Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek papierów skarbowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule podsumowano pierwsze osiem miesięcy funkcjonowania systemu dealerów skarbowych papierów wartościowych, działającego od kwietnia 2002 r. Podjęto również próbę oceny, w jakim stopniu system ten przyczynił się do rozwoju rynku papierów skarbowych.
Rynek amerykańskich skarbowych papierów wartościowych stanowi jeden z najważniejszych rynków papierów dłużnych na świecie. Różnorodność oferowanych instrumentów obejmująca papiery wartościowe o terminie zapadalności od 4 tygodni do 30 lat pozwala inwestorom instytucjonalnym na elastyczne dostosowywanie polityki inwestycyjnej do oczekiwanych zmian krzywej dochodowości oraz ich potrzeb. Decydujące znaczenie dla roli, jaką na międzynarodowym rynku finansowym odgrywają amerykańskie papiery skarbowe, mają wysoka płynność, najwyższa wiarygodność kredytowa oraz pozycja dolara amerykańskiego jako głównej waluty świata. Oferta Departamentu Skarbu, oprócz inwestorów instytucjonalnych, jest skierowana także do krajowych inwestorów indywidualnych. W celu zapewnienia im możliwości długoterminowego oszczędzania oferuje się oszczędnościowe papiery wartościowe w wolnej sprzedaży. Inwestorzy indywidualni mogą także uczestniczyć w obrocie obligacjami skarbowymi na giełdach papierów wartościowych. Ważnym elementem rynku papierów dłużnych w Stanach Zjednoczonych są także papiery dłużne emitowane przez agencje federalne. Nie mają one wprawdzie gwarancji rządowych, niemniej sposób ich powołania oraz zasady działania czynią oferowane przez nie papiery wartościowe bliskim substytutem papierów skarbowych. (fragment tekstu)
3
Content available remote Central Securities Depositories of the Visegrad Group Countries Compared
80%
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na rolę centralnych depozytów papierów wartościowych (KDPW) w gospodarce światowej oraz analiza ich zadań w krajach Grupy Wyszehradzkiej. W tekście zaprezentowano i oceniono ogólne trendy rozwoju KDPW oraz ich regulacje, a także porównano ich działanie w poszczególnych państwach. Przeprowadzona analiza pozwala sformułować poniższe wnioski. Po pierwsze, rozwój rynków papierów wartościowych i infrastruktury rynków finansowych w krajach Grupy Wyszehradzkiej jest opóźniony w stosunku do rozwiniętych państw UE-15. Całkowity udział KDPW państw Grupy Wyszehradzkiej w ogólnym wolumenie obsługi w Europejskim Stowarzyszeniu Centralnych Depozytów Papierów Wartościowych jest niewielki. Po drugie, w Polsce i na Węgrzech krajowe depozyty papierów wartościowych uzyskują lepsze wyniki niż w Czechach i na Słowacji(abstrakt oryginalny)
ERSPW (elektroniczny rynek skarbowych papierów wartościowych) stanowi istotne ogniwo systemu dealerów skarbowych papierów wartościowych wprowadzanego obecnie w Polsce. Realizowane są na nim obowiązki dealerów w zakresie wzmacniania płynności i transparentności wtórnego rynku skarbowych papierów wartościowych. Dotychczasowe obroty na tym rynku potwierdzają istotny udział tego rynku w łącznych obrotach na rynku obligacji skarbowych, brak natomiast zainteresowania nim w zakresie obrotu bonami skarbowymi. (fragment tekstu)
5
Content available remote Foreign Investors on the Polish Treasury Bond Market in the Years 2007-2013.
61%
W artykule zbadano zaangażowanie nierezydentów na polskim rynku obligacji skarbowych w latach 2007-2013. Przeprowadzono analizę tego zaangażowania z instrumentalnego i sektorowego punktu widzenia. Zbadano również przyczyny jego zmian oraz ryzyko związane z potencjalnym wycofywaniem kapitałów nierezydentów. W artykule wykorzystano analizę opisową i metody statystyki opisowej. Z przeprowadzonego badania wynika, że w latach 2009-2013 wystąpił - w rezultacie wpływu czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych - wyraźny wzrost zaangażowania nierezydentów na krajowym rynku obligacji skarbowych rynkowych. W grupie inwestorów zagranicznych największy udział miały pozabankowe instytucje finansowe (ujęcie sektorowe), zaś środki lokowane były przede wszystkim w obligacjach o stałym oprocentowaniu (ujęcie instrumentalne). Ryzyko nagłego odpływu kapitałów nierezydentów było łagodzone rezerwami płynności utrzymywanymi przez Ministerstwo Finansów oraz strukturalną nadpłynnością polskiego sektora bankowego(abstrakt oryginalny)
Rynek skarbowych papierów wartościowych (SPW) pełni we współczesnej gospodarce kluczową rolę z punktu widzenia funkcjonowania finansów publicznych każdego kraju. Ta szczególna cecha dotyczy pozyskiwania zwrotnych środków na pokrycie niedoborów w budżecie tak aby dany kraj miał możliwość stabilnego działania i rozwoju. Rynek SPW podlega różnym regulacjom, a w szczególności jest on oparty na polityce zarządzania długiem publicznym. Głównym celem tej polityki jest przede wszystkim ograniczanie kosztów obsługi jakie państwo musi ponosić w związku z zaciąganiem długu w postaci emisji SPW. Dotychczasowa polityka w zakresie funkcjonowania rynku SPW miała miejsce jedynie na poziomie poszczególnych, pojedynczych państw członkowskich UE. Wiązało się to z występowaniem różnych rodzajów ryzyk takich jak np. ryzyko operacyjne czy ryzyko płynności. Obecnie na poziomie unijnym widać szereg działań podejmowanych w celu utworzenia wspólnej ponadnarodowej platformy obrotu SPW. Takie działania konsolidacyjne wpisują się we wspólną politykę rynku SPW w UE. Co więcej istnieje szereg strategii i planów, poświęconych temu zagadnieniu. Warto jest dokładnie przyjrzeć się dotychczasowym osiągnięciom w tym zakresie oraz zastanowić się nad korzyściami, których każdy kraj może doświadczyć w związku z utworzeniem wspólnego rynku SPW w obrębie UE. (abstrakt oryginalny)
W 2007 r. skutki światowego kryzysu płynności nie były jeszcze poważnie odczuwane na rynkach papierów rządowych. Jednak już wówczas na Rynku MTS Poland można było zauważyć symptomy nasilającego się światowego kryzysu płynności. W 2008 r. po oficjalnym ujawnieniu strat z powodu złej jakości aktywów nastąpiła kolejna faza kryzysu płynności i wzrosła awersja do ryzyka na rynku finansowym. Dotknęła ona również rynki papierów rządowych, powodując spadek płynności tych papierów. Banki coraz silniej zabiegały o utrzymanie płynności i w związku z tym nie angażowały środków nawet w papiery rządowe. Symptomy, które wystąpiły na Rynku MTS Poland już w 2007 r., nie ustąpiły. W I półroczu 2008 r. przybierały na sile. Ich negatywne skutki najbardziej odczuwano w III kwartale - jako konieczność zwalniania uczestników z obowiązków kwotowania na rynku, całkowite zawieszanie aktywności handlowej przez większość banków zagranicznych i coraz mniejszą płynność elektronicznego segmentu hurtowego rynku papierów skarbowych. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach w porządku prawnym Unii Europejskiej pojawiło się wiele rozwiązań, które mają przyczynić się do rozwiązywania potencjalnych kryzysów zadłużeniowych w strefie euro. Jednym z kluczowych elementów nowo tworzonego systemu przywracania stabilności fiskalnej państw członkowskich jest proces restrukturyzacji zadłużenia oparty na wykorzystaniu klauzul wspólnego działania. Zagrożeniem dla skuteczności tego procesu jest działalność sępich funduszy, która uzasadnia interwencję unijnego prawodawcy. Artykuł ma dwa równorzędne cele. Pierwszym z nich jest wskazanie przesłanek wprowadzenia do porządku prawnego Unii Europejskiej rozwiązań, które ograniczałyby działalność sępich funduszy na rynku długu publicznego państw członkowskich strefy euro. Drugim celem jest natomiast określenie założeń leżących u podstaw tego typu regulacji. W trakcie pracy nad artykułem posłużono się analizą dogmatyczną oraz prawnoporównawczą.(abstrakt oryginalny)
Rząd w przygotowywanej strategii dla rynku kapitałowego proponuje rozwiązania zmierzające do wzrostu podaży krajowych papierów wartościowych. Jednym z nich ma być rozwijanie publicznego rynku papierów dłużnych. Jesieniom na CeTO ma ruszyć platforma obrotu papierami nieskarbowymi.
W celu poprawy przejrzystości i efektywności rynku państwowych papierów dłużnych został przygotowany w Departamencie Długu Publicznego Ministerstwa Finansów Elektroniczny System Dealerów Skarbowych Papierów Wartościowych (DSPW). Potrzeba przygotowania i implementacji systemu wynikła z zadań określonych w "Strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2002-2004". W artykule przedstawiono założenia, na których opiera się konstrukcja tego systemu, prace związane z jego przygotowaniem.
11
Content available remote Wzrost rynków skarbowych papierów wartościowych w latach 2008-2009
51%
Kryzys gospodarczy z 2008 r. doprowadził do ogromnego wzrostu zadłużenia publicznego wielu państw, powodując w następnych kwartałach szybki rozrost zarówno międzynarodowego, jak i krajowych rynków skarbowych papierów wartościowych. Oczywistą tego konsekwencją jest niestety wzrost kosztu pozyskania kapitału, potęgowany nie tylko wzmożonymi publicznymi potrzebami pożyczkowymi większości gospodarek, lecz także skurczeniem się rynków finansowych wskutek obecnego kryzysu. Niestety najboleśniej odczują to kraje rozwijające się, co istotnie ograniczy ich możliwości rozwojowe w najbliższych latach. (abstrakt oryginalny)
Skarbowe papiery wartościowe to instrumenty finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa. W opracowaniu omówiono takie zagadnienia jak: integracja rynku skarbowych papierów wartościowych w strefie euro, zmiany wielkości rynku skarbowych papierów wartościowych państw strefy euro, standaryzacja jako cecha integracji rynku pierwotnego skarbowych papierów wartościowych w strefie euro, harmonizacja rynku wtórnego skarbowych papierów wartościowych w strefie euro.
W artykule przedstawiono motywy przyciągające inwestorów zagranicznych na rynek papierów skarbowych, a także zaprezentowano wyniki badań empirycznych, które pokazują wpływ różnych czynników na ceny obligacji.
Ryzyko refinansowania jest jednym z podstawowych rodzajów ryzyka związanego z zarządzaniem długiem Skarbu Państwa. Celem artykułu jest ocena jego rozmiarów w odniesieniu do długu krajowego Skarbu Państwa spowodowanego emisją skarbowych papierów wartościowych (SPW). Postępowanie badawcze skoncentrowano na analizie wartości wskaźnika przeciętnej zapadalności, obliczonego dla tej części zadłużenia publicznego, która wynika z emisji SPW. Ponadto zbadano zmiany pierwotnych i wtórnych okresów zapadalności skarbowych papierów wartościowych emitowanych na rynek krajowy. Okres analizy obejmuje lata 1997-2008. (fragment tekstu)
CeTO chce otworzyć Elektroniczny Rynek Skarbowych Papierów Wartościowych dla nowych uczestników.
16
Content available remote Nabywanie skarbowych papierów wartościowych przez NBP
51%
Celem artykułu jest ocena założeń projektu nowelizacji Ustawy o NBP dotyczących aktywności banku centralnego na rynku wtórnym SPW, a w szczególności ich zgodności z zakazem monetarnego finansowania deficytu budżetowego. Aby osiągnąć ten cel, posłużono się analizą prawnodogmatyczną oraz dynamiczną, czyli metodami badawczymi powszechnie stosowanymi w naukach prawnych. W pierwszej kolejności w artykule przeanalizowano rozwiązania legislacyjne wprowadzające zakaz monetarnego finansowania deficytu budżetowego oraz dotychczasowe formy uczestnictwa banku centralnego w rynku rządowych instrumentów dłużnych. Następnie przedstawiono przyjęte w ostatnich latach programy Europejskiego Banku Centralnego (EBC), zakładające skup SPW państw strefy euro. Ich przyjęcie oznacza bowiem swoistą legitymizację określonych działań banku centralnego na rynku wtórnym rządowych instrumentów dłużnych. (skrócony abstrakt autora)
Druga część artykułu omawiającego opublikowany jeszcze w 2003 roku przez Europejski Bank Centralny dokument dotyczący poziomu integracji rynków finansowych w strefie euro w porównaniu z rynkami USA i Japonii. Przedstawiono takie zagadnienia jak: rozliczanie papierów wartościowych, rynki akcji, Druga Dyrektywa Bankowa, bankowa działalność transgraniczna, Plan Działania w Obszarze Usług Finansowych, Raport Lamfalussy'ego a sektor bankowy, prace Grupy Giovanniniego.
Autor omawia problemy płynnościowe wynikające z utraty zaufania, które powodują, że aktywność banków na rynku długu zdecydowanie spadła (stan listopad 2008). Niestabilność na globalnych rynkach finansowych oraz utrzymujący się brak zaufania w sektorze bankowym według autora będą sprzyjały wzrostom rentowności papierów skarbowych.
Artykuł prezentuje metody estymacji krzywej dochodowości ze szczególnym uwzględnieniem modeli oszczędnych, do których należy model Nelsona-Siegla [1987] i model Svenssona [1994]. To drugie podejście zostało wykorzystane do oszacowania krzywej dochodowości polskich papierów skarbowych w 2012 r. Końcowa część pracy zawiera wyniki badania empirycznego i prezentuje analizę dynamiki estymowanej krzywej i interpretację wartości parametrów funkcji Svenssona w badanym okresie. (abstrakt oryginalny)
Celem tego artykułu będzie przedstawienie aktywności banków na rynku skarbowych instrumentów dłużnych oraz ich uwarunkowań i dylematów. Powyższa problematyka zostanie ujęta w kontekście finansowania długu publicznego i będzie odnosiła się do dwóch rodzajów instrumentów: bonów i obligacji skarbowych. Podejmując problematykę instrumentów dłużnych należy zwrócić uwagę na ich istotę, zróżnicowanie, cele emisji oraz wykorzystanie przez inwestorów. Z kolei nawiązując do roli banków na tym rynku trzeba analizować ich aktywność na rynku pierwotnym i wtórnym. Opracowanie składa się z trzech części. W pierwszej przedstawiono bony skarbowe na tle instrumentów dłużnych. W drugiej ukazano specyfikę obligacji skarbowych, zwracając uwagę na organizację rynku, w trzeciej - opisano wykorzystanie bonów i obligacji skarbowych przez sektor bankowy. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.