Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1454

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 73 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rozwój lokalny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 73 next fast forward last
W artykule "zakorzenienie" zdefiniowano jako zdeterminowane stosunkami społecznymi podejmowanie działań ekonomicznych. Do określenia poziomu zakorzenienia wykorzystano odsetek udziału osób zatrudnionych z terenu gminy w ogólnej liczbie zatrudnionych w firmie oraz procent udziału płatności na zaopatrzenie w produkty i usługi pochodzące od innych firm z terenu gminy w stosunku do przychodów firmy. Badaniu poddano 107 podmiotów gospodarczych z gmin wiejskich Liniewo i Lipka.(abstrakt oryginalny)
Rozwój lokalny na progu XXI w. jest kształtowany przez nowe procesy i przemiany zachodzące w skali gospodarki świata, jak i poszczególnych państw i regionów. Niewątpliwe te przemiany prowadzą do stworzenia nowych płaszczyzn tego procesu, które charakteryzują się coraz większym uwzględnianiem zjawisk ogólnoświatowych, przy coraz większej aktywizacji endogenicznych zasobów, często o specyficznych, wręcz niepowtarzalnych właściwościach. Należy oczekiwać, że znaczenie rozwoju lokalnego będzie wrastać wraz z narastaniem globalizacji i towarzyszącym temu zjawisku procesom negatywnym. Także narastający w ostatnim czasie kryzys finansowy niewątpliwie postawi przed rozwojem lokalnym nowe wyzwania. (fragment tekstu)
3
Content available remote Endogeniczne determinanty rozwoju lokalnego
100%
Celem artykułu jest identyfikacja podstawowych grup determinant warunkujących rozwój lokalny, ze zwróceniem szczególnej uwagi na uwarunkowania endogeniczne.
Podsumowując przeprowadzoną analizę aktów prawa miejscowego oraz uzyskane wyniki badań ankietowych należy wskazać, iż na rozwój lokalny tych obszarów wpływają: 1. Urozmaicona rzeźba terenu i w miarę czyste środowisko naturalne (klimat). 2. Występujące tereny chronione (Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy). 3. Rozległe obszary leśne. 4. Różnorodna flora i fauna. 5. Znaczny wskaźnik czystość rzek i potoków. 6. Zabytki, np.: szlak architektury drewnianej. W efekcie walory te decydują o szczególnym traktowaniu turystyki jako ważnego elementu rozwoju poszczególnych dziedzin gospodarki gmin. Poza zaletami należy wskazać na problemy, które występują w tych gminach. Jest to brak odpowiedniej bazy noclegowej oraz rozbudowanej infrastruktury. Dużym problemem jest również brak punktów informacyjnych. Pewne możliwości dają budynki gminne i prywatne tereny, które mogą być adaptowane, np.: na pola biwakowe. Analizowane strategie rozwoju stanowią dla badanych gmin podstawowy instrument zarządzania gminą. Dobrze przygotowana strategia oraz konsekwentnie realizowana przyczyni się do zrównoważonego rozwoju tych jedno-stek samorządowych. Centralnym aktem planistycznym jest wspomniana strategia skutkiem czego wszystkie działania gmin powinny zmierzać do zaspokajania różnorodnych potrzeb mieszkańców oraz stymulować rozwój społeczno-gospodarczy. Strategia, która nie jest realna w swoich zapisach, nie oddaje rzeczywistości społeczno-gospodarczej i odnosi się do posiadanych walorów przez gminę nie może być wyznacznikiem sukcesów. W efekcie przyczynia się do niepowodzeń w sferze: - społecznej, - gospodarczej, - infrastruktury, - ekologicznej, - dziedzictwa kulturowego. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest przedstawienie uwarunkowań rozwojowych wynikających z położenia transgranicznego Jeleniej Góry. Praca odnosi się do obowiązującej polityki europejskiej, Strategii Rozwoju Kraju, Strategii Województwa Dolnośląskiego 2020 i strategii miasta. Jelenia Góra jako główne miasto subregionu jeleniogórskiego powinna się stać głównym ośrodkiem kreującym nowe rozwiązania, które w ostatnich latach postawiły na spójność regionalną i rozwój obszarów transgranicznych, oraz być beneficjentem potencjalnych projektów i rozwiązań instytucjonalnych. Dzięki integracji terytorialnej w ramach transgranicznych i międzynarodowych regionów funkcjonalnych Jelenia Góra może poprawić swą konkurencyjność. Tą drogą takie potencjały, jak dziedzictwo naturalne, krajobrazowe i kulturalne, sieci urbanistyczne i rynki pracy, przedzielone granicami, mogą być lepiej wykorzystane. Jelenia Góra ma do wypełnienia lukę w kreowaniu ośrodków zdolnych do dostarczania innowacji dla rozwoju gospodarczego.(abstrakt oryginalny)
Analiza PEST jest powszechnie stosowanym narzędziem, które pomaga analizować zmiany w makrootoczeniu danego podmiotu. W ramach przeprowadzonej analizy można dostrzec zachodzące zmiany w szerszej perspektywie, wystrzegać się negatywnych zjawisk oraz wykorzystywać pojawiające się szanse rozwojowe. W opracowaniu dokonano segmentacji czynników otoczenia mających wpływ na rozwój gminy w podziale na czynniki polityczne, ekonomiczne, społeczno-kulturowe i technologiczne. Jednocześnie oceniono siłę oddziaływania poszczególnych czynników na rozwój gminy (w trzystopniowej skali) oraz przewidywany kierunek ukształtowania się danego czynnika (pozytywny, bez zmian, negatywny) w perspektywie do roku 2026 pod względem wpływu na ten rozwój. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie analizy PEST dla gminy miejskiej Piechowice, przy uwzględnieniu potencjalnej siły oraz przyszłych kierunków oddziaływania uwzględnionych czynników na jej rozwój.(abstrakt oryginalny)
Jak widać z prowadzonych rozważań, pomoc publiczna stanowi szansę na kreowanie rozwoju. Konieczne są więc z jednej strony jej należyte rozpropagowanie, a z drugiej aktywizacja samego samorządu, aby wykorzystać jak najwięcej możliwości w zakresie udzielania pomocy, które dopuszczają prawo unijne i prawo polskie. Nie wystarczy chcieć, ale musi to być działanie zogniskowane na konkretnym celu, dające korzyści obu stronom - przedsiębiorcy i samorządowi. Pod tym warunkiem pomoc publiczna może się stać narzędziem, które będzie aktywizowało rozwój lokalny. (fragment tekstu)
Kwestia finansowania rozwoju regionalnego ma poważne znaczenie, ponieważ odnosi się zarówno do regionu jako całości, jak i do podmiotów gospodarczych, które tworzą ten region. Wraz z rozpoczęciem nowej perspektywy programowania UE opracowuje nowe cele, wprowadza nową logikę w postaci celów interwencyjnych oraz sposobów ich finansowania. Celem artykułu jest wskazanie na zasady nowej logiki finansowania w okresie programowania 2014-2020 oraz na znaczenie finansowania typu mezzanine w kreowaniu zrównoważonego rozwoju regionów i funkcjonujących w nich przedsiębiorstw. W artykule przedstawiono podejście do zrównoważonego rozwoju w nowej logice finansowania i rolę (w tym zastosowanie) kapitału mezzanine w finansowaniu ochrony środowiska. Ponadto autor przedstawił ideę finansowania poprzez Polskie Inwestycje Rozwojowe jako nowego partnera w finansowania rozwoju regionów, wykorzystującego kapitał mezzanine.(abstrakt oryginalny)
Wspieranie rozwoju MŚP staje się jednym z ważniejszych celów polityki państwa zarówno na poziomie kraju, poszczególnych województw (regionów), jak i na poziomie lokalnym. Działanie to jest również odzwierciedleniem priorytetów Unii Europejskiej, jej polityki w minionej dekadzie, jak i staje się niezwykle ważnym priorytetem w nowym okresie programowania na lata 2014-2020. Celem artykułu jest wskazanie na założenia reorientacji w zakresie stymulowania rozwoju MŚP za pomocą instrumentów finansowych (innych niż kapitał bankowy) w nowym okresie programowania UE. W artykule przedstawiono rolę i znaczenie funduszy pożyczkowych jako pośrednika finansowego wspierającego rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Ponadto przedstawiono ideę nowej logiki interwencji w zakresie wykorzystania funduszy i budowy instrumentów finansowych przez fundusze pożyczkowe.(abstrakt oryginalny)
Współczesna gospodarka globalna to swoista konkurencja między systemami społeczno- gospodarczymi w różnych przekrojach. Szczególny wymiar przypada przekrojowi lokalnemu, gdyż w ostatnich latach zauważa się pewien deficyt rozwoju przestrzeni lokalnych, będący konsekwencją nie tylko przeprowadzanych reform, ale przede wszystkim sukcesów dużych przedsiębiorstw, ich grup, banków, klientów, dostawców, związków zawodowych, władz, instytucji edukacyjnych. Z jednej strony wydaje się to w pełni uzasadnione mechanizmem rynkowym, ale z drugiej nie do końca zrozumiałym przez społeczności lokalne, gdyz wytwarzane są specyficzne cechy, które dzielą te społeczności, niejednokrotnie poprzez zróżnicowaną strukturę lokalnych gospodarek. Wiadomo, że dla poprawy warunków rozwoju i konkurencyjności oczekuje się wsparcia kapitałowego i instytucjonalnego, które to wsparcie z różnym natężeniem występuje w poszczególnych przekrojach. Stąd kształtowanie rozwoju lokalnego winno odbywać się w różnych jego wymiarach, począwszy od finansowego, a skończywszy na emocjonalnej i intelektualnej energii każdego mieszkańca danego lokalnego systemu społeczno-gospodarczego. Problematyka ta znajduje dzisiaj szerokie odzwierciedlenie w literaturze przedmiotu, niemniej strona praktyczna dotycząca uruchamiania przedsięwzięć umożliwiających realizacje pożądanej społecznie i uzasadnionej ekonomicznie realizacji struktury celów w przekrojach lokalnych wydaje się bardzo często nadto skomplikowana(fragment tekstu)
Celem autorki była identyfikacja priorytetów lokalnej polityki turystycznej i sposobów ich realizacji na przykładzie jednostek samorządowych województwa dolnośląskiego.
Procesy rozwoju lokalnego mogą być inicjowane przez różnorodne podmioty gospodarki lokalnej, np. władze lokalne, przedsiębiorców, mieszkańców. Szczególnie pozytywny wpływ na funkcjonowanie wspólnoty samorządowej mogą mieć stowarzyszenia zajmujące się rozmaitą działalnością. W Polsce zbyt małe znaczenie przywiązuje się do wpływu organizacji społecznych na rozwój lokalny. Tymczasem są to bardzo ważne podmioty, uzupełniające działalność władz lokalnych. W opracowaniu przedstawiam, w jaki sposób stowarzyszenia mogą przyczyniać się do rozwoju społeczności lokalnej. W celu zilustrowania działalności stowarzyszeń w tej dziedzinie zaprezentowałam doświadczenia gminy Brody. (fragment tekstu)
Nadrzędnym celem parków narodowych jest ochrona przyrody i kultury. Z tego względu działalność gospodarcza na ich terenie nie może wpływać negatywnie na ich walory. Dlatego też często obszary tego typu są postrzegane z jednej strony jako atrakcyjne, a z drugiej - jako przeszkoda w rozwoju gospodarczym regionu. Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań dotyczących zadań realizowanych w parkach narodowych w latach 2007-2009 w zakresie relacji między parkami a społecznościami lokalnymi.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Wspólnoty lokalne w rozwoju gminnych jednostek samorządowych
80%
W artykule zaprezentowano istotę i znaczenie rozwoju w skali lokalnej. Pokazano istniejące relacje i współzależności pomiędzy mieszkańcami a lokalną władzą. Wskazano sposoby partycypacji lokalnej społeczności w podejmowanych decyzjach, jak również wyróżniono kilka sposobów mogących pomóc w aktywizowaniu lokalnej społeczności.(abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problematykę sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jego znaczenia w rozwoju lokalnym. W celu trafnego ujęcia zagadnienia w pierwszej kolejności wskazano na istotną rolę tego sektora w rozwoju gospodarczym kraju, wyróżniono grupy czynników uniwersalnych oraz działania i zachowania przedsiębiorców, które wskazują na rolę i znaczenie małych i średnich przedsiębiorstw w gospodarce. Następnie zaprezentowano możliwe powiązania tego sektora z rozwojem lokalnym, natomiast w ostatniej części wskazano na bariery rozwoju tego sektora oraz wybrane zmiany wprowadzone przez rząd do ustawodawstwa, mające na celu poprawę sytuacji sektora małych i średnich przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest studium przypadku kształtowania struktury funkcjonalnej gminy Marciszów przez władze lokalne. We wstępnej jego części autor prezentuje stan tej struktury w 2001 r. Następnie przedstawia narzędzia, jakie stosowały te władze w kolejnych kilku latach, dążąc do zmiany ww. struktury. W końcowej części opisuje zmiany strukturalne gospodarki badanej gminy, jakie nastąpiły do 2009 r.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono analizę stopnia samodzielności finansowej gmin wiejskich i miejsko-wiejskich województwa warmińsko-mazurskiego w latach 1999-2010. Stosując taksonomiczną miarę rozwoju Hellwiga, 100 gmin podzielono na 4 klasy pod względem ich samodzielności finansowej, a następnie zbadano wartości wybranych wskaźników rozwoju lokalnego. Gminy o największym stopniu samodzielności finansowej charakteryzowały się relatywnie korzystnymi wartościami, m.in.: wskaźników feminizacji, przedsiębiorczości, obciążenia demograficznego i migracji. Słabe wyniki gmin o niskiej samodzielności finansowej świadczą o ich peryferyjności i konieczności dodatkowego wsparcia rozwoju lokalnego w tych gminach, zarówno finansowego, jak i pozafinansowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono interpretację rozwoju lokalnego, genezę koncepcji rozwoju lokalnego. Zawarto w nim próbę usystematyzowania czynników warunkujących ów rozwój. Podjęto także rozważania nad barierami rozwoju w skali lokalnej. (abstrakt oryginalny)
Należy oczekiwać, że samorządy gminne będą coraz częściej traktować zasoby naturalne jako bazę, na której można zbudować lepszą przyszłość dla społeczności lokalnej. Bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego kadry urzędniczej, jak również wiarygodnej dokumentacji wspomagającej podejmowanie codziennych decyzji administracyjnych oraz tych strategicznych może jednak przyczyniać się do pewnych konfliktów pomiędzy efektywnym zarządzaniem a ochroną cennych ekosystemów przyrodniczych. W niniejszym tekście przedstawiono niektóre potencjalne źródła takich konfliktów, przy czym lista możliwych problemów nie jest tu oczywiście zamknięta. Bez wątpienia ba-dania w tym kierunku powinny być kontynuowane, tym bardziej, że w najbliższym czasie zaczną wchodzić w życie plany ochrony obszarów Natura 2000, stanowiąc dla władz lokalnych kolejne bardzo istotne wyzwanie.(fragment tekstu)
20
Content available remote Kapitał społeczny i jego rola w rozwoju lokalnym
80%
W literaturze ekonomicznej coraz częściej akcentuje się znaczenie wartości niematerialnych przy określaniu czynników warunkujących rozwój lokalny, co stanowi odzwierciedlenie tendencji istniejących w ekonomii. Efekty generowane przez kapitał społeczny w wymiarze lokalnym mogą mieć charakter zarówno pozytywny, czyli stymulujący rozwój lokalny, jak i negatywny, czyli ograniczający możliwości rozwoju lokalnego. Lokalny kapitał społeczny stymuluje aktywność gospodarczą w gminie poprzez obniżanie kosztów działalności oraz tworzenie atmosfery ufności i partnerstwa.(abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 73 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.