Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Roboty publiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W referacie przedstawiono najważniejsze parametry geometryczne dróg, których projektowanie ma istotny wpływ na właściwe odwodnienie jezdni. Do najbardziej znaczących z nich należą: sposób oraz miejsce kształtowania rampy drogowej, dobór promieni wklęsłych załomów niwelety oraz sposób rozwiązywania planów warstwicowych w obrębie skrzyżowań dróg.(abstrakt oryginalny)
Artykuł analizuje wpływ programu robót publicznych w Słowenii w okresie 1992-1996 na zatrudnienie bezrobotnych. Okazuje się że program pomaga uczestnikom znaleźć pracę w okresie tuż po jego zakończeniu, jednak w dłuższej perspektywie czasu jego wpływ jest raczej negatywny.
Wskazano propozycje nowych zasad odbioru robót nawierzchniowych o charakterze ciągłym. Zdefiniowano kryteria odbioru oraz oceniono jakość naprawy bieżącej i wymiany ciągłej nawierzchni na przykładzie wybranych odcinków linii kolejowych.
Tunel Berghau budowany został w latach 1877 do 1879. Dwutorowy tunel kolejowy jest zelektryfikowany, o długości 200 m. Sklepienie tunelu jest grubości 60 do 100 cm, wymurowane jest z piaskowca i nie ma sklepienia spągowego. Nałożenie warstw w obrębie warstw epoki kajpera wynoszą 23 m, a w obszarze pod przebiegającą autostradą z mostem tylko 17 m. Profil tunelu jest bardzo mocno zdeformowany. Mur obudowy odpada i wietrzeje w szczególności na przestrzeni pomiędzy „godziną 10 a 2”. Modernizacja tunelu wykonywana jest w godzinach nocnych, przy ruchu pociągów po jednym torze. Na odcinkach mocno uszkodzonych, zostają wycięte żebra, odbity mur i zakotwiona siatka łukowa, zabezpieczona betonem natryskowym. Następnie pola pomiędzy żebrami, zostają wyłamane i zabezpieczone grubym na 20 cm zbrojonym betonem natryskowym. Dla zamknięcia pierścienia zbrojenia w obrębie stropu konieczna jest kilkakrotna zmiana torów. Inne obszary będą bez metody żebrowej wycięte i zabezpieczone grubym na 20 cm betonem natryskowym. Koszt modernizacji tunelu wynosi ok. 10.000 EUR / mb.(abstrakt oryginalny)
Artykuł podaje sposoby realizacji, wielkości oraz logistykę dostaw materiałów kamiennych, zawiera krótki opis specjalistycznych środków transportu tych materiałów, sprawdza możliwości realizacyjne, a także zawiera kalkulacje opłacalności.(abstrakt oryginalny)
Dzięki środkom materialnym Funduszu Pracy coraz większego znaczenia nabierają roboty publiczne, które aktywizują zawodowo bezrobotnych, dynamizują lokalne rynki pracy. Autor omawia zagadnienie robót publicznych w województwie radomskim w latach 1992-1994.
Celem artykułu jest zebranie w syntetycznej formie informacji dotyczących realizacji robót publicznych w Polsce przez powiatowe urzędy pracy oraz zbadanie skuteczności tego instrumentu w aktywizacji osób bezrobotnych. Zakres analizy został zawężony do lat 2015-2017, przy czym ze względu na dobrą sytuacje gospodarczą szczególnie brano pod uwagę uczestnictwo w nich osób długotrwale bezrobotnych. (abstrakt oryginalny)
Regulacja problematyki dróg wewnętrznych w Polsce jest wciąż niewystarczająca, a na jej tle widoczne są liczne rozbieżności orzecznicze. Status tych dróg jest odmienny aniżeli dróg publicznych, przejawia się to w zakresie zarządzania tymi drogami, w tym ich remontami. Zagadnienie to jest istotne z punktu widzenia praktyki, ponieważ nierzadko drogi wewnętrzne w rzeczywistości pełnią funkcje dróg publicznych. Celem artykułu jest ukazanie, że drogi wewnętrzne stanowią istotne trakty komunikacyjne. Artykuł koncentruje się na funkcjonowaniu dróg wewnętrznych w aspektach prawnych i technicznych. W pierwszej kolejności przedstawiono problematykę definicji dróg, w tym dróg wewnętrznych w różnych aktach normatywnych. Szeroko omówiono problematykę pojęcia pasa drogowego w odniesieniu do prawa budowlanego, a szczególnie w klasyfikacji robót budowlanych - przebudowy drogi. Wskazano, jak orzecznictwo organów i sądów rozumie przebudowę drogi remont drogi w kontekście dróg wewnętrznych. Kolejno rozważano, czy drogi wewnętrzne są obiektami budowlanymi, a także jakie warunki wówczas muszą zostać zrealizowane dla remontu czy przebudowy drogi. Następnie przedstawione zostało studium przypadków ukazujące różną interpretację prawa przez organy administracji, zwłaszcza przebudowy drogi leśnej jako drogi wewnętrznej. Na tle stanu faktycznego i analizy orzecznictwa autorzy stwierdzają, że niezbędne jest kompleksowe uregulowanie tej problematyki w celu uzyskania stabilności orzeczniczej i pewności prawa jego adresatów, będących właścicielami czy zarządcami tych dróg. (abstrakt oryginalny)
W Polsce międzywojennej problem bezrobocia strukturalnego pojawił się zaraz po 1918 r. Na terenach odrodzonego państwa polskiego znajdowało się przeszło 450 tys. bezrobotnych i całkowicie lub częściowo zniszczone zakłady pracy. W tej sytuacji pierwsze roboty publiczne uruchomiono w 1919 r.
Charakterystyka rynku pracy oraz skali bezrobocia w Wielkopolsce w latach 1990-1997.
W pracy zwrócono uwagę na pomijany w sprawozdawczości systemu zamówień publicznych, sposób prowadzenia rozliczeń oraz model prowadzenia inwestycji budowlanych. W sposób syntetyczny opisano wady i zalety rozliczeń kosztorysowych i ryczałtowych w aspekcie wyboru modelu realizacji robót budowlanych (wybuduj oraz zaprojektuj i wybuduj). Omówiono zagrożenia wynikające z łączenia w jednym zamówieniu robót budowlanych z usługami projektowymi. Przeprowadzono badanie w celu ustalenia preferencji zamawiających w zakresie wyboru sposobu rozliczenia oraz modelu realizacji inwestycji. Na podstawie zebranych w badaniu informacji, które poddano analizie, ujawniono nieznane cechy systemu zamówień publicznych.(abstrakt oryginalny)
Z teoretycznych założeń "nakręcania" koniunktury wynika, że ingerencja państwa ma na celu pobudzenie prywatnej inicjatywy do działalności produkcyjnej, w żadnym zaś wypadku nie może jej hamować. Dlatego też, gdy prywatni przedsiębiorcy rozpoczną inwestowanie, ingerencja państwa na tym odcinku powinna zostać przerwana. Staje się ona wtedy zbyteczna, gdyż osiągnęła zamierzony cel. Jednakże państwo ma do wypełnienia inne (obok gospodarczego) cele. Cele te mogą niejednokrotnie stać ze sobą w kolizji, wzajemnie przeciwstawiać się. Istniejąca bowiem zawsze w państwie hierarchia celów stawia pewne zadania na pierwszym planie i podporządkowuje im pozostałe. W ten sposób potrzeby gospodarcze mogą być usunięte na dalszy plan. (fragment tekstu)
Autostrada A4 na odcinku Kraków-Tarnów została podzielona na cztery etapy budowy. W artykule opisano poszczególne odcinki prac budowlanych, począwszy od Węzła Wielicka po Węzeł Krzyż, w tym elementy infrastruktury służące zaspokajaniu potrzeb podróżnych i poprawieniu komfortu podróży. Zaprezentowano szczegółowe parametry techniczne oraz dane ilościowe dotyczące budowanej autostrady.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia rozwiązania prawne wprowadzone w ramach tzw. pakietu antykryzysowego związanego z pandemią COVID-19 w odniesieniu do projektów partnerstwa publiczno-prywatnego. Z analizy nowych regulacji wynika w szczególności, że ustawodawca nie osiągnął celu związanego z uproszczeniem i przyspieszeniem zasad zmiany umów o zamówienia publiczne, które stosuje się również do przedsięwzięć partnerstwa publiczno-prywatnego i koncesji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przybliża konstrukcje prawne prac interwencyjnych i robót publicznych jako elementów systemu aktywnych instrumentów rynku pracy. W perspektywie wyżej wymienionych uregulowań prawnych z zakresu promocji zatrudnienia autor wskazuje na realne zagrożenie dyskryminacją płacową osób zatrudnionych na subsydiowanych przez państwo stanowiskach pracy. Znaczenie tego problemu - pogłębiającego społeczne wykluczenie bezrobotnych, a więc istotnego także z punktu widzenia polityki społecznej - może w najbliższym czasie zdecydowanie wzrosnąć. Podstawą tego wzrostu może być nie tylko ogólna reorientacja polityki zatrudnienia w kierunku większego wykorzystania aktywnych instrumentów rynku pracy, ale także i jednorazowe działania ustawodawcy podjęte chociażby w związku z usuwaniem skutków powodzi z 2010 r. Autor przedstawia propozycje zapobiegania zjawiskom dyskryminacji oraz sposoby dochodzenia przez osoby dyskryminowane swoich uprawnień na podstawie aktualnie obowiązującego stanu prawnego, a także prezentuje możliwe kierunki rozwiązań legislacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Prace subwencjonowane to forma aktywnego przeciwdziałania bezrobociu, szczególnie w okresie kryzysów lub trudności gospodarczych, stosowana często w krajach rozwiniętych. Do prac tych zalicza się prace interwencyjne i roboty publiczne. W artykule autor przedstawił, co dzieje się w tym obszarze działań i przedsięwzięć w Polsce, zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem.
Finansowanie programów aktywizacji zawodowej dla bezrobotnych to jedno z głównych zadań Funduszu Pracy, którego dysponentem jest minister pracy i polityki społecznej. Jak wynika z danych za rok 2001, na aktywne formy walki z bezrobociem wydano tylko 67,8 procent a na zasiłki - aż 105 procent zaplanowanych kwot. W ten sposób zasiłki pochłonęły 87,5 procent wszystkich środków rozdysponowanych z Funduszu Pracy. Jest to wysoce niekorzystna struktura wydatków, pogłębiająca bierność i frustrację społeczną.
W lutym 2000 r. Górowo Iławeckie nawiedziła powódź wskutek przerwania ziemnego wału zbiornika z jeziora zaporowego. W tej trudnej sytuacji w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bartoszycach niezwłocznie przystąpiono do działań mających na celu likwidację szkód, a także skierowanie 190 bezrobotnych do robót publicznych oraz 48 osób na szkolenie. W stosunku do osób szkolonych zaplanowano 100 procent ponownego zatrudnienia.
Analizując rozwój polskich regulacji prawnych dotyczących problematyki bezrobocia, można zauważyć ich niestabliność, nieadekwatność do potrzeb rynku pracy czy realizowanej polityki zatrudnienia. Oceniając rozwiązania nowej ustawy w odniesieniu do grup szczególnego ryzyka trzeba jednak podkreślić postęp w tym zakresie. W nowej regulacji pojawiła się m.in. klarowna definicja długotrwale bezrobotnego.
W Polsce, jak dotąd, nie ma zatrudnieniowo zorientowanej polityki gospodarczej. Ograniczono się do tzw. osłonowego podejścia, a więc głównie łagodzenia skutków, a nie likwidacji przyczyn bezrobocia. Popytowej stronie rynku pracy nadano charakter marginalny, skupiając uwagę na stronie podażowej, a ściślej na jakościowych aspektach podaży pracy. Główna więc rola w rozwiązywaniu problemów bezrobocia przypadła nie prozatrudnieniowej polityce gospodarczej, lecz komplementarnej w stosunku do niej polityce rynku pracy, która z natury powołana jest do wspierania polityki gospodarczej, a czyni to wykorzystując specjalne instrumentarium, za pomocą którego dostosowuje strukturę jakościową podaży pracy do zmieniającego się popytu oraz łagodzi negatywne skutki bezrobocia. W Polsce w całym dotychczasowym okresie transformacji polityka rynku pracy koncentruje się właściwie na łagodzeniu skutków bezrobocia, zapewnia świadczenia kompensacyjne bezrobotnym. Jej funkcja aktywna i prewencyjna prowadząca poprzez doskonalenie zawodowe, przekwalifikowanie, szkolenie zawodowe do przyszłego zatrudnienia została w zasadzie wyparta przez funkcję osłonową. Świadczy o tym struktura wydatków z Funduszu Pracy oraz efektywność aktywnych programów rynku pracy. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.