Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rodzina niepełna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Badania prowadzone nad rodzinami niepełnymi wskazują - szczególnie ' w ostatnich latach - na trudne warunki funkcjonowania tej kategorii rodzin. Wiąże się to przede wszystkim z brakiem w gospodarstwie domowym męża (ojca dziecka), a więc drugiej osoby wnoszącej stały pieniężny dochód, co powoduje istotne obniżenie poziomu życia takich rodzin. Niniejszy artykuł prezentuje wyniki badania empirycznego pt.: "Rodziny z dziećmi wobec aktualnych problemów", przeprowadzonego wśród rodzin kobiet zatrudnionych w gospodarce uspołecznionej w końcu 1992 r. Badanie zostało zrealizowane metodą ankiety pocztowej. Uzyskano 1251 prawidłowo wypełnionych ankiet, w tym 79 pochodziło od matek samotnie wychowujących dzieci (stanowiło to 6,3% ogółu badanej zbiorowości).
2
100%
Niniejszy artykuł ma na celu omówienie niestandardowych form życia rodzinnego i wynikającego z odejścia od tradycyjnego modelu rodziny zagrożenia niedostosowaniem społecznym. Zagrożenie to pojawiło się u współczesnej młodzieży na skutek zmian w strukturze społecznej i wyodrębnienia się nowych typów rodzin, borykających się z licznymi problemami wychowawczymi, osłabieniem roli rodziny i autorytetu rodzica w procesie wychowawczym młodego człowieka.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Ubóstwo rodzin monoparentalnych w Unii Europejskiej
100%
Celem artykułu jest próba określenia wielkości frakcji rodzin monoparentalnych zagrożonych ubóstwem. W artykule zdefiniowano czym jest rodzina niepełna, a następnie określono poziom i strukturę ubogich rodzin monoparentalnych w Unii Europejskiej. Źródłem danych są statystyki Eurostat. Materiały empiryczne zawarte w artykule pochodzą z badań cząstkowych EU-SILC. Stanowią punkt odniesienia dla porównania statystyk dotyczących dystrybucji dochodów i integracji społecznej w Unii Europejskiej. Zwrócono uwagę, że dochody w nowych krajach UE są blisko czterokrotnie niższe niż w krajach "starej" UE, tym samym poziom zagrożenia ubóstwem w krajach NMS12 jest relatywnie wyższy niż w EU15, czy też strefie euro(abstrakt oryginalny)
Artykuł analizuje problemy związane z rozwodem, co w społeczeństwie słowackim staje się coraz bardziej istotne, ponieważ obecnie rozpada się co drugie małżeństwo. Zwrócono uwagę na analizę sytuacji społecznej w odniesieniu do danych statystycznych w Słowacji i odkryto pewne powody rozwodu, są one odzwierciedlone w edukacji dzieci, zwraca się uwagę na reakcje dzieci w przypadku rozwodu i ich dostosowanie do nowych warunków, po rozwodzie rodziców.
Celem opracowania jest wyodrębnienie zespołu cech społeczno-demograficznych samotnych matek i ich gospodarstw domowych zwiększających prawdopodobieństwo podjęcia pracy zarobkowej przez samotną matkę. (fragment tekstu)
6
Content available remote Bezrobocie i przemoc jako przyczyny samotnego rodzicielstwa w społeczeństwie
84%
W artykule bada się problem samotnego rodzicielstwa w Polsce. Przedstawia się tu różnorodność metodologiczną tego problemu w ujęciu nauk pedagogicznych i prawnych. W języku angielskim są różne synonimy "samotnego rodzicielstwa", jak na przykład: "rodzice bez partnera", "samotny rodzic" czy "rozbity dom, samotna matka, rozbita rodzina". Autorka, za literaturą naukową, stawia tezę o czterech głównych przyczynach "samotnego rodzicielstwa" w Polsce: alkoholizm, przemoc wewnątrzrodzinna, rozwód i bezrobocie. W kolejnych częściach tekstu analizowana jest przemoc i bezrobocie jako przyczyny tej społecznej sytuacji. Według danych socjologicznej literatury w Polsce było 1 973 800 bezrobotnych w 2010 roku. Z kolei główne typy przemocy wewnątrzrodzinnej to: przemoc fizyczna, przemoc psychiczna, przemoc seksualna, i przemoc bierna. Wszystkie te zjawiska mają wpływ na pogłębienie się problemu samotnego rodzicielstwa w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Rodziny niepełne są kategorią rodzin o specyficznych potrzebach, wyróżniających je spośród ogółu rodzin. Specyfika owych potrzeb uwarunkowana jest tym, że wszystkie obowiązki opiekuńczo-wychowawcze wobec dzieci, a także zabezpieczenie materialnych podstaw funkcjonowania rodziny, spoczywają w zasadzie na jednej osobie /w zależności od typu rodziny na matce lub ojcu/. Fakt ten ma bezpośredni wpływ na prawidłowe zaspokojenie potrzeb i funkcjonowanie rodziny. Niepełność rodziny może powodować różnorodne konsekwencje - od obniżenia poziomu życia spowodowanego brakiem drugiej osoby w gospodarstwie domowym, łączącej swoje dochody pieniężne w celu wspólnego gospodarowania, do skutków w sferze psychologiczno-socjologicznej, często niebezpiecznych z punktu widzenia rozwoju psychicznego i właściwej socjalizacji dzieci pochodzących z rodzin niepełnych. Niniejszy artykuł dotyczy warunków funkcjonowania rodzin matek samotnie wychowujących małe dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń wynikających z niepełności rodziny dla jej prawidłowego funkcjonowania.
Artykuł ma na celu przybliżenie istoty coachingu oraz możliwości jego wykorzystania dla wsparcia rodziców samotnie realizujących proces wychowawczy dzieci. Samotni rodzice obarczeni są wieloma problemami, których gama jest rozległa i którym trudno jest podołać. Coaching ma szerokie zastosowanie zarówno w sferze biznesowej, jak i osobistej. Różnorodne jego odmiany pozwalają na wykorzystanie jego narzędzi dla pomocy osobom w rozwiązaniu konkretnych, indywidualnych problemów, tym samym mogą stanowić skuteczne wsparcie dla samotnych rodziców(abstrakt oryginalny)
W maju 1990 r, w Instytucie Gospodarstwa Społecznego zostało przeprowadzone badanie ankietowe pt.: "Sytuacja bytowa rodzin matek samotnie wychowujących dzieci". Badanie to, prowadzone w rumach realizowanego przez IGS problemu badawczego pt.: "Z problematyki ubóstwa", miało' charakter pilotażowy, wprowadzający do przeprowadzenia w przyszłości bardziej kompleksowego badania wśród rodzin zagrożonych ubóstwem, Z dotychczasowych doświadczeń Instytutu wynika, że zarówno rodziny niepełne /w szczególności matki samotnie wychowujących dzieci/ oraz rodziny wielodzietne to dwie podstawowe kategorie rodzin charakteryzujące się trudnymi warunkami materialnymi. Potwierdzają to także badania prowadzone przez inne ośrodki naukowe.
Już same obserwacje sąsiadów, kręgu przyjaciół i krewnych z łatwością pozwalają stwierdzić, iż formy współżycia ludzi w rodzinach są stosunkowo zróżnicowane. W jednym i tym samym domu mieszkają niejednokrotnie rodziny pełne obok niezamężnych/nieżonatych/ bądź rozwiedzionych matek /ojców/ z dziećmi, rodziny oparte na bazie małżeństwa obok par żyjących w konkubinacie. Ludzie żyją ze sobą w pierwszym, drugim lub n-tym związku małżeńskim z jednym lub kilkorgiem mniejszych bądź większych, wspólnych lub niewspólnych dzieci. Społeczeństwo składa się więc z różnych form rodzinnych, przy czym współżycie i sąsiedztwo tych zróżnicowanych rodzin już dawno stało się w NRD oczywistością. Kategoria "forma rodziny" stosowana jest tu na ogół dla wyrażenia zewnętrznego kształtu rodziny. Formami rodziny są więc rodziny duże i małe, podstawowe i wielopokoleniowe, rodziny pełne i niepełne oraz rodziny bazujące na związku małżeńskim bądź żyjące bez takiego związku. Wychodząc od tych podstawowych form rodziny i uwzględniając cechy demograficzne można je jeszcze podzielić na dalsze formy, grupując np. według liczby dzieci, okresu trwania małżeństwa, względnie rodziny, czyli według cech charakteryzujących cykl rozwoju rodziny.
Na przełomie 1991 i 1992 roku w Instytucie Gospodarstwa Społecznego przeprowadzono kolejne badanie dotyczące pracy i macierzyństwa matek wychowujących małe dzieci. Ankieta, której zasadniczy trzon stanowiły zagadnienia zawarte w badaniach z lat 1982-63, 1984 i 1988, została wzbogacona o pytania, odnoszące się do aktualnej sytuacji. Ankietę rozesłano do 1716 matek wychowujących małe dzieci. Otrzymano 1238 prawidłowo wypełnionych kwestionariuszy, które zostały zakwalifikowane do szczegółowego opracowania. Wśród tej liczby znalazły się 82 /6,6%/ odpowiedzi od matek samotnie wychowujących dzieci.
12
Content available remote Wizerunek rodziny transnarodowej w świetle koncepcji piętna i stygmatyzacji
84%
Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie stereotypowego wizerunku rodzin rozłącznych przestrzennie w świetle koncepcji piętna i stygmatyzacji. Analiza opiera się na założeniach interakcyjnych teorii, ze szczególnym nawiązaniem do koncepcji piętna Ervinga Goffmana. Wprowadzenie do problematyki społecznych konsekwencji funkcjonowania rodzin transnarodowych stanowi charakterystyka polskich migracji poakcesyjnych podkreślająca aktualność poruszanego zagadnienia. Zwrócono uwagę na problem prawny pojawiający się w związku z migracją zarobkową rodziców i niewywiązywaniem się z obowiązku władzy rodzicielskiej. Artykuł przedstawia również różne ujęcia definicyjne rodziny transnarodowej, która jest alternatywną konstrukcją społeczno-kulturową dla rodziny pełnej. Kluczowym wątek rozważań dotyczy roli "społecznej widowni" w wytwarzaniu stygmatu "eurosieroctwa". (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Analiza społeczna zjawiska samotnego ojcostwa w Polsce
84%
W artykule bada się problem samotnego ojcostwa w Polsce. Autorka przedstawia tu zarys historyczny i metodologię badanego zjawiska w ujęciu nauk pedagogicznych. Za literaturą naukową, przytacza sześć powodów samotnego ojcostwa: śmierć żony, rozwód, separacja - rozłączenie, opuszczenie przez matkę dziecka nieślubnego, stały pobyt matki w szpitalu lub zakładzie opieki społecznej, pozbawienie matki praw rodzicielskich. W kolejnej części tekstu autorka dokonuje podziału typów samotnych ojców ze względu na jego przyczynę oraz rodzaj pełnionych funkcji. Na podstawie przedstawionych danych można podkreślić ważną rolę ojca w procesie wychowania dziecka oraz jego znaczący wpływ na prawidłowy rozwój psychospołeczny. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie zróżnicowania konsumpcji w różnych typach wiejskich gospodarstw domowych rodziców samotnie wychowujących dzieci wyróżnionych ze względu na kryteria ekonomiczne, społeczne i demograficzne. Celem było także stworzenie własnej typologii rodzin biologicznie niepełnych zamieszkujących wieś z egzemplifikacją poziomu i struktury konsumpcji w utworzonych typach gospodarstw domowych. Materiał źródłowy stanowiły niepublikowane, indywidualne dane z badania budżetów gospodarstw domowych GUS za 2014 r. Determinantami mającymi najsilniejszy związek z wydatkami na dobra konsumpcyjne w wiejskich gospodarstwach domowych osób samotnie wychowujących dzieci okazały się: dochód rozporządzalny na osobę, poziom wykształcenia głowy domu oraz status społeczno-ekonomiczny gospodarstwa domowego. Natomiast mniejszą siłą związku cechowały się takie zmienne, jak wiek i płeć głowy domu. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Solo-rodzice jako alternatywa tradycyjnych ról rodzicielskich
84%
Rodzina z pojedynczym rodzicem jest traktowana niejednorodnie. Jak twierdzą niektórzy badacze zjawiska, może generować zagrożenia dla pełnej realizacji ich funkcji wychowawczej. Współczesne metamorfozy życia rodzinnego przyniosły znaczny wzrost liczby dzieci wychowujących się z jednym rodzicem. Niniejszy artykuł powstał w oparciu o badania jakościowe. Stanowi próbę odpowiedzenia na pytanie o to, jakie czynniki sprawiają, że rodziny z jednym rodzicem wywiązują się z zadań wynikających z funkcji socjalizacyjno-wychowawczej, a jakie mogą zagrażać ich efektywnej realizacji. Tekst opisuje doświadczenia i jakość codziennego życia rodziców samodzielnie wychowujących dzieci. Na podstawie ich narracji dokonano próby opisu czynników warunkujących osiąganie satysfakcji z pełnienia roli matki/ojca i osiąganie statusu rodziny wydolnej, kreatywnej i wychowawczo sprawnej mimo/dzięki własnej monoparentalności. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Niepełna rodzina jako zaburzenie prawidłowego funkcjonowania struktur rodzinnych
84%
Autor w swojej pracy porusza temat rodzin w szczególności niepełnych. Pisze o dezorganizacji struktury rodzinnej, ukazuje jej przyczyny i historię. W pracy zostały opisane zagrożenia czyhające na współczesną rodzinę oraz stosunki na linii rodzic-dziecko. Autor odnosi się do emigracji zarobkowej jako jednej z przyczyn rozluźnienia się więzi rodzinnych i przyczyny powstania rodzin niepełnych.(abstrakt oryginalny)
Rodziny niepełne od dawna znajdują się w obszarze zainteresowania polityki społecznej. Jest to związane z praktyczną realizacją jednego z jej celów - łagodzenia trudności materialnych występujących w rodzinach wychowujących dzieci. Wyniki uzyskane w wielu badaniach empirycznych niezbicie udowodniły, że brak jednego ze współżywicieli, szczególnie ojca, powoduje gorsze warunki życia i wychowania w porównaniu z rodzinami pełnymi. Do kategorii rodzin niepełnych zalicza się: 1/ rodziny osierocone na skutek śmierci jednego z rodziców, 2/ rodziny rozbite na skutek rozwodu lub porzucenia rodziny, 3/ rodziny samotnych, niezamężnych matek z dziećmi, 4/ rodziny niepełne czasowo ze względu na charakter pracy rodzica, pobyt w zakładzie karnym, dłuższe leczenie w szpitalu, dłuższy pobyt za granicą. Ze względu na większy zasięg uwaga badaczy koncentruje się na rodzinach matek samotnie wychowujących dzieci. Na przestrzeni ostatnich lat nastąpił znaczny ilościowy wzrost kategorii rodzin typu "matka z dziećmi".
W licznych publikacjach poświęconych dzieciom i młodzieży z grup ryzyka podatnym na wykluczenie społeczne wymienia się dzieci ze środowisk zaniedbanych, wychowujące się poza rodziną, będące ofiarami patologii życia rodzinnego, niepełnosprawne, żyjące w ubogim środowisku, pochodzące z mniejszości etnicznych. Za poważnie zagrożone wykluczeniem społecznym uważa się także dzieci wypadające z systemu szkolnego. Wszystkie w swoim życiu nieustannie zmagają się z przeciwnościami losu. Jednak część z nich, jak pokazały wieloletnie badania podłużne nad dziećmi wzrastającymi w niekorzystnych warunkach, np.: w skrajnej biedzie, w rodzinach z problemem alkoholowym, w środowisku przestępczym, jest dobrze przystosowana do życia w społeczeństwie, daje sobie radę, nawet odnosi sukcesy, a w dorosłym życiu samorealizuje się.(fragment tekstu)
This paper contributes to the discussion on the effects of single motherhood on happiness. We use a mixed-method approach. First, based on in-depth interviews with mothers who gave birth while single, we explore mechanisms through which children may influence mothers' subjective well-being. In a second step, we analyze panel survey data to quantify this influence. Our results leave no doubt that, while raising a child outside of marriage poses many challenges, parenthood has some positive influence on a lone mother's life. Our qualitative evidence shows that children are a central point in an unmarried woman's life, and that many life decisions are taken with consideration of the child's welfare, including escaping from pathological relationships. Our quantitative evidence shows that, although the general level of happiness among unmarried women is lower than among their married counterparts, raising a child does not have a negative impact on their subjective well-being. (original abstract)
20
Content available remote Diffusion of cohabitation in Poland
84%
This paper attempts to establish the stage Poland has reached in the process of cohabitation diffusion, referring to the theoretical model of the process developed in demographic literature. Official statistics suggest that Poland is still in the first stage of cohabitation diffusion; however, our in-depth study of the process of first union formation challenges this view. We investigated cohabitation from a life-course perspective and analysed the meanings which are attached to this form of living arrangement. The results clearly indicate that Poland has already entered the second stage of cohabitation diffusion. We reached this conclusion on the basis of quantitative and qualitative data. This mixed-method approach allowed us to obtain empirical evidence from different sources and hence to formulate our conclusions with higher certainty (methodological triangulation). (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.