Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Role of the state in environmental protection
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest rozpoznanie i przeanalizowanie wyników badań prowadzonych od wielu lat w ramach projektów badawczych OECD w odniesieniu do subsydiów oddziałujących na środowisko. Wyniki tych badań i obserwacji stanowią interesujące uzupełnieni, punkt wyjścia lub element porównań w badaniach prowadzonych w zakresie tej tematyki w Polsce. W artykule omówiono powiązania pomiędzy działaniami wspierającymi a ich skutkami dla środowiska, a następnie przedstawiono usystematyzowane podejście do badania subsydiów w kraju, mogących oddziaływać na środowisko. (…) W końcowej części artykułu skupiono się na czynnikach, które wpływają na opóźnianie decyzji o reformie subsydiów, w tym subsydiów mogących negatywnie oddziaływać na środowisko. (fragment tekstu)
Idea rozwoju samopodtrzymującego jest od dawna obecna w myśli społeczno-ekonomicznej, ale nigdy, jak dotąd, nie udało się jej urzeczywistnić. Wprost przeciwnie, przez całe stulecia świat się od niej oddalał, bo wzrost PKB odbywał się kosztem innych ważnych celów społecznych, a w szczególności kosztem niektórych walorów środowiskowych, często nieodwracalnie utraconych. Jest rzeczą oczywistą, że kontynuacja tych tendencji w obecnej dobie jest wykluczona, a zatem urzeczywistnienie koncepcji sustainable development jest koniecznością, jeżeli chcemy uniknąć globalnej katastrofy. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy zagadnienia roli państwa i roli samorządu w ochronie środowiska. Szczególną uwagę poświęcono omówieniu poszczególnych rodzajów zadań w dziedzinie ochrony środowiska przewidzianych w obowiązującym w Polsce ustawodawstwie, ze wskazaniem na zadania powierzone samorządowi terytorialnemu.
Artykuł przedstawia opinie polskich władz lokalnych (liderów politycznych i przedstawicieli administracji lokalnej) na temat zmian klimatu i adaptacji do nich. Autor omawia kontekst instytucjonalny, w którym pojawia się w Polsce nowe pole polityki publicznej i powstają pierwsze lokalne strategie adaptacji. Analizy empiryczne, bazujące na sondażu samorządów lokalnych, pokazują, że władze lokalne pozostają sceptyczne w kwestii wpływu człowieka na zmiany klimatyczne - 32% badanych uznaje istniejące dowody za przekonujące. Ujawniają one również, że istnieje związek między opiniami władz lokalnych na temat zmian klimatu a rozmiarem gminy, a także doświadczeniami z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi w przeszłości. Wyniki sugerują, że lokalne polityki adaptacji mają większe szanse powodzenia w gminach z administracją wyspecjalizowaną w sprawach środowiskowych. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Państwo - społeczeństwo - środowisko
84%
Degradacja środowiska osiągnęła w wielu krajach rozmiary, które zagrażają jakości życia a nawet zdrowiu zamieszkującym kraj ludziom. Degradacja środowiska jest niechcianym, ale często występującym ubocznym skutkiem działalności produkcyjnej sektora przemysłowego. Dodają się do tego chemizacja produkcji rolniczej, zanieczyszczenia atmosfery spalinami i cały szereg innych źródeł. Przeciwdziałanie degradacji środowiska wymaga interwencji państwa w określonych obszarach, jak i wspólnych, harmonijnych działań w skali kontynentów i całego globu. Tylko państwa działając w imieniu i dla dobra społeczeństwa, integrując działalność polityczną, ustawodawczą, ekonomiczną i społeczną mogą zapobiec pogarszaniu biologicznych warunków życia społeczeństw, przeciwstawiając się negatywnym skutkom procesów globalizacji z jednej strony oraz egoistycznym, nastawionym na krótkotrwały zysk działaniom korporacji z drugiej strony. (abstrakt oryginalny)
There is no doubt that Russia has domestic environmental legislation. It has also signed various International agreements like the Basie Convention and the Kyoto Agreement. Thus, on paper, it certainly has a framework for an environmental policy. But does it have the knowledge or the will to implement it? (Its will has certainly been brought into ąuestion by opportunistic behaviour like the recent cynical use of environmental policy to obstruct the Sakhalin oil contract.) This paper looks at environmental policy and its implementation through the prism of the Tomsk Region, where I worked with the Tomsk Regional Ecological Committee (TREC) for some years in the 1990s. My most recent visit to them was at the end of 2005. From that experience, I think I can draw some morę generał lessons. (fragment of text)
W opracowaniu podjęto próbę charakterystyki rynkowych metod oddziaływania na stan środowiska na przykładzie wybranych elementów systemu ekonomiczno-prawnego USA i RFN, oraz próbę wskazania na niektóre zagrożenia związane z ich zastosowaniem.
Przedstawiono krótki rys historyczny (od 1949 roku) polityki ochrony środowiska w Polsce aż do, wykształconej w ciągu ostatnich kilku lat, polityki ekologicznej.
W artykule omówiono przepisy prawne dotyczące kontroli wykorzystania, reprodukcji i ochrony zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem uprawnień organów administracji państwowej i organów samorządu terytorialnego w przedmiotowym zakresie. Po przeanalizowaniu akademickiej literatury prawniczej i ukraińskiego ustawodawstwa przedstawiono specyfikę regulacji kontroli w zakresie wykorzystania, reprodukcji i ochrony zwierząt oraz klasyfikację tej kontroli według kryterium podmiotu przeprowadzającego kontrolę i kryterium sposobu wykorzystania zwierząt. Ponadto opisano kontrolę w dziedzinie rybołówstwa jako jednego z rodzajów produkcji rolnej. Przeprowadzone rozważania doprowadziły do wniosku, że kontrola w zakresie wykorzystania, reprodukcji i ochrony zwierząt jest jedną z najważniejszych funkcji państwa w zakresie zapewnienia każdemu obywatelowi prawa do bezpiecznego dla życia i zdrowia środowiska oraz że w przypadku naruszenia tego prawa przysługuje odszkodowanie, co przewiduje art. 50 Konstytucji Ukrainy. Nie ulega wątpliwości, że właściwa regulacja prawna kontroli w zakresie wykorzystania, reprodukcji i ochrony zwierząt jest jedną z gwarancji przestrzegania obowiązujących w tej materii przepisów, może również przyczynić się do zrównoważenia stosunków między podmiotem a przedmiotem tej kontroli. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części artykułu uzasadniono tezę, że rozwój samopodtrzymywany ma charakter endogeniczny, ponieważ jest stymulowany przez system społeczny. Endogeniczne czynniki rozwoju stanowią instytucje, zasoby jednostek oraz procesy społeczne. Państwo jest jednocześnie czynnikiem endogenicznym i egzogenicznym. W warunkach postępującej finansyzacji i globalizacji maleje rola państwa jako czynnika rozwoju społecznego.(abstrakt oryginalny)
Parki narodowe są najbardziej znaną formą ochrony przyrody. W artykule zaprezentowano wyniki ankiety przeprowadzonej wśród dyrekcji parków narodowych w Republice Czeskiej, dotyczącej funkcjonowania parków narodowych i jego wpływu na ochronę przyrody. Pytania ankiety dotyczyły: planu ochrony, zatrudnienia w dyrekcji parków, finansów, roli parków narodowych w sieci Natura 2000, zagrożeń walorów przyrodniczych, przeszkód w sprawnym funkcjonowaniu parków oraz współpracy z różnymi grupami społecznymi.
Artykuł rozpoczyna przegląd zjawisk, które są przyczyną interwencyjnej i regulacyjnej polityki państwa w ochronie środowiska. Funkcja państwa w tej dziedzinie sprowadza się do stworzenia określonego zestawu instrumentów przeciwdziałających negatywnej działalności produkcyjnej i konsumpcyjnej. O zestawie tych narzędzi niezbędnych w zarządzaniu środowiskiem i racjonalizujących gospodarowanie zasobami naturalnymi jest mowa w drugiej części artykułu. Na koniec autorzy scharakteryzowali sposoby finansowania przedsięwzięć ochrony środowiska, w tym źródła środków finansowych oraz warunki pomocy finansowej udzielanej przez fundusze ekologiczne.
Przedmiotem pracy jest działalność państwa dotycząca ochrony środowiska, przede wszystkim jej aspekt regulacyjny, a także realny. Omówiono politykę państwa i jego ekonomiczną rolę w ochronie środowiska, opłaty i kary jako instrumenty polityki ekologicznej, celowe fundusze ekologiczne i ich funkcjonowanie, a także współpracę międzynarodową jako nowy aspekt roli państwa w ochronie środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem ekokonwersji zadłużenia Polski i zagranicznej pomocy dla Polski.
Przedmiotem opracowania jest zagrożenie środowiska naturalnego na skutek wzrastającej ilości odpadów. Autor przedstawił obecną sytyację w Polsce, zakres i formy interwencjonizmu państwowego w kształtowaniu gospodarki odpadami w krajach wysoko rozwiniętych (Niemcy, Dania, USA, kraje Unii Europejskiej), zakres stosowanych instrumentów ekonomiczno-finansowych ochrony środowiska w Polsce, założenia przyszłego systemu gospodarki odpadami komunalnymi oraz kierunki i zakres wpływu państwa na gospodarkę odpadami.
Omówiono regulacyjną rolę państwa w ochronie środowiska, interwencjonizm państwa w gospodarce rynkowej, w szczególności polegający na przeciwdziałaniu nadmiernej ekonomizacji środowiska poprzez odpowiednie instrumenty prawne i ekonomiczne, tworzeniu gospodarki ekologicznej i zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.