Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rzecznik konsumentów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W niniejszym artykule przedstawiono początki i rozwój legislacji europejskiej w obszarze ochrony konsumenta. Zaprezentowano zarys polityki konsumenckiej oraz interesy ekonomiczne konsumenta. Omówiono obszary zmian w legislacji krajowej oraz wybrane akty normatywne ochrony praw konsumenta, a także zarys zmian instytucjonalnych.
Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza pozycji i znaczenia powiatowych (miejskich) rzeczników praw konsumenta na gruncie obowiązujących regulacji prawnych ich działalności ocenianej przez pryzmat konstytucyjnej samodzielności w negatywnym i pozytywnym jej aspekcie, który badali L. Jańczuk [2013, ss. 79-118], a także D. Bach-Golecka i J. Golecki [2016 Komentarz do Art. 165 Konstytucja RP]. Analiza tego zagadnienia może być prowadzona na wielu płaszczyznach. Ze względu na rozmiary publikacji zostanie ona jednak ograniczona tylko do płaszczyzny prawnej. Przeprowadzone badania opierają się przede wszystkim na metodzie dogmatycznej, analizie aktów prawnych i związanego z nim orzecznictwa i piśmiennictwa. (fragment tekstu)
Artykuł omawia cechy i funkcje usług prokonsumenckich, tj. usług ochrony konsumenta; związki przedsiębiorstwa ze stowarzyszeniami konsumentów; rolę rzecznika interesów konsumenta.
W artykule przedstawiono jakie zadania samorządu powiatowego w zakresie ochrony konsumenta wykonuje powiatowy/miejski rzecznik konsumentów woj. mazowieckiego. Ze sprawozdań wynika, że pomoc rzeczników polega głównie na informowaniu konsumentów o ich prawach i obowiązkach, wyjaśnianiu i interpretowaniu przepisów prawnych, występowaniu do przedsiębiorcy oraz występowaniu w imieniu konsumenta na drogę sądową.
Reforma samorządowa wprowadzająca powiaty powierzyła im zadania z zakresu ochrony konsumentów. Jednak o rzeczywistych uprawnieniach powiatu z zakresu ochrony konsumentów decydują przepisy ustaw szczególnych. W artykule wymieniono te ustawy. Omówiono także zadania rzecznika konsumentów, uprawnienia z zakresu procedury administracyjnej, uprawnienia z ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, uprawnienia w postępowaniu w sprawach o uznanie wzorca umowy za niedozwolony, uprawnienia w postępowaniu w sprawach o wykroczenia.
Ochrona konsumentów w Polsce jest realizowana przez wiele podmiotów, w tym samorząd terytorialny. Obowiązek ochrony praw konsumentów wynika z ustawy o samorządzie powiatowym i ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która powołuje do jego realizacji powiatowego (miejskiego) rzecznika konsumentów. Dwadzieścia lat funkcjonowania instytucji w zmieniającej się rzeczywistości ujawniło mankamenty regulacji prawnych jej dotyczących. W artykule podjęto próbę wskazania rozwiązań legislacyjnych, które zagwarantują wzmocnienie niezależności rzecznika oraz usprawnią jego działanie dla zapewnienia konsumentom wysokiego poziomu ochrony na poziomie lokalnym. (abstrakt oryginalny)
Ustawa z 5.08.2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym umożliwiła klientom zakładów ubezpieczeń składanie reklamacji dotyczących świadczonych przez nie usług. W razie nieudzielenia odpowiedzi na reklamację w przewidzianym na to terminie, reklamację taką uznaje się za rozpatrzoną zgodnie z wolą klienta (art. 8 ustawy). Rozwiązanie to już na etapie tworzenia ustawy reklamacyjnej budziło kontrowersje, zaś po jej wejściu w życie stało się źródłem sporów w doktrynie i rozbieżności w judykaturze. Celem niniejszego artykułu jest analiza wskazanego problemu, a także próba wskazania prawidłowej wykładni art. 8. Autorzy w swych rozważaniach odwołują się nie tylko do piśmiennictwa oraz orzeczeń sądowych, ale także do stanowiska zajętego w powyższym zakresie przez Rzecznika Finansowego oraz Sąd Najwyższy. (abstrakt oryginalny)
Wysoka aktywność polityki ochrony konsumentów cechuje państwa o szybko rozwijających się gospodarkach rynkowych. Rosnąca konsumpcja wzmaga potrzebę ochrony podmiotu uznanego za wyraźnie słabszą stronę transakcji gospodarczych, a mianowicie konsumenta. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja instytucji wybranego powiatowego rzecznika konsumentów, jego pozycji w systemie administracji publicznej oraz podkreślenie szczególnie istotnej roli w organach samorządowych. Podstawową metodą badawczą przyjętą w niniejszym artykule jest analiza studium przypadku (case study) oraz analiza literatury przedmiotu. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Ochrona konsumenta jako jedno z zadań samorządu lokalnego
84%
Celem niniejszego artykułu jest próba scharakteryzowania i oceny działalności rzecznika konsumentów jako jednego z gwarantów realizacji funkcji ochrony społeczności lokalnej, pozostającej w kompetencjach samorządów terytorialnych. Rzecznik konsumentów powoływany przez władze powiatu realizuje zadania samorządowe przede wszystkim stając w obronie konsumenta, chroniąc jego interesy rynkowe, dbając o edukację konsumenta, jak również uświadamiając konsumentom zagrożenia rynkowe'. W pierwszej części przedstawiono zadania samorządu lokalnego na podstawie aktów prawnych oraz podstawy prawne funkcjonowania instytucji rzecznika konsumentów jako przykładu działań samorządu lokalnego. W dalszej części dokonano analizy pracy i działalności tej instytucji na podstawie sprawozdań z działalności Rzecznika Konsumentów w Szczecinie w latach 2002- 2006 oraz badań ankietowych wśród mieszkańców Szczecina. Na podstawie tych badań opracowano rekomendacje dla dalszej realizacji przez przedstawianą instytucję zadań samorządu w zakresie ochrony praw konsumentów(fragment tekstu)
Konsument na rynku podejmuje bardzo różne decyzje i zależą one od wielu czynników. Do najważniejszych należą czynniki ekonomiczne, społeczne, psychologiczne, a także uwarunkowania kulturowe, poziom wykształcenia i wiele innych. Zachowania konsumenta na rynku mogą być racjonalne i przemyślane, ale również mogą być irracjonalne, np. impulsywne. Zdarza się, że zakupiony towar jest wadliwy, a jego wady uwidaczniają się czasami w bardzo odległym czasie. Czy konsument na rynku podlega ochronie prawnej? Czy ma możliwość dochodzić swoich praw w przypadku zakupu produktu o jakości niezgodnej z deklarowaną? Celem artykułu jest przedstawienie instytucji rzecznika konsumentów oraz przepisów prawnych, na mocy których oparte jest jego działanie. Omówiono również charakter spraw będących przedmiotem działania biura rzecznika powiatowego w województwie pomorskim.(abstrakt autora)
W roku 2020 zarówno amerykańskie Consumer Financial Protection Bureau (CFPB), jak i polski Rzecznik Finansowy zmierzyły się z możliwością likwidacji. Ze względu na rozbieżności w orzecznictwie sądów federalnych niższego szczebla, dotyczące zgodności struktury CFPB z zasadą podziału władzy wynikającej z art. 2 Konstytucji, kwestię tę rozstrzygnął w Stanach Zjednoczonych Sąd Najwyższy. Orzeczenie to powinno wyeliminować wątpliwości podnoszone od wielu lat przez podmioty powiązane z rynkiem finansowym i dążące do zniwelowania działań mających na celu wzmocnienie pozycji konsumentów w relacji z takimi podmiotami. Z kolei polscy klienci podmiotów rynku finansowego mogą utracić możliwość uzyskania pomocy przez niezależny i wyspecjalizowany podmiot - Rzecznika Finansowego. Jego kompetencje mają zostać przejęte przez Prezesa UOKiK, zajmującego się przede wszystkim ochroną konkurencji, a także ochroną zbiorowych interesów konsumentów. Mimo sprzeciwu naukowców, ekspertów i różnorodnych organizacji oraz mimo szeregu poważnych zastrzeżeń zarówno co do istoty zmiany systemu ochrony konsumenta, jak i co do konkretnych rozwiązań lub przeoczeń ze strony projektodawcy, projekt ustawy znoszącej urząd Rzecznika Finansowego został zaakceptowany przez Radę Ministrów.(abstrakt oryginalny)
W celu ochrony praw konsumentów ustawodawca zamieścił w katalogu zadań własnych samorządu powiatowego i samorządu województwa ochronę ich praw. Również ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów nakłada na samorząd terytorialny takie zadanie, m.in. powołując do jego realizacji powiatowego (miejskiego) rzecznika praw konsumentów. W artykule autor analizuje przepisy ustaw pod kątem zapewnienia ochrony praw konsumentów przez samorząd terytorialny. (abstrakt oryginalny)
Na początku opracowania przedstawiono strukturę centralnych władz administracyjnych oraz model ochrony antymonopolowej w Polsce. Następnie omówiono pozycję ustrojową Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz jego aparatu pomocniczego, jakim jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na koniec zaprezentowano postulaty reform pozycji ustrojowej Prezesa Urzędu formułowane w literaturze.
Brytyjski Urząd Rzecznika ds. Usług finansowych zajmuje się rozwiązywaniem sporów pomiędzy konsumentami a ubezpieczycielami pojazdów mechanicznych przez ponad 25 lat. Zapewnia on bezpłatne usługi dla konsumentów i małych przedsiębiorstw dochodzących swoich roszczeń od ubezpieczycieli bądź też agentów ubezpieczeniowych. Podczas rozwiązywania sporów instytucja Rzecznika uprawniona jest do wydawania ostatecznej decyzji, która jest wiążąca dla ubezpieczyciela bądź brokera. Rzecznik może zasądzić nawet do 100,000 £ (110,000 euro) odszkodowania. Niniejszy artykuł nakreśla niektóre z kwestii wynikających z działalności Rzecznika ds. Usług finansowych w odniesieniu do ubezpieczeń pojazdów mechanicznych, zwracając szczególną uwagę na trudności wynikające z wypadków komunikacyjnych oraz problemów związanych z zabezpieczeniem naprawy bądź też rekompensatą wartości samochodu, który został uszkodzony lub też zniszczony podczas wypadku. Mam nadzieję, że ta kwestia spotka się z zainteresowaniem i wywoła w Polsce szerszą debatę na temat powołania systemu rozwiązywania sporów dotyczących wypadków komunikacyjnych, który stanowiłby reakcję na brak równowagi pomiędzy pozycją ubezpieczyciela a pozycją konsumenta.(fragment tekstu)
Działalność powiatowych (miejskich) rzeczników konsumentów jest stosunkowo nisko sformalizowana. Charakter i rodzaj działań podejmowanych przez poszczególnych z nich będą więc w dużej mierze zależały od indywidualnej wizji danego rzecznika na temat jego roli, jak również możliwości finansowych i czasowych (niektórzy pracują jedynie na 1/4 etatu). Różny jest też charakter spraw, z którymi spotykają się rzecznicy. W artykule autorka ukazuje działalność informacyjno-edukacyjną rzeczników konsumentów w kontekście intensywności oddziaływania zarówno na konsumentów, jak i przedsiębiorców, oraz ocenia efektywność działalności rzeczników, a pośrednio zasadność tworzenia samej instytucji rzecznika konsumentów w systemie ochrony interesów konsumentów. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł przedstawia problemy związane z ochroną konsumentów na rynku finansowym. Złożoność problemu koncentruje się wokół niżej omówionych zagadnień. Nowy paradygmat regulacyjno-nadzorczy, zwany konsensusem bazylejskim zastępuje obowiązujący od lat 80. ubiegłego wieku konsensus waszyngtoński. Założeniami nowego paradygmatu jest przypisanie fundamentalnego znaczenia perspektywie makro-ostrożnościowej oraz publiczne zarządzanie ryzykiem mające na celu zapewnić bezpieczeństwo całego systemu finansowego. Nowe przepisy i regulacje niosące zmiany w funkcjonowaniu rynku finansowego zwracają coraz większą uwagę na ochronę praw i interesów konsumentów. Wynikiem omówionej ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego oraz o Rzeczniku Finansowym jest ułatwienie konsumentom drogi dochodzenia swoich praw w sporach z podmiotami rynku finansowego Przekształcenie instytucji Rzecznika Ubezpieczeniowego w Rzecznika Finansowego rozszerzyło bowiem jego kompetencje. Odtąd jego działania obejmują swoim zakresem oprócz rynku ubezpieczeniowo-emerytalnego także rynek bankowo-kapitałowy. Pomoc Rzecznika opiera się na udzielaniu porad, interwencjach, prowadzeniu postępowań polubownych a także w przypadku gdy niemożliwym jest ugoda służy wsparciem w postępowaniach sądowych. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł ma na celu, przedstawienie możliwości ochrony praw i interesów konsumentów Uzasadnieniem dla przeprowadzenia analizy tak zakreślonej problematyki jest fakt, iż zakres świadomości podmiotów rynkowych w Polsce w dziedzinie szczególnej ochrony konsumentów jest bardzo niski i praktycznie dziedzina konsumencka dochodzenia roszczeń nie została ani wyodrębniona z ogólnego systemu dochodzenia roszczeń cywilnoprawnych, ani też w żaden skuteczny sposób zorganizowaną. Ponadto brak jest jednorodnego aktu prawnego, który w sposób jednolity określiłby prawa i obowiązki podmiotów rynkowych i ukierunkował tym samym prawidłowo pozycję konsumenta jako stosunkowo najsłabszej jednostki obrotu rynkowego. Poza tym w niniejszej publikacji przedstawiono organy i jednostki chroniące konsumentów poddając jednocześnie analizie: cel, sposoby, zakres podmiotowy, oraz zakres przedmiotowy ich działań. W niniejszej publikacji zwrócono również uwagę, iż zachodzące zmiany doprowadziły do powstania polityki konsumenckiej. (abstrakt oryginalny)
Ombudsman to, jak się przyjmuje w naukach prawnych, podmiot posiadający szczególny autorytet. Jest on swego rodzaju obserwatorem działania administracji państwowej. Informuje on parlament, a także opinię społeczną o stanie przestrzegania prawa i funkcjonowaniu administracji. Koncentrując uwagę na charakterze schematów działania (kompletów normatywnych) z udziałem Rzecznika Praw Dziecka, należy stwierdzić, iż mają one swoisty - dwojaki charakter. Schematy działania Rzecznika mogą dotyczyć konkretnych, indywidualnych spraw - będzie to własne postępowanie Rzecznika Praw Dziecka, może on też w konkretnej, indywidualnej sprawie przystąpić do postępowania prowadzonego przez inny organ państwa. Ponadto może kierować wystąpienia generalne mające na celu ochronę - kontrolę pewnych kategorii praw zbiorowych dzieci. Przejawem - skutkiem działania Rzecznika - będzie upublicznienie, czy dany podmiot prawa zareagował w odpowiedni sposób na rzecz ochrony praw i dobra dziecka, czy też nie. Działania, postępowanie, rola Rzecznika Praw Dziecka w celu eliminowania nieprawidłowości w procesie stanowienia i stosowania prawa koncentrują się wokół oceny działalności aparatu państwowego w dwóch płaszczyznach - tworzenia (stanowienia) i stosowania prawa - prawa dziecka.(abstrakt oryginalny)
W związku ze zmianami na rynku ubezpieczeniowym w Europie od kilku lat trwa debata na temat polityki konsumenckiej w zakresie usług finansowych. Zmiany związane z wprowadzeniem w życie Jednolitego Rynku Ubezpieczeń doprowadziły do wzmożonej konkurencji zarówno w zakresie stawek, jak i liczby oferowanych produktów, a także metod ich dystrybucji. Ten konkurencyjny rynek podlega szybkim i głębokim przemianom w zakresie popytu i podaży na produkty ubezpieczeniowe. Także polski rynek ubezpieczeniowy zmienia się nie tylko poprzez pojawienie się nowych firm ubezpieczeniowych, ale także w związku z rosnącymi potrzebami i wymaganiami klientów. Niesprzyjająca sytuacja gospodarcza z jednej, a rozwój płaszczyzn jej funkcjonowania z drugiej strony stawiają przed ubezpieczycielami nowe wyzwania. Pojawiają się nowe produkty uzupełniające dotychczasową ofertę. Ogólne warunki umów ubezpieczenia nie są już tak podobne do siebie jak kilka lat temu, istnieją także znaczne różnice w zakresie oferowanych stawek, co sprawia, że ubezpieczonym, przyzwyczajonym do dawnych rozwiązań oraz stosunkowo prostych porównań, jest coraz trudniej orientować się w ofercie ubezpieczeniowej i dokonywać optymalnych wyborów. Rosną też, wraz z pojawieniem się nowych sfer działalności oraz nowych form ryzyka, potrzeby klientów firm ubezpieczeniowych. Z drugiej strony, klienci są bardziej świadomi i mają coraz większe oczekiwania. Wykorzystują też możliwości wynikające z coraz większej konkurencji. Stają się bardziej krytyczni wobec oferowanych ubezpieczeń i coraz mniej lojalni w stosunku do dotychczasowych ubezpieczycieli. Sytuacja ta wymaga nowych umiejętności od ubezpieczycieli i bardziej wyrafinowanych technik ubezpieczenia i likwidacji szkód. Zakłady ubezpieczeń, aby utrzymać pozycję finansową, szukają racjonalizacji swoich procesów wewnętrznych. Jednym ze sposobów oszczędności kosztów jest tzw. outsourcing wybranych czynności ubezpieczeniowych. Także pośrednicy ubezpieczeniowi, chcąc pozostać na rynku, zmuszeni są doskonalić nie tylko swoje umiejętności sprzedaży i kontaktów z klientem, lecz także wiedzę merytoryczną. Konkurencja wpłynęła także na szukanie nowych metod promocji i doskonalenie sieci sprzedaży. Tradycyjne podejście do dystrybucji ubezpieczeń, oparte na usługach agentów i brokerów, coraz częściej zastępowane jest nowymi formami. Usługi bankowo-ubezpieczeniowe, które jeszcze kilka lat temu sprawiały wrażenie rozwiązań rewolucyjnych, mają już konkurencję w postaci jeszcze bardziej wyrafinowanych metod dystrybucji, związanych z funkcjonowaniem społeczeństwa informatycznego, oraz rozwiązań technicznych, co wpływa m.in. na znaczne przyspieszenie czasu zawierania umów. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.