Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rozliczenia międzynarodowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedstawiono sytuację juana po wprowadzeniu na rynek światowy przez Chiny w 2009 roku. Omówiono warunki, jakie powinny spełniać polskie i chińskie firmy chcące przeprowadzać transakcje cross-border.
W artykule podjęto próbę przedstawienia celów, budowy i sposobu funkcjonowania pierwszego detalicznego transgranicznego systemu rozliczeniowego, który powstał w Europie. System STEP 1 rozlicza niskokwotowe płatności w euro na bazie netto przy wykorzystaniu infrastruktury technicznej systemu EURO 1. Został on opracowany i wprowadzony przez EBA (Euro Banking Association). System ten rozpoczął działalność operacyjną 20 listopada 2000 r. Nazwa systemu jest skrótem słów "straight through euro payment", które można przetłumaczyć jako automatyczne płatności w euro. W artykule zostały również przedstawione założenia dotyczące zasad funkcjonowania opracowywanego obecnie systemu STEP 2 także przeznaczonego do rozliczania transgranicznych detalicznych płatności w euro. Zostanie on uruchomiony za kilkanaście miesięcy.
Celem artykułu jest analiza międzynarodowego prawno-politycznego procesu pojednania Serbii i Kosowa pod kątem jego wpływu na zakres kierunków i strategii rozwoju państw Unii Europejskiej oraz Rosji i USA. Szczególny nacisk położono na potraktowanie tych zagadnień w świetle działalności Specjalnych Izb Sądowych Kosowa oraz Prokuratury Specjalnej. Główne tezy przyjęte na potrzeby tego artykułu są następujące: po pierwsze, polityka pojednania Serbii i Kosowa jest wielowymiarowa, w jej zakres włączyć należy konieczność procesu międzynarodowej odpowiedzialności karnej za zbrodnie popełnione przez oba państwa, a jednocześnie czas wpływający na dylematy kierunków rozwoju poszczególnych państw europejskich, ale także Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Ponadto stabilizacja prawna i polityczna regionu bałkańskiego, zwłaszcza w kontekście relacji między Kosowem a Serbią, oraz możliwość współpracy z tymi państwami w ramach międzyrządowych organizacji międzynarodowych ma strategiczne znaczenie dla UE, USA, a także dla Rosji. Autorka poddaje analizie powyższe zagadnienia, polemizując ze stanowiskiem prezentowanym w doktrynie przedmiotu oraz interpretując wybrane instrumenty prawa międzynarodowego i prawa krajowego Kosowa. Rozważania zaowocowały wnioskami co do uwarunkowań w zakresie kierunków rozwoju prawno-politycznego UE i Rosji, wynikających ze skomplikowanego procesu pojednania i wzajemnego rozliczenia win Serbii i Kosowa.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest próba zdefiniowania wielonarodowego systemu walutowego. Omówiono takie zagadnienia jak: ewolucja zasad systemów walutowych mających zasięg ponadnarodowy, swoiste cechy wielonarodowego systemu walutowego, system kursów jako składowa wielonarodowego systemu walutowego, rodzaje wielonarodowych systemów walutowych.
Niniejszy artykuł dotyczy wpływu kryzysu na sposób funkcjonowania Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii rozliczalności. Analiza poszczególnych rozwiązań prawnych, przyjętych od momentu zaistnienia kryzysu gospodarczego, pozwoli na uchwycenie zmian, jakich dokonano w zakresie funkcjonowania demokracji w UE. Umożliwi to odpowiedzenie na następujące pytania badawcze: Czy w czasach kryzysu efektem przeobrażeń jest poprawa jakości demokracji czy też pogłębienie już wcześniej istniejącego deficytu demokracji, szczególnie w zakresie rozliczalności? Czy modyfikacja mechanizmów funkcjonowania demokracji w UE wpływa na zażegnanie kryzysów w procesie integracji zarówno w krótkim, jak i w długim okresie czasu? Aby odpowiedzieć na powyższe pytania, należy poddać analizie zmiany dokonane w zakresie reguł rządzenia w Unii Europejskiej, w wymiarze makroekonomicznym i fiskalnym, wprowadzone między 2008 a 2013 rokiem.(abstrakt oryginalny)
Przedstawione w artykule inicjatywy integracyjne związane z rozliczaniem transakcji międzynarodowych papierami wartościowymi są propozycjami rozwiązań problemów, jakie napotykają różne instytucje działające na rynkach kapitałowych. Obecnie trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, która z prezentowanych koncepcji przekształci się w dominujący model rozliczeniowy, tym bardziej iż daje się zauważyć tendencję zbliżania się do siebie poszczególnych koncepcji.
Autorka zauważa, ze w dobie rozwoju gospodarczego dokonywanie transakcji międzynarodowych staje się coraz bardziej powszechne także dla polskich przedsiębiorców. Zawieranie umów handlowych z kontrahentami z innych krajów wymaga znajomości odpowiednich przepisów regulujących obrót międzynarodowy. Wśród umów mających priorytetowe znaczenie autorka wymienia przede wszystkim Konwencję o jurysdykcji i wykonywaniu orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych sporządzoną w Lugano 16 września 1988 r. która weszła w życie w stosunku do Polski 1 lutego 2000 r.
Niniejszy artykuł dotyczy opcji walutowych, ich konstrukcji, ram prawnych i skutków prawnych tej instytucji, a także szeroko omawia aktualne, tj. wydane na dzień powstania artykułu, orzecznictwo Sądu Najwyższego, Sądów Apelacyjnych i Wojewódzkich Sądów Administracyjnych w tym zakresie. Autor próbuje przedstawić spójną definicję opcji walutowych i ram prawnych tej instytucji w oparciu o porównanie wymienionego orzecznictwa. (abstrakt oryginalny)
Calculation of personal income tax based in many countries on the source methodology. Also in Poland domestic regulation improve different sources. However in practice, there are sources of income, but also sources of tax and the possibility of joining revenue and costs on certain source. This article presents how the source methodology influences on the final tax to pay, when the domestic tax residence - natural person, obtains also income from abroad. Conclusions show that the sources determine the tax, not the method of avoiding double taxation. (original abstract)
Artykuł dotyczy chińskich inicjatyw mających na celu dyskretne wprowadzenie chińskiego yuana do wymiany międzynarodowej. Autor rozpoczyna od przybliżenia zjawiska ostatniej deprecjacji dolara w wyniku wzrostu zadłużenia państwa, opisuje zjawisko chińskiej pułapki dolarowej oraz wyjaśnia, w jaki sposób Chiny używają szeregu transakcji swapowych z państwami w różnych częściach świata, aby pod pozorem rozliczeń dolarowych faktycznie rozliczać się w swojej walucie narodowej.
Płynność międzynarodowa odgrywa dużą rolę w kształtowaniu wymiany z zagranicą i metod rozliczeń międzynarodowych, a przy tym coraz bardziej uwypukla się znaczenie tej płynności w związku z coraz większym wzrostem wymiany międzynarodowej. Jest ona niezbędna dla sprawnego funkcjonowania gospodarki wszystkich państw stąd też, celem mojego opracowania jest scharakteryzowanie pojęcia płynności międzynarodowej. Chciałbym się zająć tym zagadnieniem zwłaszcza, że w literaturze polskiej i obcej istnieją rozbieżności w definiowaniu tego pojęcia. (fragment tekstu)
Omówiono sytuację w gospodarce światowej, gdzie spodziewana jest deprecjacja dolara. Rząd amerykański dopuści do niej, bowiem ułatwi mu to spłacenie gigantycznego zadłużenia zagranicznego. Największy niepokój wykazują Chiny. Z olbrzymiej od lat nadwyżki handlowej z USA zebrały 2 bln dolarów rezerw, z tego 70 proc. w amerykańskich papierach skarbowych. Prezydent Chińskiego Banku Narodowego wysunął koncepcję rezygnacji z dolara jako światowej waluty rezerwowej i przejścia na umowną walutę rozliczeniową - SDR Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Coraz więcej polskich firm nie tylko eksportuje swoje produkty, lecz także prowadzi część działalności produkcyjnej lub handlowej za granicą. Mogą one w tym celu założyć w innym państwie spółkę córkę albo utworzyć zagraniczny oddział. Przyjrzymy się księgowym i podatkowym aspektom tego drugiego rozwiązania z punktu widzenia spółki kapitałowej mającej centralę w Polsce. (fragment tekstu)
W artykule zwrócono uwagę na recesję w Stanach Zjednoczonych i rosnące zadłużenie tego państwa. Pojawia się obawa przed celową deprecjacją dolara. Kilka krajów, głównie BRIC (Rrazylia, Rosja, Indie i Chiny), tworzą swoisty klub oponentów w stosunku do hegemonii dolara i domagają się utworzenia jakiejś nowej waluty światowej.
15
Content available remote Rola euro w fakturowaniu eksportu towarów w latach 1999-2014.
84%
Przedmiotem artykułu jest analiza zastosowania euro jako waluty fakturowania w eksporcie towarowym. W opracowaniu zaprezentowano zbiór danych pokazujący udział euro w fakturowaniu eksportu 41 krajów. Euro jest powszechnie stosowane w eksporcie krajów strefy euro i Unii Europejskiej zarówno w wymianie pomiędzy krajami członkowskimi, jak również z krajami trzecimi. Znaczenie euro jako waluty pośredniczącej rośnie, jednak w porównaniu do dolara USA jest znacznie mniejsze. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego opracowania jest ocena relacji między euro i dolarem jako walutami światowymi. Autor stawia tezę, że jakkolwiek wydarzenia historyczne wskazują na prawdopodobieństwo wystąpienia presji ze strony Stanów Zjednoczonych wobec euro, to sytuacja współczesna nie stwarza warunków do powtórzenia się doświadczeń funta i jena. Uzasadnieniem tej tezy jest twierdzenie, że czynnikiem sprawczym nakłonienia Wielkiej Brytanii na konferencji w Bretton Woods do długotrwałej aprecjacji funta była penetracja szpiegowska Związku Radzieckiego w rządzie Stanów Zjednoczonych, skutecznie skierowana w owym czasie - zgodnie z geopolityką Kremla - przeciwko Wielkiej Brytanii jako imperium kolonialnemu. Z kolei, czynnikiem sprawczym uruchomienia w drodze wadliwego interwencjonizmu międzynarodowego pułapki aprecjacyjnej wobec jena na konferencji w hotelu Plaza, była wdrażana wtedy w USA przez A. Greenspana doktryna neoliberalna, krępująca działalność regulacyjną, szczególnie emisyjną, Fed-u wobec dolara, a stwarzająca warunki dla patologicznej ekspansji banków komercyjnych, w celu dokonywania emisji pieniądza kredytowego bez odpowiedniego pokrycia i wprowadzania do obiegu toksycznych aktywów. Według autora, oba te czynniki sprawcze w USA już nie działają. Realizacja umowy o wolnym handlu między USA a Unią Europejską stwarza natomiast początki powiązań integracyjnych oraz partnerskiej koordynacji polityki kursowej. Nie oznacza to jednak zwiększenia ekspansji euro. Obiektywne warunki będą bardziej sprzyjać dolarowi. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy roli dolara amerykańskiego jako głównej waluty rezerwowej świata oraz dążenia silnych gospodarek (głównie Chin) do wyparcia dolara z tej roli. Autor pisze również o zależnościach pomiędzy kursem dolara i relacjami amerykańsko-chińskimi a sytuacją gospodarczą Europy.
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: czy modyfikacje przeprowadzone po upadku systemu z Bretton Woods umożliwiły utworzenie nowego międzynarodowego systemu walutowego. W tym celu przybliżono zmiany, które przeprowadzono, próbując dostosować system z Bretton Woods do nowych warunków.
Artykuł ma na celu zapoznanie czytelnika z zasadami funkcjonowania RTGSplus. Został on zaprojektowany przez Deutsche Bundesbank we współpracy z niemieckim sektorem bankowym. Powstał w wyniku zmian zachodzących w ostatnich latach na europejskim rynku pieniężnym. Największy wpływ na utworzenie systemu RTGSplus miało wprowadzenie wspólnej waluty euro i uruchomienie nowych transgranicznych wysokokwotowych systemów płatności, a mianowicie systemu TARGET i systemu EURO 1.
W artykule poruszono problem integracji rynków finansowych krajów członkowskich Unii Europejskiej. W tym celu konieczne jest stworzenie zintegrowanego paneuropejskiego rynku usług płatniczych. W dziedzinie rozliczeń międzybankowych funkcjonuje system TARGET ( Transeuropean Automated Real Time Gross Settlement Express Transfer), czyli transeuropejski system rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym. Tworzony jest system TARGET 2. W 2007 roku zostanie zbudowana centralna platforma płatnicza, która zastąpi dotychczasową zdecentralizowaną strukturę realizacji płatności transgranicznych. Natomiast 1 stycznia 2008 r. ma zacząć funkcjonować jednolity obszar platności w euro (Single Euro Payments Area - SEPA). SEPA to koncepcja pełnej harmonizacji usług płatniczych w krajach UE oraz Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Lichtensteinie. Jego celem jest umożliwienie osobom fizycznym i prawnym dokonywania płatności bezgotówkowych w euro na takich samych warunkach, niezależnie od tego, dokąd pieniądze są wysyłane. Podkreślono, że do funkcjonowania SEPA konieczne jest znowelizowanie do końca 2007 r. dyrektywy unijnej o usługach płatniczych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.