Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 171

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek NewConnect
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Rynek NewConnect powstały przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie z założenia powstał dla promowania młodych, rozwijających się firm, działających w obszarze nowych technologii. Jednak nie wszystkie z notowanych na tym rynku spółek można uznać za innowacyjne. W niniejszym artykule podjęto próbę zbadania opłacalności inwestycji w spółki wysoce innowacyjne w stosunku do benchmarków rynkowych, jak również określono znaczenie tych spółek dla całego rynku NewConnect.(abstrakt oryginalny)
Polski rynek kapitałowy jest już na tyle dojrzały, że pojawiło się na nim spore grono inwestorów skłonnych zaakceptować podwyższone ryzyko w zamian za perspektywę osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków z inwestycji. Tego typu inwestorzy są gotowi wyłożyć pieniądze na projekty we wczesnej fazie rozwoju, licząc się z tym, że nie każde przedsięwzięcie okaże się trafione. Do tej pory w Polsce rozmijały się potrzeby innowacyjnych spółek z krótkim stażem i inwestorów zainteresowanych inwestycjami w ten segment rynku. Brakowało bezpiecznej platformy dokonywania transakcji. Zastrzyk kapitału młodym, dynamicznym firmom, który ma umożliwić im dalszy rozwój, a w przyszłości umożliwić awans do grona dużych, liczących się przedsiębiorstw, zapewnić może propozycja - NewConnect GPW. (research and development - R & D).(abstrakt oryginalny)
Reaktywowanie w 1991 roku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, przyczyniło się do narodzin nowoczesnego rynku fuzji i przejęć w Polsce. Na przestrzeni szesnastu lat rynek ten przeszedł przez szereg etapów swego rozwoju. Uruchomienie w sierpniu 2007 roku rynku NewConnect można uznać za kolejny etap rozwoju rynku fuzji i przejęć przedsiębiorstw. Dla emitentów możliwość notowania na rynku NewConnect to z jednej strony m.in. promocja i prestiż ale z drugiej strony to odkrycie się przed konkurencją oraz zagrożenie utraty kontroli nad firmą. Dla inwestorów, a w szczególności tych akceptujących wyższe ryzyko, to możliwość m.in. przejmowania w transakcjach na rynku kapitałowym perspektywicznych firm z sektora MŚP. Ze względu na rozległość problematyki fuzji i przejęć, artykuł koncentruje się jedynie na działaniach podejmowanych przez inwestorów-nabywców tj. na "taktykach ofertowych". W pierwszym rzędzie w artykule przedstawiono rozwiązania wykorzystywane w tym względzie na rozwiniętych rynkach kapitałowych, a następnie przedstawiono taktyki ofertowe dostępne na polskim rynku kapitałowym.(abstrakt oryginalny)
NewConnect to nowy rynek w Polsce, skonstruowany na zasadzie alternatywnego systemu obrotu. W ciągu ponad dwóch jego istnienia inwestorzy napotkali wiele rodzajów ryzyka z nim związanego. Wśród nich są: krótka historia funkcjonowania spółek, brak wystarczających informacji na temat wyników finansowych emitentów oraz podejmowanych przez nich działań, przewaga ofert prywatnych nad publicznymi, niskie obroty, węższy zakres ochrony prawnej dla inwestorów oraz rodzaj branży, z której pochodzą emitenci. Z kolei analiza statystyczna dowodzi, iż rynek ten nie rozwijał się w tak szybkim tempie, jak było to oczekiwane w momencie jego tworzenia. Jedną z głównych przyczyn tego był zapewne kryzys finansowy.(abstrakt oryginalny)
Rumuński rynek kapitałowy znajduje się obecnie we wczesnej fazie rozwoju. Plany dalszego rozwoju rynku wymagają podjęcia radykalnych działań ze strony instytucji regulujących i organizujących krajowy rynek kapitałowy. Jedną z takich zmian jest doprowadzenie do powstania alternatywnego systemu obrotu przeznaczonego dla małych i średnich spółek. Rumuńskie instytucje nadzorujące podjęły takie działania, ich efektem ma być powstanie rynku AeRO tworzonego na wzór polskiego NewConnect. Analiza determinant rozwoju rynków alternatywnych wskazuje, że dzięki bardzo dobrej sytuacji makroekonomicznej oraz odpowiednim regulacjom AeRO powinien wykazać szybki rozwój w długim okresie. Porównanie z warunkami rynkowymi panującymi w Polsce w momencie powołania NewConnect wskazuje jednak, że rozwój AeRO nie będzie tak dynamiczny. (fragment tekstu)
W niniejszej pracy podjęta zostanie próba analizy obecnie obowiązujących reguł działania rynku NewConnect, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących przeprowadzenia oferty prywatnej. Następnie dokonana zostanie również konfrontacja reguł z realiami rynkowymi. Celem artykułu będzie zatem sprawdzenie, jak w praktyce działają zasady funkcjonowania młodego rynku oraz czy konieczne są modyfikacje obowiązujących obecnie reguł. (fragment tekstu)
7
Content available remote NewConnect a GPW : efektywność inwestycji w IPO w okresie 2009-2011
75%
Publikacja ta ma na celu wyeksponowanie ryzyka, jakie podejmują inwestorzy na NC, a także możliwości osiągnięcia ponadprzeciętnych stóp zwrotu. Cel ten zostanie zrealizowany poprzez porównanie IPO na rynku NC oraz GPW w okresie ostatnich trzech lat, tj. od 2009 r. Porównane zostaną parametry opisujące ryzyko, a także efektywność inwestycji oraz uwypuklone różnice pomiędzy GPW a NC z perspektywy inwestycji w debiutujące spółki. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest próba oceny wpływu filtracji ekonoW artykule przedstawiono zagadnienia dotyczące możliwości pozyskiwania kapitału przez spółki w drodze emisji i sprzedaży akcji na NewConnect. Rynek ten powstał w 2007 roku i działa jako alternatywny system obrotu, charakteryzując się mniej rygorystycznymi wymogami wobec emitentów i notowanych spółek niż główny parkiet warszawskiej giełdy. Celem artykułu jest analiza i ocena możliwości pozyskania przez przedsiębiorstwa funduszy w drodze emisji walorów na NewConnect, szczególnie w aspekcie niesprzyjających obecnie warunków na rynkach kapitałowych. (abstrakt oryginalny)
Konkurencyjność gospodarki jest silnie uwarunkowana jej innowacyjnością, czyli zdolnością i motywacją przedsiębiorstw do stałego poszukiwania i wykorzystywania w praktyce nowych, rozwojowych koncepcji, pomysłów i wynalazków. Prowadzenie działalności innowacyjnej jest coraz bardziej kosztowne i ryzykowne. Badania wykazały, że jedna trzecia europejskich przedsiębiorstw uważa możliwość realizacji nowych pomysłów za główny czynnik wywołujący zmiany (postęp), a najsilniejszym stymulatorem zmian są właśnie innowacje". Krajowe firmy odstają od europejskiej średniej w zakresie wydatków na badania i rozwój, czego przyczyną jest często brak dostępu do kapitału, który umożliwiłby szybkie wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań technicznych. (fragment tekstu)
10
Content available remote Przedsiębiorstwo na rynku alternatywnym GPW - NewConnect
75%
Cel - Przedsiębiorstwa, które decydują się na funkcjonowanie na rynku alternatywnym NewConnect liczą na dynamiczny rozwój prowadzonej przez siebie działalności, głównie poprzez pozyskanie inwestorów. Fakt posiadania statusu spółki publicznej sprawia, że przedsiębiorstwo zwiększa swoją renomę oraz wiarygodność, co umacnia jego pozycję na rynku, a dzięki przejrzystej polityce informacyjnej pozytywnie kształtuje swój wizerunek. Z obecnością papierów wartościowych w obrocie publicznym wiąże się również bezpłatna promocja przedsiębiorstwa w środkach masowego przekazu. Odrębną kwestią jest ryzyko związane z rozszerzeniem grona współwłaścicieli przedsiębiorstwa, gdyż w zależności od pakietu posiadanych akcji mają oni większy lub mniejszy wpływ na dalszy rozwój spółki. Celem artykułu jest wskazanie na różnice między rynkiem alternatywnym NewConnect a rynkiem regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych SA w Warszawie oraz na korzyści i obowiązki płynące z obecności na rynku NewConnect. Metodologia badania - W artykule wykorzystano literaturę krajową z tego zakresu oraz akty prawne. Wykorzystano metodę analizy. Wynik - Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, jakie obowiązki spoczywają na przedsiębiorstwie z racji uczestnictwa na alternatywnym rynku NewConnect, jakie korzyści przedsiębiorstwo uzyskuje dzięki temu oraz jakie mogą być zagrożenia z tego tytułu. Oryginalność/wartość - Wskazanie w artykule możliwości uczestnictwa przedsiębiorstwa na alternatywnym rynku NewConnect, co skutkuje zapewnieniem źródeł finansowania mniej lub bardziej ryzykownych, jest cenną wskazówką. Niewiele bowiem małych przedsiębiorstw zna możliwości uczestnictwa w obrocie publicznym i wie o korzyściach i obowiązkach z tego płynących. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza kosztów obecności spółek na NewConnect oraz zbadanie ich postrzegania przez notowanych na tym rynku emitentów. Hipoteza poddana weryfikacji w artykule zakłada, że koszty obecności spółek na rynku NewConnect są wysokie z punktu widzenia notowanych na tym rynku spółek. Taka percepcja kosztów może ograniczać rozwój NewConnect przez negatywne postrzeganie tego rynku bezpośrednio przez emitentów, a pośrednio również przez inwestorów i media. Weryfikację hipotezy przeprowadzono z wykorzystaniem badań ankietowych przeprowadzonych wśród spółek notowanych na rynku NewConnect. W badaniu ponad 70% spółek uznało koszty obecności na NewConnect za zbyt wysokie. Biorąc pod uwagę, że nastawienie do kosztów obecności na giełdzie jest najbardziej negatywne w grupie spółek, które pozyskały najmniej kapitału (poniżej 1 mln złotych), bardzo ważna dla postrzegania rynku jest dbałość o jakość spółek dopuszczanych na rynek NewConnect przez jego organizatora, czyli GPW w Warszawie. W szczególności w przypadku spółek, które będą przeprowadzać większe (tzn. kilkumilionowe) emisje akcji, stosunek kosztów obecności na NewConnect do pozyskanej kwoty będzie korzystniejszy, co wraz z poprawą koniunktury giełdowej powinno poprawić ocenę rynku przez emitentów. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote 10 Years of the NewConnect Market - Success or Failure?
75%
The aim of the article to assess the functioning of the NewConnect market over 10 years from the organizer's and participants' perspective. This helps to diagnose the most important organizational advantages and problems of the Polish MTF, determine further development prospects and propose potential changes to neutralize the negative factors. To illustrate the problem, a comprehensive analysis will be made of aggregated statistical data from 2007-2017, which show the changes and trends on this market, and additionally include the data comparing the current state of the NewConnect market with other alternative markets organized by European stock exchanges. The conducted research does not allow to view the NewConnect market as an organizational success. The analysis identified a number of problems in the functioning of the Polish MTF, ranging from the inappropriate organization of the primary market, resulting in the admittance of too high a number of issuers of dubious credibility, to the consequences appearing on the secondary shares market. It does not give unambiguous grounds to expect positive prospects for the market development in the future. In order to stop unfavorable trends and to improve the issuers' quality, a discussion on the regulations regarding issuers' admission, i.e. the size of the minimum equity, IPO, capitalization and the issue price of the debuting company, should be initiated. (original abstract)
In the past thirty years, many European countries have attempted to create and develop capital markets for small and medium-sized enterprises. In 2007, the Warsaw Stock Exchange launched NewConnect, which is an alternative investment market. Especially until 2013, it was characterized by the increased information asymmetry, low entry requirements and low liquidity. Despite this, the market in the first five years became an opportunity to raise capital for almost half a thousand enterprises. The vast majority of them issued capital through private placements, which were then introduced to trading on the NewConnect market. The first aim of our study was to analyse share price reaction shortly after entering the market (on the first day of trading and then up to one year) and compare it with the existing theories and results of previous empirical research. Further, we were searching for a relationship between the share rates of return in different time periods (underpricing and long-term rates of return in relation to the first day of trading) and both issuers' and shares' issues characteristics. We observed the phenomenon of price differentiation in private placements before entering the market, which we called the effect of a reverse cascade. Our main conclusion indicates that just after the entering the market there was an enormous level of underpricing in comparison to other stock markets. However, in the first year, only informed investors could consume positive abnormal returns.(original abstract)
Cel - Celem artykułu jest analiza zjawiska wzrostu przedsiębiorstw notowanych na New- Connect oraz jego związku z płynnością finansową w kontekście innowacyjności i posiadanego potencjału wzrostu, a także rozmiaru mierzonego wielkością aktywów. Metodologia badania - Badania przeprowadzono na danych rocznych niefinansowych przedsiębiorstw notowanych na NewConnect w latach 2007-2014. W celu zweryfikowania hipotezy przeprowadzono analizę korelacji wzrostu aktywów, kapitałów własnych, sprzedaży i zysków na akcję oraz płynności finansowej w podgrupach charakteryzujących się niskimi i wysokimi poziomami innowacyjności oraz potencjału wzrostu, a także przeprowadzono badanie regresji modeli objaśniających zjawisko wzrostu. Wynik - W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że płynność finansowa jest związana ze wzrostem w sposób zróżnicowany w poszczególnych grupach oraz to, że im mniejsze i mniej innowacyjne przedsiębiorstwo, tym większy jego wzrost zysków przy wsparciu konserwatywnej polityki płynności finansowej. Oryginalność/wartość - Badanie przedsiębiorstw notowanych na NewConnect jest szczególnie istotne w kontekście sposobu funkcjonowania małych i średnich jednostek gospodarczych, które znalazły się w nowej sytuacji mogąc pozyskiwać kapitał na giełdzie, co wiąże się z ich ciągłą oceną przez inwestorów. Dodatkowo przeprowadzano analizę wzrostu przedsiębiorstw i wybranych czynników mogących determinować ten wzrost. Można stwierdzić, że indywidualistyczne i deterministyczne podejście do modelowania wzrostu małych i średnich przedsiębiorstw na rynku kapitałowym może wpłynąć pozytywnie na decyzje inwestycyjne ze względu na wartości poznawcze, które niosą wyniki tego typu badań.(abstrakt oryginalny)
Aim/purpose - Blockchain is a distributed database system widely popular in social and business spheres. As a result, interest in blockchain technology is utilised by listed companies, who, thanks to the announcement of blockchain application, record a significant increase in the share value. The aim of this publication is to analyse the situation with regard to companies listed on the New Connect market, who over the last two years, expressed an interest in blockchain technology in their communication with investors. Design/methodology/approach - Observing the range of applications of this technolo-gy in business, a study was conducted to check if and how the information on using the blockchain technology affects the quotations of the New Connect market listed compa-nies that applied it. Qualitative comparative analysis (QCA), a method developed by Ragin was chosen as a complementary research method. An underlying assumption of QCA is that social phenomena involve complex causality.Findings - In most cases, companies releasing blockchain application announcements counted on fast and high growth of the quotations. In most of the analysed cases, blockchain technology utilisation announcements were not fulfilled. This could be a result of conscious tactics towards investors, a rapid increase in quotations and/or a lack of com-petence and resources to implement blockchain technology. Investors should analyse the business activity of a company before investing. Research implications/limitations - Research is conducted with a small sample of 11 companies from the New Connect market in Poland. Consequently, to obtain more general results, it is recommended for future research to use a larger sample such as other stock exchanges in Europe and USA. Originality/value/contribution - The research revealed that new blockchain technology is used by some listed companies on the New Connect market for short-term share growth. Investors are becoming increasingly more attracted to the fashion for the new blockchain technology without understanding its mechanism. Accordingly, this study will also attempt to explain such a mechanism. (original abstract)
W artykule przedstawiono wybrane modele dyskryminacyjne, które mogą stanowić użyteczne narzędzie pomocne w ocenie kondycji finansowej przedsiębiorstw, a także przy prognozowaniu ich bankructwa. Podjęto próbę syntetycznej oceny sytuacji finansowej wybranych przedsiębiorstw notowanych na rynku NewConnect z punktu widzenia zagrożenia ich upadłością. W artykule zwrócono również uwagę na użyteczność modeli dyskryminacyjnych wspomagających proces zarządzania ryzykiem. (abstrakt oryginalny)
Ryzyko inwestycyjne na alternatywnych rynkach papierów wartościowych jest z zasady wyższe niż na głównych parkietach giełdowych. Notowanym firmom - głównie małym i średnim spółkom, o dużym potencjale wzrostu i krótkiej historii - stawia się minimalne wymagania podczas debiutu i ograniczone obowiązki informacyjne później, podczas obecności na rynku. Potencjalni inwestorzy dysponują więc relatywnie niewielką ilością danych na ich temat. Wobec tego pożądane jest wprowadzanie nowych standardów i obowiązków spółek, tak by zwiększyć zakres publikowanych informacji, poprawić wizerunek firm i relacje inwestorskie. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, organizator alternatywnego systemu obrotu NewConnect, wprowadziła zasady dobrych praktyk i zobowiązała notowane spółki do ich przestrzegania. W artykule poruszono kwestię ładu korporacyjnego, w tym głównie jego części - dobrych praktyk. Autorka przedstawia obowiązki informacyjne spółek notowanych na NewConnect i ocenia istotność instrumentu "dobre praktyki" z punktu widzenia rozwoju tego rynku.(abstrakt oryginalny)
The aim of this article is to analyze and evaluate the usability of discriminant models in predicting bankruptcy for companies listed on NewConnect. This market was established in 2007 and operates as an alternative trading system next to Warsaw Stock Exchange S.A., which in practice means that its regulatory regime in relation to issuers and listed companies is not as strict as the one applicable to the main market, therefore shares of small and medium-size businesses, including start-ups, can be listed on NewConnect. In this paper, discriminant models are used to analyse the financial situation of four companies removed from trading on NewConnect due to bankruptcy, Perfect Line S.A., Promet S.A., InwazjaPC S.A. and Budostal-5 S.A. The analysis is based on three models: Altman's model for emerging markets, as well as two models of the highest predictive ability according to P. Antonowicz's research, Z7INEPAN model developed in the Polish Academy of Sciences and E. Mączyńska's model, developed by Polish scientists and adapted to the Polish economy. The results confirm that these models are a valuable tool in assessing the financial condition of enterprises and allow for bankruptcy forecasting. Their application to companies listed on NewConnect, however, may be limited due to the specific profile of these entities as most of these enterprises are in fact newly formed and therefore the existing empirical data may prove insufficient.(original abstract)
20
Content available remote Przedsiębiorstwa rodzinne na rynku NewConnect a ryzyko inwestycyjne
75%
Celem artykułu jest analiza aktywności przedsiębiorstw rodzinnych i nierodzinnych na alternatywnym rynku obrotu ze względu na ryzyko inwestycyjne związane z zakupem ich instrumentów finansowych. W przeprowadzanych analizach wykorzystane zostaną statystyki rynku NewConnect publikowane przez GPW S.A., dane z serwisu Notoria Serwis, baza danych D&B Professional oraz strony internetowe badanych spółek. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.