Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek papieru
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
This paper sets out to describe the importance of the measurement of globalization. The existing globalization indicators are presented. The main focus lies on the Index of Globalization KOF with many variables. In the paper it is examined whether these method is appropriate for the measurement of globalization influence on the Slovak pulp and paper industry through international trade with pulp and paper products in Slovakia as a share foreign trade on the GDP Slovak Republic. (original abstract)
Polski rynek papieru to jeden z najbardziej perspektywicznych rynków w Europie. Czeka go nieuchronny wzrost, na razie poziom zużycia tego artykułu jest znacznie niższy od średniej unijnej. Dlatego przemysł celulozowo-papierniczy w naszym kraju z roku na rok notuje coraz lepsze wyniki, mimo nękających Europę okresów dekoniunktury.
Rozwój rynku papierniczego w Polsce zależy od wielu czynników, które nie zawsze można przewidzieć w zakładanej perspektywie czasowej. Zużycie papieru i tektury na jednego mieszkańca w kraju rośnie, mimo to wciąż znajdujemy się na bardzo niskim poziomie w stosunku do zużycia w krajach rozwiniętych. W Polsce produkcja papieru i tektury odbywa się w 48 papierniach, z czego w 5 wytwarza się papier do celów graficznych, w 8 do celów opakowaniowych, w 30 papier higieniczny, w 5 pozostałych papier i tekturę.
Producenci i dystrybutorzy papieru w Polsce nie poddają się światowej dekoniunkturze-ich produkcja i sprzedaż wzrasta. Odczuwają jednakże skutki kryzysu. Według Stowarzyszenia Papierników Polskich w 2001 roku mieliśmy do czynienia ze zmniejszeniem wewnętrznego zapotrzebowania na papier, przy jednoczesnym ożywieniu eksportu. Pomimo to, już rok później-w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej w Polsce zwiększyła się produkcja praktycznie wszystkich rodzajów papieru.
Producenci papieru, jak również jego czołowi dystrybutorzy w Polsce, mimo dekoniunktury gospodarczej, odnotowują wzrost produkcji i sprzedaży. Jednakże ceny produktów już trzeci rok z rzędu albo stoją w miejscu, albo nawet spadają, podobnie jak to się dzieje na rynku europejskim. W segmencie papierów do celów graficznych szczególnie szybko rośnie produkcja papieru komputerowego.
Unijny przemysł celulozowo-papierniczy jest w stanie wytworzyć rocznie 100 mln ton różnych gatunków papieru i 43 mln ton celulozy. Zainstalowanie w tym sektorze tak dużych mocy produkcyjnych wymaga jednak ogromnych nakładów inwestycyjnych. Według Konfederacji Europejskiego Przemysłu Papierniczego (CEPI), w ostatnich latach łączne nakłady inwestycyjne w przemyśle celulozowo-papierniczym krajów UE przekraczają poziom 3 mld euro.
Dokładne oszacowanie rynku artykułów biurowych na terenie państw UE jest bardzo trudne. Zbyt szeroki jest bowiem wahlarz tych produktów; od spinaczy biurowych po komputery. Według ostrożnych obliczeń może być to suma licząca okołó ćwierć biliona dolarów.
Przemysł celulozowo-papierniczy w Polsce z roku na rok notuje coraz lepsze wyniki, mimo utrzymującej się od dłuższego czasu dekoniunktury praktycznie w całej Europie. Ma wciąż dobre perspektywy, ponieważ poziom zużycia papieru w Polsce nadal jest dużo niższy od średniego poziomu unijnego. Sektor ten należy do branż, w których najwcześniej zapoczątkowano proces prywatyzacji i restrukturyzacji, co sprzyjało napływowi kapitału zagranicznego.
W dzisiejszych czasach nie przywiązujemy wystarczająco dużej wagi do papieru - tak firma International Paper sprecyzowała jedną z kluczowych barier komunikacyjnych wymienionych w briefie przygotowanym dla agencji Biuro Podróży Reklamy z myślą o marce Papiery POL. Spotkanie marki z rzeczywistością następuje na styku tego, jak ona sama siebie postrzega i jak chce być postrzegana. International Paper w swoje DNA wpisuje słowo "substance", które oznacza solidność, uczciwość i poczucie odpowiedzialności. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.