Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek koncentratów spożywczych i przypraw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W raporcie zostały przedstawione niektóre kategorie produktów należące do kategorii dań gotowych, koncentratów spożywczych i przypraw. Wykorzystano wyniki badania Target Group Index firmy MB SMG/KRC (stopień penetracji oraz częstotliwość spożywania poszczególnych kategorii, najczęściej spożywane marki wśród osób deklarujących spożywanie określonej grupy produktowej) oraz ACNielsen - Panel Handlu Detalicznego (wielkość, wartość oraz lokalizacja sprzedaży poszczególnych segmentów na rynku detalicznym). Na potrzeby niniejszego raportu został przeprowadzony przez Instytut PENTOR-Poznań na zlecenie "Poradnika Handlowca" sondaż telefoniczny wśród właścicieli/kierowników sklepów spożywczych i spożywczo-przemysłowych o powierzchni do 400 m2, w którym zapytano badanych o najlepiej sprzedające się w ich placówkach marki określonych grup produktowych.
Zioła prowansalskie są mieszanką przyprawową zaliczaną do tzw. blends. Podstawowymi jej składnikami są tymianek i rozmaryn, dodatkowo w ich skład wchodzić mogą bazylia, lebiodka, majeranek, lawenda, szałwia, liść laurowy, mięta, estragon, cząber oraz trybula. Celem badań była ocena znajomości mieszanek przyprawowych na przykładzie ziół prowansalskich. Badanie ankietowe obejmowało analizę czynników decydujących o zakupie i stosowaniu, częstotliwość stosowania, znajomość składu i przeznaczenia. Następnie porównano skład ziół prowansalskich producentów obecnych na trójmiejskim rynku oraz przeprowadzono ocenę organoleptyczną poszczególnych mieszanek. Obejmowała ona wygląd ogólny, smak, zapach, konsystencję i barwę. Tylko 30% badanych uznało zioła prowansalskie za mieszankę składającą się tylko z ziół, a 36% badanych po przeprowadzonej ocenie organoleptycznej wskazało na obecność soli kuchennej w jednej z badanych mieszanek. Ocena ogólna mieszanek była na zbliżonym poziomie przy bardzo zróżnicowanych cenach zakupu. Stwierdzono różnice w składzie badanych mieszanek, a co za tym idzie różnice w ich ocenie organoleptycznej. (abstrakt oryginalny)
Koncentraty spożywcze i przyprawy należą do kategorii tzw. żywności wygodnej. W raporcie zaprezentowano koncentraty obiadowe i słodkie koncentraty oraz przyprawy. Przybliżono producentów, najczęściej spożywane marki, wielkość sprzedaży. Przedstawiono działania promocyjne, które w ocenie handlowców powodują największy wzrost sprzedaży koncentratów spożywczych i przypraw.
Rynek przypraw jest ściśle powiązany z rynkami rozmaitych smakowych i aromatycznych dodatków do żywności. Według GUS, produkcja sprzedana przypraw, keczupu, majonezu, octu, musztardy, dressingów i sosów sięgała w 2002 r. 1192 mln zł. Tak naprawdę jednak sam rynek przypraw uniwersalnych i tradycyjnych (w tym mieszanek) był 2,5-3-krotnie większy, zbliżąjąc się nawet do 700 mln zł.
Firm zajmujących się produkcją przypraw jest w Polsce sporo. Jednakże liczącymi się graczami na tym rynku jest kilka przedsiębiorstw, które podzieliły między siebie większość udziałów. Najsilniejszą pozycję rynkową w tym segmencie zdobył "Kamis-Przyprawy S.A.", firma powstała w roku 1991. Jest ona twórcą i producentem cenionych przez konsumentów wyrobów markowych.
Rozwój reklamy porównać można z naturą ewolucji. Reklamy chcą, aby konsument w nich się zakochał, owocem zaś tego związku miałaby być sprzedaż promowanych produktów. Jeżeli jednak "kolory godowe" są nazbyt wymyślne wówczas konsument weźmie taka reklamę za coś zgoła innego. Nie będzie tzw. chemii i reklama nie przyniesie pożądanych efektów. Artykuł oparto m.in. na marketingowej analizie potentata na rynku przypraw - Firmy Roleski. (abstrakt autora)
Branża dodatków do posiłków w postaci pikantnych ketchupów, sosów czy musztard może w najbliższym czasie spodziewać się stabilnego, niewielkiego wzrostu. Bazując na opiniach Euromonitora prognozy nie są jednak zbyt optymistyczne; nawet ze stagnacją w tle. Całą kategorię tych produktów cechuje duża sezonowość, sprzedaż bowiem rośnie, gdy konsumenci z wiosną zaczynają grillować. Z kolei rynek majonezu notuje wzrost w okresie Wielkanocnym. Kluczową rolę na rynku dodatków do posiłków odgrywają globalne koncerny, takie jak Heinz, McCormick, Develey lub Nestle. Szanowane i cenione są również polskie marki, takie jak Włocławek czy Roleski. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.