Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rola własności prywatnej w gospodarce
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule poddano teoretycznej analizie możliwości uruchomienia i funkcjonowania mechanizmów: rynkowego i konkurencji w gospodarce upaństwowionej i rynkowej z dominacją własności prywatnej. Przeprowadzona analiza wskazuje, że w gospodarce upaństwowionej mechanizm rynkowy nie może funkcjonować, natomiast mechanizm konkurencji przyjmuje specyficzną, zdeformowana postać. Jedynie w gospodarce zdominowanej przez własność prywatną oba mechanizmy mogą prawidłowo funkcjonować. W ostatniej części artykułu zajęto się problemem niepełnej prywatyzacji jako rezultatem stosowania różnych metod przekształceń własnościowych. Dokonano także analizy wpływu niepełnej prywatyzacji na funkcjonowanie mechanizmu rynkowego i mechanizmu konkurencji na różnych typach rynków cząstkowych. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Etyczne i ekonomiczne aspekty programu agrarnego Henryka Kamieńskiego
84%
Głównym przedmiotem zainteresowań naukowych Henryka Kamieńskiego (1813-1866), filozofa i ekonomisty, w szczytowym okresie jego życia i działalności, to znaczy w latach czterdziestych XIX w., były problemy przebudowy ustroju folwarczno-pańszczyźnianego w połączeniu z wciągnięciem chłopów, jako najliczniejszej warstwy narodu do walki zbrojnej o niepodległość. Te dwie grupy problemów stanowią trzon programu agrarnego Kamieńskiego, zaprezentowanego w pracach opublikowanych w latach 1842-1845. (fragment tekstu)
Omówiono oddziaływania motywacyjne własności prywatnej wg szkoły klasyczno-liberalnej, marksowską krytykę tej szkoły, własności w "kapitalizmie menedżerskim", a także odniesienia tych problemów do reformy gospodarczej państw postkomunistycznych.
Dokonano analizy wzajemnych powiązań i zależności zachodzących pomiędzy systemami gospodarczymi krajów Ameryki Północnej i Południowej, Australii i Oceanii, wybranych krajów Azji i rozwijających się krajów Afryki a modelem europejskim. Omówiono własność, która jest podstawowym czynnikiem określającym system gospodarczy. Przedstawiono rolę państwa w sferze produkcji i redystrybucji. Zaprezentowano także funkcjonowanie rynku pracy oraz systemu finansowego.
Agrarystyczna koncepcja rozwoju społecznego przewidywała wiele form własności w gospodarce, ale preferowała szczególnie własność prywatną (jest to widoczne zarówno w programie Stronnictwa Ludowego z 1935 r., jak i w programie SL "Roch" z 1943 r. oraz w pogramie PSL z 1946 r.). Agraryści we własności prywatnej widzieli podstawę autentycznego ustroju demokratycznego, zabezpieczenie niezależności obywatela i gwarancję jego wolności. Autor omówił społeczną i ekonomiczną rolę gospodarstw rodzinnych oraz pojęcie i istotę własności społecznej. Przedstawił stanowisko komunistów na własność państwową opozycyjne do poglądów przedstwaicieli PSL w kwestii własności prywatnej. Na koniec autor omówił aktualność agrarystycznej koncepcji własności w obecnych warunkach.
Celem artykułu jest wykazanie, jak uregulowania w sferze własności środków produkcji wpływają na efektywność gospodarowania. W oparciu o literaturę autor dokonuje przeglądu koncepcji własności. Charakterystyczne dla tych koncepcji jest nawiązywanie do klasycznego prawa rzymskiego i przekonanie, że prawo do posiadania jest jednym z praw naturalnych człowieka. Problem zmian własnościowych nabiera szczególnego znaczenia w dobie przekształceń własnościowych. Autor przedstawia propozycje przekształceń własnościowych. Dłużej zatrzymuje się nad kwestią akcjonariatu pracowniczego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.