Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ruch cen
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Zmiany cen poszczególnych towarów - zarówno na rynku wewnętrznym, jak i międzynarodowym - wywoływane są, ogólnie biorąc, przez dwa czynniki. Z jednej strony ruch cen determinowany jest przez zmiany siły nabywczej (wartości) pieniądza, w którym są wyrażone, z drugiej natomiast na ich poziom oddziaływuje stan koniunktury gospodarczej (czyli zmieniające się relacje popytu i podaży).
W roku 1998 sytuacja cenowa na rynku artykułów żywnościowych kształtowała się głównie pod wpływem wysokiego urodzaju w rolnictwie i utrzymywania się wzrostowych tendencji w produkcji przemysłowej artykułów rolno-spożywczych, przy równoczesnym załamaniu się ich eksportu do Rosji i krajów b. ZSRR oraz ograniczonej chłonności rynku wewnętrznego. Istotne znaczenie miał także napływ konkurencyjnego eksportu.
Dostępne publikacje naukowe wskazują, że rynek nieruchomości charakteryzuje się fluktuacją cen transakcyjnych. Analiza stanu rynku może wskazywać na tendencje wzrostowe lub spadkowe. Dla potrzeb wyceny nieruchomości w podejściu porównawczym w art. 153.1 ustawa o gospodarce nieruchomościami nakazuje uwzględniać zmiany poziomu cen nieruchomości podobnych ze względu na upływ czasu. Wykonując zatem analizę rynku nieruchomości podobnych w wycenie należy określić, w jakim stopniu ceny zmieniły się i dokonać ich aktualizacji na datę wyceny. Celem artykułu było przedstawienie praktyk w określaniu współczynnika zmian cen nieruchomości wśród rzeczoznawców majątkowych w Polsce, w szczególności pod względem znajomości i stopnia wykorzystania metod jego określania. Badanie zostało przeprowadzone w formie ankiety wysłanej listownie do losowo wybranych 200 rzeczoznawców majątkowych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W 1995 roku indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych zmniejszył się o 7,9 punktów procentowych, ze 129,5 procent do 121,6 procent a indeks cen produkcji sprzedanej przemysłu o 9,0 punktów procentowych, ze 127,9 procent do 118,9 procent Wzrost cen był nadal bardzo wysoki, znacznie wyżej niż zakładano u "Ustawie budżetowej".
Artykuł stanowi dogłębne spojrzenie na wpływ sankcji w odniesieniu do przepływów metali szlachetnych z Rosji. Jest to jednocześnie próba zmierzenia się z zagadnieniem skuteczności mechanizmów sankcyjnych oraz uporządkowania okresu bogatego w wydarzenia w przyczynowo-skutkowym ciągu chronologicznym. Analiza rozpoczyna się od osadzenia wydarzeń w kontekście. Zaznacza się uwarunkowania makroekonomiczne oraz wydarzenia rynkowe mające miejsce w 2021 r. i wcześniej. Wpłynęły one na stabilność logistyki oraz przepływów surowcowych. W rezultacie miało to odzwierciedlenie w napięciu rynków i miejscowych brakach lub opóźnieniach. Poza tłem zostają przedstawione ruchy cenowe metali szlachetnych wraz z wytłumaczeniem, jakie czynniki natury fundamentalnej sprawiały, iż rynki wyceniały te aktywa w dany sposób. W kolejnym rozdziale następuje opis ekstremalnych ruchów cenowych na metalach szlachetnych, będących odpowiedzią rynków na wybuch wojny w Ukrainie. Powyższe ma miejsce ze szczególnym uwzględnieniem palladu, którego ruchy cenowe były najmocniejsze. W dalszej części tekstu autor skupia się na ruchach cenowych i przepływach okresu wiosennego, kiedy było już wiadomo, że wojna nie zakończy się natychmiastowym zwycięstwem Rosji, lecz przekształci się w długoterminowy konflikt. Było to okres wzmożonych zakupów inwestycyjnych, które dopiero z czasem osłabły. W tym kontekście dokonano analizy przepływów rosyjskiego złota na metalowe rynki londyńskie. Jednocześnie następuje odniesienie się do efektu pierwszych mechanizmów sankcyjnych wdrożonych przez Wielką Brytanię i Unię Europejską oraz próby stabilizacji rubla za pomocą złota. Oburzenie rosyjską napaścią dotyka również rynków metali szlachetnych. Wynikiem tego jest oddolny ostracyzm metali rosyjskiego pochodzenia przez rynki metali szlachetnych w Londynie i USA. Na tym skupia się kolejny rozdział analizy. Pozycja Rosji jako dostawcy metali jest jednak bardzo silna, w związku z czym tego typu działanie jest problematyczne do wykonania na rynku palladu i platyny, nie pozostając bez wpływu na sektor motoryzacyjny. Konkluzją analizy jest stwierdzenie, że pierwsze miesiące wojny przyniosły zaskoczenie dla strony rosyjskiej, a rządy zachodnie dokonały szybkiego wdrożenia sankcji. Te jednak nie tylko uderzały w finanse Federacji Rosyjskiej, lecz także pośrednio w europejski sektor przemysłowy, trapiony od kilku lat problemami natury kosztowej i komponentowej. (abstrakt oryginalny)
Jednym z najważniejszych celów polityki gospodarczej jest zapewnienie stabilności poziomu cen. Autor przypomina, że realizacją tego celu powszechnie obciążono banki centralne. Takie przyporządkowanie stanowi naturalną konsekwencję postrzegania inflacji jako zjawiska wyłącznie pieniężnego. Stąd, dyskutując sposoby osiągnięcia stabilności poziomu cen, rozważa się przede wszystkim kwestie związane z polityką pieniężną. Zwraca się także uwagę na warunki, w jakich działają władze monetarne. Szczególne miejsce zajmują tu relacje łączące bank centralny z władzami fiskalnymi. Potencjalne konflikty między nimi mogą bowiem zakłócić stabilizację poziomu cen. Tradycyjną receptą na uniknięcie kłopotów związanych z polityką fiskalną stało się zapewnienie bankom centralnym niezależności. Autor przywołuje fakt, że w latach 90. ubiegłego wieku coraz częściej zaczęto jednak formułować pogląd, że niezależność banku centralnego może okazać się niewystarczająca. Podkreślano, że nawet bank centralny o dużym stopniu niezależności nie będzie w stanie skutecznie oddziaływać na poziom cen. Kwestionowano przy tym pieniężny charakter inflacji, a co za tym idzie ilościową teorię pieniądza, uznając, że zasadniczo nie odpowiada ona już współczesnym warunkom. Zwracano uwagę, że wpływ polityki fiskalnej na działania banku centralnego i na poziom cen jest dużo większy, niż zakładają tradycyjne teorie. Te nowe poglądy określono mianem fiskalnej teorii poziomu cen (The Fiscal Theory of the Price Level - FTPL).
Dealer-chic to naturalne następstwo deal huntingu - aktywnego poszukiwania najlepszych okazji produktowych i cenowych, targowanie się, korzystanie z innowacyjnych form wyceny towaru. Coś, co jeszcze kilka lat temu było skrzętnie ukrywaną tajemnicą, teraz jest powodem do chluby i oznaką przebiegłości, mądrości oraz gospodarności. Zbiór tych cech natomiast buduje społeczny status człowieka, oparty na racjonalnym wykorzystaniu dostępnych środków i możliwości. (fragment tekstu)
Recently, price promotion campaigns have been used increasingly in the commercial sector. Since, for marketing specialists, price presentation has a strong impact on consumer perceptions, it is important to organize price promotions that consumers perceive positively. Purpose: The first objective of this study is to examine the effects on the consumer internal reference price of saving formats displayed in %-off as opposed to those expressed as amount-off. The second objective of the paper is to analyse whether the moderating effect of the discount level (low vs. high) and price confidence (low vs. high) will influence the main relationship between saving format and change of internal reference price. Methodology: In order to achieve the objective of the current research, both primary and secondary data were examined. Secondary data were gathered from reliable sources on price promotion, whereas primary data were collected through a survey. Findings: The results of the empirical research give suggestions to retailers as to which format of price promotion to select in order to diminish or avoid drastic reductions of the consumer internal reference price, considering the discount level and consumer characteristics such as price confidence. (original abstract)
Autor zebrał informacje na temat kształtowania się cen na drewno opałowe, prąd, gaz i węgiel w latach 1997-2005. Wykonał analizy, na podstawie których przedstawił trend zmian tych cen oraz opisał ich przebieg. Na podstawie mieszanej elastyczności popytu na drewno określił substytucyjność tego surowca wzglądem wybranych kategorii źródeł energii.
Referat porusza rolę zarządzania cenami, jako metody zwiększania strategicznej przewagi konkurencyjnej polskich sklepów internetowych. Jako jedne z narzędzi wspomagających strategiczną politykę cenową, Autor wymienia internetowy monitoring cen polskich sklepów internetowych. Autor w pracy przedstawia wybrane zagadnienia oraz publikacje z dziedziny pricingu, identyfikuje lukę badawczą oraz udowadnia, iż ceny są najlepszym lewarem wzrostu zyskowności przedsiębiorstwa. Przedstawia również strategie cenowe, które przedsiębiorstwa mogą wykorzystać w swojej polityce cenowej. Jednocześnie w pracy zawarty jest opis polskiego rynku handlu internetowego i jego obecnej sytuacji. Autor porusza stosunek konsumentów wobec branży e-commerce oraz jego impli. Jako jedne z narzędzi wspomagających strategiczną politykę cenową wymienia internetowy monitoring cen. W ostatniej części referatu Autor przedstawia wybrane produkty internetowego monitoringu cen oraz ich funkcjonalności, jako skuteczne narzędzie wspomagające zastosowanie zaawansowanych i bardziej efektywnych strategii cenowych w polskich przedsiębiorstwach e-commerce. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Badanie warunków kontynuacji ruchu cenowego na rynku kapitałowym
63%
W licznych publikacjach naukowych na przestrzeni ostatnich lat formułowany jest pogląd, zgodnie z którym możliwe jest konstruowanie strategii inwestowania na rynku kapitałowym wykorzystujących zjawisko kontynuacji aktualnego ruchu cenowego. Przyjęcie powyższego poglądu oznacza poddanie w wątpliwość fundamentalnego dla nowoczesnej teorii inwestowania założenia efektywności rynku. W przedstawianym opracowaniu podjęta zostanie próba zbadania warunków dla kontynuacji ruchu cenowego na przykładzie indeksu WIG 20. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza następujące kwestie: dotacje i podatki pośrednie, zmiany struktury wielkich agregatów cenowych, zmiany relacji cen detalicznych ważniejszych towarów i usług konsumpcyjnych, zmiany relacji cen detalicznych wybranych towarów i usług konsumpcyjnych do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia netto, zmiany relacji cen produktów sprzedawanych do cen towarów i usług zakupywanych przez gospodarstwa indywidualne w rolnictwie.
Przebadano dynamikę poziomów cen oraz zmian ich wzajemnych relacji w latach osiemdziesiątych, analizując rozpiętość poziomu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w okresie początkowym i końcowym tych lat.
Autor w tekście zastanawia się, jak efektywnie zarządzać cenami, co zrobić, żeby dobrać optymalnie ceny oferowanych produktów/usług i czym się kierować podczas podejmowania decyzji o ich zmianach. Powołuje się on na ekspertów, według których istnieje pięć elementów, które składają się na właściwy, prowadzący do sukcesu proces wprowadzania zmian. Są to: zrozumienie zależności między zyskiem a wolumenem, jasne sformułowanie celów, wybór metody wdrożenia, zewnętrzna i wewnętrzna komunikacja zmiany ceny ora efektywne wdrożenie i kontrola efektów.
Głównym celem opracowania było określenie wpływu zmian cen w obrębie roku na wyniki ekonomiczne gospodarstw zbożowych.
Celem artykułu była analiza długookresowych tendencji cen rynku międzynarodowego, na podstawie której wyjaśnione zostały kierunki zmian cen dwóch podstawowych grup towarowych (dobra podstawowe i dobra przetworzone) w handlu międzynarodowym. Przedstawiono główne cele przekształceń strukturalnych zachodzących w gospodarce światowej, dalej tendencje i uwarunkowania zmian cen surowców i żywności. Na koniec omówiono tendencje i czynniki ruchu cen artykułów przemysłu przetwórczego. Dokonana przez autora analiza pozwala stwierdzić, że przyczyną ruchu cen światowych są procesy restrukturyzacyjne w głównych ośrodkach międzynarodowej gospodarki.
17
Content available remote Światowe i krajowe ceny żywności w latach 2016-2017
51%
Otwarcie polskiej gospodarki w wyniku transformacji systemowej i integracji europejskiej zwiększyło jej zależność od zjawisk o charakterze globalnym. W ostatniej dekadzie światowe ceny i podaż żywności doświadczały poważnych szoków, co miało istotne konsekwencje dla polskiego rynku żywnościowego. Celem artykułu jest przedstawienie zmian cen żywności w Polsce w latach 2016-2017 na tle tendencji występujących na rynkach światowych, ze szczególnym uwzględnieniem rynku unijnego, określenie siły ich wzajemnych powiązań oraz wskazanie czynników warunkujących te procesy. W wyniku przeprowadzonych analiz stwierdzono, że w Polsce w badanym okresie ceny żywności rosły szybciej niż w UE, ale wolniej niż na rynkach światowych, wykazywały mniejszą wahliwość niż na rynkach zewnętrznych oraz bardzo wysoką korelację ze zmianami cen w UE. Powiązanie z rynkiem unijnym było szczególnie widoczne w przypadku cen produktów mlecznych, zbóż, mięsa wieprzowego, roślin oleistych i cukru. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza nowych relacji cen obserwowanych w handlu międzynarodowym w obecnej dekadzie, w świetle oddziaływania czynników związanych z globalizacją gospodarki światowej. (fragment tekstu)
Długookresowe kierunki zmian cen w handlu międzynarodowym można traktować jako swoisty syntetyczny wskaźnik obrazujący przejawianie się prawidłowości rozwojowych gospodarki światowej. Zmiany cen odzwierciedlają bowiem długookresowe przemiany kształtowania się relacji kosztów jednostkowych dóbr uczestniczących w wymianie międzynarodowej. Tym samym ukazują one skutki oddziaływania postępu naukowo-technicznego na poziom i kierunki zmian kosztów jednostkowych, uwidaczniające się silniej w niektórych dziedzinach a słabiej w innych.
Artykuł stanowi próbę określenia przypuszczalnych społecznych zmian podatkowych i związanych z nimi cenowych ruchów powodowanych przez realizację Pakietu 2000.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.