Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 118

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek usług turystycznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Współczesny rynek usług turystycznych składa się z podaży turystycznej, wyrażającej ujawnianą przez usługodawców gotowość świadczenia usług w określonym czasie i przestrzeni, popytu turystycznego wyrażającego ujawniane przez nabywców zamiary zakupu usług turystycznych oraz cen za usługi turystyczne. Niniejszy artykuł skupia się przede wszystkim na charakterystyce podaży turystycznej oraz analizie wybranych specyficznych jej czynników, tj. przestrzennych i infrastrukturalnych, mających zasadnicze znaczenie w funkcjonowaniu rynku usług turystycznych. Właściwie skorelowane funkcjonalnie i obsługowo te czynniki określają m.in. kierunki rozwoju rynku turystycznego oraz kształt jego strony podażowej. Bez odpowiednio zagospodarowanej infrastrukturalnie przestrzeni turystycznej, nie można mówić o jej atrakcyjności i pełnej funkcjonalności eksploatacyjnej i rozwojowej rynku.(abstrakt autora)
2
Content available remote Rynek usług turystycznych a rynek pracy w Polsce - ujęcie wielowymiarowe
100%
Problemem badawczym leżącym u podstaw artykułu był zakres powiązań usług turystycznych i rynku pracy na poziomie lokalnym w całym kraju. Dlatego też głównym celem badania było określenie relacji pomiędzy usługami turystycznymi a sytuacją na rynku pracy w ujęciu przestrzennym w Polsce. Stosowane obecnie metodologie badań powiązań usług turystycznych i rynku pracy zapewniają dane dla obszaru całego kraju (np. rachunek satelitarny turystyki - RST ) lub dotyczą tylko wybranych obszarów i są studiami przypadku. Wyniki badań przedstawionych w artykule mogą być przydatne do opracowania strategii wybranych jednostek administracyjnych kraju.(abstrakt oryginalny)
Autorka poddaje analizie istotę alternatywnych metod rozwiązywania sporów, w szczególności stałych polubownych sądów konsumenckich jako instytucji wyspecjalizowanych, których możliwości prawne i organizacyjne można wykorzystać dla dochodzenia roszczeń przez konsumentów w zakresie usług turystycznych. W pracy wykorzystano przede wszystkim metody dogmatyczną i analityczną, ponieważ najistotniejsza w tej kwestii jest wyczerpująca wykładnia obowiązujących w tym obszarze norm prawnych i analiza dorobku doktryny co do problemów arbitrażu. Przeprowadzone rozważania wskazują, że sądy konsumenckie stanowią doskonałe ramy instytucjonalne dla rozpoznawania i rozstrzygania sporów konsumenckich odnoszących się do profesjonalnych usług świadczonych w zakresie turystyki.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano zagadnienia substytucyjności rynku turystycznego z rynkami branżowymi. Podstawowy zakres substytucji obejmuje rynek turystyczny z innymi rynkami czasu wolnego. Na wstępie zaprezentowano zagadnienia funkcjonowania i struktury rynku turystycznego. Następnie zinterpretowano istotę substytucyjności rynku turystycznego oraz wskazano na zakres jego substytucji z rynkami czasu wolnego oraz dokonano charakterystyki wytypowanych rynków substytucyjnych. Wskazano także na inne obszary substytucyjności w stosunku do rynku turystycznego. Podstawowym efektem przeprowadzonych analiz jest określenie trzech rodzajów relacji substytucji rynku turystycznego z rynkami czasu. Celem opracowania jest prezentacja zagadnienia substytucji rynku turystycznego z innymi rynkami branżowymi wraz z określeniem rodzaju relacji, jakie pomiędzy nimi zachodzą.(abstrakt autora)
Współczesne rynki cechuje wysoka dynamika zmian, polegających między innymi na tworzeniu różnorodnych sieci powiązań między podmiotami. Można je tłumaczyć przede wszystkim na gruncie teorii wyjaśniających naturę współpracy przedsiębiorstw, tj. teorii zasobowej, czy też teorii sieci. Rynek usług biznesowych dynamicznie się zmienia za sprawą silnego trendu outsourcingu, przede wszystkim firm typu BPO (Business Process Outsourcing), KPO (Knowledge Process Outsourcing) oraz ITO (Information Technology Outsourcing). Ich rozwój jest między innymi efektem popytu małych i średnich przedsiębiorstw, które decydują się na zlecenia zewnętrzne ze względu na brak zasobów ludzkich i/lub odpowiednich kompetencji. A czasami także z powodu nieregularności tego typu działań. Celem artykułu jest wskazanie zmian podażowej strony rynku turystycznego na tle zmian liczebności i charakterystyki podmiotów oferujących usługi biznesowe, w skali makro i mezo, w latach 2010-2015. W strukturze opracowania wyodrębniają się trzy części: kwerenda literatury poświęconej związkom podmiotów rynku turystycznego z dostarczycielami usług biznesowych, prezentacja metodyki badań oraz część empiryczna obejmująca analizę danych wtórnych, konkluzje, zalecenia menedżerskie i wskazanie kierunków przyszłych badań. (fragment tekstu)
Dzisiejsza turystyka to specyficzna dziedzina współczesnego stylu życia oraz forma aktywnego wypoczynku mająca niebagatelne znaczenie w rozwoju kultury, wychowaniu i kształtowaniu światopoglądu prozdrowotnego społeczeństwa. Turystyka jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi gospodarki, której jednym z celów jest obsługa stale rozwijającego się ruchu turystycznego. Praca w tej branży wymaga przede wszystkim doświadczenia, umiejętności organizacyjnych popartych praktyką i znajomością języków obcych. Ogromnie ważna jest także zdolność do podejmowania często strategicznych decyzji wobec stale zmieniających się warunków działania. Dlatego koniecznością stało się kształcenie kadr, począwszy od szkół ponadgimnazjalnych, poprzez wyższe studia zawodowe, do stopnia magistra włącznie. Celem artykułu jest analiza systemu kształcenia kadr dla potrzeb rynku turystycznego w Polsce w latach 2003-2010. (abstrakt oryginalny)
Na współczesnym konkurencyjnym rynku jednym z istotnych instrumentów kształtujących działalność podmiotów jest marka. Instrument ten traktowany jest jako element marketingowej struktury produktu. Zdefiniowanie istoty marki wymaga określenia relacji między produktem a marką, gdyż pojęcia te są ściśle ze sobą powiązane. Produkt to każdy materialny (towar) lub niematerialny (usługa) efekt procesu produkcyjnego sprzedawany konsumentowi, zaspokajający określone potrzeby i dostarczający określonych korzyści. Produkt jest pojęciem szerszym i często utożsamianym z fazą produkcji, marka natomiast powstaje w momencie przedstawienia produktu na rynku, a następnie kojarzenia go z określonymi cechami i wartościami. Marka nie jest kategorią jednoznaczną i jest z reguły definiowana jako nazwa, pojęcie, znak, symbol, rysunek lub kombinacja tych elementów stworzona bądź opracowana w celu oznaczenia produktu rzeczowego lub usługi oraz jego odróżnienia od oferty konkurentów. Przyjęcie przez podmiot rynkowej strategii kształtowania marki oznacza zobowiązanie do ciągłego dostarczania odbiorcy zestawu cech i korzyści wraz z nabywanym, a następnie konsumowanym produktem. Punktem wyjścia do sprecyzowania istoty marki turystycznej jest konieczność zinterpretowania istoty produktu turystycznego. (abstrakt oryginalny)
Fizyczne oddalenie miejsca zakupu i konsumpcji turystycznej sprawia, że podjęcie decyzji o zakupie możliwe jest tylko dzięki istnieniu cech zaufania, wspomaganych odpowiednim poziomem jakości informacji. Przez długi czas podstawowym sposobem ograniczania luki informacyjnej na rynku turystycznym było istnienie usług pośrednictwa.Współcześnie metody multimedialne i skomputeryzowane narzędzia marketingowe pozwalają coraz sugestywniej kreować wyobrażenia o wakacjach i konkretnych usługach. Służą temu znaczniej lepiej niż tradycyjne katalogi i sprzedawcy w kantorach. Nic więc dziwnego, że w tej części systemów wartości, w których decyzje nabywcze podejmowane są na podstawie informacji, rynek turystyczny ulega wirtualizacji. Zjawisko to zostało spotęgowane popularnością portali społecznościowych i for dyskusyjnych, na których najbardziej cenionym źródłem informacji o usługach i miejscach docelowych podróży stają się opinie innych usługobiorców, a nie przekaz kontrolowany przez usługodawców. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań biznesu elektronicznego stało się jednym z kluczowych aspektów funkcjonowania branży turystycznej.
W artykule zaprezentowano wybrane elementy zachowań konsumentów na krajowym rynku turystycznym. Wiadomości w tym zakresie uzyskano z badań ankietowych jakie przeprowadzono latem 2003 roku w wybranych regionach kraju - obecnych województwach: dolnośląskim, lubelskim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Ankietowano 413 turystów wypoczywających w okresie letnim na terenach wiejskich.
10
Content available remote Charakter zagrożeń w ruchu turystycznym a skłonność do ubezpieczania się
75%
Celem niniejszego artykułu jest ocena związku pomiędzy otrzymaniem informacji o zagrożeniach (naturalnych lub związanych z działalnością człowieka) występujących w pewnym regionie turystycznym a chęcią zwiększenia swojej ochrony ubezpieczeniowej. Sformułowano hipotezę, że skłonność do nabywania dodatkowego ubezpieczenia turystycznego jest inna w przypadku oczekiwania ataku terrorystycznego na terenie, do którego się podróżuje, niż w przypadku, gdy spodziewa się zagrożenia naturalnego. Otrzymane wyniki wskazują, że charakter zagrożeń nie ma kluczowego wpływu na chęć do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Ponadto zaobserwowano, że po podaniu informacji o zagrożeniach odsetek chętnych do dodatkowego ubezpieczenia zwiększył się statystycznie istotnie tylko w przypadku zagrożeń umiarkowanie wysokich zarówno naturalnych, jak i terrorystycznych(abstrakt oryginalny)
Koncepcja angażowania (się) klienta (ang. customer engagement - CE) jest stosunkowo nowym elementem marketingu relacji, wpisującym się w paradygmat logiki usługowej w marketingu oraz paradygmat sieciowy i zasobowy (w tym rozszerzone podejście zasobowe) w naukach o zarządzaniu. CE dotyczy dobrowolnej aktywności klienta we współtworzeniu wartości dla siebie (i innych klientów) w interakcjach z przedsiębiorstwem lub/i innymi klientami. Dotąd nie rozpoznano w sposób satysfakcjonujący specyfiki CE na rynku usługowym, w tym na rynku usług turystycznych. Celem artykułu jest więc wypełnienie, przynajmniej częściowe, tej zidentyfikowanej luki poznawczej. Na podstawie badań rozpoznawczych, zidentyfikowano formy CE, w ujęciu wąskim (behawioralnym), występujące na rynku usług bezpośredniej gospodarki turystycznej. Wykazano, że wszystkie rodzaje form CE tj. skargi, WOM i współpraca w tworzeniu oferty wartości (w tym innowacji), występują na tym rynku. Dostrzeżono jednak zróżnicowaną intensywność CE w obrębie poszczególnych subrynków (usługi hotelarskie, przewozowe, organizacji turystyki i pośrednictwa turystycznego oraz pilotażu, przewodnictwa i informacji turystycznej), co pozwoliło zaproponować kierunki przyszłych badań empirycznych w sferze CE. (abstrakt oryginalny)
Zasadnicze rozważania artykułu koncentrują się na przedstawieniu zmian, jakie dokonały się na rynku gospodarstw agroturystycznych w latach 2010-2018 na terenie województwa opolskiego. Zaprezentowane rozważania oraz wyniki badań opierają się na krytyczniej analizie literatury związanej z tematem agroturystyki, a także analizie porównawczej dostępnych danych, w tym danych statystycznych z zakresu tej problematyki. Po przybliżeniu istoty agroturystyki oraz uwarunkowań, które sprzyjają jej rozwojowi, przedstawiono także treści związane z zarządzaniem gospodarstwami agroturystycznymi, aby efektywniej i skuteczniej wykorzystać posiadany potencjał. Artykuł ukazuje także wyzwania, z jakimi musi się mierzyć sektor agroturystyki na terenie województwa opolskiego. (abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę implementacji wiedzy na temat zachowań konsumenckich na potrzeby rynku turystycznego. Przedstawiono teoretyczny model, w którym ujęto podstawowe uwarunkowania zachowań konsumenckich, ułatwiający ich przewidywanie.
Biura podróży stanowią podstawowe jednostki w przemyśle turystycznym. Tworzą rynek ofert, generują podaż, wyznaczają nowe kierunki i formy spędzania wolnego czasu. Zadaniem opracowania jest przedstawienie struktury i tendencji rozwojowych biur podróży w Polsce w okresie od 1989 do 2004.
15
Content available remote Etyka zawodowa w turystyce
75%
O podjęciu tytułowego problemu, przesądzają między innymi następujące kwestie: złożoność co do motywów i form organizacyjnych turystyki; istota produktu turystycznego - dominują usługi a nie dobra materialne, co stwarza istotną pokusę, szansę dla części przedsiębiorstw turystycznych do określmy to eufemistycznie - nadużycia zaufania klienta; duża i rosnąca ranga turystyki w gospodarce; ingerencja państwa wydaje się konieczna dla wyrównania szans obydwu stron, rynku usług turystycznych, dokładniej dla ochrony konsumenta, ale niesie też ryzyko nadmiernej regulacji. W Polsce rynek usług turystycznych jest jeszcze w stadium "organizacji" w wielu wymiarach, temat zatem wydaje się szczególnie istotny. Kodeks Etyczny Turystyki zaproponowany przez Światową Organizację Turystki (WTO) w świadomości i praktyce polskiej branży turystycznej funkcjonuje w szczątkowym stopniu. (abstrakt oryginalny)
Dynamiczny rozwój techniki i technologii, burzliwe przemiany gospodarczo-społeczno-polityczne wykreowały wiele potrzeb społecznych, które wcześniej traktowane były marginalnie lub też były zupełnie niezauważane. Dewastacja środowiska naturalnego, ciągły rozwój obszarów zurbanizowanych, zagrożenie zdrowia ludzi żyjących w zagęszczeniu, poddanych ciągłemu wpływowi zanieczyszczeń fizycznych i chemicznych, stały się bodźcem do rozwoju nowych potrzeb, w szczególności tych z zakresu rekreacji i wypoczynku. Duże tempo i powszechność ewolucji owych potrzeb spowodowały wzrost zainteresowania turystyką, która daje szansę czasowego oderwania się od codzienności oraz wpływa na zaspokojenie różnorodnych upodobań związanych z wypoczynkiem i rekreacją. (fragment tekstu)
17
75%
W artykule przedstawiono potencjalne zależności między eventem a rynkiem turystycznym wybranej destynacji. Charakterystykę zagadnienia oparto na jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w Wielkiej Brytanii w 2011 r. - ślubie księcia Williama z Kate Middleton. Punktem wyjścia była teoretyczna analiza istoty eventów oraz turystyki eventowej, a także zależności między nimi a rynkiem turystycznym. Scharakteryzowano podstawowe rodzaju wpływu eventów na turystykę oraz społeczność lokalną, tj. ekonomiczne, społeczno-kulturowe i środowiskowe. W dalszej kolejności przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące znaczenia analizowanego wydarzenia dla rynku turystycznego Wielkiej Brytanii, w tym: ujmowanie eventu w działaniach promocyjnych wybranych organizacji turystycznych oraz w ofercie przedsiębiorstw, a także szacunkowe efekty dla destynacji brytyjskich.(abstrakt oryginalny)
Zjawisko city break, które można by roboczo przetłumaczyć na język polski jako imprezę mającą na celu krótkotrwały odpoczynek w mieście1, jest niezmiernie ciekawe, chociażby ze względu na fakt swego dynamicznego i w polskiej rzeczywistości zupełnie niekontrolowanego, rozwoju na przestrzeni ostatnich lat. City break niewątpliwie istnieje od pewnego czasu na europejskim rynku turystycznym, jako określenie to pojawia się w artykułach branżowych, jest obecne w ofertach coraz większej liczby organizatorów turystyki, bądź też indywidualnych usługodawców, używane jest przez internautów przy opisie wrażeń z podróży na różnego rodzaju portalach turystycznych itp. Nie do końca jednak wiadomo jak należałoby to zjawisko zdefiniować. Stąd też zasadniczym celem niniejszego artykułu jest określenie, na podstawie analizy materiałów źródłowych oraz dostępnych w Internecie wybranych ofert turystycznych polskich biur i hoteli, czym są dla ich organizatorów i użytkowników imprezy typu city break i jak należałoby je interpretować, by zachować spójność i jednoznaczność przekazu na linii organizator turystyki-klient. Podjęta przez autorkę próba stworzenia jednoznacznej definicji opisywanego zjawiska, ma z założenia charakter zdecydowanie bardziej aplikacyjny (uporządkowanie sporych rozbieżności terminologicznych) niż czysto teoretyczny. (abstrakt oryginalny)
The process of consolidation of the Polish tourist market has been advancing on a continuous and unavoidable scale for several years. This paper signals the pace of changes in the e-commerce market within the scope of tourist services and airline ticket sales. The dissertation begins with general concepts and definitions binding in tourism, including in particular the existing SART project as a basic aim of consolidating the tourist branch. In addition, the text mentions several important market players and the main objectives of their activities, namely achieving a dominant position on the Polish tourist market. The study contains detailed philosophy of activities and historical necessity as well as the conditions of consolidation of sales of airline tickets conducted by IATA agents. The paper aims to signal that also in the industries of developed and developing countries this branch has undergone a process of globalization. (original abstract)
Celem artykułu jest identyfikacja głównych obszarów stymulujących przyszłe działania promocyjne przedsiębiorstw oraz przybliżenie kształtujących się obecnie nowych możliwości w zakresie prowadzenia komunikacji marketingowej na rynku turystycznym. Przedstawiono kierunki zmian komunikacji marketingowej, które mogą być skutecznie realizowane przez wszystkie przedsiębiorstwa funkcjonujące na każdym rynku, nie tylko turystycznym.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.