Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 93

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rozwój kultury
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Celem pracy jest próba zweryfikowania hipotezy o tym, że pomiędzy rozwojem społeczno-ekonomicznym a kulturalnym zachodzą związki. Jak się okazuje, koncepcja ta obejmuje twierdzenie, że wszystkie zdarzenia w świecie realnym tworzą jedyny system powiązań przyczynowych, w którym są one, jako skutki, wyznaczone przez swoją przyczynę. (fragment tekstu)
2
100%
Termin literatura dokumentu osobistego, wprowadzony przez Romana Zimanda, obejmujący szeroki obszar pisarstwa autobiograficznego we wszystkich jego gatunkowych odmianach, ma już swoje metodologiczne opracowanie. (...) Na szczególną uwagę w tej grupie narracji zasługują pamiętniki i wspomnienia kobiet, stąd pod ogląd naukowy, do analizy i interpretacji, wybrałam fragmenty pisarstwa osobistego Zofii Tołstojowej oraz Anny Dostojewskiej, żyjących i działających na przełomie XIX i XX wieku. (fragment tekstu)
3
Content available remote Polskość : do it yourself : na marginesie Reformy kulturowej 2020, 2030, 2040
100%
Raport Reforma kulturowa 2020, 2030, 2040 jest w intencji autorów zbiorem założeń do wielkiej nawet nie tyle reformy, co mentalnej i społecznej przemiany Polski na wzór tej, jaką przeszły społeczeństwa europejskie u progu nowoczesności - Wielka Brytania z czasów wiktoriańskich, Prusy z czasów Bismarcka, Turcja Atatürka. Wśród autorów nie ma wprawdzie Jana Sowy i Andrzeja Ledera, ale duch ich prac, Fantomowego ciała króla i Prześnionej rewolucji, unosi się nad Reformą. Wygląda ona wręcz jak próba znalezienia wyjścia ewakuacyjnego z kultury folwarcznej do kultury współpracy, niezbędnej zdaniem Konsylium, które przygotowało raport, do tego, żeby Polska, a raczej Polacy odnieśli sukces w XXI wieku. Miałem okazję omawiać w dyskusji panelowej raport na Kongresie Innowacyjnej Gospodarki. Niniejszy tekst będzie w pewnej mierze rozwinięciem tez, które postawiłem w tym wystąpieniu. (fragment tekstu)
4
Content available remote W stronę metakultury rozwoju
100%
W tym artykule mniej interesuje mnie historia sukcesu; o wiele ciekawsza jest analiza tego przypadku jako przykładu procesu pojawienia się nowości będącej symptomem zmiany kulturowej i społecznej. Nowość ta stała się podstawą szeregu innowacji, które doprowadziły do instytucjonalizacji nowych praktyk kulturowych, społecznych i gospodarczych związanych z rozwojem przemysłu gier komputerowych. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł stanowi próbę innego odczytania kultury, zinterpretowania jej w wymiarze ekonomicznym, jako istotnego lokalnego aktywa rozwojowego sprzyjającego tworzeniu się korzyści aglomeracji poprzez mechanizm obecności klasy kreatywnej. Szkic przedstawiony poniżej tworzy ramy myślenia na ten temat na gruncie ekonomii. Ma on charakter hipotezy badawczej, dotychczas nigdzie nie formułowanej. Potrzebne są jednak dalsze badania empiryczne, szczególnie w odniesieniu do miejscowości średniej wielkości, wskazujące na ile kultura jest w nich czynnikiem sprzyjającym tworzeniu się korzyści aglomeracji. (abstrakt oryginalny)
W epoce oświecenia, tzw. epoce pedagogicznej, znaczącą aktywność zademonstrowali filantropi, którzy dostrzegali konieczność nauczania każdej klasy społecznej, w tym młodzieży z ubogich rodzin. Zakładali szkoły dla niższych klas społecznych, chcieli w nich stworzyć rodzinną atmosferę w procesie nauczania i wychowania i łączyć te procesy z wydajną pracą. W artykule dokonano analizy działalności filantropijnej hrabiego Stanisława Skarbka (1780-1848), jednego z największych magnatów w Galicji, który podjął się realizacji ogromnego projektu filantropijnego - budowy teatru we Lwowie oraz utworzenia placówki dla ubogich i sierot w Drohowyżu. Niestety, Skarbek nie zdołał w pełni zrealizować swojego projektu, bo współcześni mu uważali to przedsięwzięcie za utopię. Niemniej jednak teatr we Lwowie powstał w ciągu pięciu lat i to dzięki aktywnej działalności pomysłodawcy. Oddano go do użytku w 1842 r. Sześć lat później Stanisław Skarbek zmarł, nie finalizując planów założenia organizacji charytatywnej, mimo starań. Przekazał instytucji cały swój majątek wraz z teatrem i działającymi w nim przedsiębiorstwami. Dzięki staraniom Skarbka w sierpniu 1875 r. nastąpiło oficjalne otwarcie zakładu dla ubogich i sierot w Drohowyżu.(abstrakt oryginalny)
Sektor kultury uznaje się coraz częściej za jeden z najbardziej istotnych, obok sektora nauki i biznesu, fundament i warunek rozwoju nowoczesnego społeczeństwa, tym samym warunkiem rozwoju zarówno miasta, jak i regionu jest stawianie na rozwój tzw. przemysłów kreatywnych. Celem artykułu jest analiza możliwości wykorzystania rozwoju sektora kultury w mieście, jako istotnego komponentu rozwoju funkcji metropolitarnych miasta, będących jednocześnie warunkiem jego zrównoważonego rozwoju. Proces ten omówiony został na przykładzie wybranych miast konurbacji górnośląskiej, aspirującej do miana Metropolii Silesia. (abstrakt oryginalny)
Celem zaprezentowanej analizy jest przedstawienie przemysłów kultury Wrocławia z zaznaczeniem zalet i szans, które pozwalają miastu budować swój potencjał rozwojowy. Analizę przeprowadzono z wykorzystaniem danych statystycznych, literatury przedmiotu oraz wywiadów z przedstawicielami środowiska wrocławskiej kultury. Wnioski zebrano za pomocą analizy SWOT. Oto wybrane konkluzje z przeprowadzonej analizy: Działalność filmowa we Wrocławiu przechodzi powoli proces odbudowy po latach inercji. Działalność muzyczna nakierowana jest na muzykę poważną. Radio i telewizja we Wrocławiu stoją przed podobnymi zagrożeniami - następuje koncentracja znaczących stacji radiowych i telewizyjnych w Warszawie, w przypadku radia - również w Krakowie. Pozycja podmiotów z zakresu dziedzictwa narodowego uległa w ostatnim okresie wzmocnieniu. (abstrakt oryginalny)
Tekst omawia problematykę następstw kontaktu kulturowego. W konsekwencji zderzenia grup kulturowych w wyniku migracji dochodzi do procesów i zjawisk wzajemnego ich oddziaływania oraz złożonych interakcji społecznych i przemian kulturowych. Przemiany przybierają charakter wzajemnego dostosowania się i integrowania przybyszów ze społeczeństwem przyjmującym. W wielu przypadkach proces ten trwa kilka pokoleń i nie zawsze kończy się pełną asymilacją. Przystosowanie przebiega przez różne fazy, przybierając rozmaite formy. Początkiem uniwersalizacji kulturowej i transkulturacji, jako odpowiednika asymilacji, jest adaptacja i akomodacja. Przejście od kultury macierzystej do bardziej uniwersalnej kultury kraju osiedlenia jest o wiele bardziej złożonym procesem niż przystosowanie strukturalne. Wymaga przemian tożsamości uczestników asymilacji oraz przemian struktury grupowej. W tekście omówione są główne teorie i koncepcje asymilacji skonfrontowane z realnymi zjawiskami mającymi miejsce we współczesnym świecie. (abstrakt oryginalny)
Sentencja, lub "reguła" Andrzeja Kapiszewskiego, o budowaniu mostów ponad kulturowymi barierami jest niezwykle interesującą propozycją w świecie globalnego zasięgu procesów kulturowych, które powodują wiele podziałów, konfliktów, ale stwarzają też wiele możliwości współpracy i wzajemnego ubogacenia. "Bridging cultural boundaries", to formuła, która łączyć może wiele nauk, w tym także pedagogikę relacji międzykulturowych, która nastawiona jest na kształtowanie postaw, kompetencji międzykulturowych, stymulowania na perspektywę poznawczej otwartości, tolerancji i przekraczania barier jakie niosą stereotypy kulturowe. Postulat "budowania mostów" nawiązywać może do starej perspektywy wartości jagiellońskich, uwrażliwiania na kulturową różnorodność, choć w poszukiwaniu fundamentalnych cech wspólnoty, tolerancji i współpracy. Trzy typy wartości wydają się być podstawą na jakiej opierać się mogą działania integracyjne, jest nim człowieczeństwo, dialog i rozwój, które ujęte całościowo wyznaczać mogą aksjologiczną bazę formuły Andrzeja Kapiszewskiego. (abstrakt oryginalny)
For many centuries, the university as an institution has engendered and interpreted social ethos. At the same time it promotes culture and advocates creation and confrontation of new directions in art and literature in conjunction with the ongoing cultural currents. The ethos of the university is defined by its search for truth and its service; that is a service to society, promotion of culture and the establishment of national elites. The connection between ethos and the intellectual cultural creative potential calls for the academics to continue leadership in promotion of culture in that ethos. Czech higher education faces many unknowns largely dictated by the country's economic situation and consequently the changes in the finances of higher education. (original abstract)
12
Content available remote Działalność organizacji pozarządowych w sektorze kultury w Polsce
75%
Artykuł poświęcony jest problematyce funkcjonowania instytucji non-profit w kulturze. W ramach rozważań podjęto próbę identyfikacji organizacji pozarządowych w sektorze kultury oraz prezentacji ich specyfiki w Polsce. Ponadto przeprowadzono weryfikację różnych źródeł finansowania trzeciego sektora, oraz analizę możliwości i barier jego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Modularność w architekturze
75%
W artykule zostają omówione różne rozwiązania technologii modułowej występującej w architekturze i budownictwie. Autorka zaczyna od przytoczenia genezy pojęcia modułu i tłumaczy sens jego wprowadzenia w dziedzinę architektury. W dalszej części artykułu podaje zróżnicowane przykłady jego zastosowań na podstawie zrealizowanych już obiektów z Polski i zagranicy. Przytacza również szereg zalet i właściwości biorąc pod uwagę kryteria takie jak czas realizacji, koszty produkcji, jakość materiałów, montaż, proekologiczność, a także liczbę podwykonawców i pracowników. Dzięki omówieniu przytoczonych w artykule realizacji łatwiejszym staje się zrozumienie schematów działania systemów modułowych. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Kultura w kryzysie
75%
Artykuł porusza kwestię różnego rozumienia zmian zachodzących w kulturze. Jedni autorzy upatrują w tym zjawisku oznak kryzysu oraz odrzucenia wartości reprezentowanych przez tradycję, podczas gdy inni dostrzegają w tym procesie szanse na przekroczenie ograniczeń narzuconych przez ramy kulturowe oraz cywilizacyjne. W efekcie, część autorów pisze o kryzysie mając na myśli regres - w miejscu gdzie inni dostrzegają rozwój. W tekście zwracam również uwagę, iż pojęcie kultury jest pojęciem bardzo szerokim semantycznie, z tego powodu trudno jest jednoznacznie mówić o nim przez pryzmat pojęcia kryzysu.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Dlaczego trudno brać kulturę na serio?
75%
Artykuł stanowi próbę pokazania, że najważniejszą przyczyną nieufnego nastawienia do kultury, które stało się udziałem wielu decydentów politycznych i gospodarczych (ale także szerokich kręgów potencjalnych odbiorców oferty kulturalnej), jest współwystępowanie różnych kryteriów legitymizujących kulturę i różnych przypisywanych jej funkcji. Sytuacja ta rodzi liczne napięcia, spośród których najbardziej spektakularne jest oczywiście napięcie między dążeniami do instrumentalizacji kultury a utrzymania i poszerzania jej autonomii. Być może jedynym sposobem likwidacji tego napięcia jest rezygnacja z myślenia o kulturze jako stymulatorze rozwoju społeczno-gospodarczego i uznanie jej za dobrowolnie ponoszony przez społeczeństwo koszt, który nie musi się zwrócić. Wydaje się, że dopiero przy takim założeniu możliwe staje się zdemokratyzowanie kultury oraz demokratyzowanie kulturą. (abstrakt oryginalny)
Dzięki ludziom dobrej woli - zwłaszcza ubezpieczeniowcom z prawdziwego zdarzenia - Muzeum Ubezpieczeń stale się rozrasta. Otrzymujemy ciągle cenne dokumenty i pamiątki, aby zachować je od zniszczenia. "Niech one będą świadkami losów ubezpieczeń w dawnej Polsce" - jak chce jeden z ofiarodawców.(abstrakt oryginalny)
Samoaktywizacja może być pierwszym krokiem do przekształcenia się wspólnoty lokalnej w społeczność regionalną. Dla osób odpowiedzialnych za kreowanie kultury regionalnej oraz za jej podtrzymywanie liczba i charakter inicjatyw podejmowanych przez członków społeczności lokalnej są wyznacznikami poziomu zainteresowania regionem (w wymiarze administracyjnym), związanym także z reprezentowaniem swojego regionu na szerszym, ponadregionalnym forum. Taki cel działań jest sposobem na to, by ze wspólnoty lokalnej powstała wspólnota regionalna dbająca o dobra kulturowe przekazywane w czasie i przestrzeni, przejmowane i wartościowane. Staje się to także istotnym czynnikiem regionotwórczym, nakładającym m.in. na samorządy lokalne obowiązek wspierania organizacyjnego i finansowego lokalnych inicjatyw. Najważniejsze obszary wsparcia to: - inwestowanie w infrastrukturę, co ma bezpośrednie przełożenie na rozwój turystyki w regionie, w tym agroturystyki; - umożliwianie mieszkańcom regionu spotykania się, a wiąże się to m.in. z remontowaniem bądź budowaniem świetlic wiejskich; - finansowe wsparcie osób pełniących rolę animatorów danej społeczności (pracownicy instytucji kultury). (fragment tekstu)
18
75%
Problematyka interfejsu zrównoważoność - kultura jest stosunkowo nowa, bowiem przez długi czas nie stanowiła przedmiotu szczegółowych analiz. W kontekście tytułu opracowania postawiono istotne pytania o to: jak należy rozumieć pojęcie interfejs zrównoważoność - kultura? jakie są jego współczesne przejawy? czy przejawy omawianego interfejsu wskazują na istnienie czy może brak niekorzystnej fluktuacji? Na tej podstawie sformułowano trzy następujące cele badawcze: zdefiniowanie pojęcia interfejs zrównoważoność - kultura, identyfikacja współczesnych przejawów/rodzajów interfejsu zrównoważoność - kultura, udowodnienie prawdziwości tezy, iż zidentyfikowane obecnie rodzaje omawianego interfejsu zrównoważoność - kultura charakteryzują się niekorzystną fluktuacją. Podstawę prowadzonych badań stanowiło analityczne studium literatury oraz analiza międzynarodowych danych statystycznych. W toku przeprowadzonych badań wprowadzono autorskie definicje interfejsu, zrównoważoności, kultury oraz interfejsu zrównoważoność - kultura. Realizacja wyznaczonych celów pozwoliła odpowiedzieć na postawione pytania w kontekście identyfikacji niekorzystnej fluktuacji z perspektywy społecznej, środowiskowej i gospodarczej. Do analizy wspomnianych obszarów zrównoważonego rozwoju włączono następujące wskaźniki: ekspozycja populacji miejskiej na zanieczyszczenia cząstkami stałymi, intensywność emisji gazów cieplarnianych w wyniku zużycia energii, całkowite wydatki na B+R w % PKB. Analizowanym podmiotem była Unia Europejska (UE-28) w przedziale lat 2000-2011. Do obliczenia fluktuacji wykorzystano wskaźnik dynamiki o podstawie zmiennej. Uzyskane wyniki analizy danych statystycznych dowiodły tezy o występowaniu niekorzystnej fluktuacji w obrębie dwóch spośród trzech zidentyfikowanych rodzajów interfejsu zrównoważoność - kultura. (abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy omówiono problem relacji między kulturą a polityką. Przedstawiono również działania Unii Europejskiej na rzecz rozwoju kultury.
20
Content available remote Lithuanian Cultural Policy : Challenges and Achievements
75%
The aim of this paper is to review Lithuanian cultural policy system and achievement in its improvement. The main tasks to achieve this aim are: to give brief overview of Lithuanian cultural policy and its major developments; to compare Lithuanian cultural indicators with other EU member states; to develop policy recommendations based on analysis conducted. Studies show that adults' culture consumption habits are influenced by the frequency and the earliness of encounter with culture and whether they are taught to participate in cultural life. Therefore, increasing the accessibility of culture to children regardless of their family and social environment is an important priority of our culture policy. It can take the form of both integrating cultural education disciplines into the curriculum of general education and creating educational programmes adapted to the young generation and the cultural activity centers. (original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.