Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Roszczenia reprywatyzacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Polskie przekształcenia własnościowe oparte na ustawie prywatyzacyjnej z 13 lipca 1990 r. starannie pomijają aspekt reprywatyzacji. (fragment tekstu)
Podobnie jak przed innymi krajami byłego bloku wschodniego, tak również przed rządem NRD (a później RFN) stanął problem reprywatyzacji majątków znacjonalizowanych przez państwo lub władze okupacyjne. Proces reprywatyzacji przeprowadzony został w oparciu o cały pakiet aktów prawnych wydanych na przestrzeni lat 1990-1994 i wielokrotnie później nowelizowanych. Niniejszy artykuł przedstawia przebieg tego procesu, zasady przyjęte dla rozwiązania spraw majątkowych oraz ich dalszą ewolucję, a w konsekwencji - istotną zmianę priorytetów przyjętych na początku reprywatyzacji. Celem niniejszego opracowania jest nie tylko prześledzenie historycznych wydarzeń, lecz także znalezienie wskazówek dla uregulowania nadal nierozwiązanej kwestii reprywatyzacyjnej w Polsce. Problem wywłaszczonych przez państwo majątków od ponad 20 lat nie doczekał się ustawowego uregulowania. Dyskusja społeczna pomimo upływu lat nie słabnie, ponadto brak regulacji roszczeń dawnych właścicieli rzutuje istotnie na sposób wykorzystania pokaźnego majątku i stosunki międzynarodowe naszego kraju. Rozważając unormowanie roszczeń reprywatyzacyjnych, warto skorzystać z doświadczeń zachodnich sąsiadów. (fragment tekstu)
Instytucja zabezpieczenia pełni ważna funkcję w postępowaniu administracyjnym, zwłaszcza na etapie przymusowego wykonania obowiązków podlegających egzekucji administracyjnej. Gwarantuje wierzycielowi publicznoprawnemu, że zastosowanie środków przymusu będzie skuteczne. Ustawą o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych wprowadzono nową instytucję zabezpieczenia w administracyjnym postępowaniu rozpoznawczym przed organem orzekającym (tj. Komisją do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich). Pełni ona ważną funkcję gwarancyjną zabezpieczającą prawidłowy tok postępowania rozpoznawczego.(abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problemy związane z reprywatyzacją przeprowadzoną w Polsce w latach 90. Przedstawiono przede wszystkim kwestie związane z ustawą regulującą proces reprywatyzacji. Omówiono jej wady, próby odrzucenia ustawy przez senat, oraz za wetowanie przez prezydenta. Podkreślono konieczność prawnego rozwiązania kwestii związanych z rekompensatą mienia w kontekście włączenia Polski do struktury UE.
Tematem artykułu jest zagadnienie reprywatyzacji nieruchomości dekretowych warszawskich przedstawione zarówno na tle historyczno-politycznym, jak i w świetle aktualnego procesu zmian w przepisach prawa reprywatyzacyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem problemów jakie rodzi dotychczasowy brak kompleksowych rozwiązań ustawowych w tej materii. W pierwszej części artykułu autor przedstawia istotę problemu reprywatyzacji, sytuację prawną byłych właścicieli nieruchomości dekretowych (ich następców prawnych) oraz dotychczasowe inicjatywy polskiego ustawodawcy w zakresie zmian w przepisach prawa reprywatyzacyjnego, a także aktualne zmiany wprowadzane tzw. "małą ustawą reprywatyzacyjną". W dalszej części artykułu autor rozważa czy nowe prawo zapobiegnie procederowi tzw. "dzikiej reprywatyzacji" nieruchomości w stolicy, zatrzyma falę sprzedaży roszczeń do tych nieruchomości i wprowadzi stabilność oraz bezpieczeństwo prawa. W rozważaniach końcowych autor poddaje ocenie dotychczasowe zmiany w przepisach prawa reprywatyzacyjnego i sygnalizuje postulaty de lege ferenda, związane z przyszłymi, kompleksowymi zmianami w ustawodawstwie. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem Raportu jest przedstawienie stanowiska Rady Strategii wobec rządowego projektu ustawy o reprywatyzacji, a także wystąpienia uczestników dyskusji panelowej (J. Czekaja, J. Lewandowskiego, Z. Sadowskiego i A. Leopolda) oraz przedstawiciela strony rządowej. W dalszej części przedstawiono omówienie dyskusji na sympozjum RSSG nt dyskusji nad rządowym projektem ustawy. W Aneksie 1 - uzasadnienie do projektu ustawy o reprywatyzacji nieruchomości i niektórych ruchomości osób fizycznych przyjętych przez państwo lub gminę miasta stołecznego Warszawa oraz o rekompensatach. W Aneksie 2 - komentarze i publikacje prasowe dotyczące sympozjum RSSG. W Aneksie 3 - fragmenty pracy zbiorowej pod red. nauk. Ewy Kucharskiej-Stasiak pt. "Inwestowanie w nieruchomości". W Aneksie 4 - członkowie RSSG, wykaz tematów kolejnych sesji RSSG, wykaz tematów dotychczas odbytych sesji RSSG i opublikowanych raportów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.