Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek chemii budowlanej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
The equilibrium of the construction market in Poland had been severely shaken at the beginning of the 21st century and only became normalised in recent years. In the article, the authors have attempted to indicate the options allowing producers and distributors of building materials to overtake the competition as well as to answer the research question of whether in this situation companies should consider increasing the customer service effort. The study incorporated the use of the Blue Ocean Strategy, which indicates that competitiveness is not the only success factor and that it is much more important to stand out from the competition. The research carried out has shown that implementation of the Blue Ocean Strategy by construction materials wholesalers is absolutely possible, desirable and advisable in order to avoid entering the area of mere price competition, which may lead the company to the brink of bankruptcy. (original abstract)
Artykuł prezentuje Fabrykę Farb i Lakierów Śnieżka SA, która należy do czołówki polskiego rynku farb i lakierów. Omawia historię firmy, jej ofertę, kierunki ekspansji, politykę jakości, najbliższe plany. Krótko przedstawia także polski rynek farb i lakierów.
Rynek chemii budowlanej i krajowa produkcja w tym sektorze rozwijają się w tempie 20-25 procent rocznie. W roku 1999 wyprodukowano ok. 1,2 mln ton klejów i zapraw. Blisko 90 procent rynku opanowały dwie polskie firmy - Atlas i Erbak oraz niemiecka Henkel Bautechnik. Konkurencja jednak rośnie, a do ostrej walki o klienta dołączają kolejne zachodnie firmy.
Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka w najbliższych miesiącach dołączy do spółek giełdowych. Ma już w swojej ofercie ponad 160 produktów i zatrudnia blisko 500 osób.
Polski rynek farb i lakierów, szacowany na 2 mld zł, zdominowany jest przez pięciu producentów. Należy do nich 2/3 udziałów w rynku. Wśród nich tylko Śnieżka nie należy do zagranicznego potentata branżowego. Jednak firma ta radzi sobie na tyle dobrze, iż ma ambicje zostać liderem w Europie Środkowo - Wschodniej. Mimo, iż rynek farb jest silnie skoncentrowany, to panuje na nim duża konkurencyjność.
Według ocen ekspertów, lata 2000-2001 nie należały do najlepszych w historii dla krajowego przemysłu farb i lakierów. Słabe wyniki polskiej gospodarki oraz kryzys w budownictwie sprawiły, że wielu rodzimych producentów odnotowało spadek wolumenu produkcji. Pomimo trwającej stagnacji perspektywy rozwoju tego rynku nie są złe, jednakże konieczna jest poprawa koniunktury w gospodarce.
Dzięki dynamicznemu rozwojowi i kilkudziesięcioprocentowej rocznej dynamice sprzedaży w ostatnich latach, FFiL "Śnieżka" awansowała na drugie miejsce wśród krajowych producentów farb. Ilościowy udział tej firmy w polskim rynku farb i lakierów szacowany jest na około 14 procent w produkcji krajowej zaś na blisko 18 procent
W ciągu ostatnich dziesięciu lat sprzedaż wyrobów chemii budowlanej wzrosła w kraju z kilkudziesięciu milionów do ponad 1,6 mld zł. Wysoka rentowność produkcji klejów i zapraw spowodowała znaczący wzrost mocy produkcyjnych i obecnie, w sytuacji stagnacji w budownictwie, producentów czeka okres ostrej walki konkurencyjnej.
Przedsiębiorstwo Optiroc, choć rozpoczęło produkcję w Polsce 5 lat temu, zaliczane jest obecnie do ścisłej czołówki producentów chemii budowlanej. Jest ono największym wytwórcą keramzytu i bloczków keramzytobetonowych. Firma produkuje swoje wyroby w czterech fabrykach, a jej plany strategiczne przewidują kolejne inwestycje na południu kraju.
Eksperci przewidują, że zapotrzebowanie na farby i lakiery na polskim rynku będzie rosło szybciej, niż w rozwiniętych krajach europejskich. Przed przemysłem farbiarskim w Polsce rysują się zatem dobre perspektywy, chociaż jego rozwój uzależniony będzie od koniunktury w całej polskiej gospodarce, a w szczególności od wyników budownictwa i przemysłu.
Rynek chemii budowlanej ma już za sobą okres burzliwego rozwoju. Z jednej strony bowiem działają już u nas europejscy liderzy branży, z drugiej - w pełni wykreowano popyt, trafiając w potrzeby konsumentów. Tym niemniej konkurencja na tym rynku bynajmniej nie słabnie. Jest to o tyle istotne, ponieważ budownictwo w Polsce jeszcze nie podźwignęło się z całkiem z dołka.
Polskie spółki przemysłu chemicznego rozwijają się dziś szybciej od dominujących na świecie firm zachodnioeuropejskich . Sprzyjają temu czynniki makroekonomiczne i akcesja do Unii Europejskiej. Ale aby zapewnić dalszy systematyczny wzrost, konieczne są inwestycje liczone w miliardach euro, tym bardziej, iż sektor ten to niezwykle różnorodny dział gospodarczy, obejmujący szereg branż, produkujących bogatą gamę wyrobów.
Według najnowszych dostępnych danych Europejskiej Organizacji Producentów Wyrobów Chemicznych (CEFIC), światowa produkcja wyrobów chemicznych w 2002 r. wyniosła 1841 mld euro. Stare kraje UE mają przewagę w produkcji i handlu chemikaliami. Ich udział w globalnym eksporcie tych wyrobów wynosi ponad 55 procent a w imporcie 45 procent Wśród krajów unijnych największym producentem produktów chemicznych są Niemcy. Spadła natomiast produkcja chemikaliów w USA.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.