Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek przetworów owocowo-warzywnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Zachowania konsumentów na rynku przetworów owocowych
100%
Z uwagi na malejącą konsumpcję świeżych owoców oraz konsekwencje żywieniowo-zdrowotne tego faktu, zwiększenie spożycia przetworów owocowych nabiera istotnego znaczenia. W artykule przedstawiono wyniki badania ankietowego dotyczącego zachowań konsumentów na rynku przetworów owocowych. Badanie przeprowadzono w 2013 roku na próbie 250 respondentów, koncentrując się na takich aspektach zachowań konsumentów, jak: częstotliwość i powody spożywania przetworów owocowych, sposoby zaopatrywania się w te produkty, determinanty decyzji nabywczych respondentów, sposoby wykorzystania kulinarnego przetworów owocowych. Badanie dowiodło zróżnicowania zachowań konsumentów na rynku przetworów owocowych we wszystkich analizowanych aspektach. Stwierdzone różnice sugerują dywersyfikację strategii marketingowych na rynku przetworów owocowych, począwszy od wyboru segmentu docelowego, po treść i sposoby komunikacji. (abstrakt oryginalny)
Przedmiot i cel opracowania: Celem tego badania jest analiza systemu sprzedaży oraz kanałów sprzedaży, kosztów sprzedaży, marży i skuteczności sprzedaży. Materiały i metody: Badanie przeprowadzono w dystryktach Sirsa, Sonipat i Yamuna Nagar indyjskiego stanu Haryana w latach 2020 - 2021. Badanie oparto na danych pierwotnych uzyskanych w badaniu terenowym, prowadzonym przy użyciu wstępnie zwalidowanego kwestionariusza. Za- stosowano prostą metodę tabelaryczną, wyliczono rozpiętość cenową oraz przeprowadzono analizę skuteczności sprzedaży. Wyniki: Wykazano, że udział producentów w cenach płatnych przez konsumentów (w rupiach indyjskich) jest najwyższy w kanale VI, a w dalszej kolejności w kanałach IV, V i II. Kanał VI okazał się być najbardziej wydajnym kanałem sprzedaży ze względu na brak pośredników. Kanał I charakteryzuje najniższa wydajność sprzedaży ze względu na największą liczbę pośredników zaangażowanych w sprzedaż w tym kanale. Wnioski: Wyniki tego badania wskazują, że rząd powinien ustanowić regulacje na rynku handlu owocami, aby zmniejszyć zaangażowanie pośredników w sprzedaż owoców. Należy też zapewnić przystępne cenowo składowanie owoców w warunkach chłodniczych. Rząd powinien również zapewnić środki transportu owoców (samochody chłodnie), które będą dostępne w rozsądnej cenie(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Uwarunkowania rozwoju sektora owoców i warzyw w Polsce w latach 2004-2007
100%
W artykule dokonano analizy uwarunkowań rozwoju sektora owoców i warzyw w Polsce w latach 2004-2007. W pierwszych latach członkostwa Polski w Unii Europejskiej sektor owocowo-warzywny rozwijał się dynamicznie, co było zasługą zarówno czynników wynikających z koniunktury rynkowej i silnej pozycji konkurencyjnej, jak i znacznych strumieni pieniężnych przekazanych w ramach funduszy europejskich. Dalszy rozwój sektora będzie zależał od budowania trwałych przewag konkurencyjnych na rynku i dostosowywania oferty rynkowej do potrzeb konsumentów, a także umiejętności wykorzystania dostępnych form pomocy, głównie funduszy z UE oraz kooperacji i zaangażowania wszystkich uczestników sektora. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było rozpoznanie zmian na rynku owoców w Polsce w latach 2010-2015. Analizy przeprowadzono w oparciu o dane pochodzące z publikacji statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego RP, raportów udostępnionych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy, a także innych pozycji literaturowych. W analizowanym okresie nastąpił spadek powierzchni uprawy owoców, co nie przełożyło się na spadek zbiorów, a wręcz na ich wzrost. W zbiorach owoców z drzew dominują jabłka, wiśnie, śliwki, a wśród owoców jagodowych truskawki, maliny oraz porzeczki. Zaobserwowano znaczny wzrost zbioru borówki wysokiej. Na podstawie przeprowadzonych analiz można zauważyć, że wśród Polaków panuje wzrostowa tendencja w spożyciu owoców oraz ich przetworów, a w szczególności produktów wysoko przetworzonych oraz soków. Zbiory w poszczególnych latach uzależnione są w dużym stopniu od warunków atmosferycznych. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Rynek warzyw w Polsce i jego powiązania międzynarodowe
100%
Celem opracowania było scharakteryzowanie: miejsca i roli roślin warzywnych w rolnictwie, zmian w ich produkcji (powierzchnia uprawy, plony, zbiory), kierunków zagospodarowania warzyw, produkcji przetworów warzywnych, obrotów handlowych z zagranicą warzywami i ich przetworami. W opracowaniu wykorzystano takie źródła informacji jak: literaturę przedmiotu badań, analizy rynkowe Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, publikacje Głównego Urzędu Statystycznego - roczniki. Zgromadzone informacje zostały opracowane i zinterpretowane przy pomocy zespołu metod, a wśród nich: statystycznej i porównawczej w formie wertykalnej. Ocenę samowystarczalności dokonano wskaźnikami technicznymi i ekonomicznymi. Stwierdzono zmniejszanie powierzchni uprawy warzyw, wzrost plonów i duże wahania w wielkości zbiorów. Bilans handlowy warzywami świeżymi i przetworami jest ogólnie dodatni; w latach 2010 i 2011 ujemny. Występuje dodatnie saldo obrotów z krajami UE-12 oraz z krajami Wspólnoty Niepodległych Państw, chociaż od 2013 roku załamał się eksport do Rosji; wzrasta natomiast z tego kierunku import warzyw. Trwale ujemne saldo jest z krajami UE-15 i pozostałymi krajami. (abstrakt oryginalny)
6
100%
W obliczu globalizacji rynku ogrodniczego, polscy producenci prowadzący w wielu przypadkach produkcję na niewielkim areale i posiadający często ubogie zaplecze techniczne, stają się niekonkurencyjni względem ogrodników z krajów UE-15. Jednym z rozwiązań tego problemu jest współdziałanie w grupach producentów owoców i warzyw. Zwiększa ono potencjał rynkowy ogrodników, pozwala prowadzić sprzedaż na rynkach oferujących wyższe ceny, a także eliminować pośrednie kanały dystrybucji. Ponadto zrzeszeni producenci mogą wspólnie nabywać i użytkować środki produkcji oraz prowadzić działania promocyjne. W pracy podjęto próbę zbadania, jak w praktyce są realizowane wspólne działania właścicieli gospodarstw w powstałych grupach, jakie były powody przystąpienia producentów do grupy i jak oceniają swoją decyzję. Badanie przeprowadzono w grupach i organizacjach producentów owoców i warzyw regionu grójeckiego i rawskiego. Badania te potwierdzają opinię odnośnie wzrostu zainteresowania producentów współdziałaniem w grupach, co przekłada się na poprawę funkcjonowania gospodarstw ogrodniczych oraz zwiększenia ich potencjału rynkowego. (abstrakt oryginalny)
Ze względu na ograniczoną objętość raportu artykuł skupia się tylko na wybranych kategoriach należących do tak szerokiego rynku produktów. W raporcie zostały wykorzystane wyniki badania Panelu Handlu Detalicznego firmy ACNielsen (wielkość, wartość oraz lokalizacja sprzedaży poszczególnych segmentów na rynku detalicznym). Na potrzeby niniejszego raportu został również przeprowadzony przez Instytut PENTOR-Poznań na zlecenie "Poradnika Handlowca" sondaż telefoniczny wśród właścicieli/kierowników sklepów spożywczych i spożywczo-przemysłowych o powierzchni do 400 m2, w którym zapytano badanych o najlepiej sprzedające się w ich placówkach marki określonych grup produktowych.
8
84%
Celem opracowania jest przedstawienie sytuacji na światowym rynku owoców i warzyw deserowych oraz przetworów owocowych i warzywnych ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na rynku produktów o największym udziale w krajowej produkcji i eksporcie produktów sektora ogrodniczego. Określono tendencje kształtowania się zapotrzebowania w podstawowych rejonach zbytu oraz tendencje wzrostu podaży na rynek światowy i poziom cen oferowanych przez głównych konkurentów Polski. Przedstawiono również system obciążeń celnych w imporcie realizowanym przez kraje odbierające polskie produkty. Przeprowadzone analizy pozwoliły na określenie wpływu sytuacji na rynku światowym na rozwój polskiego eksportu wybranych produktów ogrodniczych. Główne tendencje na rynku światowym określono na podstawie wielkości z lat 2001-2012 zawartych w publikacjach FAO, Comtrade, USDA oraz Centrum Informatyki Handlu Zagranicznego i Centrum Analitycznego Administracji Celnej. (abstrakt oryginalny)
Rosnący popyt na zdrowe i świeże produkty oraz rosnąca świadomość zdrowotna konsumentów wpływają na rozwój rynku soków. Z drugiej strony podnoszący się poziom edukacji społeczeństwa, w zakresie jakości żywności, powoduje coraz większe wymagania i oczekiwania konsumentów. Dlatego jakość soków, w tym ich walory sensoryczne, są jednym z głównych czynników mających wpływ na decyzje zakupowe konsumentów soków. Celem pracy była ocena wpływu soku z granatów na jakość sensoryczną świeżego, mętnego soku jabłkowego. Ponadto we wszystkich analizowanych sokach zmierzono parametry barwy soku (CIE L* a* b*) oraz obliczono całkowitą różnicę barwy (ΔE*) pomiędzy wartościami dla próbki z sokiem z granatów i dla próbek bez soku z granatów. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań jakościowych konkurencyjności polskich przedsiębiorstw przemysłu owocowo-warzywnego. Analizowano źródła przewagi konkurencyjnej i stosowane strategie konkurencji na rynkach krajowym i zagranicznych. Strategie badanych przedsiębiorstw są zgodne z przewagami konkurencyjnymi związanymi z jakością produktów i specjalizacją produkcji. Zbieżność ocen przedsiębiorców wskazuje na konwergencję warunków rynkowych w kraju i za granicą. Jednak przedsiębiorcy relatywnie słabiej oceniali swoją pozycję na rynkach zagranicznych niż na rynku krajowym. Słabsza pozycja badanych przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych wynika z niskiego stopnia koncentracji przedsiębiorstw przemysłu przetwórstwa owoców i warzyw oraz z ich relatywnie niskiej innowacyjności. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono udział Polski w handlu międzynarodowym owocami i ich przetworami w latach 2000-2007. W okresie tym rośnie zarówno eksport owoców i ich przetworów, jak i ich import. Szczególnie duży jest wzrost importu przetworów owocowych. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej podniosło wzrost jej udziału w handlu międzynarodowym owocami, a zwłaszcza ich przetworami. Głównymi partnerami Polski w handlu owocami są państwa UE 15. Rosną też obroty z państwami WNP (Rosja, Ukraina i Białoruś). Polska osiąga w handlu owocami ujemne saldo obrotów, a w handlu przetworami owocowymi saldo ma wartość dodatnią. (abstrakt oryginalny)
Skorzystanie przez krajowych producentów i przetwórców z unijnych mechanizmów wsparcia na rynku ogrodniczym zależy przede wszystkim od postępu w tworzeniu grup i organizacji producentów. Tempo tego procesu wyznaczać będzie również możliwości dostosowania standardów owoców i warzyw do obowiązujących we Wspólnocie wymogów jakości handlowej i określi szanse wykorzystania na rynku produktów świeżych przewagi kosztowocenowej, jaką mają polskie owoce i warzywa w porównaniu z innymi krajami rozszerzonej UE. Postęp w tworzeniu grup i organizacji wyznaczał też będzie w dużym stopniu możliwości stabilizacji bazy surowcowej zakładów przetwórczych, a tym samym ograniczenie wahliwości podaży i cen zbytu przetworów gotowych. Ma to bardzo istotne znaczenie dla pozycji krajowych przetwórców na rynku rozszerzonej UE, w tym dla zwiększenia eksportu. Na poziom produkcji przetworów i ich eksport żadnego wpływu mieć nie będzie przejęcie unijnych regulacji na rynku przetworzonych produktów ogrodniczych, bowiem obowiązujące w UE systemy wsparcia nie dotyczą produktów wytwarzanych w naszym kraju. Zagrożenia dla polskiego rynku produktów ogrodniczych nie stanowią niższe cła w imporcie większości z nich, a przywóz nadal obejmował będzie owoce i warzywa południowe oraz ich przetwory. Wzrostowi przywozu przetworów z pomidorów przeciwdziałać będzie udział większości producentów i przetwórców w systemie wsparcia przetwórstwa pomidorów. (fragment tekstu)
Przedstawiono przetwórstwo warzyw w Polsce i wybranych krajach UE. Omówiono wielkość interwencji na rynkach rolnych w UE, w tym interwencje na rynku owoców i warzyw oraz pomoc finansową w ramach dostaw pomidorów do przetwórstwa. Przedstawiono sytuację ekonomiczno-finansową przedsiębiorstw sektora owocowo-warzywnego w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano strukturę organizacyjną i własnościowa zakładów sektora owocowo-warzywnego. Szczegółowo opisano rangę i specyfikę polskiego ogrodnictwa, zwracając uwagę na sytuację ekonomiczno-finansową zakładów i kierunki rozwoju.
W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczących strategii konkurencji stosowanych przez krajowe przedsiębiorstwa sektora owocowo-warzywnego. Przeprowadzone badania były oparte o kwestionariusz ankietowy skierowany do kadry zarządzającej. Badane firmy za główne źródło przewagi konkurencyjnej uważają działania w zakresie kształtowania jakości produktów. Dlatego też w budowaniu strategii konkurencyjnej duży nacisk kładzie się na przedsięwzięcia związane z budowaniem polityki jakościowej przedsiębiorstwa, a przede wszystkim na wdrażanie systemów zarządzania jakością. Zakłady branży owocowo-warzywnej dla budowania strategii konkurencyjnej wykorzystują także działania w zakresie konkurencji kosztowej. Ponadto badane firmy dostrzegają dużą rolę innowacyjności w kształtowaniu pozycji konkurencyjnej na rynku krajowym. (abstrakt oryginalny)
Jednym z mechanizmów Wspólnej Organizacji Rynku Owoców i Warzyw Unii Europejskiej jest system wsparcia finansowego dla producentów pomidorów do przetwórstwa. Celem pracy było przedstawienie regulacji dotyczących dopłat do pomidorów gruntowych do przetwórstwa oraz zmian w produkcji tego gatunku w Polsce po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Analizie poddano wielkość produkcji oraz powierzchnię uprawy pomidorów gruntowych w gospodarstwach indywidualnych w Polsce na tle pomocy możliwej do uzyskania oraz otrzymanej przez polskich producentów. W latach 2004-2007, gdy obowiązywał system dopłat do produkcji pomidorów, miał miejsce wzrost zarówno powierzchni uprawy, jak i zbiorów pomidorów gruntowych. Na wielkość produkcji pomidorów gruntowych wpływa wiele czynników, w tym także te o charakterze rynkowym, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, że to dopłaty do pomidorów miały wpływ na wzrost powierzchni uprawy i wielkości produkcji, niemniej sam fakt istnienia wsparcia do produkcji pomidorów mógł podziałać stymulująco na rozwój branży, skupiając zainteresowanie producentów tym rodzajem produkcji. Ponadto wzrosła liczba grup i organizacji producentów pomidorów do przetwórstwa, dlatego można sądzić, iż wzrost ten spowodowało między innymi uruchomienie instrumentu, ponieważ przynależność do grupy była warunkiem otrzymania wsparcia. Od 2008 roku płatności do pomidorów stały się płatnościami historycznymi, natomiast powierzchnia uprawy pomidorów gruntowych w gospodarstwach indywidualnych w Polsce malała. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie siły oraz kierunku związku pomiędzy produkcją, eksportem i cenami zagęszczonego soku jabłkowego (ZSJ) a cenami skupu jabłek do przetwórstwa w Polsce. Do analizy wykorzystano dane publikowane w miesięczniku "Rynek Rolny". Zastosowano metody korelacji. Zakres czasowy pracy obejmował lata 2004-2014. Wielkość produkcji ZSJ, pomimo wahań, zwiększała się w analizowanym okresie. ZSJ wyprodukowany w Polsce w ponad 90% był przedmiotem eksportu, a związek pomiędzy wielkością produkcji i wolumenem eksportu, mierzony współczynnikiem korelacji, był dodatni i bardzo silny. Korelacja pomiędzy wielkością produkcji ZSJ a cenami eksportowymi tego produktu była na przeciętnym poziomie, lecz dodatnia. Współczynnik korelacji pomiędzy cenami eksportowymi ZSJ a cenami skupu jabłek do przetwórstwa był na przeciętnym poziomie i dodatni. Ceny skupu jabłek do przetwórstwa były ujemnie skorelowane z wielkością produkcji oraz eksportu ZSJ. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest wskazanie zadań realizowanych przez polskie organizacje producentów owoców i warzyw w ramach programów operacyjnych oraz wielkości wsparcia finansowego wynikającego z polityki rolnej Unii Europejskiej. Cel zrealizowano na podstawie kwerendy bibliotecznej oraz danych wtórnych pochodzących z Komisji Europejskiej, Eurostatu, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i danych pozyskanych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z analizy wynika, że w krajach UE poziom integracji producentów owoców i warzyw jest zróżnicowany, a w Polsce stopień zorganizowania rynku ulega zmniejszeniu. Odnotowano nieproporcjonalną absorbcję środków finansowych (relatywnie bardzo niską w przypadku Polski), które stanowią dofinansowanie programów operacyjnych organizacji producentów owoców i warzyw w poszczególnych krajach. Podkreślono, że najczęściej w ramach programów operacyjnych realizowano działania związane z planowaniem wielkości produkcji oraz podniesieniem jakości produktów. Niepokojąca była wielkość wsparcia z tytułu wycofania produktów z rynku, przekazywana organizacjom producentów, co może świadczyć o nadprodukcji owoców i warzyw.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Fruits and Vegetables Sector of Khorezm, Uzbekistan: Challenges and Perspectives
84%
W ostatnim czasie obserwuje się ciągły rozwój wielu sektorów przemysłowych w Uzbekistanie. Jednak w niektórych oddalonych regionach, takich jak Chorezm, rozwój przemysłu, zwłaszcza w branży przetwórstwa w rolnictwie, jest nadal powolny. W warunkach niedostatku zasobów naturalnych głównym czynnikiem rozwoju gospodarki w tym regionie może być sektor owoców i warzyw. W artykule opisano rozwój tego sektora w regionie Chorezm, jaki zaobserwowano w ciągu ostatnich dwóch dekad. Przedstawiono również analizę SWOT i oszacowano potencjał łańcucha wartości w branży owocowo-warzywnej dla rozwoju gospodarki regionalnej. (abstrakt oryginalny)
Założenia Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 dokonały zmiany koncepcji tworzenia i funkcjonowania organizacji producentów rolnych na rynku owoców i warzyw. Ustawodawca europejski zniósł rozwiązanie szczególne, jakim było zezwolenie na uczestniczenie w mechanizmach rynkowych udzielane wstępnie uznanym grupom producentów. Państwa członkowskie, dostosowując unormowania do nowych reguł europejskich, dokonały zmian w odpowiednich przepisach krajowych. Procedura reorganizacji wskutek nieprecyzyjnie sformułowanych przepisów, zwłaszcza przepisów intertemporalnych krajowych regulacji, spowodowała poważne wątpliwości interpretacyjne oraz rozbieżności w ocenie stanów faktycznych i prawnych, dokonywanej przez organy administracji rolnej. Z wyjątkową ostrością problemy dostosowawcze ujawniły się w sytuacji, w której wstępnie uznane grupy uzyskały swój status niezgodnie z prawem, nie spełniły warunków uznania i nie mogą uzyskać statusu uznanej organizacji producentów. W ocenie zainteresowanych stron sporne są skutki zmiany statusu prawnego grup oraz wynikające stąd konsekwencje finansowe. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.