Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 140

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek odzieżowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
1
Content available remote Segmentacja rynku odzieżowego
100%
Wartość rynku odzieżowego na całym świecie oceniana jest na 500 mld euro, czyli wzrosła dwukrotnie od początku lat 80. ubiegłego wieku. Brytyjski Fashion Council poinformował, że tamtejszy przemysł odzieżowy wytwarza rocznie produkty za 20,9 mld £, z tego około 6,6 mld £ wynoszą przychody luksusowych marek. Branża odzieżowa wnosi do produktu krajowego brutto Wielkiej Brytanii dwa razy więcej niż np. produkcja aut i przemysł chemiczny po ok. 10 mld £ rocznie) i niewiele mniej niż telekomunikacja (28,7 mld £) czy rynek nieruchomości (26,4 mld £) [Rabij, 2011](fragment tekstu)
Firma Marks & Spencer prowadzi swoją działalność w 718 punktach sprzedaży detalicznej w 34 krajach na całym świecie. Ponad 290 sklepów o łącznej powierzchni 1,1 mln mkw. znajduje się na terenie Anglii. Na całym świecie, we wszystkich oddziałach Marks & Spencer pracuje 71 tys. osób.
W Polsce, jak na razie, odpowiedzialne społecznie są przede wszystkim oddziały międzynarodowych korporacji. Jest to pojęcie znacznie szersze niż sponsoring czy mecenat, obejmuje bowiem wkład rzeczowy i organizacyjny przedsiębiorstwa. Najczęściej działania CSR to: udostępnianie bezpłatnie pracownikom naukowym wyników swoich prac badawczych, pomoc finansowa dla organizacji charytatywnej lub delegowanie doświadczonych pracowników do nieodpłatnego przekazywania swojej wiedzy studentom.
Artykuł podejmuje mało zbadany na gruncie polskim temat cyfrowego filmu modowego. Pierwsza część przedstawia krótką historię rozwoju gatunku w XXI w., druga podejmuje próbę zdefiniowania jego istoty, znaczenia dla świata mody oraz wskazuje dalsze kierunki badań tej formy (re)prezentacji mody.(abstrakt oryginalny)
Pierwsze przesłanki merchandisingu pojawiły się na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych wraz z powstaniem nowej kategorii punktów sprzedaży detalicznej - sklepów samoobsługowych1. Pierwszy supermarket - "Piggly Wiggly" - otworzył 6 września 1916 roku w Memphis w stanie Tennesee Amerykanin Clarence Saunders. Był on samoukiem - zakończył edukację w wieku 14 lat i rozpoczął pracę jako sprzedawca. Po wielu latach doszedł do wniosku, że tradycyjny sposób sprzedaży jest mało wydajny i kosztowny. Recepta Saundersa była prosta: niech klienci sami biorą z półek to, co chcą kupić. Sklep będzie mógł zatrudniać mniej osób, towary będą tańsze, a niższe ceny przyciągną klientów. Saunders wprowadził wiele rozwiązań, z których część jest do dziś fundamentem działania supermarketów. Sklep "Piggly Wiggly" był zorganizowany na wzór labiryntu - po kupieniu np. mleka klient nie mógł pójść od razu do kasy, lecz musiał przejść przez cały sklep, wzdłuż wszystkich półek z towarami. Wynalazca słusznie uważał, że klient po drodze może coś zauważyć i zdecyduje się na zakup, o którym wcześniej nie myślał.(fragment tekstu)
Raport "Rynek odzieżowy w Polce". Badanie przeprowadzono metodą CATI, w marcu i w kwietniu 2005 roku, w całej Polsce.
Artykuł omawia promocję firmy Mustang Jeans prowadzoną na ekranach w Polsce.
Strategia segmentacji jest jednym z fundamentów współczesnego marketingu. Co prawda jej koncepcja znana jest od przeszło półwiecza, jednak w ciągu ostatnich kilku lat, ze względu na coraz wyższe i dynamicznie zmieniające się oczekiwania nabywców, przeżywa prawdziwy renesans. Zrozumienie podstaw zachowań nabywczych konsumentów, rozpoznanie ich potrzeb i preferencji jest szczególnie ważne dla firm działających w sektorze odzieżowym. Poprzez odzież nabywcy pragną wyrazić siebie, podkreślić swoją osobowość, zademonstrować światu poglądy i przekonania. To skłania marketerów do podejmowania bardziej przemyślanych działań. Artykuł prezentuje przegląd światowych badań segmentacyjnych rynku odzieżowego oraz wyniki zrealizowanego przez autorkę badania polskiego rynku markowej odzieży damskiej, w wyniku którego udało się wyodrębnić 3 znaczące segmenty tego rynku. Przedstawia także opinię reprezentantów polskich przedsiębiorstw odzieżowych na temat segmentacji. W artykule wskazano również na możliwości wykorzystania badań segmentacyjnych w praktyce. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Preconditions for Responsible Marketing of SMEs on the National Market of Clothing
75%
Small and medium enterprises producing clothing develop actively and have prospects of customers attraction, therefore marketing methods which are used for clients who buy foreign brands clothing should be introduced. It is especially important to investigate the preconditions of responsible marketing, understanding and forming of which can help enterprises to reach the success. (original abstract)
W artykule dokonano charakterystyki przepływów informacyjnych z punktu widzenia strategii zarządzania łańcuchami dostaw. Omówiono rolę, jaką spełnia skuteczny przepływ informacji w strategii zarządzania przedsiębiorstw odzieżowych na przykładzie Zary. Stosowana strategia szybkiego reagowania na popyt ze strony klientów wymaga pozyskiwania, przetwarzania i przekazywania olbrzymiej ilości informacji niezbędnych przy podejmowaniu decyzji. Dążenie do zaspokojenia potrzeb klientów w możliwie najkrótszym czasie wymaga działań zapewniających integrację poszczególnych ogniw łańcucha dostaw. Skuteczny system informacji logistycznej sprzyja planowaniu poszczególnych procesów logistycznych, do których należą: prognozowanie popytu, planowanie potrzeb materiałowych, tworzenie relacji z klientami. Możliwa staje się koordynacja przepływów w całym łańcuchu przepływu dóbr, jak również monitoring i kontrola przebiegu procesów logistycznych, takich jak: zakupy, sprzedaż, gromadzenie i utrzymywanie zapasów(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest wskazanie możliwości zmniejszenia wrażliwości łańcucha dostaw na zmiany popytu wywołane trendami mody. Przed zarządzaniem łańcuchem dostaw w branży odzieżowej stoi wiele wyzwań. Jednym z nich jest nieprzewidywalność popytu wywołana dynamiczną zmianą trendów mody. Skuteczność każdego łańcucha dostaw zależy od szybkości reakcji na zmianę popytu. Występowanie trendów w świecie mody pogłębia jednak wrażliwość łańcucha dostaw, co stanowi interesujący i aktualny problem badawczy skłaniający do sformułowania następujących pytań: 1) Jakie czynniki kształtują popyt w branży odzieżowej w kontekście trendów mody? 2) Czy są szanse na zmniejszenie wrażliwości łańcucha dostaw branży odzieżowej w warunkach szybkiej zmiany popytu wywołanej trendami mody?(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia środki podjęte przez koncern Levi Strauss dla zahamowania spadku sprzedaży, takie jak: segmentacja rynku konsumenckiego, wydanie własnego katalogu, czy szycie na zamówienie indywidualnego odbiorcy.
Przedstawiono standardy w branży odzieżowej. Europejskim standardem w tej branży jest 40-50 proc. rentowność brutto. W Polsce jest podobnie. W naszym kraju najlepiej sprzedaje się odzież typu casual - swetry, kurtki, dżinsy. Polacy nie lubią nosić garniturów, kostiumów czy płaszczy.
Pojęciem fast fashion określany jest w literaturze tematu model biznesu cieszący się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorstw odzieżowych funkcjonujących w dojrzałych gospodarkach. Jest to model ukierunkowany na konsumenta i jego potrzeby, co zyskuje mu także sympatię współczesnych konsumentów. Opracowanie przybliża czytelnikowi ideę przedsiębiorstw fast fashion - szeroko opisuje elementy charakterystyczne, podkreśla determinanty sukcesu omawianej strategii, jej zalety, ale też wady. Prezentuje również wpływ danego modelu na współczesną branżę mody. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zidentyfikowanie zachowań konsumentów na rynku odzieży w kontekście dynamicznego rozwoju sprzedaży wielokanałowej, a zatem kanału multichannel i kanału omnichannel oraz zaprezentowanie struktury tego rynku i innowacji technologicznych na nim występujących, które mogą wspomagać proces zakupowy nabywców odzieży, a nawet stwarzać wirtualną rzeczywistość. Zainicjowanie sprzedaży wielokanałowej na rynku odzieży udostępniło nabywcom nowe sposoby dokonywania zakupów, a przedsiębiorstwom możliwość przekształcania i usprawniania funkcjonujących dotychczas strategii sprzedażowych. Nie bez znaczenia jest także czas pandemii COVID-19, która sprawiła, że zakupy odzieży przybrały inny wymiar. Nabywcy coraz częściej korzystają ze sprzedaży wielokanałowej. Konsumenci zwracają także uwagę na bezpieczeństwo zakupów i korzyści czasowo-lokalizacyjne. Rozważania przeprowadzono przy użyciu metod wnioskowania logicznego, krytycznej analizy literatury przedmiotu, baz Głównego Urzędu Statystycznego, stron internetowych, raportów branżowych oraz raportów agencji badawczych, które monitorują zmiany zachodzące w sposobach dystrybucji i sprzedaży detalicznej na rynku odzieży. Wnioski zaprezentowane w artykule mogą posłużyć do zarekomendowania przedsiębiorstwom handlowym skutecznych działań marketingowych oraz zainicjować dalsze rozważania dotyczące zachowań konsumentów na rynku odzieży, sprzedaży wielokanałowej czy też samego rynku odzieży, jego struktury i nowoczesnych rozwiązań technologicznych(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł ma na celu analizę postaw związanych z odzieżą patriotyczną i symboliką marki patriotycznej na polskim rynku modowym. Opracowanie zostało oparte na studiach literatury zarówno polskiej, jak i zagranicznej, przeglądzie raportów oraz czasopism branżowych. Przeprowadzono również badania własne o charakterze pierwotnym - case study dwóch polskich patriotycznych marek modowych oraz badanie ankietowe (przy wykorzystaniu kwestionariusza online) dotyczące znaczenia symboliki odzieży patriotycznej(abstrakt oryginalny)
Polski rynek dóbr luksusowych jest stosunkowo młody i stanowi jedynie mały procent rynku światowego. Jednak jest jednym z najszybciej rosnących rynków. W ostatniej dekadzie polski konsument stał się znaczącym uczestnikiem rynku dóbr luksusowych. Wykorzystują to także dystrybutorzy towarów luksusowych, którzy coraz chętniej pojawiają się na polskim rynku. Rośnie dostępność najbardziej luksusowych, światowych marek na polskim rynku. Dodatkowo, w Polsce zwiększa się liczba osób zamożnych i bogatych oraz wzrastają wydatki na dobra luksusowe. W artykule o charakterze badawczym przedstawiono definicję luksusu i dóbr luksusowych oraz aktualne dane dotyczące rynku dóbr luksusowych w Polsce. W dalszej części zaprezentowano wyniki badań dotyczących zachowań konsumentów na rynku luksusowej odzieży oraz dodatków. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Męska elegancja XXI wieku wśród polskich galantów i dandysów
75%
Dandyzm był kwitnącym ruchem filozoficznym i społecznym wśród eleganckich mężczyzn XIX wieku. W literaturze przedmiotu istnieje przekonanie, że w XX wieku trend dandysa zaczął stopniowo zanikać, podczas gdy w nowym tysiącleciu de facto już go nie ma, a w najlepszym razie istnieje, ale jako cień samego siebie. W badaniach prowadzonych przez autorów wśród polskich mężczyzn preferujących elegancki ubiór, podjęto próbę zbadania ich zachowań na rynku odzieży, aby stworzyć przybliżony obraz segmentu rynku, a jednocześnie zidentyfikować cechy współczesnych dandysów i ich ewentualnych powiązań ze stylem metro. Wyniki wskazują, że dandyzm (przynajmniej w opinii badanych) jest wciąż żywą i dobrze prosperującą społecznością e-konsumentów, która wyraźnie różni się niektórymi cechami od przedstawicieli metroseksualizmu. Jednak współczesnych dandysów nie można uznać za spadkobierców ich XIX-wiecznych ideałów. Wyniki badań, w szczególności cechy galantów XXI wieku, mogą być przydatne dla marek modowych z segmentu męskiej elegancji. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ocenę jakościowych zmian, jakie zachodzą w przedsiębiorstwach działających w przemyśle odzieżowo-tekstylnym pod wpływem wsparcia udzielanego przez fundusze i projekty europejskie oraz instytucje w Polsce. Artykuł koncentruje się również na ocenie perspektyw rozwoju analizowanego przemysłu pod wpływem omawianych zmian. (abstrakt oryginalny)
Określenie "etnocentryzm" pojawiło się w literaturze na początku dziewiętnastego wieku. Odnosiło się ono do postaw i zachowań jednostek lub grup, które preferowały zjawiska i wartości odpowiednie dla własnej grupy społecznej. Według słownika współczesnego języka polskiego, etnocentryzm to zespół postaw właściwych członkom danej grupy społecznej, wyrażający się w skłonności do uważania własnej grupy za lepszą od innych. Etnocentryzm to również formułowanie ocen na podstawie kryteriów stosowanych przez własną grupę. W odniesieniu do relacji międzykulturowych zjawisko etnocentryzmu zostało po raz pierwszy zdefiniowane przez W.G. Sumnera jako "[...] postrzeganie rzeczy, ludzi lub zachowań oraz wartościowanie i porównywanie ich przez pryzmat własnego środowiska". Do rozważań na temat zachowań konsumenckich pojęcie etnocentryzmu przenieśli T. Shimp i S. Sharma. Według nich etnocentryzm konsumencki to przekonanie podzielane przez konsumentów na temat powinności i moralności kupowania artykułów pochodzenia krajowego. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie uwarunkowań i korzyści wynikających z etnocentryzmu konsumenckiego w procesie podejmowania decyzji nabywczych. Wyjaśniono pojęcie etnocentryzmu konsumenckiego i scharakteryzowano młodego konsumenta, podjęto także próbę określenia znaczenia poziomu etnocentryzmu konsumenckiego na rynku młodzieżowym w branży odzieżowej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.