Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rodzaje działalności gospodarczej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule dokonano oceny aktywności rolników-przedsiębiorców w zakresie podejmowania dodatkowych form działalności będących przejawem wielofunkcyjności gospodarstw rolnych. Badania wykazały, że ponad połowa rolników-przedsiębiorców oprócz działalności pozarolniczej prowadzi jeszcze inne formy działalności wielofunkcyjnej, przy czym najczęściej są to: sprzedaż bezpośrednia produktów wytworzonych w gospodarstwie rolnym oraz realizacja programów rolno-środowiskowych. Aktywność rolników-przedsiębiorców w tym zakresie w dużej mierze zależy od takich cech, jak: wiek i wykształcenie rolnika, powierzchnia i wielkość ekonomiczna gospodarstwa rolnego, rodzaj prowadzonej działalności pozarolniczej i jej znaczenie dla utrzymania rodziny oraz intensywność relacji (współpracy) rolników z instytucjami lokalnymi. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono miasto Jelenią Górę na tle województwa dolnośląskiego w wybranych danych statystycznych roku 2014 i 2015. Zaprezentowany został profil działalności firm, które w 2015 roku zostały zarejestrowane w Jeleniej Górze. Wszystkie analizy oparte zostały na materiale statystycznym pozyskanym (zakupionym) z Głównego Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, co stanowi bazę do przyszłej próby prezentacji sylwetki jeleniogórskiego przedsiębiorcy 2015 roku. (abstrakt oryginalny)
W artykule wskazano na konieczność elastycznego podejścia do prowadzonej w przedsiębiorstwie analizy finansowej. Prowadzona działalność determinuje sposób interpretacji szeregu wskaźników finansowych, które warunkują formułowanie prawidłowych bieżących i strategicznych decyzji. (abstrakt oryginalny)
W literaturze można znaleźć wyniki badań wskazujące na to, że rodzaj działalności różnicuje rozkład czasu istnienia przedsiębiorstw. Statystycznej weryfikacji tej hipotezy można dokonać za pomocą testów jednorodności dla krzywych przetrwania. Testy te należą do grupy metod analizy przeżycia. Głównym celem badania było wyłonienie grup przedsiębiorstw, które są zarazem wewnętrznie jednorodne i jednocześnie różnią się między sobą statystycznie istotnie ze względu na rozkład czasu trwania. Problem badawczy sprowadza się do znalezienia takiego sposobu redukcji liczby wariantów cechy jakościowej, który pozwoli na odpowiednie pogrupowanie jednostek. Problem ten nie ma jednoznacznego rozwiązania: różne zbiory danych, jak też różne algorytmy postępowania mogą prowadzić do różniących się wyników. W artykule, na podstawie danych empirycznych dla przedsiębiorstw z Gdańska, przedstawiono sposób postępowania w celu uniknięcia przypadkowych decyzji przy wyodrębnianiu grup przedsiębiorstw o zbliżonym ryzyku zaprzestania działalności. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja oraz ocena stopnia i uwarunkowań zjawiska dofinansowania gospodarstwa rolnego z dochodów uzyskiwanych przez rolników z prowadzonej przez nich pozarolniczej działalności gospodarczej. Materiał empiryczny artykułu stanowią wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w latach 2011-2012, tj. wywiad z kwestionariuszem wśród 210 rolników, czyli właścicieli indywidualnych gospodarstw rolnych prowadzących dodatkowo pozarolniczą działalność gospodarczą, z terenu południowo-wschodniej Polski, tj. z trzech województw: świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Analiza wyników badań wykazała, że ważne z punktu widzenia rolników procesy związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego są wspierane finansowo z dochodów uzyskiwanych przez nich z pozarolniczej działalności gospodarczej, o czym świadczą statystycznie istotne i dodatnie parametry regresji logistycznej przedstawionych w artykule modeli w prawie wszystkich analizowanych przypadkach. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest pokazanie ścisłego związku rozwoju koncepcji podmiotu rachunkowości z powstaniem nowych struktur działalności gospodarczej oraz rosnącym zapotrzebowaniem użytkowników wewnętrznych, głównie kierownictwa przedsiębiorstwa oraz użytkowników zewnętrznych, a więc otoczenia przedsiębiorstwa na informacje generowane przez system rachunkowości. Zostanie zwrócona uwaga na wspólne przedsięwzięcia, będące szczególną formą współpracy podmiotów gospodarczych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono rodzaje działalności gospodarczej oraz raportów księgowych. Podjęto próbę przedstawienia obrazu finansowego aktywów, pasywów, dochodów i wydatków wspólnego przedsięwzięcia w sprawozdaniach finansowych przedsiębiorców i inwestorów. Wyjaśniono różne metody oceniania aktywów, pasywów i łączenia sprawozdań finansowych zgodnie z przepisami państwowymi i międzynarodowymi standardami. (abstrakt oryginalny)
Pojęcie gospodarstwa rodzinnego funkcjonuje w Polsce w potocznej mowie od chwili uwłaszczenia chłopów, ale jego definicję wprowadza dopiero Ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, stanowiąca, że gospodarstwo rodzinne to podmiot, który jest prowadzony przez rolnika indywidualnego i którego łączna powierzchnia nie przekracza 300 ha użytków rolnych. Gospodarstwa rodzinne na ziemiach polskich przeszły długą i głęboką przemianę pod wpływem czynników politycznych, ekonomicznych i demograficznych. Celem opracowania było przedstawienie genezy i stanu gospodarstw rodzinnych na początku XXI wieku, czyli już w warunkach Unii Europejskiej. Opracowanie powstało w oparciu o literaturę przedmiotu oraz informacje statystyczne. Zgromadzony materiał został opracowany i zinterpretowany za pomocą wielu metod, a szczególnie metody porównawczej w formie horyzontalnej i wertykalnej oraz metody statystycznej. Współcześnie polska gospodarka indywidualna przechodzi proces adaptacji do warunków Wspólnej Polityki Rolnej i polityki rozwoju obszarów wiejskich Unii Europejskiej, korygowanych krajowymi uwarunkowaniami. Zmniejsza się liczba gospodarstw, wzrasta zróżnicowanie obszarowe i ekonomiczne, pogłębia się proces upraszczania i specjalizacji produkcji, wyodrębnia się grupa gospodarstw o produkcji ekologicznej. W latach 2004-2010 zwiększa się udział gospodarki indywidualnej w zasobach czynników produkcji oraz w wytwarzanej produkcji, polepsza się również efektywność gospodarowania. Maleje liczba pracujących w rolnictwie, a rośnie odsetek pracujących z wykształceniem szkolnym i dłuższym stażem pracy. W sumie stwierdza się, że pod wpływem Wspólnej Polityki Rolnej następuje przyspieszenie przemian gospodarstw rodzinnych. (abstrakt oryginalny)
Celem głównym pracy jest ocena znaczenia pozarolniczej działalności gospodarczej rolników w procesie rozwoju wielofunkcyjności rolnictwa i obszarów wiejskich, przy uwzględnieniu lokalizacji w przestrzeni oraz cech środowiska lokalnego (gminy), w którym funkcjonują gospodarstwa rolne z działalnością pozarolniczą.(fragment tekstu)
Przedstawiono działalność pozarolniczą w kontekście wybranych działań w nowej perspektywie finansowej PROW 2014-2020. Współcześnie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza prowadzenie zarobkowej działalności gospodarczej innej niż rolniczej, ale integralnie związanej z gospodarstwem rolnym. W PROW 2014-2020 poczynania związane z działalnością pozarolniczą zawarto w dwóch przypadkach, jako premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej oraz jako rozwój usług rolniczych. Ogólnie na ten cel przeznaczono 478,9 mln euro, co stanowi 3,5% środków EFRROW. Liczba gospodarstw rolnych realizujących działalność gospodarczą inną niż rolnicza była niewielka w stosunku do ogólnej liczby gospodarstw rolnych powyżej 1 ha i w 2010 roku wynosiła 3,9%, a w 2013 roku spadła do 2,6%.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę oceny kondycji ekonomiczno-finansowej wybranych sekcji gospodarki według Europejskiej Klasyfikacji Działalności (EKD) w latach 1996-1998. W badaniu uwzględniono następujące podstawowe sekcje gospodarki: działalność produkcyjna; budownictwo; handel hurtowy, detaliczny i naprawy; transport, gospodarka magazynowa i łączność; pośrednictwo finansowe i obsługa nieruchomości. W celu określenia atrakcyjności inwestycyjnej badanych sekcji EKD wykorzystano metodę klasyfikacji opartą na mierniku taksonomicznym. Podkreślono, że analiza poziomu atrakcyjności inwestycyjnej rodzajów działalności jest niezbędna zarówno dla przyszłych inwestorów, jak i dla różnego rodzaju instytucji, które chcą podjąć się finansowania projektów inwestycyjnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.