Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 186

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ryzyko walutowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Artykuł, to analiza wykorzystania walutowego kontraktu forward, jako narzędzia w zabezpieczaniu się przed ryzykiem walutowym w przedsiębiorstwie (analizowaną walutą był dolar amerykański). Została dokonana analiza opłacalności zastosowania tego instrumentu rynku terminowego w zarządzaniu długą lub krótką pozycją walutową przedsiębiorstwa.
2
100%
The aim of the paper is to show the relationship between the value of Japanese yen and the investors' risk aversion. The correlation results from the application of carry trade strategies by investors. An increase in carry trade positions is associated with the decrease in risk aversion. The Japanese yen is one of the most popular carry trade funding currency and therefore the change in the value of this currency reflects the change in the investors' mood. This paper shows that there is a negative relationship between the USD/JPY and the risk aversion measured by volatility index (VIX). (original abstract)
Mając na uwadze aktualną sytuację na światowych rynkach finansowych, nikogo nie powinno dziwić, że rynek walutowy stał się bardziej skomplikowany i coraz mniej przewidywalny. Postawienie tezy, że takie zachowanie rynku walutowego w najbliższych miesiącach będzie regułą przez destabilizację polityczną, światowe ruchy kapitału, w tym także spekulacje, nie będzie zatem dalekie od rzeczywistości. Polska złotówka jest tego dobrym przykładem. Obserwowane w ostatnim czasie wahania kursu złotego w wielu przypadkach przyczyniają się do powstawania wielomilionowych strat i niespodziewanych zysków w polskich przedsiębiorstwach. Zarówno straty jak i zyski są tym większe, im większy jest udział eksportu lub importu w obrotach firmy.(abstrakt oryginalny)
Ryzyko walutowe jest zaliczane do grup ryzyk cechujących dany kraj. Zmiany kursów walut oznaczają zmianę warunków działalności gospodarczej podmiotów, które są związane bezpośrednio lub pośrednio ze zmianami cen walut na rynku. Artykuł analizuje ryzyko konwersji, ryzyko transakcji, ryzyko operacyjne i ekonomiczne.
5
Content available remote Spread walutowy jako element ryzyka walutowego kredytobiorców w Polsce
100%
Spready walutowe stanowią z jednej strony element zwiększający poziom ryzyka walutowego kredytobiorcy. Z drugiej strony element zysku dla banków. Celem artykułu jest analiza bieżącej sytuacji dotyczącej spreadów walutowych na rynku kredytów walutowych w Polsce oraz ocena możliwości dokonania skutecznych zmian w tym zakresie. W niniejszym artykule autor podejmuje próbę odpowiedzi na następujące pytania: Czy spready walutowe w Polsce są problemem? Czy inicjatywy Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwa Gospodarki, regulujące sprawę spreadów walutowych, doprowadzą do rozwiązania problemu? Analiza bieżącej sytuacji na rynku może prowadzić do wniosku, że sprawa spreadów to element wymykający się spod kontroli nadzoru. W artykule autor dokonuje analizy dotychczasowych dokonań Komisji Nadzoru Finansowego i projektów Ministerstwa Gospodarki w zakresie spreadów walutowych. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest identyfikacja źródeł ryzyka walutowego w operacjach zagranicznych i sposobów zabezpieczania się przed tym ryzykiem przez biura podróży. Problemem badawczym jest wskazanie, jak klienci reagują na zmianę ceny wywołaną zmianą kursów walut oraz przedstawienie ofert w walucie obcej. Opracowanie jest skierowane głównie do biur podróży.(abstrakt oryginalny)
Omówiono rodzaje ryzyka wolutowego i sposoby zabezpieczeń przed nimi.
Celem artykułu nie było zaprezentowanie wszelkich sposobów zabezpieczania się przed ryzykiem kursowym ani nawet przedstawienie wszelkich strategii wykorzystujących opcje walutowe, gdyż taka prezentacja wykraczałaby daleko poza ramy artykułu. Opracowanie miało raczej na celu powiązanie ryzyka kursowego i jego zabezpieczania, przy użyciu opcji walutowych, z rozwojem przedsiębiorstw.(fragment tekstu)
9
Content available remote Opcje barierowe jako instrument ograniczenia ryzyka kursu walutowego
75%
Celem publikacji jest empiryczne sprawdzenie efektywności opcji barierowych jako jednego z bardziej zaawansowanych narzędzi stosowanych w praktyce w celu ograniczenia negatywnego ryzyka kursu walutowego w działalności gospodarczej przedsiębiorstw. Cel zrealizowany zostanie poprzez analizę i weryfikację pod kątem skuteczności oraz pragmatyczną ocenę. W praktyce często zdarza się, że są to instrumenty oferowane jako narzędzia służące ograniczeniu lub nawet wyeliminowaniu negatywnego ryzyka kursu walutowego. Literatura w tym zakresie nie wykazuje jednoznacznego stanowiska, pozostawiając tym samym miejsce do badań i weryfikacji empirycznych. W związku z powyższym autor postawił hipotezę: opcje barierowe stosowane przez przedsiębiorców w celu ograniczenia negatywnego ryzyka kursu walutowego nie wykazują wystarczających znamion instrumentów zabezpieczających, czy też tym bardziej niwelujących ujemne ryzyko kursowe. (fragment tekstu)
Różnice w rozwoju gospodarczym oraz wzrost znaczenia przepływów kapitałowych sprawiają, że rzeczą naturalną staja się obserwowane przez nas codzienne wahania na rynkach walutowych. Ograniczenie zmienności kursowej w przedsiębiorstwie może przełożyć się na wzrost wartości, a niejednokrotnie może zapobiec problemom finansowym firmy. Jeśli poważnie w przedsiębiorstwie traktowany jest proces planowania, analizy oraz oceny efektywności projektów inwestycyjnych, to równie poważnie powinno zostać potraktowane ograniczenie ryzyka wynikającego ze zmienności kursowej. Nie można bowiem mówić o budowaniu wartości przedsiębiorstwa oraz koncentracji na projektach podnoszących tę wartość, jeśli w projektach inwestycyjnych - w których istotnym determinantem sukcesu jest kurs walutowy - zapominamy o ograniczeniu zmienności kursowej. Zarządzanie ryzykiem walutowym w przedsiębiorstwie powinno być traktowane jako bardzo istotny i nierozłączny element zarządzania finansami, nie jako element dodatkowy, w domyśle mniej istotny. (abstrakt autora)
Współczesne przedsiębiorstwa, które chcą się liczyć na zagranicznych rynkach, zwiększają współpracę międzynarodową, przez co są narażone na ryzyko walutowe. Dlatego też coraz częściej posługują się narzędziami służącymi zabezpieczeniu ekspozycji na takie ryzyko. Jednymi z takich narzędzi są instrumenty pochodne, a dokładniej opcje walutowe. Celem artykułu jest ukazanie istoty ryzyka walutowego oraz przedstawienie opcji walutowych jako instrumentu służącego do optymalizowania ryzyka walutowego. Autorka posłużyła się metodą krytycznej analizy literatury oraz prostymi metodami graficznymi obrazującymi badane zjawisko.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Koszty minimalizowania ryzyka walutowego
75%
W artykule zaprezentowano zastosowanie instrumentów dostępnych na rynku Forex. Przedstawiono analizę kosztów związanych z koniecznością utrzymywania depozytu zabezpieczającego oraz model teoretyczny, zawierający oszacowanie koniecznego depozytu zabezpieczającego przy otwarciu pozycji walutowej. Wartość depozytu zależy od dźwigni i kwoty otwartych pozycji. W tym celu oszacowano nierówność Kołmogorowa.(abstrakt oryginalny)
Ryzyko walutowe jest jednym z kluczowych rodzajów ryzyka działalności finansowej. W praktyce obejmuje ono kilka różnych kategorii związanych z operacjami walutowymi, przy czym najczęściej utożsamiane jest z ryzykiem nieoczekiwanej zmiany kursów walutowych. W warunkach kryzysu finansowego lat 2007-2009 ryzyko wymiany walutowej silnie wzrosło, co przejawiło się zwiększeniem dziennej zmienności kursów walut światowych, wzrostem marż kursowych, a także odwróceniem wieloletnich trendów wyceny walut. W szczególności wzrost ryzyka walutowego odczuwany był w krajach rozwijających się, także w Polsce. Objawił się on m.in. szybkim umocnieniem polskiej waluty w początkowej fazie kryzysu światowego, a następnie nienotowanym wcześniej w historii gwałtownym spadkiem jej wartości. Zjawisko to doprowadziło do istotnego zwiększenia ryzyka prowadzenia działalności przez banki, fundusze inwestycyjne czy przedsiębiorstwa sfery realnej, zmieniło strukturę tworzenia produktu krajowego brutto, a także spowodowało wielomilionowe straty finansowe wśród eksporterów stosujących hedging walutowy oparty na strategiach opcyjnych. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Problem internacjonalizacji w zakresie mitygacji ryzyka walutowego
75%
Celem opracowania jest prezentacja problemu w zakresie mitygacji ryzyka walutowego, a co za tym idzie jego internacjonalizacji. Brak spójnych, jednolitych i powszechnych mechanizmów mitygacyjnych na szczeblu poszczególnych gospodarek narodowych oraz bardzo częste przyjmowanie przez firmy strategii spekulacji powodują coraz większe zawirowania na międzynarodowych rynkach finansowych oraz generują coraz większe koszty dla firm. (fragment tekstu)
Ważnym czynnikiem zarządzania przedsiębiorstwem jest ryzyko. Odpowiednie czynności związane z kontrolowaniem ryzyka mogą zapobiegać jego negatywnym skutkom, doprowadzającym do sytuacji najczęściej niezależnych od przedsiębiorstwa. Jednak jedynie odpowiednia identyfikacja ryzyka, a co za tym idzie, zastosowanie odpowiednich instrumentów zmniejszających ryzyko, pozwoli na uniknięcie zbędnych kosztów finansowych, które czasem mogą nawet doprowadzić do bankructwa danego przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
16
Content available remote Wykorzystanie metody VaR w procesie pomiaru ryzyka
75%
Praca dotyczy metody Value at Risk. Omówiono w niej podstawowe rozwiązania spotykane w praktyce. Wskazano na możliwość szacowania VaR metodą Monte Carlo dla założonego wielowymiarowego rozkładu czynników ryzyka. Przeprowadzono analizę, której przedmiotem był pomiar ryzyka walutowego w latach 2007-2011. Na podstawie danych empirycznych zilustrowano wyniki stosowania wybranych metod wyznaczania VaR.(abstrakt oryginalny)
Dynamiczne strategie zabezpieczające przed ryzykiem walutowym to opracowane procedury czynności, które należy wykonywać na bieżąco, w sytuacjach zmian kursu waluty, w czasie ciągłego monitorowania transakcji. Jest to zatem stałe, selektywne przeciwdziałanie powstawaniu otwartych pozycji w opcjach walutowych. Preferowane są te techniki zabezpieczania, które ograniczając wysokość strat, nie wykluczają zysków kursowych. Ich stosowanie wymaga dostępu do rzetelnych prognoz przyszłych zmian cen walut, a także określonego stopnia gotowości do ponoszenia tego typu ryzyka. Artykuł prezentuje dwa rodzaje dynamicznych strategii hedgingowych: delta hedging i delta-gamma hedging wraz z przykładami dla polskiego rynku walutowego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie przykładów zastosowania estymatorów wartości zagrożonej Value at Risk (VaRα) oraz miary Expected Shortfall (ESα) do pomiaru ryzyka walutowego na rynku polskim, jak również przypomnienie i podsumowanie podobieństw i podstawowych różnic dzielących obie miary. (fragment tekstu)
19
Content available remote Exchange Rate Risk on the Mortgage Market
75%
Strict connections of the real estate market with the financial market are an unquestionable phenomenon at every level of investing, starting from the lowest individual investor, and finishing with national and transnational players. One of the more interesting examples of such a dependency is the problem of the risk of financing the real estate market, which results from numerous macro-, mezo- and microeconomic conditions, including, inter alias, the phenomenon of capital migration, supranational bank regulations or the development of currency exchange rates on world markets. The most recent example of such a dependency is, among others, the decision of the National Bank of Switzerland from the beginning of 2015 to abandon the Swiss franc-euro cap, which will go down in the history of the world financial market. Its global effects will surely be very difficult to assess, while the resulting turbulences and consequences for many (institutional, corporation and individual) market participants cause, on the one hand, awaiting a reaction and actions aimed at helping entities affected by the consequences of the mentioned decision and, on the other, many questions and doubts. The paper will present current selected aspects concerning currency risk in the context of financing the residential real estate market and the directions of actions prepared in reaction to the abovementioned risk. Polish conditions will be presented against the background of examples of foreign solutions. The aim of the work is to present: the essence of currency risk in the context of the current financial situation of the Polish banking sector, the most important directions of proposals for remedial actions aimed at mitigating the effects of the significant increase in the exchange rate of the Swiss franc in relation to the Polish currency, a short overview of selected solutions/regulations regarding the exchange rate risk of mortgages taken out in a foreign currency in other countries. The method employed was the critical analysis of the most-recent reports and recommendations of the National Bank of Poland, Polish Financial Supervision Authority, Polish Banking Union, and other experts on the subject of financing the real estate market, as well as a comparative analysis of solutions regarding currency risk in selected countries. (original abstract)
Na podstawie studiów literaturowych wskazano znaczenie instrumentów finansowych w procesie zarządzania ryzykiem walutowym oraz sformułowano tezę opracowania, zgodnie z którą zastosowanie instrumentów finansowych w celu zabezpieczania się przed ryzykiem walutowym wpływa na wyniki działalności gospodarczej przedsiębiorstw, eliminując i zmniejszając negatywny wpływ zmian kursów walutowych. Celem artykułu jest zaprezentowanie możliwych do praktycznego zastosowania metod zarządzania ryzykiem walutowym oraz omówienie doświadczeń polskich i ukraińskich przedsiębiorstw handlu zagranicznego w tym zakresie. Podjęto również próbę ukazania wpływu zastosowania kontraktu forward na wyniki przedsiębiorstwa ukraińskiego i spółki polskiej. Wnioski wynikające z przeprowadzonego badania dowodzą zasadności stosowania instrumentów finansowych jako efektywnego sposobu zabezpieczania się przedsiębiorstw przed ryzykiem walutowym. Przede wszystkim w przypadku dużych zmian kursu walutowego zdecydowanie opłaca się skorzystać z zabezpieczających instrumentów pochodnych(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.