Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 99

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rozwój nauki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W artykule wykorzystano wszystkie recenzje wykonane do projektów, w których ICiMB był liderem konsorcjum bądź też członkiem konsorcjum, oraz komentarze do recenzji przygotowane przez kierowników projektów. Przeprowadzono również rozmowy z przedstawicielami innych instytutów badawczych oraz uczelni. Celem artykułu jest próba wywołania publicznej dyskusji nt. konieczności wprowadzenia zmian, które uczynią proces recenzowania bardziej obiektywnym, a tym samym umożliwią skuteczniejszy rozwój badań stosowanych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Rozwój gospodarki rynkowej opartej na procesach konkurencyjnych w Polsce wymaga od podmiotów gospodarczych rozumienia rynku i realizacji skutecznych strategii marketingowych. Zapotrzebowanie na wiedzę z zakresu rynku, marketingu i konsumpcji stanowi przesłankę dla rozwoju tego obszaru wiedzy w polskich uczelniach, na których od ponad 25 lat prowadzone są badania naukowe oraz kształcenie kadry menedżerskiej w tym zakresie. Rozwój środowiska naukowego oraz jego rozproszenie w całym kraju zrodziły potrzebę integracji i stworzenia przestrzeni do wspólnego wyrażania swojej opinię oraz wzmacniania pozycji i roli marketingu w naukach ekonomicznych. Ucieleśnieniem tych dążeń była rejestracja Polskiego Naukowego Towarzystwa Marketingu (PNTM) w maju 2013 r. Polskie Naukowe Towarzystwo Marketingu jako czterolatek z pierwszymi doświadczeniami oraz wiarą w rozwój środowiska naukowego zajmującego się marketingiem w Polsce zaprasza do współpracy wszystkich, którym bliska jest idea wzmacniania pozycji i roli marketingu w naukach ekonomicznych oraz tworzenia wspólnoty osób zawodowo zajmujących się marketingiem zarówno od strony badawczej, jak i dydaktycznej. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Epoki rozwoju nauki organizacji i zarządzania
100%
W artykule podjęto próbę wyodrębnienia okresów w nauce organizacji i zarządzania, które można byłoby nazwać epokami rozwoju tej dziedziny. Wykorzystując analogię do rozwoju innych dyscyplin naukowych czy epok w kulturze i sztuce, wskazano, że epoki te nie następowały szeregowo jedna po drugiej. Każdą z tych epok można umiejscowić chronologicznie pod względem momentu powstania, jednak żadna z nich definitywnie się nie zakończyła. Oznacza to, że we współczesnym świecie istnieją przedsiębiorstwa, które zarządzane są według różnych zasad i koncepcji (różnych epok rozwoju) nauki organizacji i zarządzania. Jedynie awangarda przedsiębiorstw rozwija koncepcje związane z zarządzaniem wiedzą, które są w dzisiejszej literaturze fachowej najszerzej opisywane. Nie oznacza to jednak, że pozostałe firmy skazane są na porażkę.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Problemy metodologiczne futurologii jako "dyscypliny naukowej"
100%
Wiek XX obok rosnącego tempa zmian przynosi dynamiczny rozwój nauki. Połączenie tych czynników tworzy zapotrzebowanie oraz nadzieję na racjonalne, skuteczne i naukowe poznanie przyszłości. Część tych nadziei zogniskowała się wokół futurologii jako dyscypliny ukierunkowanej nie tylko na badanie, ale także na kształtowanie przyszłości. Mimo dynamicznego rozwoju działalności prognostycznej, licznych badań i publikacji, futurologia nie uzyskała jednak miana pełnoprawnej i niebudzącej metodologicznych wątpliwości dyscypliny naukowej. Niniejszy tekst przedstawia podstawowe problemy metodologiczne związane z unaukowieniem studiów nad przyszłością, sposoby rozumienia futurologii jako odrębnej dyscypliny oraz paradygmaty postrzegania przyszłości. Rozważania te zostaną uzupełnione o kilka przykładów prognostycznych obrazujących potencjał studiów nad przyszłością w obrębie nauk społecznych.(abstrakt oryginalny)
Począwszy od okresu wczesnego rozwoju rosyjskiej nauki i sztuki, zwanego umownie "srebrnym wiekiem", istotnie zmieniało się spojrzenie na te podstawowe kategorie, które w terminologii wielkiego uczonego tych czasów Lwa Wygotskiego określa się jako "wyższe funkcje psychiczne". W czasie kiedy (jak się udaje ustalić, nie później niż wiosną 1928 roku1) Wygotski doszedł w swoim rozumowaniu do semiotycznego pojmowania wyższych funkcji psychicznych, sformułowanie nowej koncepcji teoretycznej już było utrudnione z powodu narastającej kontroli redaktorów i cenzorów przybierającego na sile państwa totalitarnego (na przełomie lat 1928/1929 Stalin zdobył pełną władzę dyktatorską, której pełnienie od razu zaczął od terroru ideologicznego). (fragment tekstu)
The article presents two subregional examples of Silesian voivodeship transition that depict learning or knowledgeable regions as driving forces for urban economic resilience. It mentions that Silesian voivodeship is a region that possesses some features of a learning region. It offers a conviction about the specific interrelation betweenlearning regions and economic urban resilience. (original abstract)
The work contains, in the first place, a classification of different definitions of probability. The classification of J. Fierich partitions definitions according to the manner in which they determine probability and to the subject they treat. In the questions of defining probability he discusses three groups of opinions: the classical definition, the à priori one and the approximate axiomatic method, and the frequency and à posteriori definition. As to the subject, with which the idea of probability is concerned, three objective theories are distinguished in the work - those that speak of the probability of occurrences in the external world, the subjective or psychologie ones, concerned with the probability of convitions and, finally, the logical theories which apply the concept of probability to opinions or to their functions. The work stresses also, very rightly, that the control problem, discussed at present in literature throughout the world, is the problem of the probability of events of of individual opinions. (original abstract)
The paper is an attempt to trace some of the early developments of small area estimation. The basic papers such as the ones by Fay and Herriott (1979) and Battese, Harter and Fuller (1988) and their follow-ups are discussed in some details. Some of the current topics are also discussed. (original abstract)
9
Content available remote Prof. dr Jerzy Kurnal w czterdziestolecie pracy naukowej
75%
Prawie jak w piosence "40 lat minęło" od kiedy prof. Jerzy Kurnal rozpoczął swą karierę naukową. W ogólnym wymiarze czasu życia ludzkiego, w historii społeczeństwa czy nauki, to bardzo mało. W życiu jednostki to już wiele, a w pracy zawodowej jednostki ludzkiej i to w pracy twórczej, to już bardzo dużo. Lecz w każdym jubileuszu nie chodzi tylko o wymiar czasu, o ilość czasu. Na wartość i znaczenie jubileuszu składa się przede wszystkim treść życia, wszystko to co jubilat wypracował, co osiągnął w działalności zawodowej, w szeroko rozumianej działalności społecznej i w swoim życiu prywatnym. Ważne jest kim jubilat był, kim jest, co trwałego, wartościowego pozostawia społeczeństwu i swym najbliższym.(fragment tekstu)
Współczesna rola nauki, jako całokształtu historycznie ukształtowanej i usystematyzowanej, stale narastającej, rozszerzającej się i pogłębiającej się wiedzy o rzeczywistości, spełniającej określone kryteria i warunki "naukowości", wynika z jej funkcji w nowoczesnym świecie. Do jej głównych funkcji trzeba zaliczyć zadania poznawcze (zwłaszcza wyjaśniające i prognostyczne), praktyczne (wdrożeniowe i użytkowe) oraz światopoglądowe. Przyszła rola nauki zależeć będzie jednak od spełnienia przez nią określonych wymagań narzuconych przez wyzwania współczesności, które zdeterminują sprzężenia zwrotne pomiędzy nauką a człowiekiem. (fragment tekstu)
Odnosząc się do podstawowych tez anarchizmu metodologicznego sformułowanego przez Paula K. Feyerabenda, autorzy starają się argumentować, że w naukach prawnych nie istnieje jedna wyróżniona metoda badawcza. Toteż w odniesieniu do tych nauk zasada Anything Goes z teoretycznego punktu widzenia wydaje się być szczególnie płodna.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia próbę autorskiego spojrzenia na proces rozwoju współczesnych polskich nauk o zarządzaniu. Spojrzenie to lokalizowane jest w optyce trzech perspektyw. Pierwsza nawiązuje do wyzwań formułowanych przez realny świat gospodarki, druga do problemów badań podejmowanych na poziomie prac habilitacyjnych w naukach o zarządzaniu, trzecia zaś dotyczy spójności dwóch pierwszych perspektyw ujmowanej z punktu widzenia modelu i podstawowych zasad doskonałości biznesowej. Jego celem jest dokonanie swoistej konfrontacji i porównania w jakim zakresie problemy i zagadnienia formułowane przez praktykę gospodarczą i wyzwania współczesnego świata, są kompatybilne z obszarami problemowymi podejmowanymi przez środowisko pracowników polskich uczelni w procesie rozwijanych badań naukowych. (abstrakt autora)
13
Content available remote Etyka - zagrożeniem wolności nauki?
75%
Istotnym elementem kultury umysłowej człowieka, obok filozofii, etyki i religii, jest nauka. Współcześnie wywiera ona coraz większy wpływ na całokształt życia ludzkiego w jego wymiarze indywidualnym i społecznym. Z tego względu przedmiotem częstych i zarazem gwałtownych kontrowersji jest problematyka zakresu wolności badań naukowych. Jedni uczestnicy dyskusji przyznają ludziom nauki prawo do nieograniczonej autonomii, inni sugerują potrzebę jej limitacji. Przyjmując za podstawę obecnych rozważań personalizm społeczny, odwołujący się do godności osoby ludzkiej i związanych z nią praw, można sformułować następujące paradygmaty: 1. Nauka wymaga bezwzględnie wolności zewnętrzno-społecznej usankcjonowanej przez obowiązujące prawo. 2. Nauka może się rozwijać jedynie w klimacie wolności wewnętrzno-moralnej uczonego. 3. Dobro człowieka - osoby i dobro wspólne społeczności wymagają niejednokrotnie prawnych ograniczeń wolności badań naukowych - analogicznie zresztą jak innych sektorów życia społecznego. (fragment tekstu)
Mija już kilka lat od rozpoczęcia istotnych zmian organizacyjnych w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych. W tym czasie do ówczesnego Instytutu Szkła i Ceramiki dołączone zostały Instytut Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach, Instytut Mineralnych Materiałów Budowlanych w Opolu oraz Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Betonów CEBET w Warszawie. W ten sposób dokonano formalnej integracji rozproszonego potencjału naukowego jednostek pracujących w tym samym sektorze nauk technicznych. Formalna integracja jest stosunkowo łatwa do przeprowadzenia, integracja intelektualna, organizacyjna, personalna jest natomiast znacznie bardziej złożonym procesem wymagającym niezbędnego czasu, ale także stosowania szeregu instrumentów. Jednym z nich jest organizowanie od kilku lat wewnętrznego życia naukowego Instytutu. Postęp w tym zakresie osiągany jest poprzez: - system seminariów naukowych w oddziałach, - realizację międzyoddziałowych projektów badawczych z funduszu statutowego, - przyznawanie grantów doktorskich i habilitacyjnych pracownikom instytutu, - komercjalizację wyników badań naukowych, - doroczne seminarium wszystkich pracowników naukowo-badawczych Instytutu w Sulejowie. (fragm. tekstu)
W artykule omówiono zagadnienia związane z postępem w badaniach i nauczaniu towaroznawstwa, nowe problemy i drogi ich rozwiązania (ocena jakości i optymalizacja jakości wyrobów), perspektywne badanie szkód jako przykład nowych rozwiązań oraz wnioski dla dalszego rozwoju towaroznawstwa.
Andragogika świadomie i konsekwentnie, nie zważając na teoretyczne mody, buduje od kilku dziesięcioleci podstawy edukacji ustawicznej. Dzięki politycznej i społecznej akceptacji tej idei zajmuje ona ważne miejsce we współczesnej dyskusji pedagogicznej. Aby utrzymać tę pozycję, musi stosować takie strategie uprawiania swojej refleksji, które będą wzmacniać, osłabiony przez politykę, teoretyczny potencjał edukacji całożyciowej. W tym kontekście celowe wydaje się poznawanie strategii uprawiania andragogiki. Autorka artykułu czyni to na przykładzie niemieckiej andragogiki, odwołując się do różnych faz jej rozwoju, wywołanych przemianami społecznymi, politycznymi i gospodarczymi itd. Prezentowane zagadnienie jest wynikiem studiów badawczych nad wpływem różnych czynników rozwoju nauki na kondycję refleksji andragogicznej w Niemczech, by dostarczyć materiału komparatystycznego do analizy innych andragogik lokalnych, w tym polskiej. (abstrakt oryginalny)
Od dawna na łamach "e-mentora" prezentowane są problemy i wyzwania związane z transferem wiedzy czy innowacyjnością w ramach pojedynczych organizacji. Czy jednak dzielenie się wiedzą przez pracowników pojedynczych przedsiębiorstw rzeczywiście przybliża nas do zbudowania silnej gospodarki opartej na wiedzy? W pewnym stopniu odpowiedź jest twierdząca, jednakże możliwości płynące z partnerstwa i wzajemnego uczenia się od innych wydają się być wciąż niedoceniane. W Polsce nadal niewielką wagę przykłada się do transferu wiedzy w skali regionów czy między podobnymi instytucjami pochodzącymi z różnych krajów. I choć pojawia się coraz więcej konferencji, seminariów, spotkań łączących przedstawicieli nauki i biznesu, to jednak nie wystarczą one do efektywnego transferu wiedzy miedzy tymi dwoma rodzajami podmiotów, tak samo jak nie wystarczą do pobudzenia innowacyjności w wymiarze narodowym. Na fali zainteresowania innowacyjnością organizacji powstają stale nowe opracowania poświęcone tej tematyce. Niniejszy artykuł również wpisuje się w ten nurt - autorki starają się przeanalizować w nim nie tylko wyzwania i problemy stojące przed polską innowacyjnością czy pożądane kierunki rozwoju polskiej nauki, ale także, a może przede wszystkim, zwracają uwagę na uwarunkowania w sferze finansowania przedsięwzięć innowacyjnych. Nie od dziś wiadomo, że jedną z największych bolączek w Polsce jest faza komercjalizacji innowacji. O ile kreatywność oraz badania podstawowe w wielu dziedzinach dorównują światowemu poziomowi, o tyle umiejętność przekuwania wynalazków w społecznie użyteczne produkty, jak też finansowanie tej fazy, skutecznie ograniczają polską innowacyjność. Warto zatem przyjrzeć się, jak robią to inni, osiągający najlepsze wyniki w tym obszarze.
Autor stawia tezę, że "powstanie nowoczesnych finansów (modern finance theory) stało się możliwe dzięki udziałowi ekonometryków" i przedstawia "kilka faktów historycznych świadczących na rzecz powyższej tezy".
The aim of the article is to generate a debate on the definition and application of territorial approach of the future cohesion policy of the European Union (EU). Territorial cohesion, its instruments and tools have formed a specific 'paradigm', 'disciplinary matrix' and 'vocabulary'. However, a peculiar dichotomy resonates, namely the global economic competitiveness objective of the EU is (usually) confronted with the territorial cohesion objectives of the EU. Permanent failure is generated and anomalies of territorial cohesion paradigm are on the rise. Are we at the threshold of a new scientific revolution inside the EU and within its territorial cohesion matrix? (original abstract)
20
Content available remote Uwarunkowania rozwoju nauki w świetle poglądów Alberta Einsteina
75%
Dość często, gdy poszukujemy czynników, które warunkują sukces dowolnej działalności, wymieniamy połączone ze sobą trzy podstawowe elementy: CHCIEĆ, WIEDZIEĆ i MÓC. To samo odnosi się również do działalności badawczej. Wskazuje na to analiza wypowiedzi Alberta Einsteina oraz współczesnych specjalistów zajmujących się problematyką badań naukowych. W artykule podjęto próbę omówienia najważniejszych poglądów potwierdzających to stwierdzenie. Pierwszy warunek to CHCIEĆ, czyli motywacja, na którą składają się: ciekawość oraz potrzeby społeczne i indywidualne. Drugi - WIEDZIEĆ - to zdolność do rozwiązywania problemów i wiedza, w tym znajomość metod poznania naukowego, co związane jest z właściwym kształceniem, uwzględniającym między innymi otwartość na kwestie światopoglądowe. Trzeci zaś - MÓC - to istnienie odpowiednich warunków w postaci środków finansowych, ale także uwarunkowań instytucjonalnych oraz społecznych, które powinny zapewnić swobodę prowadzenia badań i przede wszystkim wolność wyrażania myśli. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.