Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 96

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek sztuki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W publikacji scharakteryzowano uwarunkowania funkcjonowania rynku dzieł sztuki w kontekście stałego wzrostu znaczenia tzw. inwestycji alternatywnych. Autor prezentując najnowsze trendy na rynku dzieł sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem zmian popytowo - podażowych w Polsce w 2006 r. (abstrakt oryginalny)
The aim of the article is to present the specific character of the general academic and practical profiles in the field of fine arts that are not natural for the researched profiles i.e.: sculpture (artistic faculty) conducted in the practical profile and industrial design (design faculty) conducted in the general academic profile. The issue of artistic faculties with a practical profile is particularly significant when every faculty created by a newly established organizational unit of a university has to go through studies of the practical profile. The main conclusion resulting from the conducted research is the need to frame detailed and unique regulations on organising studies of the practical profile for artistic faculties. The data for the research was collected using a participation observation conducted at Strzemiński Academy of Art Łódź between the years of 2009-2017; the result was presented with the use of a case study.(author's abstract)
Artykuł omawia rozwój sieci antykwariatów i domów aukcyjnych oraz aktyalną sytuację na rynku handlu dziełami sztuki w Polsce i na świecie.
Dobrą lokatą na rynku dzieł sztuki mogą być dzieła oryginalnych polskich autorów, rzadkie, cenione za granicą oraz przedwojenne, które mają już renomę. Lecz w czasie dekoniunktury jaki, wg prezesa warszawskiej Desy Unicum Andrzeja Ochalskiego, teraz nastał nie sposób z dnia na dzień zarobić na sztuce dużo pieniędzy.
Autor przedstawia zakres podobieństw i różnic występujących na rynki akcji i dzieł sztuki. W publikacji stwierdzono, iż wykorzystanie zbliżonych mechanizmów funkcjonowania tych rynków umożliwia przeniesienie technik i strategii inwestycyjnych oraz uzyskanie porównywalnych stóp zwrotu w długim horyzoncie czasu. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano trendy ewolucji na rynku sztuki od XIX w. do współczesności. Zwrócono uwagę na mechanizmy tworzące rynek sztuki oraz na transformację instytucji kultury spowodowaną rozwojem rynku.
W publikacji scharakteryzowano uwarunkowania i kierunki rozwoju inwestycji podejmowanych na rynku dzieł sztuki. Autor zidentyfikował główne trendy na tym rynku analizując jednocześnie główne korzyści i ograniczenia związane z tą innowacyjną formą usług bankowości inwestycyjnej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono sposób organizacji aukcji dzieł sztuki w domach aukcyjnych takich jak: Sotheby's i Christie's.
10
Content available remote Klasyfikacja indeksów na rynku sztuki
80%
Celem artykułu jest klasyfikacja i prezentacja indeksów na rynku dzieł sztuki, będących punktem odniesienia przy konstruowaniu zdywersyfikowanych portfeli inwestycyjnych w oparciu o rynek sztuki. W pracy przedstawiono podstawowe różnice oraz charakterystykę poszczególnych rodzajów indeksów, uwzględniając ich wady oraz zalety z punktu widzenia możliwości wykorzystania jako narzędzi wspierających decyzje zarówno dla inwestorów, jak i kolekcjonerów. Podstawą opracowania był przegląd literatury teoretycznej oraz doświadczeń z badań empirycznych przeprowadzonych na rynkach międzynarodowych. Ze względu na zainteresowania oraz doświadczenia własne autora prezentacja zawiera indeksy, które mają zastosowanie na rynku dzieł sztuki. Przyjmując za podstawowe kryterium klasyfikacji sposób konstruowania indeksów na rynku dzieł sztuki, możemy wyróżnić cztery rodzaje indeksów stosowanych na rynku. Należą do nich indeks giełdowy, indeks podwójnej sprzedaży, indeks sentymentu oraz indeks hedoniczny. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest rynkowi sztuki i powstałej usłudze art-bankingu. Polskiemu klientowi usługę tą oferuje jedynie UBS. UBS oferuje także badanie dzieł sztuki, zarządzanie nimi, reprezentuje klienta przed właścicielem dzieła, zajmuje się strategicznym planowaniem kolekcji oraz jej dokumentacją. Autor omawia też powody, dla których warto zlecić zarządzanie i budowanie kolekcji bankowi.
Omówiono sytuację na rynku sztuki w Polsce. Zaczął się obecnie kształtować popyt na sztukę współczesną. Chodzi zwłaszcza o twórczość takich artystów, jak Jerzy Nowosielski czy Kantor. Przewiduje się, że otwarcie na rynek europejski stworzy szansę dla artystów w naszym kraju jeszcze nie odkrytych. Podano przykłady cen i nazwiska czołowych kolekcjonerów.
W artykule postawiono tezę, że współcześni twórcy miewają deficyty pozaartystyczne, co skutkuje problemami z odnalezieniem się na rynku. Zniwelować to zjawisko może uczenie artystów design management na poziomie akademickim. Opracowanie podzielono na części teoretyczną i praktyczną. W pierwszej części teoretycznej opisano przyczynę zajęcia się problematyką i istotę design management, sektora kreatywnego, współczesnego twórcy-artysty i jego warsztatu. Część praktyczna artykułu ma na celu przedstawienie wyników badań obserwacji uczestniczącej współczesnego twórcy, która była prowadzona w latach 2007-2016. Analiza przypadku dotyczy rzeźbiarza funkcjonującego na rynku polskim.(abstrakt oryginalny)
Rynek sztuki w Polsce rozwijający się od przełomu 1988/89 r. wykazuje wiele cech specyficznych w stosunku do zachodnich rynków. Oczywiście należy na niego spoglądać w sposób szerszy niż to ujmują prawnicy czy ekonomiści traktujący go odpowiednio jako miejsce, gdzie spotykają się oferenci i potencjalni nabywcy w celu zawarcia umowy sprzedaży dzieła sztuki czy jako jeden z rynków branżowych stanowiących ogół skutków wymiennych miedzy sprzedającymi a nabywającymi. (fragment tekstu)
Polski rynek sztuki jest bardzo płytki i uzależniony od tempa wzrostu zamożności oraz dominującego modelu kulturowego, zaś światowy rynek sztuki - z ekonomicznego punktu widzenia - bywa ryzykowny i w niskim stopniu płynny oraz nastawiony na zamożną klientelę. (fragment tekstu)
Cel - Celem artykułu jest ukazanie na podstawie analizy literatury oraz wyników badań rynku dzieł sztuki w Polce na przestrzeni ostatnich lat. Metodologia badania - Tematyka badań wymaga dogłębnych studiów literaturowych oraz analizy dostępnych danych statystycznych. Przeprowadzono analizy polegające na rozpoznaniu struktury, stanu i rozwoju polskiego runku dzieł sztuki oraz jego elementów w celu stworzenia przesłanek do dalszych prognoz rozwoju rynku. Wynik - Dostrzegalne jest rosnące zainteresowanie finansowymi aspektami nabywania dzieł sztuki. Wśród inwestorów rośnie świadomość postrzegana dzieł sztuki jako aktywów. Oryginalność/wartość - Dobre wyniki zarówno polskiego, jak i światowego rynku sztuki w ciągu ostatnich lat zbiegły się w czasie ze znacznym wzrostem liczby zamożnych obywateli. Wskaźnik High Net Worth Individual w skali światowej szacuje się aktualnie na poziomie 11 milionów. Jest to znaczący wzrost o 51% w stosunku do wyniku z roku 2000.(abstrakt oryginalny)
W poniższym artykule podjęto kwestię dotyczącą zmiany statusu dzieła sztuki, która dokonana została przy znacznym udziale infrastruktury rynkowej i wpływa na korektę funkcji spełnianych przez instytucje dotychczasowego świata sztuki. Omówiono zagadnienie przekształcenia dzieła sztuki w produkt, które podjęto w kontekście "amerykańskiego produktu eksportowego numer 1", jakim jest marketing masowych dóbr konsumpcyjnych. Tę koncepcję skonfrontowano z alternatywną jego wersją - z marketingiem relacyjnym. Powstała bowiem realna szansa, że właśnie marketing relacyjny, wykorzystany w zarządzaniu instytucjami świata sztuki oraz na rynku sztuki, pozwoli obronić subiektywny odbiór dzieła sztuki przed skomercjalizowaną kulturą masową i przemysłem artystycznym, jak i przed technologicznie zdeterminowaną gospodarką.(abstrakt autora)
18
Content available remote Odzyskiwanie skradzionych dóbr kultury po latach od ich kradzieży
61%
W obecnych czasach popyt na dzieła sztuki i zabytki gwałtownie wzrasta, jednak liczba samych zabytków i dzieł sztuki nie zwiększa się wraz z tym popytem. Kradzież dzieła sztuki lub zabytku nie skutkuje utratą jego wartości, wręcz przeciwnie - wieloletnie przechowywanie powoduje dalszy wzrost jego wartości. Z tego względu dzieła sztuki i zabytki stanowią kuszący przedmiot przestępstwa. Sytuacja ta została dostrzeżona przez grupy przestępcze, które znają i wykorzystują potrzeby rynku kolekcjonerskiego. W latach 90. odnotowano wiele włamań do obiektów sakralnych, muzeów i domów prywatnych, w trakcie których przedmiotem przestępstwa były głównie dzieła sztuki. Obecnie można zaobserwować, że skradzione w tamtych latach zabytki coraz częściej pokazują się na rynku sztuki.(abstrakt oryginalny)
Rynek dzieł sztuki i jego historia jest tak naprawdę historią wymiany i przystosowania się do zmiennych potrzeb nabywców, co charakteryzuje również wszystkie inne rynki branżowe. Celem artykułu jest wykazanie ewolucji poglądów ekonomistów na przestrzeni wieków w stosunku do rynku sztuki. W związku z powyższym opracowanie przybliża problematykę dotyczącą rynku sztuki z punktu widzenia historii myśli ekonomicznej. Artykuł opiera się na przeglądzie dostępnej literatury. W pierwszej części pracy została zaprezentowana historia tego rynku. Druga część natomiast skupia się wokół kwestii związanych z rozwojem myśli ekonomicznej. Przedstawione w opracowaniu poglądy ekonomistów, począwszy od XIV w., nie wyczerpują całego spektrum zagadnienia, stanowią natomiast przykłady poglądów osób, których zdanie liczyło się na przestrzeni wieków. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Sensitivity of the Art Market to Price Volatility
61%
The purpose of the article: The art market becomes very popular among investors, when there is strong turbulence on the stock market. In times of calm, the art market is used by investors to diversify risk and build more efficient investment portfolios according to the Markovitz's theory. The aim of this paper is to: (i) present the peculiarity of investment on the art market, represented by art market indexes in comparison to traditional investments in other financial market segments (money market, equity indexes and commodity market), (ii) to verify the hypothesis of normality of the distribution of rates of return of the analyzed art market indices as well as (iii) to analyze calendar effects occurrence on the art market. Methodology: Comparison of rates of return on the stock, bond, commodity and money markets with rates on the art market in four different time intervals. For each of the analyzed periods, an income-risk map was presented, taking into account the spectrum of financial instruments, including six art indexes: Old Masters, 19th Century, Modern art, Post War art, Contemporary art and Global art. The hypothesis of normality of the distribution of rates of return of the art market indices for four analyzed periods was verified with the use of Jarque-Bera test. Results of the research: Comparison of rates of return on the stock market and art market leads to the conclusion that their relationship depends on the period chosen. For two of the analyzed periods, the rates of return on the stock market were higher than on the art market, but for others periods, the opposite. The distribution of quarterly rates of return resulted to be a normal distribution for almost all of analyzed indices and time periods. Calendar effects were observed in the case of four analyzed indexes. (original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.