Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ryzyko regulacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote The Specificity of Regulatory Protectionism in Contemporary Foreign Trade Policy
100%
Nowe tendencje do wzrostu protekcjonizmu regulacyjnego we współczesnym handlu międzynarodowym, rozszerzają się i stanowią poważne ograniczenia dla dalszego rozwoju zagranicznych kontaktów handlowych. Protekcjonizm regulacyjny dotychczas jest słabo rozpoznawalny w zagranicznej polityce handlowej. Może on wzrastać z powodu różnych przyczyn. Uzależnione jest to od celów jakie stawiają sobie poszczególne państwa. Protekcjonizm regulacyjny w określonym stopniu odnosi się do wzrastających w handlu międzynarodowym barier technicznych i fitosanitarnych. Należy zatem podejmować działania w zakresie harmonizacji przepisów i zarządzeń oraz wzajemnego uznawania różnego rodzaju norm w wymiarze narodowym. Równocześnie w zagranicznej polityki handlowej, coraz większego znaczenia nabierają porozumienia bilateralne. Celem opracowania jest przedstawienie specyfiki negatywnego oddziaływania protekcjonizmu regulacyjnego na współczesny handel międzynarodowy(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest pokazanie roli ryzyka regulacyjnego w procesie samoregulacji sektora bankowego. Koncepcja ta jest bardzo rzadko stosowana przez instytucje funkcjonujące na europejskim rynku usług bankowych. Autor stawia hipotezę, że popularyzacja tej koncepcji oraz zapewnienie jej efektywności i skuteczności wymaga spełnienia specyficznych warunków, dotyczących w szczególności doboru odpowiednich metod pomiaru ryzyka regulacyjnego. Ryzyko regulacyjne dotyczy zagrożeń i możliwości związanych tylko z wdrożeniem konkretnej regulacji do praktyki funkcjonowania instytucji bankowych. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Ryzyko regulacyjne projektu unii bankowej. Polska perspektywa
100%
Najtrudniejszymi do oceny poziomu ryzyka są te projekty, które mają charakter strategiczny, wysoce złożony; obejmujące wiele krajów, systemów gospodarczych i realizowane przez długie lata. Niewątpliwie do tej klasy można zaliczyć jeden z najważniejszych projektów Unii Europejskiej, do jakich zalicza się unię bankową (UB). W niniejszym referacie podejmuje się próbę identyfikacji i pomiaru ryzyka tego projektu, odwołując się do kategorii ryzyka regulacyjnego, tj. ponoszonego przez regulatora (regulatorów) - z punktu widzenia banków funkcjonujących w Polsce. Rozważa się dwie opcje długoterminowe, z których jedna zakłada uczestniczenie Polski w strefie euro i w UB, druga zakłada de facto odmowę wejścia eurostrefy, mimo oficjalnego, politycznego podtrzymywania zainteresowania przystąpieniem do niej. (fragment tekstu)
Wyjaśniono termin ryzyko prawne. Przestawiono przyczyny (np. zmiany regulacji prawnych; brak przepisów; nieprawidłowość przy konstruowaniu umów) i rodzaje (m.in. ryzyko regulacyjne; prawne ryzyko dokumentacji; ryzyko sporów sądowych; ryzyko kultury organizacyjnej) ryzyka prawnego dla przedsiębiorstw. Zwrócono uwagę na różnorakiego przedsięwzięcia mające na celu minimalizacje zaistniałego ryzyka. Omówiono konsekwencje ryzyka prawnego, do których należą starty związane z odpowiedzialnością karną, cywilną i administracyjną oraz utrata reputacji.
W Europie rośnie ostatnio ryzyko wystąpienia deficytu mocy, koniecznych do zaspokojenia w każdym czasie popytu na energię elektryczną. Brak mocy może powodować przerwy w dostawach energii elektrycznej lub ograniczać poziom zasilania. Przyczyną tego ryzyka jest głównie niedopasowanie elastyczności bloków produkcyjnych w elektrowniach konwencjonalnych do nowych wymogów, które pojawiły się w rezultacie gwałtownego wzrostu wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych (OZE), w szczególności w elektrowniach wiatrowych i słonecznych, których produkcja zależy od warunków pogodowych. Analiza polskiego sektora wytwórczego zarówno pod kątem wieku, stanu technicznego urządzeń, jak i funkcjonującego "energy mix" wykazała, że segment ten jest szczególnie zagrożony i wymaga utworzenia oraz wdrożenia instrumentów interwencyjnych i pomocowych. Jednym z proponowanych rozwiązań jest utworzenie w miejsce obecnego rynku jednotowarowego, właściwego wyłącznie dla energii elektrycznej, rynku dwutowarowego, uzupełnionego o komponent mocy. Rozwiązanie takie może być także odpowiedzią na kolejne wyzwanie, jakim jest konieczność zastąpienia niektórych konwencjonalnych źródeł wytwórczych nowymi, spełniającymi zaostrzone wymogi środowiskowe. Prawidłowo zaprojektowany rynek mocy może być odpowiedzią na powyższą potrzebę. Należy jednak brać pod uwagę powiązania rynku polskiego liniami transgranicznymi z ościennymi rynkami energii elektrycznej. Ponadto, rynek mocy jest swoistą formą protekcjonizmu rynkowego, gdyż potencjalnie może wpływać na przepływy transgraniczne. Z tego powodu Unia Europejska traktuje rynek mocy jako rozwiązanie tymczasowe. Pojawia się także ryzyko regulacyjne, w przypadku jeżeli konieczne będzie dopasowanie regulacji rynku energii elektrycznej do nowego systemu wsparcia. Regulacje takie będą miały skutki długoterminowe. Poprzedzi je z pewnością rozciągnięty w czasie proces oceny tych skutków zarówno dla rynku lokalnego, jak i handlu energią w Europie. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich kilkunastu latach zarówno w praktyce gospodarczej krajów OECD, jak i w towarzyszącej rozwojowi gospodarek myśli teoretycznej następuje istotny przełom w podejściu do ubezpieczeń przedsiębiorstw. Ubezpieczenia w zarządzaniu przedsiębiorstwem przestają być traktowane jedynie jako kategoria finansów i rachunkowości przedsiębiorstwa, co wynika z tradycyjnego rozumienia tego zagadnienia. Współcześnie tego typu podejście jest niewystarczające do określenia roli ubezpieczeń w zarządzaniu ryzykiem przedsiębiorstwa. W tradycyjnym podejściu do ubezpieczeń ocena ich znaczenia skupiona jest na ewidencji i analizie kosztów transferu ryzyka. W konsekwencji w praktyce wielu przedsiębiorstw i instytucji najważniejsze jest ujęcie krótkookresowe w zarządzaniu kosztem ubezpieczeń i analizie stopnia pokrycia ryzyka, przede wszystkim majątkowego, odpowiednimi ubezpieczeniami, w relacji do kosztu ochrony ubezpieczeniowej. Celem artykułu jest wyjaśnienie, jak asekuracja przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa funkcjonowania przedsiębiorstwa i obrotu gospodarczego, zwłaszcza w sytuacji wzrostu cyberryzyka. W związku z tym stawiana jest teza, że w turbulentnym otoczeniu przedsiębiorstwa w globalnej gospodarce, przy rosnącej zmienności otoczenia i pod presją zmian wynikających z synergii zmian technologicznych, rośnie znaczenie ubezpieczeń w zarządzaniu ryzykiem, zwłaszcza ryzykiem regulacyjnym i ryzykiem technologicznym. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Problem ryzyka regulacyjnego na tle programu "Mieszkanie dla Młodych"
84%
Przedmiotem rozważań w referacie jest problematyka wykorzystania ryzyka regulacyjnego w procesie oceny programu "Mieszkanie dla Młodych" (MdM), który został uruchomiony na podstawie Ustawy przyjętej 27 września 2013 i będzie realizowany w latach 2014-2018. Pojęcie ryzyka regulacyjnego i jego rola nawiązuje do koncepcji prac projektowych i wdrożeniowych określanej jako Risk-based Regulation. Koncepcja ta jest rozwijana i analizowana przez takich ekonomistów, jak: B. Hutter (2005), R. Baldwin i J. Black (2007) oraz J. Black (2010b). Istota tej koncepcji wyraża się m.in. w tym, że zagadnienia zarządzania ryzykiem dominują nad znaczeniem zasad, jakimi kierować się należy w implementacji regulacji. Struktura referatu przedstawia najpierw krytyczną ocenę programu "MdM", następnie definiuje ryzyko regulacyjne i oświetla jego rolę w programie "MdM". Najważniejsza część rozważań poświęcona jest kwestiom pomiaru ryzyka. Analizuje się trzy podejścia do pomiaru ryzyka (iloczyn prawdopodobieństwa i skali skutków zdarzeń negatywnych), które umownie nazwano: celowe, procesowe i podmiotowe. Z referatu wynika, że praktyka pomijania ryzyka regulacyjnego w pracach legislacyjnych zdecydowanie wpływa na obniżanie jego efektywności i destrukcję jakości prac rządu.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest pokazanie roli ryzyka regulacyjnego w koncepcji Risk-based Regulation. Zyskała ona dominującą pozycję w procesach opracowania i implementacji regulacji sektora publicznego, a także była przedmiotem zainteresowań w branży finansowej. Istotne jest również przedstawienie tych propozycji rozwiązań, ograniczeń i słabości, które mogą być wykorzystane przez polskich regulatorów, jeśli ta koncepcja będzie zaakceptowana w ich pracy. Główną metodą zastosowaną w opracowaniu jest krytyczna analiza dorobku naukowo-badawczego ekonomistów angielskich, którzy stworzyli fundamenty tej koncepcji, a następnie konsekwentnie ją rozwijali. Zasadniczym wynikiem, jaki uzyskano, jest wykazanie, że słabym jej punktem jest pomiar ryzyka za pomocą metod jakościowych w stosunku do aktualnego dorobku teoretycznego finansów. Nie przedstawia się bowiem zasad doboru ekspertów ani pogłębionego uzasadnienia na ile prezentowane miary ryzyka są adekwatne do przyjętej definicji ryzyka regulacyjnego. Ponadto nie weryfikuje się ogólnych wymagań formułowanych dla tego typu miar ryzyka, takich jak: niezawodność, porównywalność, niedwuznaczność itp. Mimo tych zastrzeżeń co do pomiaru ryzyka, wykorzystanie koncepcji w krajowej praktyce legislacyjnej jest nie tylko możliwym warunkiem poprawy jakości tworzonego prawa, ale wręcz koniecznością. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Ryzyko regulacyjne w koncepcji Responsive Regulation
84%
Celem referatu jest przeprowadzenie oceny roli ryzyka regulacyjnego w koncepcji responsive regulation. Zastosowaną metodą badania jest analiza najważniejszych publikacji J. Braithwaite'a, J. Blacka i R. Baldwina. Wykazano, że dominuje fragmentaryczne podejście do ryzyka regulacyjnego, przywiązuje się dużą wagę do budowania relacji między regulatorem a podmiotami regulowanymi, preferuje się jakościowy pomiar ryzyka. Behawioralne cechy omawianej koncepcji, a zwłaszcza model piramidy wdrożenia regulacji, może być przydatny w doskonaleniu krajowych procesów legislacyjnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na problematykę niepewności i ryzyka w procesie tworzenia nowych i modyfikowania istniejących legislacji. Omówiono zagadnienie ryzyka regulacyjnego, które powinno być nierozerwalnie związane z tworzeniem nowych aktów prawnych. Autor zauważa konieczność uwzględnienia ryzyka w ocenie skutków regulacji. W takich przypadkach należy pamiętać o analizie i zarządzaniu ryzykiem.
11
84%
Cel - Zweryfikowanie tezy, że sprawne i konsekwentne wdrożenie systemowych i organizacyjnych rozwiązań, przewidzianych w ramach reformy systemu regulacji realizowanej w Polsce w latach 2013-2015 doprowadzi do podniesienia jakości procesu legislacyjnego i tym samym przyczyni się do ograniczenia ryzyka regulacyjnego. Metoda badania - Krytyczna analiza celów i zadań ujętych w rządowym Programie "Lepsze Regulacje 2015". Wynik - Kluczowe znaczenie dla zapewnienia wysokiej jakości otoczenia regulacyjnego ma prawidłowe funkcjonowanie tzw. systemu oceny wpływu regulacji. Jego istotą jest porównanie kosztów i korzyści różnych opcji regulacyjnych i na tej podstawie dokonanie wyboru najkorzystniejszej z nich. Jednak system ten nie nakłada obowiązku włączenia analizy ryzyka do oceny skutków regulacji. Oryginalność/Wartość - Wskazanie tych cech reformy, które zasługują na pozytywną ocenę oraz określenie kierunku dalszego doskonalenia otoczenia regulacyjnego. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Regulacje w energetyce a nowe inwestycje w moce wytwórcze
67%
Celem artykułu jest wskazanie wpływu niepewnej sytuacji dotyczącej systemów wsparcia energetyki na szacowanie opłacalności inwestycji w nowe, bardziej ekologiczne i efektywne źródło energii elektrycznej wytwarzanej w kogeneracji z ciepłem, a także porównanie efektywności inwestycji w nowe źródło w zależności od systemu wsparcia. W artykule przedstawiono ogólne przesłanki wprowadzania regulacji w gospodarkach. Na tym tle wskazano i scharakteryzowano wybrane regulacje, które wpływają na warunki inwestycji w kogeneracyjne źródła energii (wytwarzania ciepła i energii elektrycznej). Szczególną uwagę zwrócono na ryzyko regulacyjne wynikające z niedokończonego procesu legislacyjnego oraz warunki konkurencji na lokalnym rynku ciepła w kontekście wsparcia rozwoju preferowanych źródeł energii ("zielonej energetyki"). Poruszono takie zagadnienia, jak: system certyfikatów w Polsce, zasada TPA, handel emisjami oraz system FIT. Następnie krótko scharakteryzowano potencjalną inwestycję oraz założenia prognostyczne dla trzech wariantów regulacji dotyczących wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z gazu. Rozpatrzono następujące przypadki: brak wsparcia finansowego dla inwestycji, będzie obowiązywać system wsparcia w formie tzw. żółtych certyfikatów, będzie obowiązywać system wsparcia w formie cen gwarantowanych FIT. Dla każdego wariantu rozpatrzono dwa podwarianty dla wyższej i niższej ceny ciepła. Na podstawie otrzymanych wyników wskazano najlepszy wariant regulacyjny z punktu widzenia inwestora oraz związane z tym potencjalne zagrożenia. (abstrakt oryginalny)
13
67%
Celem artykułu jest zbadanie stopnia implementacji przez spółki publiczne zmian prawa wprowadzonych w Polsce w latach 2008-2009 dotyczących obowiązku powoływania w radach nadzorczych komitetów audytu. Punktem wyjścia do analizy skuteczności wprowadzanych regulacji jest interpretacja zmiany prawa jako modyfikacji instytucji formalnych. Na podstawie przeglądu teorii dotyczącej tworzenia i zmian w obszarze matrycy instytucjonalnej stwierdzono, że możliwość dowolnego kształtowania struktury instytucjonalnej poprzez zmiany instytucji formalnych (m.in. w drodze regulacji) jest ograniczona. Mimo występowania takiej zależności regulatorzy podejmują ryzyko regulacyjne, próbując stworzyć ład instytucjonalny lepszy od istniejącego porządku. W celu znalezienia uzasadnienia dla podejmowanych działań w obszarze ładu korporacyjnego, wybranych jako przedmiot szczegółowej analizy, w artykule dokonano przeglądu zmian regulacji dotyczących odpowiedzialności rad nadzorczych za finansowe i niefinansowe sprawozdania spółek oraz dotyczących tworzenia komitetów audytu, mających pomagać w wywiązywaniu się z tej sfery odpowiedzialności. W kolejnej części artykułu przedstawione zostały wyniki badań empirycznych, obrazujące reakcję 395 spółek publicznych na zmiany prawa w ww. zakresie w latach 2008-2011. Wyniki tych badań wskazują na opór w implementacji wprowadzonych rozwiązań (mniej niż połowa spółek po czterech latach od zmiany prawa miała wyodrębnione komitety audytu, mimo systematycznego wzrostu komitet audytu jest instytucją nie w pełni mieszczącą się w istniejącym w Polsce systemie instytucji formalnych (dualizm organów władzy) i nieformalnych (norm, przyzwyczajeń, zachowań). (abstrakt oryginalny)
Międzynarodowe korporacje działające w środowisku wielojurysdykcyjnym stoją przed codziennym wyzwaniem zachowania zgodności ze stale zmieniającym się ryzykiem prawnym i regulacyjnym. Aby zapewnić zgodność z obowiązującymi normami muszą one wprowadzać złożone wewnętrzne mechanizmy kontroli zgodności z prawem. Mechanizmy te obejmują identyfikację, ocenę i środki ograniczające to ryzyko. Istota trudności wynika z różnic kulturowych w systemach prawnych i regulacyjnych na różnych terytoriach, na których działają globalne korporacje. Powszechnie stosowanym środkiem zaradczym wykorzystywanym przez korporacje, które dążą do zapewnienia jednolitości działania we wszystkich regionach geograficznych, są wewnętrzne normy zgodności. Jednakże uniwersalnie wprowadzane normy zgodności powodują zarówno trudności w ich stosowaniu ze względu na różnice kulturowe, jak i z tych samych powodów problemy spowodowane różnicami w ich interpretacji. Omówione w artykule rozwiązania prawne pokazują, jak korporacje radzą sobie z wyzwaniami związanymi z wielokulturowym otoczeniem prawnym i regulacyjnym. (abstrakt oryginalny)
Dzisiejsze rynki towarowe, w tym rynek energii, są narażone na wysokie ryzyko polityczne. Wpływa ono na decyzje koncernów energetycznych, dotyczące zarówno działalności operacyjnej, jak i strategiczne. Przepisy obecnie wprowadzane - dyrektywa MiFID II czy rozporządzenia EMIR i REMIT - są odpowiedzią na kryzys finansowy lat 2007-2008. Chociaż rozwiązują one problemy, które wystąpiły na rynkach niezwiązanych z rynkiem energii elektrycznej, dla elektroenergetyki i innych podmiotów aktywnie działających na rynku energii niosą znaczne ryzyko regulacyjne i zgodności (compliance). Szczególnie bolesne będą ograniczenie wyjątków w MiFID II, z których korzystała elektroenergetyka, oraz obowiązki nałożone przez EMIR. Dyrektywa MiFID II wpłynie bez wątpienia na handel energią w Europie, w tym na wzrost obrotów na giełdach energii i innych rynkach regulowanych, które wraz z izbami rozrachunkowymi zwiększą swą rolę na rynku energii. Z drugiej strony można obawiać się, że nastąpi ograniczenie handlu hurtowego energią elektryczną i produktami z nią powiązanymi. (abstrakt oryginalny)
Implementacja unijnej Dyrektywy CRD IV do porządku krajowego wiąże się z dużymi zmianami zarówno dla nadzorcy, jak i podmiotów sektora finansowego. Koszty wdrożenia przepisów CRD IV będą znaczne i trudno przewidzieć, kto w ostatecznym rozrachunku będzie beneficjentem tej dyrektywy. Wprawdzie kwestie podniesione w niej są istotne (podkreśla ona rolę jednolitego nadzoru bankowego poprzez utrzymanie tzw. paszportu europejskiego), jednak nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż prawdopodobne przeregulowanie rynku może mieć także negatywne następstwa. (abstrakt autora)
Wypracowany zysk jest ważnym, ale tylko jednym z mierników oceny polskiego sektora bankowego. Dotarł on ze swoimi usługami do blisko 80% Polaków. Pomimo różnorodnych antybankowych posunięć, złej - niekiedy intencjonalnie kształtowanej atmosfery wokół sektora bankowego i działań negatywnie rzutujących na zdolność finansowania polskiej gospodarki przez banki, wynik sektora utrzymuje się od kilku lat na podobnym poziomie. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.