Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 121

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek napojów alkoholowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Unia Europejska jest największym producentem alkoholu i wyrobów spirytusowych w świecie. Głównymi producentami napojów spirytusowych są w Unii: Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Przedstawiono wspólnotowe regulacje rynku alkoholu, które mają na celu promowanie swobodnego handlu oraz ograniczanie spożycia alkoholu.
Przedstawiono i omówiono dane dotyczące produkcji napojów alkoholowych w Polsce i wpływów do budżetu państwa wynikających z tytułu akcyzy na wyroby alkoholowe.
Artykuł oparty o ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Ukazano powtarzający się charakter naruszeń ustawowych zasad sprzedaży napojów alkoholowych jako przesłanki cofnięcia zezwolenia. Przedstawiono problem cofnięcia zezwolenia w odniesieniu do punktu sprzedaży, z którym łączy się dane naruszenie ustawowych zasad sprzedaży napojów alkoholowych. Zwrócono uwagę na wpływ wcześniejszych naruszeń ustawowych zasad sprzedaży napojów alkoholowych na możliwość uzyskania zezwolenia.
Zachowania nabywcze konsumentów na rynku uwarunkowane są przede wszystkim ekonomią. Ekonomika handlu jednak nie może opierać się tylko i wyłącznie na danych finansowych, musi brać także pod uwagę aspekt psychologiczny zachowań konsumenckich zarówno zachowań racjonalnych, jak i irracjonalnych podyktowanych różnymi uwarunkowaniami. Oprócz determinant ekonomicznych, psychologicznych niemniej ważne są czynniki społeczno-kulturowe oraz personalno-demograficzne. Celem artykułu jest przedstawienie zachowań konsumentów na rynku napojów alkoholowych w odniesieniu do ich preferencji oraz czynników, jakimi się kierują przy dokonywaniu decyzji o zakupie.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym raporcie wykorzystano wyniki badania Target Group Index firmy MB SMG/KRC (stopień penetracji, najczęściej spożywane marki wśród osób deklarujących spożywanie określonej grupy produktowej) oraz ACNielsen - Panel Handlu Detalicznego (wielkość, wartość i lokalizacja sprzedaży poszczególnych segmentów na rynku detalicznym). Dodatkowo na potrzeby niniejszego raportu został przeprowadzony przez Instytut PENTOR - Poznań na zlecenie "Poradnika Handlowca" sondaż telefoniczny wśród właścicieli/kierowników sklepów spożywczych i spożywczo-przemysłowych o powierzchni do 400 m2, w którym zapytano badanych o najlepiej sprzedające się w ich placówkach marki określonych grup produktowych. Ze względu na ograniczoną objętość raportu, przedstawione zostały tylko najważniejsze segmenty rynku napojów alkoholowych.
Cel - Określenie differentia specifica jednej z grup aktywów emocjonalnych, jakimi są alkohole inwestycyjne, poprzez skontrastowanie tej klasy aktywów z innymi aktywami emocjonalnymi oraz szersze porównanie inwestycji w pasje ogółem z innymi rodzajami inwestycji. Metodologia badania - Analiza tekstów źródłowych: zarówno raportów dotyczących poszczególnych segmentów rynku inwestycji w aktywa emocjonalne, jak i artykułów naukowych zawierających badania na temat tego typu inwestycji. Wynik - W artykule zaprezentowano cechy inwestycji w aktywa emocjonalne, w szczególności alkoholi inwestycyjnych. Wskazano wady i zalety inwestycji tego typu. Oryginalność/wartość - Sama tematyka inwestycji w aktywa emocjonalne jest jeszcze mało popularna, nie wykształciły się też metody analiz i oceny tego zjawiska. Artykuł stanowi element wstępnej eksploracji tej problematyki.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Ocena właściwości przeciwutleniających napojów fermentowanych typu perry
61%
Surowcem do produkcji perry jest przefermentowany sok z gruszek, zwany moszczem gruszkowym. Celem niniejszej pracy było oznaczenie i porównanie potencjału antyoksydacyjnego jako całkowitej zawartości polifenoli oraz aktywności antyutleniającej w próbkach napojów fermentowanych typu perry dostępnych na rynku Trójmiasta. W ramach prowadzonych badań metodą spektrofotometryczną oznaczono ogólną zawartość polifenoli z zastosowaniem odczynnika Folina-Ciocalteu'a oraz aktywność przeciwrodnikową z wykorzystaniem rodnika DPPH·. Uzyskane wyniki wskazują na zróżnicowane właściwości perry dostępnych na polskim rynku pod względem zawartości polifenoli ogółem (140,44÷351,62 mg/l) oraz zdolności do wymiatania wolnych rodników. Napoje imitujące perry zawierają znacznie niższe wartości polifenoli ogółem średnio 133,71 mg/l w stosunku do średniego wyniku perry 225,50 mg/l. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że właściwości przeciwutleniające napojów fermentowanych typu perry są słabsze w porównaniu z właściwościami cydrów i win(abstrakt oryginalny)
W maju 2004 r. Komisja Europejska opublikowała raport o funkcjonowaniu wspólnotowego systemu minimalnych stawek podatku akcyzowego od wyrobów alkoholowych. Intencją Komisji było rozpoczęcie debaty na ten temat na szerokim forum (Parlament Europejski, Rada UE, Komitet Ekonomiczno-Społeczny). W raporcie omówiono dotychczasowe działanie systemu i jego wpływ na funkcjonowanie jednolitego rynku wewnętrznego oraz wskazano na konieczność rewizji stawek minimalnych, których wysokości (w euro) nie uległy zmianie od ich wprowadzenia w 1992 roku. (fragment tekstu)
9
61%
Określenie poziomu otwartości konsumentów na innowacje dotyczące zmiany wizerunku opakowań jak również poszerzania przez producentów oferty asortymentowej wymagało przeprowadzenia badań empirycznych. W związku z powyższym w listopadzie 2011 roku przeprowadzono marketingowe badania bezpośrednie. Badania dotyczyły zachowań konsumentów na rynku napojów bezalkoholowych, a jako grupę docelową wybrano osoby w wieku do 25 lat. Rynek napojów bezalkoholowych charakteryzuje się dużą dynamiką rozwoju, wprowadzaniem nowych produktów, smaków, modyfikowaniem receptury i opakowań produktów. Natomiast konsumenci w wieku do 25 lat to grupa najbardziej otwarta na innowacje, nie obawiająca się ryzyka, bezkompromisowa, lubiąca eksperymentować. Zasadniczym celem badań było zdiagnozowanie motywów, którymi kierują się konsumenci przy wyborze określonej marki napoju, ich otwartość na innowacje produktowe oraz preferowanych przez konsumentów cech produktów determinujących określony wybór. [...]Szczegółowa analiza zebranych w toku badań danych statystycznych pozwoliła stwierdzić, iż respondenci dokonując wyboru określonej marki napoju najczęściej kierują się jego smakiem, ceną oraz dostępnością w punkcie sprzedaży. (fragment tekstu)
Artykuł porusza zagadnienia aktualne i istotne, w kontekście publicznego finansowania profilaktyki uzależnień. Problematyka wychowania w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi stanowi istotne zadanie samorządowej administracji publicznej na płaszczyźnie społecznej. Działania te wymagają odpowiednich instrumentów finansowania, jak i odpowiedniego do potrzeb poziomu finansowania. Celem artykułu jest określenie roli opłaty za wydanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu jako podstawowego źródła finansowania działań jednostek samorządu terytorialnego w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi oraz ocena poziomu finansowania tych działań. W opracowaniu dokonano analizy opłat za wydanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu jako dochodów samorządowych, wskazując na ich odmienne znaczenie w zależności od poziomu samorządu (gmina - miasto na prawach powiatu - województwo samorządowe). Analizie poddano także poziom wydatkowania środków, ze wskazaniem głównych kierunków tych wydatków w obszarze profilaktyki uzależnień(abstrakt oryginalny)
Po silnych spadkach głównych indeksów giełdowych inwestorzy stali się ostrożniejsi. Poszukują nowych, obarczonych mniejszym ryzykiem możliwości zarabiania. Takie możliwości daje np. alkohol. W artykule przedstawiono specyfikę inwestowania w markowe alkohole (wina, whisky).
Zamiarem ustawodawcy nie jest wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych. Niemniej jednak wyszynk alkoholu w niektórych miejscach i obiektach jest niepożądany. Rada gminy - jak podkreśla autorka - działając w ramach upoważnienia ustawowego, może rozszerzyć ustawowo określony katalog miejsc i obiektów objętych zakazem sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych. (abstrakt oryginalny)
Naczelny Sąd Administracyjny prezentuje stanowisko, że z przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie jest możliwe wywiedzenie zakazu prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych przez przedsiębiorcę z określonego w zezwoleniu punktu sprzedaży przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Z tym poglądem nie można się zgodzić, przede wszystkim ze względu na cele ustawowej reglamentacji sprzedaży napojów alkoholowych. Przy tym z rozważań NSA zawartych w uzasadnieniu glosowanego orzeczenia wynika, że jego źródłem było przede wszystkim wadliwe identyfikowanie formy czynności prawnej, jaką jest forma umowy sprzedaży, ze sposobem wyboru kontrahenta przez kupującego. Celem glosy jest krytyczne odniesienie się do prezentowanej przez NSA interpretacji przepisów prawa stanowiących podstawę reglamentacji sprzedaży napojów alkoholowych przez przedsiębiorcę.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Zmiany na rynku wyrobów spirytusowych w latach 1999-2009
61%
Scharakteryzowano najważniejsze zmiany w okresie 1998-2009, jakie miały miejsce na rynku wyrobów spirytusowych zarówno wśród producentów, a także w spożyciu wyrobów spirytusowych. W tym celu posłużono się tradycyjnymi metodami analizy danych tabelarycznych oraz wykresowych. W badaniu wykorzystano dane statystyki masowej Głównego Urzędu Statystycznego oraz dane Ministerstwa Finansów. (abstrakt oryginalny)
Tematyka artykułu odnosi się do aktualnego w literaturze i praktyce gospodarczej zagadnienia dotyczącego innowacji. W literaturze oraz wśród przedsiębiorców coraz częściej akcentuje się wzrost znaczenia innowacji marketingowych, w tym działań w zakresie marek. Autorzy przedstawiają koncepcję submarki jako przykład innowacji marketingowej i wskazują jej znaczenie na rynku wódki w Polsce w segmencie mainstream w latach 2006-2015. Dokonano analizy przypadku wódki Czysta de Luxe Żołądkowa Gorzka. Dowiedziono, że zastosowane innowacje w obszarze submarki wpłynęły korzystnie na odwrócenie spadkowego trendu sprzedaży oraz wzrost znajomości marek głównych, a także pozwoliły zwiększyć udziały rynkowe producentów na rynku wódki w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Przy analizie sytuacji polskiego sektora napojów alkoholowych, autorka podkreśliła znaczenie zmian, jakie nastąpią po przystąpieniu Polski do UE. Obejmą one wielozadaniowe i wielodziedzinowe działania dostawcze, przyjęte i akceptowane przez wszystkich członków Wspólnoty, integracja bowiem wpływa na wzrost konkurencyjności polskich podmiotów gospodarczych. Bardzo ważne staje się, aby polskie przedsiębiorstwa omawianego sektora szukały skutecznych rozwiązań dla wypracowania mocnej i stabilnej pozycji na rynku europejskim. Dotyczy to nie tylko wymiany, jakości towarów, podatków, ale także rozwiązań prawnych. Autorka przedstawiła tendencje w branży spirytusowej, browarniczej i winiarskiej w Polsce po przystąpieniu Polski do UE.
17
Content available remote Tendencje konsumpcji wyrobów alkoholowych w Europie w latach 2016-2019
61%
W pracy przedstawiono wyniki badań nad wyznaczeniem tendencji konsumpcji czystego alkoholu na jedną osobę w latach 2017 - 2019 oraz analiza słuszności zastosowania podziału Europy na regiony zgodnie z klasyfikacją M49 według ONZ. Badanie zostało przeprowadzone dla krajów Europejskich, w podziale na Europę Północną, Europę Południową, Europę Zachodnią oraz Europę Wschodnia. W procesie prognozowania zastosowano metodę podwójnego wygładzania wykładniczego Holta. W wyniku przeprowadzonych badań wykazano ogólne tendencje spadkowe zjawiska w omawianym okresie oraz możliwość zastosowania podziału terytorialnego według średnich wielkości spożycia całkowitego alkoholu w poszczególnych krajach europejskich. (abstrakt oryginalny)
Słabnąca kontrola na rynku napojów alkoholowych w Polsce sprawia, że rośnie podatność tych produktów na zafałszowania i nieprawidłowości w oznakowaniu. Celem artykułu było dokonanie krytycznego przeglądu przypadków zafałszowań napojów alkoholowych w Polsce z lat 2009-2019 oraz sformułowanie rekomendacji dla struktur zarządzania w obszarze przeciwdziałania niezgodnościom. Podejście metodologiczne obejmowało: (1) przegląd literatury dotyczącej fałszowania żywności oraz pozycji polskiej branży napojów alkoholowych w gospodarce; (2) analizę danych pochodzących z upublicznionych decyzji Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) dotyczących zafałszowań żywności oraz wyników kontroli Departamentu Inspekcji Handlowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (IH UOKiK) w zakresie oznakowania. Analiza danych IH z lat 2009-2019 dowiodła, że napoje alkoholowe są relatywnie rzadziej fałszowane w Polsce niż produkty żywnościowe z innych grup technologicznych. Szczegółowa analiza danych IJHARS z lat 2016-2019 dotyczących 56 zafałszowanych napojów alkoholowych wykazała, że wśród najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości były: pominięcie w wykazie pewnych składników, które powinny się w nim znaleźć, zaniżona zawartość alkoholu etylowego w produkcie względem deklaracji na etykiecie, błędnie oznaczona nazwa produktu. Ze względu na mocną pozycję Polski na europejskim i światowym rynku wódki i piwa warto zwiększać skalę wdrożenia systemów zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności właściwych do walki, przeciwdziałania i łagodzenia skutków fałszowania tych produktów, aby chronić ich wiarygodność. Ogromne znaczenie ma tu zwłaszcza kształtowanie, pomiar i doskonalenie pozytywnej kultury bezpieczeństwa żywności w przedsiębiorstwach z branży alkoholowej.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Rozwój piwowarstwa w Polsce w okresie poakcesyjnym
61%
Artykuł stanowi charakterystykę branży browarniczej, a także rozprawę nad jej elementami strategicznymi w postaci przeprowadzonej analizy SWOT dla okresu po wstąpieniu Polski do struktur Unii Europejskiej. Można stwierdzić, że fakt akcesji odmienił oblicze badanej gałęzi gospodarki, co jest szczególnie zauważalne przy analizie obrotów w handlu zagranicznym. Możliwym zagrożeniem są potencjalni konkurenci na rynku unijnym, dlatego ważne jest, aby rozwinąć ekspansję eksportową na rynki pozaunijne.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest wino jako przedmiot inwestycji - jest to relatywnie nowy segment inwestycji alternatywnych - inwestycji emocjonalnych. Omówiono w nim naturę tych inwestycji i scharakteryzowano rynek (w tym wskazano giełdy wina i osiągane na nich wyniki inwestycyjne). Wskazano także możliwości inwestowania w wino przez polskich klientów. Bardzo dobre wyniki inwestycji (wysoki zwrot przy niskim ryzyku) i rosnące zainteresowanie inwestycjami emocjonalnymi pozwalają sądzić, że ten segment będzie się rozwijał. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.