Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek badań marketingowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule autorka dokonuje oceny aktualnej kondycji polskiego rynku badań marketingowych oraz wskazuje na główne przemiany, jakim podlegał w blisko już 20-letniej historii swojego rozwoju. Wraz z dokonaną oceną, podjęto również próbę identyfikacji głównych tendencji rozwojowych rynku oraz problemów i wyzwań, którym sprostać dziś muszą osoby/podmioty realizujące na nim badania marketingowe, jak i analitycy, dokonujący systematycznego opisu tego, co się na nim dzieje. Przy realizacji tak opisanych celów autorka wspiera się przede wszystkim danymi pochodzącymi z corocznego badania ankietowego prowadzonego na polskim rynku badań przez PTBRiO oraz literaturą z zakresu badań marketingowych.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Marketing Research Industry in Ukraine
100%
W artykule przedstawiono wyniki badania rynku badań marketingowych na Ukrainie, prowadzone w sposób ciągły przez 10 lat. Ukazują one podstawowe trendy oraz właściwości prowadzenia badań w warunkach kryzysu. Temat jest aktualny, ponieważ istnieje potrzeba rozwijania branży badawczej w nowych niepodległych państwach. Coroczne dane na temat rozwoju rynku badań umożliwiają dokonanie analizy ogólnych tendencji na rynku, identyfikację głównych problemów i sposobów ich rozwiązywania dla rozwoju całego rynku, jak również poszczególnych firm. Stwarza to podstawy do omówienia tendencji rynkowych ukraińskiego rynku badań marketingowych. Celem publikacji jest pokazanie głównych stadiów rozwoju rynku badań marketingowych na Ukrainie i czynników, które firmy powinny brać pod uwagę przy rozwoju swych działań gospodarczych. Przedmiotem badań są firmy badań marketingowych działające na Ukrainie. Badanie analizuje na rynku badań. (abstrakt oryginalny)
Referat jest poświęcony syntetycznej prezentacji genezy i rozwoju badań marketingowych, Autorka wyodrębnia w nim trzy etapy - generacje badań marketingowych: generację pierwszą - klasyczną, trwającą od początku XX wieku do lat pięćdziesiątych włącznie, drugą - technologiczną, trwającą przez kolejne ponad ćwierćwiecze, trzecią mul-dyscyplinarną, zapoczątkowaną w latach dziewięćdziesiątych i trwającą do dziś. W Polsce ten proces rozwoju badań został istotnie przyspieszony i skrócony. Trwał przez dwadzieścia lat transformacji. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest analiza pozycji dynamicznie rozwijającego się polskiego rynku badań w szerokim kontekście międzynarodowym, stanowi ono zatem uzupełnienie i rozszerzenie perspektywy przedstawionej w innym artykule, omawiającym makroekonomiczne uwarunkowania rozwoju polskiego rynku badawczego. Badania rynkowe nie tylko w Polsce są jedną z najbardziej dynamicznych dziedzin gospodarki. Rozwijają się we wszystkich krajach, w których zwiększa się rola rynku nabywcy, konkurencja między producentami i dostawcami dóbr i usług, konieczność ograniczania ryzyka przy wprowadzaniu nowych produktów oraz dokonują się szybkie zmiany i wprowadzane są technologiczne innowacje. Badania rynkowe służą komunikacji rynkowej i szeroko pojmowanej wymianie informacji między wszystkimi uczestnikami rynku. Ich zasięg i spektrum są ogromne i podlegają stałej modyfikacji, zgodnej z tendencjami rynkowymi. Badania rynkowe są prowadzone w nieograniczonym zakresie i niemal we wszystkich dziedzinach gospodarki. Wprawdzie wywodzą się ze studiów nad artykułami konsumpcyjnymi gospodarstw domowych i znaczną część postępu im zawdzięczają, ale szybko zostały przejęte przez inne gałęzie i obecnie są stosowane praktycznie w całym świecie biznesu. (fragment tekstu)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest prezentacja odpowiedzi na postawione powyżej pytania. Analizie poddano okres 1994-2004. Źródło danych empirycznych stanowiły statystyki ESOMAR, PTBRiO, OFBOR, Pentor, PAIiIZ i GUS. Niniejszy tekst stanowi pierwszą część analiz polskiej branży badawczej. Ich uzupełnienie i rozszerzenie zostało omówione na łamach niniejszej publikacji w artykule, prezentującym pozycję Polski na międzynarodowym rynku badań rynkowych. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest opis i analiza oferty markowych produktów badawczych (branded research products) oferowanych menedżerom przedsiębiorstw przez międzynarodowe firmy badawcze działające na polskim rynku badań marketingowych. Zaprezentowana analiza zostanie przeprowadzona na dwóch poziomach - poziomie zakresu usług badawczych, czyli branded products, oraz na poziomie zintegrowanych rozwiązań badawczych, w skład których wchodzą produkty badawcze mające własne, zastrzeżone nazwy handlowe. Do analizy wybrano produkty badawcze firm MillwardBrown, GfK Polonia oraz TNS. (abstrakt oryginalny)
W roku 2008 szacunkowa wielkość rynku badań marketingowych i opinii wyniosła ponad 600 min zł, zakończył się więc on wzrostem obrotów branży badawczej na poziomie 6%, Stały wzrost jest obserwowany od 10 lat. Prognozuje się stałe jednocyfrowe wzrosty. Najbardziej znaną w Polsce firmą jest GIK Polonia (97%), ale badani najczęściej korzystają z usług MillwardBrown (56%). Co trzeci zleceniodawca prognozuje wzrost wydatków na badania, a 44% nie przewiduje zmian budżetów. Pracownicy firm badawczych zwiększyli wydajność o 20%, co jest skutkiem ubocznym kryzysu gospodarczego. W Polsce więcej wydaje się na badania face-to-face niż na wywiady telefoniczne, choć tych drugich wykonuje się więcej. Co piąta złotówka wydawana jest na badania jakościowe. Największym zleceniodawcą badań jest sektor FMCG, ale to wzrost sektora finansowego miał charakter bardziej długofalowego trendu.(abstrakt oryginalny)
Spektakularnym przykładem dynamicznego rozwoju na polskim rynku nowych usług są usługi badań marketingowych. Artykuł przedstawia największe agencje badawcze w Polsce, wartość i dynamikę obrotów agencji prowadzących badania rynku w latach 1993-1998, popyt na poszczególne rodzaje usług świadczonych przez agencje.
Autorzy artykułu podjęli próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie o przyczyny niewykorzystywania wyników z szeroko pojętych badań marketingowych realizowanych przez polskie przedsiębiorstwa. Zalety dobrze przygotowanych i przeprowadzonych badań marketingowych, bez względu na to, czy są one realizowane przez nie samodzielnie czy też zlecane wyspecjalizowanym firmom badawczym, są nieocenione. Pomimo tego, iż skala wspomnianego zjawiska nie wydaje się być duża, dziwi możliwość zignorowania uzyskanych z badań danych, należących obecnie do najcenniejszych zasobów każdej firmy. Wnioski autorów zostały poparte wynikami z badań pierwotnych, zrealizowanych metodą ankiety pocztowej wśród polskich przedsiębiorstw oraz firm badawczych, działających na rynku. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia sytuację na rynku badań marketingowych w Polsce w roku 2000. Przedstawiono dynamikę wzrostu obrotów agencji badawczych w latach 1993-2000. Przedstawiono kilka rankingów agencji badawczych stosując różne kryteria. Omówiono najczęściej stosowaną metodę badawczą.
Rynek badawczy będzie się nadal rozwijał, jednak podlegać będzie wewnętrznej transformacji. W ostatnich latach nastąpił bowiem duży wzrost udziału badań online oraz badań wewnętrznych, gdzie firma sama wykonuje badanie (np. pracownicy call center przeprowadzają analizę wskaźnika satysfakcji klienta itp.). Obecnie Big Data to rynek rozwijający się równolegle, na którym pojawiają się inni gracze niż agencje badawcze, np. wielkie korporacje informatyczne typu IBM, Microsoft oraz mniejsze firmy, które oferują rozwiązania niszowe dostosowane do konkretnych branż czy problemów biznesowych. (fragment tekstu)
W tym opracowaniu zajmiemy się przede wszystkim koncepcjami marketingu typu fundamentalnego (podstawowego), a więc będącymi rozwiązaniami opartymi na jego całościowych paradygmatach (tzw. paradygmatach lokalnych) lub na jego paradygmacie globalnym (w znaczeniu Th. Kuhna); to ostatnie założenie odnosi się do tych badaczy, którzy reprezentują, naszym zdaniem, ortodoksyjne stanowisko niezmienności paradygmatu dyscypliny marketingowej. Koncepcje fundamentalne, podstawowe marketingu z tego też powodu są modelami działalności marketingowej przedsiębiorstw i organizacji non-profit, najczęściej obecnymi i badanymi w dyscyplinie marketingu oraz coraz powszechniej w naukach o zarządzaniu czy w ich siostrzanej dyscyplinie - nauce o przedsiębiorstwie (dawniej ekonomika czy ekonomia przedsiębiorstwa). Koncepcje podstawowe marketingu najczęściej występują w praktyce gospodarki rynkowej, przede wszystkim biznesowej, choć nie tylko, gdyż również w działalności organizacji non-profit wykorzystujących idee i rozwiązania marketingu do osiągania swoich celów statutowych. Wtedy stanowią kanwę, podstawę implementowanych do praktyki zoperacjonalizowanych projektów rozwiązań marketingowych. Można je zatem traktować, z punktu widzenia badacza, jako pierwsze kryterium ogólne, całościowe identyfikacji i oceny zoperacjonalizowanych koncepcji marketingu w optyce ich zgodności, zbieżności z generalnymi atrybutami i zasadami marketingu. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.