Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 82

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rule of law
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W literaturze naukowej obecne są trzy różne koncepcje, które mają zasadniczo takie samo znaczenie, a jednak nie są tożsame: angielskie rule of law, niemieckie Rechtsstaat oraz francuskie état de droit Każda z tych koncepcji wywodzi się z określonego kontekstu historycznego, społecznego i politycznego. Celem artykułu jest przeanalizowanie znaczenia rządów prawa w kontekście krajowym i ponadnarodowym, poszukując podobieństw i różnic. Główny problem badawczy sprowadza się do pytania, jak należy rozumieć rządy prawa w kontekście niepaństwowym, tj. ponadnarodowym. Mając natomiast na uwadze fakt, że w przypadku Unii Europejskiej mamy do czynienia z kontekstem niepaństwowym oraz pomimo tego, iż rozumienie rządów prawa w Unii Europejskiej jest najbliższe niemieckiemu Rechtsstaat, przyjęto hipotezę, że najbardziej odpowiednią narracją będzie ta odpowiadająca angielskiemu rule of law. Rozważania i dokonane ustalenia mają prowadzić do lepszego rozumienia kategorii rządów prawa w kontekście niepaństwowym (ponadnarodowym), bowiem przestrzeganie prawa, w tym rządów prawa przez wszystkie podmioty (publiczne i prywatne, krajowe i europejskie) jest niezbędne dla dalszego istnienia Unii Europejskiej. Opracowanie ma charakter analityczno-porównawczy i eksplanacyjny.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym tekście zasadniczo zaaprobowane zostały rozważania Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) zawarte w wyroku z dnia 4 listopada 2021 r. w sprawie o sygn. III FSK 3626/21. Autor wskazał na możliwy sposób rozwiązania sporu o Krajową Radę Sądownictwa (KRS) i skład Sądu Najwyższego bez destrukcyjnego, automatycznego podważania statusu sędziów wybranych w procedurze z nowo obsadzoną KRS. Standard określony przez NSA dotyczy wszystkich asesorów i wszystkich sędziów pierwszej instancji. Zignorowanie przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie Advance Pharma Sp. z o.o. przeciwko Polsce wyroku NSA z dnia 4 listopada 2021 r. nie zmienia zasad testu ze sprawy Guðmundur Andri Ástráðsson przeciwko Islandii. Orzeczenie NSA wiąże oba trybunały europejskie i jest niezbędne w prawidłowym ustalaniu statusu zarówno sędziów pierwszej instancji, jak i asesorów. Ponadto wobec wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 16 lutego 2022 r. w sprawie o sygn. C-157/21 Polsce należy wypłacić środki z Krajowego Programu Odbudowy, gdyż spór o praworządność dotyczy sądów innych niż administracyjne, a wobec tych sądów kwestia praworządności jest rozwiązana wyrokiem NSA z dnia 4 listopada 2021 r. (abstrakt oryginalny)
Autor omawia zgodność z prawem traktatowym projektowanego systemu warunkowości, dotyczącego zawieszania wypłaty funduszy unijnych państwom członkowskim w związku z zarzutem naruszania praworządności i innych zasad ogólnych. Tak rozumiana nowa warunkowość rozpatrzona została w kontekście dotychczasowego uzależniania wydatkowania funduszy unijnych (a wcześniej wspólnotowych) od spełnienia określonych kryteriów jako utrwalonej praktyki zarządzania funduszami.Celem niniejszego opracowania jest zbadanie zgodności z prawem traktatowym nowego systemu warunkowości dotyczącego ochrony praworządności i innych zasad ogólnych postulowanego w konkluzjach Rady Europejskiej z 17-21.07.2020 r. jako kontynuacji prac nad projektowanym przez Komisję rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony budżetu Unii w przypadku uogólnionych braków w zakresie praworządności w państwach członkowskich z 2.05.2018 r.(abstrakt oryginalny)
Druga dekada dwudziestego pierwszego wieku to czas głębokich przemian w Europie Środkowej, w szczególności w Polsce i na Węgrzech. Państwa przedstawiane niegdyś jako modelowe demokracje liberalne przeszły na drugą stronę lustra, zmieniając się w swoje illiberalne odbicia. Czy był to proces transformacji, czy też może rewolucji - w tym wypadku reakcyjnej - jak twierdzą niektórzy badacze? Celem artykułu jest pochylenie się nad przemianami w regionie, ze zwróceniem szczególnej uwagi na prawo oraz pamięć zbiorową, które zostały zmienione w narzędzia illiberalnych zmian. We wstępie autor przedstawia tło transformacji, krótko przybliżając kwestię praworządności w regionie. Pierwsza część artykułu poświęcona jest niedawnym zmianom w Polsce i na Węgrzech - koncentruje się na roli, jaką odegrały w nich konstytucyjne niedoskonałości. W drugiej części artykułu autor skupia się na samym procesie zmian, pokazując, w jaki sposób liberalne mechanizmy prawne (np. trybunały konstytucyjne, parlamentarne regulaminy i reguły postępowania) zostały przejęte, a następnie ponownie wykorzystane w illiberalnym systemie. Trzecia część artykułu dotyczy roli, jaką w procesie obecnych przemian odgrywa pamięć zbiorowa - autor pokazuje, w jaki sposób illiberalne państwa używają różnorodnych metod, od zmian nazw ulic po wprowadzanie tzw. praw pamięci (memory laws), w celu promowania konkretnej wizji przeszłości w społeczeństwie. Konkludując, autor stawia tytułowe pytanie, zastanawiając się, czy podróż na drugą stronę lustra była dla Polski i Węgier transformacją czy też rewolucją. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Ochrona praworządności w Unii Europejskiej - węzłowe problemy
80%
Zmiany w systemie sądownictwa dokonywane w Polsce na przestrzeni ostatnich lat oraz będące ich konsekwencją postępowanie w sprawie praworządności wszczęte przez Komisję Europejską w styczniu 2016 roku stały się przyczynkiem do dyskusji naukowej w ramach międzynarodowej konferencji naukowej pt.: "Protecting European Union Values: Breaches of Article 2 TEU and their Consequences" zorganizowanej przez Katedrę Prawa Europejskiego WPiA UW we współpracy z Instytutem Maksa Plancka w Heidelbergu. Na tle zaprezentowanych podczas konferencji wystąpień w artykule zdefiniowano pojęcie praworządności, jako jednej z fundamentalnych wartości unijnych, a także dokonano analizy dotychczasowych naruszeń praworządności w innych państwach członkowskich. Podjęto także próbę oceny mechanizmów ochrony praworządności wynikających z traktatów (m.in. art. 7 TUE oraz art. 258 TFUE) i zaproponowano uzupełnienie ich o zdecentralizowany mechanizm ochrony praworządności polegający na zaangażowaniu całego systemu prawnego UE, w tym sądów krajowych w ochronę unijnych wartości, jaki zakładają koncepcja "Rule of Law Argument" oraz horyzontalny test Solange.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza pozycji Komisji Europejskiej i roli, jaką instytucja ta odgrywa w postępowaniu przewidzianym w rozporządzeniu ws. ogólnego reżimu warunkowości w celu ochrony budżetu Unii Europejskiej (UE). W tym celu przeanalizowano schemat tego postępowania, dokonując wykładni właściwych regulacji przy wykorzystaniu metody dogmatycznej, jednocześnie uwzględniając opinie instytucji UE oraz stanowisko doktryny. Zastosowano również metodę porównawczą, zestawiając uprawnienia Komisji przyznane w procedurze ochrony budżetu Unii z instrumentami dotychczas regulowanymi w Traktatach. Analiza została dokonana przez pryzmat ukształtowania pozycji poszczególnych instytucji w nowej procedurze. Nie pozwala ona przewidzieć, w jaki sposób procedura ta będzie wykorzystywana w praktyce. Przeprowadzona analiza wskazuje jednak, że to Komisja Europejska - instytucja o charakterze wspólnotowym - zyskała szerokie kompetencje, a przy ich stosowaniu wyposażona została w szeroki zakres kompetencji uznaniowych. Z jednej strony, wprowadzone regulacje stanowią egzemplifikację nowego paradygmatu w zakresie ukształtowania mechanizmów służących ochronie praworządności, z drugiej zaś, rodzą wątpliwości co do zgodności z prawem UE. Niewątpliwie stanowią one jednak zdecydowany krok na rzecz zwiększenia skuteczności unijnego instrumentarium ochrony praworządności.(abstrakt oryginalny)
Liczni naukowcy, analizujący funkcjonowanie polskiego systemu prawnego, zwracają uwagę na praktykę systemowego łamania przepisów prawa, w tym także Konstytucji, przez organy państwa. Przy tej okazji wskazują przyczyny i okoliczności złamania przepisów w konkretnych przypadkach, jednak nie dokonują ustalenia, czy jest to jedynie wynikiem woli politycznej rządzących czy też efektem wadliwego ukształtowania systemu prawnego. Niniejszy artykuł stanowi próbę dokonania ustaleń w tym zakresie. Autor stawia tezę, że przypadki reinterpretacji, naginania i przełamywania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej są spowodowane rozdźwiękiem pomiędzy jej treścią a realiami społeczno-politycznymi. Obowiązująca Konstytucja może zostać znowelizowana wyłącznie przy zastosowaniu bardzo utrudnionej procedury zmiany - dokonano w niej tylko dwóch poprawek w ciągu 25 lat. Przyczyn systemowego łamania praworządności należy zatem upatrywać w zbyt sztywnej procedurze zmiany konstytucji. (abstrakt oryginalny)
The term "judicial behaviour" refers to what judges do as judges. The scholarship on higher courts has depicted three ideal types of judicial behaviour: legal, attitudinal, and strategic. Most judges see their own behaviour within the framework of the legal model. Other models are successors of legal realism; the theory that suggests judicial decision making is essentially a matter of politics. In the institutional approach scholars examine judicial decisions as part of a political regime. The Polish Constitutional Court (Trybunał Konstytucyjny, TK) was created during the socialist period and still plays a crucial role in the Polish legal and political system. The paper will try to examine the relationship between the changes in the Polish political environment after the transformation and the legal policy imposed by the TK, and how the former impacted the content of the TK's decisions. The paper will focus, especially, on the disagreement within the TK and the impact of the 2015-2016 constitutional crisis in Poland.(original abstract)
Jedną z podstawowych reguł polskiego systemu prawnego jest zasada praworządności mająca swoje umocowanie w art. 7 Konstytucji RP. Zgodnie z nią organy administracji, podejmując działania, bez względu na ich formę, powinny przestrzegać swojej właściwości Obowiązek ten odnosi się także do organów działających na podstawie ustawy z 20.07.1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska, dalej zwana ustawą o Inspekcji. Sprawy z zakresu ochrony środowiska mają jednak różny poziom komplikacji. Dlatego w art. 22 ustawy o Inspekcji wprowadzono rozwiązanie, zgodnie z którym "Główny Inspektor Ochrony Środowiska może podejmować wszelkie czynności należące do właściwości wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, jeśli uzna to za celowe ze względu na wagę lub zawiłość sprawy". Niestety w przepisie tym nie określono, w jakiej formie procesowej powinno się to odbywać, jakie przesłanki muszą być do tego spełnione oraz jaki może być zakres "podejmowania czynności". Dlatego też w artykule podjęto próbę wyjaśnienia, jaki może być zakres przedmiotowy działań podejmowanych na podstawie tego przepisu, kiedy można mówić o występowaniu przesłanek do tego oraz jakie skutki procesowe to wywołuje. Przedstawiono także propozycje zmian w omawianym przepisie, które ograniczyć mają wątpliwości związane z jego stosowaniem.(abstrakt oryginalny)
Praworządność stanowi jedną z podstawowych wartości UE, a kwestie z nią związane stały się jednym z głównych priorytetów nie tylko unijnej agendy, ale także polityki unijnej większości krajów członkowskich, wśród nich Szwecji. Przyczyniają się do tego coraz ściślejsza integracja, uzależnienie funkcjonowania całej Unii od tego jak działa wymiar sprawiedliwości w krajach członkowskich oraz niepokój o stan praworządności w tych krajach. W ostatnich latach Unia zaczęła stosować już wcześniej istniejące instrumenty, których celem jest kontrola i poprawa przestrzegania praworządności (w tym art. 7 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej), oraz przyjęła nowe - europejski mechanizmu na rzecz praworządności i rozporządzenie w sprawie warunkowości, związane z nowym budżetem unijnym. Potrzeba wypracowania skutecznych procedur oceny stanu praworządności i utrzymywania podstawowych standardów wymiaru sprawiedliwości we wszystkich krajach unijnych staje się coraz bardziej aktualna i pozostaje dla rządu szwedzkiego jednym z najważniejszych wyzwań, z jakimi mierzy się Unia Europejska.(abstrakt oryginalny)
Georg Wilhelm Friedrich Hegel was one of the philosophic giants of the nineteenth century. Well versed in both ancient and more recent philosophical tracts, he rejected the individualism of Hobbes and Locke, as well as their notion that the state was an agency set up in the first place to protect life and property, and, drawing inspiration from Aristotle, outlined a vision of the state as an agency bound, in the first place, to protect the weak and the powerless. Hegel further rejected Kant's individualistic ethics and counseled that ethical behavior had to be understood as taking place in a social context, with real duties toward other people. For Hegel, an individual had rights and duties within the context of the family, in the community, and, as a citizen, vis-à-vis the state. He emphasized the network of duties in which each individual finds himself, urging political moderation and concern for the good of the entire community. He has been condemned as a proto-totalitarian, lauded as a democrat of sorts, and described variously as liberal, anti--liberal, authoritarian, conservative-monarchist, and constitutionalist. This essay will argue that Hegel came to champion a constitutional-legal order (Rechtsstaat) under an autocratic monarch, with protection for liberal values. The absolute authority of the monarch, thus, was limited to those powers which he needed in order to advance and protect the interests of the citizens of the realm. (original abstract)
In order to better understand the Poland-EU conflict over the rule of law I interviewed selected Polish Members of European Parliament [MEPs] on EU integration in the peak of the controversy in 2018. Drawing from discourse analysis and "practice turn" in European studies I studied the MEPs narratives. They appeared to be deeply rooted in two discourses: neofunctionalism and intergovernmentalism, both considered as dominant narratives in the EU studies. As right-wing MEPs were convinced the EU was politically biased, protecting sovereignty played a crucial role in their narratives regarding the rule of law conflict. The European People's Party [EPP] and Socialists and Democrats [S&D] MEPs emphasized the need to abide by EU rules, but their attitude towards imposing sanctions against Poland was mixed. In the rule of law conflict they didn't firmly stand by its side as a polity protecting its laws. The notion of sovereignty showed cleavages in their narratives, usually full of belief in the supranational community of values. (original abstract)
Understanding the rule of law in the Antipodes, that is in the Commonwealth of Australia and New Zealand, as a legal value is clear to both of these societies. The rule of law, oftentimes called the state of law, is the basis of the system of values, as well as legal culture, which determines which social values are legally protected and how high their position de facto and de iure is. The hierarchy of the rule of law in the Antipodes shows undoubtedly how various legal norms, unwritten and those codified ones, protect the democratic system with all its principles, along with the rights and freedoms of citizens and persons residing in these two countries. (original abstract)
W wyniku przeprowadzonych działań 20 grudnia 2017 r. Komisja Europejska zdecydowała się skierować do Rady wniosek, w którym przedstawiła uzasadnienie oraz projekt decyzji Rady w sprawie stwierdzenia wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez Rzeczpospolitą Polską zasady praworządności. Komisja przedstawiła uzasadnienie swojego wniosku, opierając się na działaniach, które prowadziła na podstawie procedury określonej w przedstawionym w 2014 r. Komunikacie, skierowanym do Parlamentu Europejskiego i Rady, zatytułowanym "Nowe ramy UE na rzecz umocnienia praworządności". Z kolei 1 marca 2018 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której z zadowoleniem przyjęto decyzję Komisji o zastosowaniu art. 7 ust. 1 TUE w związku z sytuacją w Polsce. Celem artykułu jest przedstawienie ram prawnych, w których działa Komisja Europejska. Środki podejmowane przez Komisję muszą być analizowane z perspektywy ram traktatowych oraz zobowiązań prawnomiędzynarodowych państw członkowskich UE. Za niewystarczający do zrozumienia istoty problematyki należy uznać dotychczasowy dyskurs polityczny, często odchodzący od przepisów prawa, które powinny stanowić bazę dla rozważań. Wyjaśnienia wymaga zatem w szczególności podstawa prawna do działań Komisji, co zostanie przeprowadzone na podstawie analizy dokumentów prawnych. Należy też podkreślić, że celem autora nie jest ocena efektów działań Komisji i zasadność jej wniosków, jednak nie sposób nie odnieść się w tym kontekście i nie przywołać chociażby stanowisk innych organizacji i organów międzynarodowych. (fragment tekstu)
15
Content available remote Istota państwa prawa
61%
Niniejszy artykuł przedstawia charakterystykę pojęcia państwa prawnego, a także koncepcję materialnego oraz formalnego państwa prawnego. Normy prawa w generalny sposób wskazują, jak powinna wyglądać działalność państwa. Stanowią także granice działalności państwa. Prawo pomimo tego, że jest ustalane przez państwo, jest także jego samoograniczeniem, prawo takie rządzi państwem. (abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy działalność Rzecznika Praw Obywatelskich można postrzegać jako systemowy element wzmacniania legalizmu działań władzy publicznej, gdy ta w coraz większym stopniu podlega upartyjnieniu, a podmiotom politycznym podporządkowywane są sfery państwa wcześniej dla nich niedostępne. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Autorka zamierza zweryfikować tezę, iż działalność ombudsmana może sprawczo oddziaływać na stan praworządności w państwie. W tym celu wykorzystuje elementy analizy systemowej, metodę opisową oraz studium przypadku. Wnioski formułuje na podstawie przeglądu dorobku nauki, analizy przepisów prawa oraz oceny praktyki działań RPO VII kadencji. PROCES WYWODU: W artykule zaprezentowano istotę uprawnień ombudsmana na przykładzie działań RPO VII kadencji, ze szczególnym uwzględnieniem jego reakcji na "patolegislację pandemiczną", zmiany prawa wyborczego i ograniczenia wolności zgromadzeń publicznych. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Analiza wykazała, iż RPO jest nie tylko lustratorem działań władzy publicznej, ale i aktywnym rzecznikiem realizacji idei społeczeństwa obywatelskiego. Zintensyfikowanie przejmowania przez decydentów politycznych obszarów państwa dotychczas dla nich zastrzeżonych oraz brak respektowania opinii co do skutków podejmowanych prawnopolitycznych decyzji dla stanu praworządności państwa skłoniły RPO do nasilenia działań informacyjnych, by obywatele, tracąc prawa, zyskiwali wiedzę o możliwościach ich dochodzenia. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Praktyka działań RPO w ostatnich latach skłania do refleksji, iż instytucja ta nabiera nowej treści. Ma on bowiem możliwość nie tylko reagowania na naruszające prawa i wolności działania władzy publicznej, ale również informowania obywateli o stanie ich realizacji w państwie i aktywizowania społecznego w ich obronie. (abstrakt oryginalny)
17
61%
Artykuł stawia hipotezę, iż rozpoczęcie przeciwko Polsce procedury z artykułu 7 Traktatu, w grudniu 2017 r., nie doprowadziło do wytworzenia nowej linii polaryzacji politycznej w polskim społeczeństwie, a jedynie wzmocniły te podziały polityczne, które już uprzednio istniały. Opierając się na jakościowej i ilościowej analizie mediów, autor stwierdza, że ton i język publikacji, które ukazały się w tytułach nie kryjących swoich politycznych sympatii, był celowo konfliktowy. Autor odnotowuje też, że tocząca się w Polsce debata wokół artykułu 7 okazała się też być niezwykle żyznym polem dla nacjonalistycznych i eurosceptycznych głosów w mediach społecznościowych.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Judicial Reporting as a Guarantor of the Rule of Law
61%
Purpose: is to show judicial reporting in relation to the rule of law. The text focuses on the considerations and analysis of the relativity of judicial reporting to the rule of law as a kind of values and subjective rights of civil society. An additional assumption is to indicate the essence of the issue in an interdisciplinary perspective, drawing attention to its importance, multidimensionality, connection and social significance, leaving room for own research. Design/methodology/approach: The research method used in the article is the analysis of scientific studies, supplemented by the author's observations and experience. The research procedure included a review of Polish and foreign literature, an analysis of legal acts and court decisions, a case study and deductive reasoning. The above text evokes, in the author's opinion, a separate understanding and application, more and more commonly, also by journalists, of the concepts of justice, the rule of law and law. Findings: A high level of influence of judicial reporting on the rule of law has been demonstrated. Great demand for this type of message and its values, which should be implemented by the rule of law - judgments of common courts, to be considered the most desirable form of the system. Social development in the face of values as an interdisciplinary concept in terms of direction and field allows you to maintain what is with what should happen in the future. It is important not only what intentions people have, but also what competences they have and according to what values they operate. The conducted analysis shows that the correctness of the message and the understanding of the meaning of the rule of law in the area of law are important and vice versa. An autocratically governed society can be fully governed by law, the courts can issue judgments and the court rapporteurs publicly present them, which does not necessarily mean that we are dealing with the rule of law and the rule of law. Research limitations/implications: Limitations of the obtained results may result from a limited text sample, small text size. Originality/value: The presented research and conclusions provide practical tips not only to people of science, but above all to average citizens, mainly those who are not aware that the world of values surrounds people, but depends on them, what values they pay attention to and to which he remains indifferent. Man has the freedom to choose what suits him best, but is rarely able to use it rationally and in an appropriate form and time. Among values, man does not have to do anything and can do much. The less complex and understandable the forensic message, the closer to the concept of simple principles of human life and action. Every aspect of judicial reporting contributes to strengthening the rule of law in the spirit of a democratic rule of law. Like the world to the world, there were processes and comments, and what resulted from them socially (...).(original abstract)
From strategy to improvisation - Poland's Eastern Policy in 2016-2018 Abstract: This article discusses Poland's eastern policy as it unfolded over the period 2016-2018. Against this backdrop it examines how the right-wing coalition 2015 ascent to power impacted the foreign policy of the Republic of Poland. It is argued that the lingering of Poland's engagement in its eastern neighbourhood is conditioned by developments on the Polish political scene, which - in some cases - is also reflected in a change of narrative toward the eastern neighbours, especially Ukraine. Keywords: Polish foreign policy, Eastern policy, Ukraine, Russian Federation, Law and Justice party (PiS) governance.(original abstract)
W żywotnym interesie Unii Europejskiej leży utrzymanie nienaruszalności jej wartości. Katalog tych wartości przedstawiono w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej. Mechanizm ich egzekwowania został opisany w art. 7 TUE. Warunki uruchomienia oraz obawy co do konsekwencji użycia art. 7 czynią go swoistą opcją nuklearną. Charakter art. 7 wymusił stworzenie instrumentu, który może zostać zastosowany w praktyce. W odpowiedzi na tę konieczność Komisja Europejska przyjęła w 2014 r. Nowe ramy na rzecz umocnienia praworządności. W reakcji na przedłużający się kryzys konstytucyjny w Polsce Komisja Europejska po raz pierwszy sięgnęła po stworzony przez siebie instrument, który ma na celu sprawdzenie stanu praworządności w jednym z państw członkowskich UE. Celem opracowania jest krytyczna analiza mechanizmu opisanego w art. 7 oraz narzędzia stworzonego przez Komisję Europejską. Przeprowadzona analiza potwierdza niską skuteczność instrumentów egzekwowania poszanowania unijnych wartości, co ogranicza możliwość adekwatnej reakcji w wypadku ich naruszenia, a przez to również efektywnego zabezpieczenia żywotnego interesu UE. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.