Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 168

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek pieniężny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Proces integracji rynków finansowych ciągle jeszcze się nie zakończył, jednak już teraz wyraźne staje się ograniczenie znaczenia instytucji takich jak banki centralne. Rosnące w siłę organizacje globalne zaczynają coraz mocniej wykorzystywać możliwość szybkiego przesuwania kapitałów z jednego rynku lokalnego na drugi, a w następstwie takich decyzji wywoływane zostają lawiny reakcji mniejszych inwestorów. Mimo rosnącej płynności pozostałych segmentów rynku finansowego rynek pieniężny zawsze pozostanie miejscem, gdzie przy relatywnie niewielkim ryzyku będzie można stosunkowo szybko pozyskać środki na uzupełnienie niedoborów płynności lub zainwestować nadwyżki. I nawet mimo wysokiej zmienności stóp procentowych na "krótkim końcu" krzywej dochodowości, wynikającej z dużej nerwowości uczestników gry rynkowej i ich nadreaktywności, rynek ten będzie zawsze wybierany w sytuacji dużej niepewności co do rozwoju zdarzeń w przyszłości. Wówczas maksymalizowanie stóp zwrotu będzie tracić na znaczeniu na korzyść zapewnienia bezpieczeństwa posiadanych środków finansowych. (fragment tekstu)
Powstanie rynków eurowalutowych i eurowalut związane było zdeponowaniem dolarów amerykańskich w bankach zachodnioeuropejskich, kiedy to okazało się, że banki te skłonne były płacić więcej za depozyty dolarowe niż banki amerykańskie. W rezultacie doszło do znacznego napływu waluty amerykańskiej do Europy Zachodniej. Dużą rolę w rozwinięciu się eurorynku miała obowiązująca w Stanach Zjednoczonych od 1937 roku tzw. "Regulacja Q", zgodnie z którą depozyty składane na okres do 30 dni nie mogły być oprocentowane, a oprocentowanie depozytów złożonych na okresy dłuższe nie mogło przekraczać górnej granicy ustalanej przez System Rezerwy Federalnej. Ważnym czynnikiem sprzyjającym powstaniu tego rynku była również decyzja rządu Wielkiej Brytanii, który z powodu spekulacyjnych operacji na funcie brytyjskim, w okresie kryzysu sueskiego w 1956 roku, zakazał udzielania kredytów w tej walucie na finansowanie handlu zagranicznego. W rezultacie tego banki brytyjskie zaczęły udzielać kredytów w dolarach, zgłaszając tym samym większy popyt na tę walutę, co z kolei przyczyniło się do wzrostu lokat dolarowych w Londynie. Swój udział w rozwoju rynku eurowalutowego miały także kraje "bloku wschodniego", które ze względów ideologicznych i w obawie przed zamrożeniem swoich aktywów dolarowych po wybuchu wojny w Korei zaczęły przenosić je do Londynu i do innych ośrodków europejskich. Na rozwój międzynarodowego tynku pieniężnego wpłynęło również umocnienie gospodarcze krajów Europy Zachodniej po drugiej wojnie światowej, co doprowadziło do przywrócenia wymienialności zewnętrznej ich walut. Także rosnące wpływy dolarowe krajów naftowych z tytułu eksportu ropy naftowej lokowane były w znacznej części na rynku euro pieniądza, co spowodowało szybszy rozwój tegoż rynku. (fragment tekstu)
W artykule skoncentrowano się na zmianach, jakie miały miejsce na rynku papierów komercyjnych i rynku wierzytelności w Polsce w 2001 r. Przedstawiono prognozę rozwoju tych segmentów rynku pieniężnego na lata 2002-2006.
Podsumowanie wad i zalet systemów finansowych omówionych w 11 numerze "Życia Gospodarczego".
Analiza doświadczeń krajów o rozwiniętej gospodarce rynkowej, prezentująca różne modele rynków finansowych i wynikające stąd wnioski dla Polski.
6
Content available remote Impact of Panelists on Wibor Rates - Hybrid Approach
61%
Reforma wskaźników finansowych jest jednym z kluczowych elementów stabilności i zaufania na rynku finansowym. Na rynku pieniężnym, wdrożenie reformy jest trudne ze względu na zanik międzybankowego rynku depozytowego, który stanowił rynek referencyjny dla stawek typu IBOR. Rozwiązaniem jest metoda hybrydowa stanowiąca połączenie deklaracji panelistów oraz cen zawartych transakcji spełniających wyznaczone kryteria. Artykuł, na podstawie historycznych szeregów czasowych, analizuje wpływ poszczególnych banków na kształtowanie się publikowanego indeksu oraz prezentuje aplikację metody hybrydowej dla wskaźnika WIBOR 3M. Na podstawie danych empirycznych ustalono, że wpływ poszczególnych banków jest umiarkowany, a metoda hybrydowa generuje szereg stóp procentowych o podobnym poziomie stawki, ale o wyższej wariancji. Problemem jest niski udział cen transakcyjnych w procesie kształtowania stawki, ze względu na ograniczoną liczbę zawartych transakcji oraz rozbieżność ich cen z ocenami eksperckimi składanymi w okresie analizowanej próby. (abstrakt oryginalny)
Aktywizacja procesów inwestycyjnych przedsiębiorstw uzależniona jest nie tylko od stopnia i tempa rozwoju gospodarczego, ale także od stabilizacji warunków rynkowych i finansowych kraju. Dlatego też wydaje się, że w obecnych warunkach gospodarki polskiej należy przede wszystkim skonstruować długofalową strategię rozwoju, na realizację której należy ukierunkować odpowiednie instrumenty ekonomiczno-finansowe. Cały' układ gospodarczy, jego poszczególne elementy, a także wszelkie zasady "gry ekonomicznej" powinny się charakteryzować względną stabilnością w wydłużonym horyzoncie czasowym. Jest to podstawowy warunek obniżenia ryzyka inwestycyjnego zarówno dla krajowych, jak i zagranicznych inwestorów.(fragment tekstu)
Przedstawiono historię emisji bonów komercyjnych w Polsce. Zapreezntowano tabele i wykresy ilustrujące tendencje na rynku krótkoterminowych papierów dłużnych w ostatnich latach.
During last two decades the understanding of a role which forward rates and their volatilities play in creating de-correlation among interest rates has increased significantly. It caused a need of deeper analysis of whole term structure from new perspective as a complex process changing over time. Both central banks and traders (market makers) are deeply interested in building an interest model which let represent present situation in the market without losing the credibility. This is why they are looking for such estimation's method which does not lead to deteriorate the correlation among instantaneous forward rates. The purpose of the article is to extract the instantaneous 7-days forward rates from Polish money market through the use of the Svensson model in two different ways: first where the set of parameters is estimated via least squares method based on rates and second based on prices. Then it is possible to compare the volatility of the so constructed implied forward rates and shapes of forward rate correlations' surfaces. It was found that both correlation and volatilities of the forward rates inherit their structure from the type of error estimation procedure.(original abstract)
Celem niniejszego opracowania jest prezentacja wyników statystycznej analizy relatywnej dochodowości inwestycji na rynkach pieniężnych w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej w kontekście zachowania międzynarodowego efektu Fishera. Badanie oparte zostało przez autora na porównaniu stóp zwrotu z lokat pieniężnych w Polsce (w polskim złotym), Czechach (w koronie czeskiej) i na Węgrzech (w forincie węgierskim) z dochodowością inwestycji dokonywanych na rynkach eurowalutowych w dolarze amerykańskim, funcie brytyjskim, euro, franku szwajcarskim, jenie japońskim, dolarze australijskim i dolarze kanadyjskim. Autor oparł badanie pierwotne na szeregach czasowych 61 zmiennych z rynku pieniężnego i walutowego, obejmujących ponad 90 tyś. obserwacji z okresu 2000-2004. Wykorzystane szeregi czasowe pochodziły z baz danych wybranych banków centralnych oraz serwisów, udostępniających historyczne notowania z rynku pieniężnego i walutowego. (fragment tekstu)
Książka poświęcona jest analizie monetarnego determinowania oscylacji aktywności gospodarczej w rozwiniętym systemie ekonomicznym oraz gospodarce okresu transformacji. (fragment tekstu)
Integracja europejskiego rynku bankowego jest zaliczana do najważniejszych współczesnych tendencji w bankowości europejskiej. Stanowi ona część szerszego procesu globalizacji i liberalizacji gospodarki światowej w obszarze rynków finansowych, a jej główną ideą jest utworzenie jednolitego europejskiego rynku ze wspólną infrastrukturą techniczną i regulacyjną. Pomimo wielu działań regulacyjnych, którymi objęto sektor bankowy, sfera płatności detalicznych nie została dotychczas ujednolicona.Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie idei, założeń i etapów budowy projektu SEPA oraz aktualnego stanu jego implementacji. W artykule podjęto także próbę weryfikacji wpływu projektu Jednolitego Obszaru Płatności w Euro na integrację systemów płatniczych w Unii Europejskiej(fragment tekstu)
Wraz z coraz większym zainteresowaniem nauki chińskiej europejską walutą, zaczęły pojawiać się pytania ze strony zagranicznych polityków, ekonomistów oraz dziennikarzy o rolę i miejsce juana w światowym i regionalnym systemie walutowym. W 2005 r. Chiny zrezygnowały z utrzymywania sztywnego kursu walutowego i rozpoczęły proces zbilansowania własnej waluty. Z chwilą uwolnienia juan (RMB) umocnił się wobec dolara o 20 proc. Wówczas to kurs waluty amerykańskiej spadł z 8,27 RMB za 1 USD do 7,61 RMB. Dziś jeden dolar amerykański kosztuje 6,83 juanów. Przeprowadzona deprecjacja dolara nie była - zdaniem wielu ekspertów - efektem zadziałania mechanizmów rynkowych, a jedynie świadomym zabiegiem ze strony rządu chińskiego mającym na celu uniknięcie oskarżeń o manipulację własną walutą. (abstrakt oryginalny)
Czy w obecnych warunkach polscy eksporterzy zamiast cieszyć się ze spadającego kursu złotego nie powinni zacząć myśleć o czasie, gdy już będzie po kryzysie. To co dosięga obecnie polską walutę nie będzie trwać wiecznie. Warto trzy razy zastanowić się nad podjęciem pewnej decyzji, która obarczona jest poważnym ryzykiem. (abstrakt oryginalny)
Autor artykułu podejmuje próbę zbudowania zależności opisujących popyt na pieniądz w transformującej się gospodarce i zdiagnizowanie właściwości uzyskanych modeli. (fragment tekstu)
W Polsce rynek pieniężny oceniany jest dobrze, rozwinięty jest rynek lokat międzybankowych oraz rynek bonów skarbowych. Przez długi czas bardzo słabo rozwinięty pozostawał rynek wtórny bonów skarbowych. Wyraźny wzrost obrotów w tym segmencie nastąpił po wprowadzeniu w lipcu 1995 r. bonów skarbowych zdematerializowanych.
In the situation of financial crisis large numbers of central banks have started to ease monetary conditions. The National Bank of Poland, following central banks of biggest economies, started to offer unconventional methods to increase liquidity: foreign exchange swaps. The aim of the paper is twofold: to calculate the risk premium understood as a difference between an implied forward rate and a reference rate. The second is to show the sensitivity of the risk premium (a difference between) to market disturbances and than to monetary policy easing.(original abstract)
Artykuł dotyczy analizy kontroli rynkowej stawki rynku pieniężnego POLONIA przez Narodowy Bank Polski. Stopień tej kontroli badamy, analizując spread pomiędzy stawką POLONIA a stopą referencyjną NBP. W badaniu korzystamy z modelu autoregresji ze zmiennością stochastyczną AR-SV. Wyniki pokazują, że o ile od początku 2008 r. NBP silnie kontrolował stawkę POLONIA, o tyle kontrola ta osłabła po wybuchu kryzysu finansowego i wprowadzeniu przez NBP "Pakietu zaufania".(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Behavioural Aspects of Benchmark Quotation - the WIBOR Case
61%
W postkryzysowym środowisku jednym z elementów rynku finansowego, które wymagają sanacji, są indeksy rynkowe. Rozporządzenie UE w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki w instrumentach finansowych wskazuje na potrzebę reformy sposobu wyznaczania indeksów w celu zapewnienia ich przejrzystości, reprezentatywności i odporności na manipulacje. Proces reformy wprowadza zmianę zachowania po stronie podmiotów kontrybuujących stawki (tzw. panelistów). Artykuł analizuje behawioralne reakcje po stronie panelistów indeksu WIBOR, wskazując na źródła wzrostu inercji i zmniejszenia dyspersji publikowanych stawek. Reakcje te zmniejszają ryzyko banków, zwiększając jednocześnie dywergencję między indeksem a rzeczywistym kosztem pieniądza, co może stanowić zagrożenie dla stabilności rynku finansowego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.