przez takie produkty możliwości. Celem niniejszego artykułu o charakterze przeglądowym jest identyfikacja różnych wymiarów ryzyka technologicznego postrzeganego przez konsumentów. Jak wykazano, ryzyko technologiczne istotnie różni się od ryzyka konsumenckiego związanego z innymi rodzajami produktów. Dokonana analiza pozwoliła wyszczególnić wymiary postrzeganego przez konsumentów ryzyka, istotne z punktu widzenia wyborów konsumenckich. Są to m.in. ryzyko funkcjonalne, związane z obawami dotyczącymi bezawaryjności, ryzyko dotyczące umiejętności obsłużenia innowacyjnego produktu, a także zgodności produktu z aktualnymi standardami branżowymi i dostępnością produktów komplementarnych (ryzyko związane z efektem sieciowym). Można także wyróżnić ryzyko utraty prywatnych danych, ryzyko finansowe oraz ryzyko dla bezpieczeństwa konsumenta. (abstrakt oryginalny)
Światowy kryzys finansowy wywarł silny wpływ zarówno na finansową, jak i na realną sferę gospodarki. Artykuł ma na celu prezentację cząstkowych wyników badań poświęconych problematyce wpływu kryzysu finansowego na sytuację finansową przedsiębiorstw działających na Śląsku. Wyniki badań odnoszą się do problemu stabilności finansowej i w tym zakresie zostały przeprowadzone w dwóch warstwach. Pierwsza to analiza zagregowanych danych finansowych dotyczących sytuacji finansowej i zagrożenia bankructwem śląskich przedsiębiorstw w latach 2006-2009. Druga warstwa badań to analiza wyników badania ankietowego dotyczącego percepcji zagrożenia bankructwem. (oryginalny abstrakt)
Purpose: This article explores how anthropomorphized service robots shape consumer risk percep tions and risk behavior via uncanniness as a function of individual differences in banking. Methodology: An online between-subjects experiment (N = 293), set in a fictitious bank, featuring four levels of service robot anthropomorphism (low, medium, high, human), measured risk perceptions (psychological, functional, privacy, time), and risk behavior as DVs, uncanniness as mediator, technology readiness, and behavioral inhibition as moderators. Findings: Risk perceptions are the lowest for medium (vs. high) anthropomorphism and are mediated by uncanniness. Risk behavior remains unaffected by the manipulation. Technology readiness over all attenuates the main effect on time risk perception but amplifies it for high anthropomorphism, whereas high behavioral inhibition increases risk behavior under the exposure of low anthropo morphism. Implication: Banks who plan to place robots in service functions should be mostly concerned about experiential rather than behavioral consequences and are advised to use medium anthropomorphism robots since they appear to qualify as viable substitutes for human bank tellers. Value: We contribute to the service robot and anthropomorphism literature by (1) distinguishing between dimensions of risk perceptions, (2) measuring actual risk behavior, and (3) setting our study in a business and marketing relevant context: banking. (original abstract)
Zarządzanie ryzykiem stało się obowiązkowe dla polskich organizacji z sektora publicznego z nowej ustawy o finansach publicznych. Zarządzanie ryzykiem jest skuteczne jeśli jest zaakceptowane przez menedżerów i pracowników. Przedstawiono badania empiryczne, które pokazują, że pracownicy sektora publicznego mają mniejszą percepcję ryzyka niż pracownicy w sektorze prywatnym. Wyniki sugerują, że zarządzanie ryzykiem powinno być wprowadzone jako element systemu kontroli zarządczej, zwiększający efektywność i wydajność organizacji.
Przedstawiono kwestie wzajemnej zależności użyteczności i indywidualnego stosunku decydenta do ryzyka. Na ogół stosunek do ryzyka decydenta jest odczytywany z jego funkcji użyteczności. Artykuł zawiera wyprowadzenie i uzasadnienie wzorów ustalających odwrotną zależność, która wydaje się być bardziej naturalna.
Kraje Azji Środkowej (Kazachstan, Kirgistan, Turkmenistan, Tadżykistan, Uzbekistan) uznawane są za jedne z najatrakcyjniejszych destynacji, ponieważ ze względu na swoje położenie geograficzne mają do zaoferowania wyjątkowe produkty turystyczne. Pandemia COVID-19 spowodowała jednak znaczące zmiany w działalności dobrze prosperującej branży turystycznej w regionie. Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań wpływu ryzyka na postawy turystów z Azji Środkowej wobec podróżowania w trakcie pandemii COVID-19, w odniesieniu do ich cech socjodemograficznych. Badanie przeprowadzono w okresie od stycznia do kwietnia 2021 r. na próbie 966 respondentów przy użyciu kwestionariusza internetowego. W ankiecie wyodrębniono cztery główne kategorie potencjalnych zagrożeń: ryzyko zdrowotne, psychologiczne, finansowe oraz związane z podróżą i destynacją turystyczną. Aby zidentyfikować, w jaki sposób postrzeganie ryzyka wpłynęło na zamiary związane z podróżowaniem podczas pandemii, zastosowano regresję nominalną. Uzyskane wyniki pokazują, że świadomość zagrożeń w czasie epidemii COVID-19 miała istotne znaczenie dla podejmowania decyzji przez turystów z Azji Środkowej. Higiena, dezynfekcja oraz budzący zaufanie system opieki zdrowotnej w miejscu docelowym (21%) będą stanowiły główne czynniki wyboru podczas przyszłych podróży. (abstrakt oryginalny)
Na zlecenie NBP wykonaliśmy szerokie badanie nt. Wiedza ekonomiczna mieszkańców Polski: przekonania błędne i mity. Równocześnie, w ramach grantu KBN: Uwarunkowania przedsiębiorczości i stosunek ludzi do ryzyka, wykonano kilka badań nad samymi przedsiębiorcami. Artykuł ten konfrontuje wyniki obu kategorii badań: jacy są i jak są postrzegani ci przedsiębiorcy, którzy według powyższego cytatu są dobroczyńcami społeczeństwa. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.