Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 132

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Robotyzacja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
This paper describes main disturbances in robot position control system and their influence on PI and SMC control structure. Possibility of linear analytic method for parameters setting of booth techniques was shown. One of the most important features is stability of control system and prediction of dynamic behaviour of position control to avoid mechanical damage of robot mechanical subsystem. Stability of SMC control technique respecting also voltage limitation and variable inertia change problems were shown.(original abstract)
W referacie przedstawiono rozwiązanie pulpitu zdalnego sterowania robotem wsparcia inżynieryjnego "Marek". Robot przeznaczony do usuwania niebezpiecznych ładunków wymagał opracowania mobilnego stanowiska zdalnego sterowania. Warunkiem koniecznym było zapewnienie niezawodnego i nieskrępowanego sterowania robotem a jednocześnie zapewnienie operatorowi ochrony przed skutkami eksplozji podejmowanych ładunków.(abstrakt oryginalny)
Na globalnym rynku koszty pracy rosną bardzo szybko. Firmy poszukując sposobów na redukcję wydatków, w naturalny sposób zwracają się w stronę robotyzacji. Wydaje się, że robotyzacja może być antidotum na wiele bolączek. Czy tak jest i jakie warunki muszą być spełnione, aby roboty spełniły oczekiwania pracodawców i rozwiały obawy pracowników. (fragment tekstu)
Praktycznie wszyscy dziś mówią o robotyzacji. Niemalże z dnia na dzień firmy postanowiły szukać sposobu automatyzacji i robotyzacji stanowisk pracy. Jest to oczywiście bardzo naturalna odpowiedź na rosnące koszty pracy. Zanim jednak organizacje rzucą się w wir zakupu robotów, powinny mieć świadomość jej efektywności, nieuchronności i wpływu na pracę zatrudnionych w firmie ludzi. (fragment tekstu)
Robot, czyli cyfrowy pracownik - to marzenie wielu pracodawców, bo z założenia działa jak pracownik, który wykonuje powierzone mu obowiązki, tyle tylko, że nie choruje, nie odpoczywa, jest efektywny i zawsze zadowolony z pracy. Organizacje, które już korzystają z tych rozwiązań, najbardziej cenią sobie szybki zwrot z inwestycji i usprawnienie działających w firmie procesów. Jakie korzyści mogą przynosić, zobaczmy na konkretnych przykładach. (fragment tekstu)
W artykule zawarto projekt 2-kołowego robotasamobalansującego,zasilanego z akumulatora, który autonomicznie zachowuje równowagę w kierunku ruchu pojazdu. Projekt 3D samobalansującego robotawykonano w programie Lego Digital Designer. Robota zbudowano z elementów zestawu edukacyjnego Lego MindstormsNXT 2.0. Układ samobalansu bazuje na żyroskopowym czujniku firmy HiTechnic. Robot utrzymuje równowagę balansując na dwóch kołach, wykrywając i omijając przeszkody -dzięki zastosowaniu ultradźwiękowego czujnika odległości.Kostkę NXT oprogramowano w języku Robot C z zastosowaniem w algorytmie regulatora PID.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Wykorzystanie robotów w procesach logistycznych
80%
Robotyzacja procesów jest ogólnoświatowym trendem. Obecnie obserwowany jest systematyczny wzrost liczby robotów i manipulatorów wykorzystywanych w przemyśle i logistyce. Skala tego zjawiska w wielu państwach jest różna. Polska należy do państw, w których również obserwuje się wzrost liczby robotów i manipulatorów wykorzystywanych w przemyśle. Stopień nasycenia tymi środkami jest jednak znacznie niższy od poziomu występującego w większości rozwiniętych krajów świata. Roboty i manipulatory przemysłowe mogą być wykorzystywane praktycznie na każdym etapie produkcji, zarówno w procesach wytwarzania, jak i w logistycznych. W artykule przedstawiono analizę stanu robotyzacji w Polsce i na świecie, jak również opisano przykładowe zastosowania robotów i manipulatorów przemysłowych w wybranych procesach logistycznych. (abstrakt oryginalny)
Na stanowisku badawczym Katedry Budowy Maszyn dokonano pomiarów parametrów roboczych manipulatora zaprojektowanego dla zdalnie sterowanego robota wsparcia inżynieryjnego. Określono wartości najistotniejszych parametrów z punktu widzenia realizacji zadań w misjach EOD/IOD. Pomiary przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych i poligonowych. Uzyskane wyniki potwierdziły słuszność założeń konstrukcyjnych i możliwości robocze robota wsparcia inżynieryjnego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje koncepcję algorytmów generowania trajektorii ruchu rekonfigurowalnego robota kroczącego w oparciu o system wizyjny i analizę pobranego obrazu w czasie rzeczywistym. Wykorzystano opracowaną konstrukcje robota o sześciu odnóżach i trzypoziomowym mikroprocesorowym układzie sterowania. Przedstawiono propozycję algorytmu sterowania umożliwiającego na podstawie analizy obrazu oraz sensorów: zbliżeniowego i stykowych w odnóżach, dostosowywanie się robota do otoczenia, przez dobór odpowiedniego kierunku ruchu, omijanie/przekraczanie przeszkód, dobór postur i typu chodu. Analizę obrazu zrealizowano za pomocą biblioteki OpenCV na podstawie zbudowanego uproszczonego statystycznego klasyfikatora cech Haar'a. Przeprowadzono próby testowe w terenie dla różnych warunków środowiskowych, uzyskując obiecujące wyniki.(abstrakt oryginalny)
Nowadays the big challenge in simultaneous localization and mapping (SLAM) of mobile robots is the creation of efficient and robust algorithms. Significant Number of SLAM algorithms rely on unique features or or use artificial landmarks received from camera images. Feature points and landmarks extraction from images have two significant drawbacks: CPU consumption and weak robustness depending on environment conditions. In this paper we consider performance issues for landmark detection, introduce a new artificial landmark design and fast algorithm for detecting and tracking them in arbitrary images. Also we provide results of performance optimization for different hardware platforms.(original abstract)
Autorzy artykułu zaprezentowali koncepcję i konfigurację zrobotyzowanego stanowiska w oparciu o robota Kawasaki do nanoszenia nadruku (np. logo firmy) w procesie wytwarzania finalnego produktu. Zaimplementowanie zrobotyzowanego stanowiska pozwoli na poprawienie, jakości nadruku. Zostanie wprowadzona automatyczna, wizualna kontrola na etapie procesu. Proces nanoszenia nadruku ulegnie wyraźnemu przyśpieszeniu, powodując zwiększenie dziennej liczby wykonywanych operacji.(abstrakt oryginalny)
Od wielu lat roboty przemysłowe były stosowane do wielu powtarzalnych zadań w różnych dziedzinach przemysłu, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej. Ze względów bezpieczeństwa zrobotyzowane stanowiska pracy musiały zostać odizolowane w osobnych komórkach. Obecnie możemy zaobserwować silny trend automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych, uważany za czwartą rewolucję przemysłową. Przemysł 4.0 przyniósł nowe możliwości i wyzwania. Jednym z kluczowych kierunków przemysłu 4.0 jest "robot współpracujący" (Human-Robot Collaboration - HRC). Jest to robot wyposażony w odpowiednie systemy bezpieczeństwa. Może on pomóc człowiekowi w najbardziej wymagających i monotonnych zadaniach w tej samej przestrzeni roboczej bez dodatkowych zabezpieczeń. W niniejszym artykule przedstawiono charakterystykę Human-Robot Collaboration (HRC), przepisy bezpieczeństwa, a także przykłady zastosowań robotów współpracujących. (abstrakt oryginalny)
Artykuł wprowadza w problematykę związaną z modelowaniem egzoszkieletów. Na początku przedstawiono etapy modelowania ze zwróceniem uwagi na zagadnienia z tym związane. Opracowano model kończyny górnej przy wykorzystaniu notacji Denavita - Hartenberga z parametrami opisującymi zależności kinematyczne występujące pomiędzy poszczególnymi elementami. Następnie określono przestrzeń roboczą urządzenia w zależności od wzrostu użytkownika. Przedstawiono macierz zależności pomiędzy poszczególnymi ogniwami urządzenia. Skonstruowano model komputerowy kończyny i egzoszkieletu przy wykorzystaniu oprogramowania SolidWorks, co po zaimplementowaniu danych dotyczących własności materiału pozwoliło na uzyskanie momentów bezwładności układu. Opracowany model w pakiecie MATLAB - SimMechanics umożliwił przeprowadzenie symulacji i określenie parametrów kinematycznych i dynamicznych podczas ruchu egzoszkieletu po zaplanowanej trajektorii. Zaprezentowano wyniki w postaci przemieszczeń, prędkości oraz momentów w funkcji czasu wybranych przegubów. We wnioskach nakreślono cel następnych badań.(abstrakt oryginalny)
Tekst stanowi analizę wpływu, jaki wykorzystanie robotów w opiece na osobami starszymi i niepełnosprawnością może mieć na realizację praw podstawowych. Wskazane zostały zarówno podstawowe zagrożenia, w szczególności dla prywatności, jak i postulowane zmiany prawa. (abstrakt autora)
W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące możliwości automatyzacji i robotyzacji wybranych stanowisk technologicznych: stanowiska wykrawania oraz gięcia elementu blaszanego, będącego elementem rozdzielnicy niskonapięciowej. Dokonano porównania czasu procesu wykrawania realizowanego na obecnie stosowanym stanowisku oraz na stanowisku zautomatyzowanym. Określone zostaną również zalety, jak również i wady wprowadzania stanowiska zautomatyzowanego w przemyśle produkcyjnym. Dostosowanie automatycznego ładowania materiału do wykrawarki CNC w dużym stopniu odciąża personel obsługujący, skraca to również czas przygotowania zabiegu. Szybszy załadunek przyczynia się do skrócenia czasu wykonania operacji, a możliwość automatycznego sortowania i paletyzacji wyciętych przedmiotów zwiększa efektywność pracy. Podsumowując, zastosowania zautomatyzowanego stanowiska zarówno wykrawania, jak i gięcia znacząco wpływa na poprawę efektywności pracy. (fragment tekstu)
Cel: Celem artykułu jest ukazanie wyzwań, przed którymi stoi współczesny rynek pracy w związku z postępującą automatyzacją i robotyzacją. Metodyka badań: Do osiągnięcia celu wykorzystano metody jakościowe: analizę literatury przedmiotu oraz analizę opublikowanych raportów badawczych. Wyniki badań: Analiza informacji zawartych w literaturze przedmiotu oraz raportach badawczych pozwoliła zidentyfikować wybrane korzyści oraz koszty związane z postępującym w wielu sferach gospodarki procesem automatyzacji i robotyzacji, a zarazem określić konsekwencje tego procesu na rynku pracy. Wnioski: Procesy automatyzacji i robotyzacji wywierają znaczący wpływ na kształt i funkcjonowanie współczesnego rynku pracy w odniesieniu zarówno do pracodawców, jak i pracowników. Wiedza z zakresu specyfiki zmian technologicznych oraz możliwych do wystąpienia problemów na rynku pracy, związanych z procesem automatyzacji i robotyzacji, stanowi punkt wyjścia do opracowania skutecznych działań przezwyciężających te trudności. Wkład w rozwój dyscypliny: Prezentowane w artykule treści stanowią wkład do dyskursu dotyczącego zmian na rynku pracy wywołanych postępującą automatyzacją i robotyzacją. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane rozwiązania dotyczące robotyzacji niektórych procesów logistycznych, na podstawie nowoczesnych wdrożeń zarówno w przemyśle jak i w sektorze medycznym, w tym w szpitalach. Przeanalizowano stopień robotyzacji w powiązaniu z korzyściami płynącymi z jego zwiększenia. (abstrakt oryginalny)
Współcześnie prowadzone działania ratownicze, niejednokrotnie prowadzone są w obszarach niedostępnych dla klasycznych pojazdów ratowniczych (wozy strażackie, karetki pogotowia itp.). Wykorzystanie teloperowanych platform bezpośredniego wspieraniu człowieka w ratownictwie wymaga ich wysokiej zdolności do pokonywania przeszkód terenowych - ekstremalnej mobilności. O zdolności tej decyduje efektywność i skuteczność działania układów zawieszenia i napędowego. Zastosowanie istniejących wytycznych i kryteriów oceny wykorzystywanych przy projektowaniu układów napędowych i zawieszenia pojazdów i platform załogowych może wprowadzić pewne ograniczenia funkcjonalne, zmniejszając tym samym aplikacyjność platformy bazowej w akcjach ratowniczych. Odpowiednie ukształtowanie tych układów wymaga opracowania nowych (adekwatnych dla platform teleoperowanych) metod i wskaźników oceny ich działania. Nowo zaprojektowane i zbudowane rozwiązanie należy następnie poddać poligonowym badaniom weryfikacyjnym w warunkach terenowych zbliżonych do realnych działań.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przestawiono zagadnienia dotyczące usprawnienia czynności realizowanych w systemie rachunkowości na potrzeby rozwijającej się rachunkowości zarządczej i controllingu. Wskazano celowość zaawansowanej automatyzacji wszystkich czynności, a szczególnie dekretacji i księgowania dokumentów, realizując ideę robotyzacji systemu rachunkowości.(abstrakt oryginalny)
The article summarizes the experience, skills of the students of technical subjects teaching methodologies using a number of software products. Solve specific assigned tasks described in this paper. Task is about the problems of automation and mechanization in the industry. That helps to improve the skills of praxis, through the design of construction and of controlling. Specifically it focuses on introducing automation in the wood industry. Article describes the design of the automation process for marking wooden hammers. Similar problems are solved by students in Computer Aided (CA) systems. The control process of automation is realized through the electro-pneumatic circuits. These circuits are creating in software FluidSIM 4 that is used as a simulation tool. FluidSIM 4 is comprehensive software for creation, simulation, instruction and study of electro-pneumatic, electro-hydraulic and digital circuits. (original abstract)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.