Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rola kapitału zagranicznego w gospodarce
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest scharakteryzowanie zagranicznych inwestycji bezpośrednich w województwie zachodniopomorskim wiatach 1999-2003, posiłkując się wybranymi zagadnieniami związanymi z ich strukturą podmiotową, geograficzną i branżową. Analizę przeprowadzono w oparciu o dane, zbierane przez Główny Urząd Statystyczny, dotyczące podmiotów zagranicznych inwestujących w naszym kraju, biorąc pod uwagę rozmieszczenie przestrzenne kraju (z uwzględnieniem podziału na województwa).
Autorzy omawiają ogólnie rolę kapitału zagranicznego w reformujących się gospodarkach i analizują rolę w stosunku do gospodarki polskiej wskazując na błędy systemowe polityki gospodarczej, które wpływają hamująco na napływ kapitału zagranicznego.
Celem artykułu było pokazanie, jak zmieniały się i jakie są obecnie warunki dla BIZ w państwach CLV, skąd pochodzi kapitał i jak zmieniały się jego źródła oraz w jakich dziedzinach najchętniej w tych państwach jest on inwestowany. (fragment tekstu)
5
Content available remote Inwestycje japońskie w województwie kujawsko-pomorskim
84%
W artykule przedstawiono zmiany w strukturze kapitału zagranicznego w województwie kujawsko-pomorskim według kraju pochodzenia w latach 2003-2007, wskazując na znaczny wzrost zarówno udziału, jak i wartości kapitału pochodzącego z Japonii. Scharakteryzowano podstrefę Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Ostaszewie, w której ulokowana została znaczna część tego kapitału. Dokonano również wstępnej, bardzo ogólnej oceny oddziaływania przedsiębiorstw z udziałem kapitału japońskiego na gospodarkę regionu w obszarze zatrudnienia oraz sektorów produkcji o różnym stopniu zaawansowania technologicznego. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest analiza i ocena roli BIZ w modernizacji wybranych nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Celem jest również próba odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu firmy z udziałem kapitału zagranicznego wpływają na zmiany ekonomiczne w tych krajach. Zakres geograficzny analizy został ograniczony do czterech nowych krajów członkowskich UE, tj. Czech, Polski, Węgier i Słowacji. (fragment tekstu)
W artykule omówiono liczbę, strukturę i udział przedsiębiorstw handlowych własności zagranicznej i mieszanej na tle ogółu podmiotów handlowych w Polsce. Przeprowadzono analizę tych przedsiębiorstw, obejmującą sieć handlową (detaliczną i magazynową), przychody, koszty i wynik finansowy oraz ich potencjał ekonomiczny.
Wskazano zmiany: wartości napływającego do Polski kapitału zagranicznego, liczby zatrudnionych w przedsiębiorstwach z udziałem kapitału zagranicznego - ogółem oraz w sektorze rolno-żywnościowym. Wartość napływającego kapitału zagranicznego od 1996 r. systematyczne wzrastała. Niewielki spadek odnotowano w okresie 2001-2003 oraz w 2005 r. W produkcji artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych w latach 2001-2003 zauważalny był wzrost wartości napływającego kapitału. Do rolnictwa i rybołówstwa największa wartość kapitału zagranicznego napłynęła w 2004 r. Udział rolnictwa, rybołówstwa oraz produkcji artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych w ogólnej wartości napływającego kapitału w poszczególnych latach jest niewielki. Najwyższą wartość osiągnął w 1996 r. (13,4%), natomiast w 2007 r. wyniósł zaledwie 2,2%. W 2007 r. liczba pracujących w podmiotach z udziałem kapitału zagranicznego (ZKZ) w sekcji: rolnictwo, łowiectwo, leśnictwo i rybactwo oraz w przedsiębiorstwach produkujących artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe wynosiła łącznie 10 188 osób (7,01% zatrudnionych ogółem w podmiotach ZKZ). (abstrakt oryginalny)
Proces zasilania krajów rozwijających się oszczędnościami państw bogatych ustąpił w ostatnich latach miejsca odwrotnemu procesowi, polegającemu na tym, że kraje biedne udostępniają swoje środki krajom bogatym. Główną przyczyną eksportu kapitałów z krajów rozwijających się była kumulacja ich rezerw walutowych, będąca skutkiem podejmowanych przez bank centralny interwencji na rynku walutowym, które umożliwiają tym krajom utrzymywanie kursów ich walut na niskim poziomie wobec innych walut i zapewniają pożądaną konkurencyjność ich eksportu. Utrzymywanie wysokich rezerw walutowych przez kraje rozwijające się jest kosztowne dla ich gospodarek, lecz w warunkach braku stabilności finansowej na rynkach światowych funkcjonowanie gospodarek krajów rozwijających się bez poważniejszych zakłóceń wymaga ponoszenia takich kosztów.
Rosnąca rola międzynarodowej migracji kapitału w gospodarce światowej stanowi przedmiot zainteresowań wielu badań. Szczególne znaczenie mają bezpośrednie inwestycje zagraniczne, które stanowią nieodzowny element rozwoju procesu globalizacji. Według definicji opracowanej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) to inwestycje podejmowane przez rezydenta jednej gospodarki (inwestora zagranicznego), które powodują długoterminowe stosunki pomiędzy inwestorem zagranicznym i przedsiębiorstwem oraz mają znaczący wpływ na zarządzanie przedsiębiorstwem bezpośredniego inwestowania. Jest to przedsiębiorstwo, w którym inwestor bezpośredni posiada 10% akcji zwykłych lub 10% głosów. Natomiast Konferencja Narodów Zjednoczonych do Spraw Handlu i Rozwoju (UNCTAD) bezpośrednie inwestycje zagraniczne definiuje jako inwestycje powodujące długoterminowe związki o trwałym charakterze między podmiotem, który ma siedzibę w jednym kraju (inwestorem zagranicznym) a podmiotem nad którym przejmuje on kontrolę mającym siedzibę w innym kraju. Nie bez znaczenia dla gospodarki światowej jest perspektywa utworzenia przez państwa Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) największego na świecie wolnego rynku zamieszkałego przez około 570 min osób - większego od Unii Europejskiej (UE - 485 min ludzi) i Północno-Amerykańskiej Strefy Wolnego Handlu (NAFTA - 408 min ludzi). Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo - Wschodniej ASEAN (Association of South East Asian Nations), które powołano do życia 8 sierpnia 1967 roku w Bangkoku przez Filipiny, Indonezję, Malezję Singapur i Tajlandię jest międzynarodową formą integracji ekonomicznej. (fragment tekstu)
Autorka zanalizowała dane dotyczące udziału zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce w latach 1995-1996, omówiła motywy podejmowania inwestycji na rynku polskim, skłonność do eksportu i generowania dodatniego salda handlowego, transfer technologii przez spółki z udziałem kapitału zagranicznego i zakładanie przez nie ośrodków badawczo-rozwojowych oraz tworzenie miejsc pracy.
Procesy integracji i globalizacji obejmują cały świat, a Ukraina pragnie integracji ze światową społecznością finansową. Ukraiński system bankowy należy do tych sektorów, które pierwsze doświadczyły intensywności procesów integracyjnych za sprawą ekspansji kapitału zagranicznego. To właśnie zagadnienie podjęto w niniejszym artykule. Banki z udziałem kapitału zagranicznego działające na rynku ukraińskim wspierają rozwój krajowego systemu finansowego, przyciągają zagraniczne inwestycje i przyczyniają się do powiększenia zasobów. Istnieje jednak wiele zagrożeń. Banki ukraińskie nie są zdolne sprostać konkurencji, gdyż ich kapitały, aktywa i poziom aktywności są zbyt skromne. Obecność kapitału zagranicznego przejawia się najostrzej tam, gdzie poziom koncentracji sektora bankowego jest niski. W artykule rozważono pozytywne i negatywne strony obecności zagranicznego kapitału bankowego na Ukrainie. Z uwagi na te drugie Ukraina musi wdrożyć działania zmierzające do podniesienia stopnia koncentracji krajowego kapitału bankowego.(abstrakt oryginalny)
Omówiono udział firm z kapitałem zagranicznym w polskim handlu zagranicznym. Przedstawiono kierunki geograficzne oraz strukturę towarową eksportu i importu.
Przedstawiono pozycję Polski pod względem ryzyka inwestycyjnego na tle krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Uwzględniono ryzyko ekonomiczne, społeczne i polityczne. Omówiono również atrakcyjność inwestycyjną Polski w układzie wojewódzkim i regionalnym oraz w poszczególnych branżach przemysłowych.
Omówiono proces napływu kapitału niemieckiego do Polski na tle inwestycji innych krajów w okresie transformacji systemowej. Szczegółowo omówiono ten proces na terenie Dolnego Śląska według wybranych rodzajów działalności.
W ciągu ostatnich stu lat zaszły głębokie zmiany wśród oszczędzających. W wieku XIX oszczędzali głównie przedsiębiorcy. Dziś podstawowa część oszczędności w większości krajów pochodzi z gospodarstw domowych. Te przesunięcia są następstwem wielkiej rewolucji w dochodach, która w wiodących krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych Ameryki rozpoczęła się w ostatnim ćwierćwieczu XIX stulecia, a później przeniosła się do innych krajów. (...). Reasumując można powiedzieć, że w ciągu analizowanego stulecia wystąpiły w świecie trzy zjawiska: wzrost absolutnych wielkości PKB i oszczędności; zwiększenie udziału oszczędności w PKB, czyli wzrost stopy oszczędzania; zwiększenie udziału oszczędności gospodarstw domowych i finansów publicznych, a zmniejszenie udziału przedsiębiorstw w oszczędnościach ogółem. W ostatnich 20 latach XX w. światowa stopa oszczędzania zaczęła się zmniejszać, najsilniej w krajach słabo rozwiniętych, ale także w krajach OECD. Wzrastającą stopę utrzymały tylko azjatyckie tygrysy, chociaż i tam w ostatnim 5-leciu minionego wieku zaznaczyła się stagnacja lub spadek, głównie na skutek spadającej stopy oszczędności prywatnych. Na razie trudno powiedzieć, czy jest to zmierzch ponadstuletniej tendencji wzrostowej, czy tylko okresowy odpoczynek w światowym oszczędzaniu. (fragment tekstu)
W artykule w oparciu o wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w 2001 roku przedstawiono doświadczenia niemieckich przedsiębiorstw inwestujących w Polsce. Uwzględniono następujące zagadnienia: - charakterystyka przedsiębiorstw; - inicjatywa założenia przedsiębiorstwa i formy nawiązania kontaktów ze stroną polską; - uzasadnienie inwestycji i zalety polskiego rynku; - bariery inwestowania i wady polskiego rynku. W konkluzji wskazano na postrzeganie przez inwestorów perspektyw dla ich działalności w Polsce w najbliższych latach.
W ostatnim dziesięcioleciu powstały w Polce warunki prawne, ekonomiczne i infrastrukturalne do funkcjonowania gospodarki rynkowej, co przyczyniło się do wzmożonego zainteresowania inwestorów zagranicznych Polską. Autorka rozpoczęła od opisu charakteru bezpośrednich inwestycji w Polsce, a dalej przedstawiła udział i znaczenie kapitału zagranicznego w procesach prywatyzacyjnych w Polsce.
Zgodnie z większością teorii, korporacje transnarodowe pojawiły się pięć dekad temu i po tym stosunkowo krótkim okresie zapewniły sobie pozycję najważniejszych i najbardziej pożądanych przez wszystkie państwa organizacji gospodarczych. Nie dziwi fakt, że każde państwo chce stworzyć jak najlepsze warunki dla korporacji, ponieważ to one wyrosły na dominującą formę organizacji odpowiedzialnych za międzynarodową wymianę. Korporacje transnarodowe, planując wejście na obce rynki, mają do wyboru różne możliwości: począwszy od prostego eksportu towarów i usług, a kończąc na skomplikowanych inwestycjach kapitałowych. Ostateczny wybór zależy przede wszystkim od zasobów finansowych przedsiębiorstwa, wielkości rynku zbytu oraz istniejących barier dla eksporterów towarów i kapitału. Współcześnie korporacje postrzega się jako podmioty, które poprzez swoje decyzje w zakresie wybranej strategii globalnego rozwoju wpływają na kondycję gospodarek narodowych i ugrupowań regionalnych. Najbardziej pożądane przez rządy międzynarodowe przepływy kapitałowe kreowane przez korporacje to przede wszystkim zagraniczne inwestycje bezpośrednie (ZIB), które nie tylko poprawiają stan gospodarek, ale również podwyższają poziom rozwoju technologicznego. (fragment tekstu)
W artykule omówiono pojęcie globalizacji oraz główne czynniki kształtujące proces globalizacji takie jak: postęp naukowo-techniczny i polityka ekonomiczna państwa. Zwrócono uwagę na zagrożenia dla społeczeństw, wynikające z procesu globalizacji. Przedstawiono formy międzynarodowych przepływów kapitału, ze szczególnym wskazaniem na inwestycje bezpośrednie. Przeanalizowano wpływ globalizacji działalności gospodarczej na szanse rozwojowe Polski, a zwłaszcza w zakresie napływu kapitału zagranicznego do Polski, w tym do sektora bankowego.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.