Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 175

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Safety risk identification
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Kierownictwo każdej firmy jest zainteresowane podnoszeniem wydajności pracy, zapewnieniem wysokiej jakości usług i produktów oraz minimalizacją kosztów. W wielu przypadkach osiągnięcie tych założeń jest możliwe, między innymi, dzięki wdrażaniu nowych technologii. W wielu branżach, na przykład w logistyce, handlu, medycynie czy komunikacji miejskiej - optymalizacja pracy i kosztów jest związana z identyfikacją ludzi i obiektów. Dzięki prężnie rozwijającej się technologii RFID (Radio Frequency Identification) identyfikacja może być przeprowadzana w różnych warunkach, w czasie rzeczywistym, z pewnej odległości, automatycznie i niezawodnie. Celem artykułu jest przedstawienie technologii RFID i możliwości jej wykorzystania, a jednocześnie ukazanie obaw i zagrożeń związanych z jej rozwojem i coraz powszechniejszym zastosowaniem.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia realne zagrożenia mogące wystąpić przy stanowiskach do tankowania - dystrybutorach, w obrębie stacji paliw. Szczególną uwagę zwrócono na przedstawienie typów oraz charakterystyki przykładowych dystrybutorów. Celem artykułu jest podkreślenie ryzyka jakie niosą za sobą wycieki paliw oraz uświadomienie użytkownikom stacji paliw, jakie zagrożenia mogą wystąpić podczas tankowania pojazdów. W dalszej części omówiono możliwości zastosowania nowoczesnych technologii informatycznych monitorujących wycieki paliw. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach w Polsce zaobserwować można zwiększenie liczby rowerzystów na drogach, co skutkuje większą liczbą wypadków i kolizji drogowych z ich udziałem. Jedną z istotniejszych kwestii ochrony ubezpieczeniowej rowerzysty jest ubezpieczenie casco roweru. Celem naukowym opracowania było wskazanie, jakie zagrożenia z grupy casco są identyfikowane przez ekspertów ubezpieczeniowych. W artykule zaprezentowano więc ofertę produktową ubezpieczeń mieszkaniowych i dedykowanych, wskazując, jakie zagrożenia z grupy casco wymieniają eksperci ubezpieczeniowi. Porównano również ubezpieczenie casco roweru z ubezpieczeniem autocasco pod względem zakresu ubezpieczenia. Niniejszy artykuł jest kontynuacją i jednocześnie uszczegółowieniem wcześniej przeprowadzonych badań nad identyfikacją przez ekspertów ubezpieczeniowych zagrożeń związanych z użytkowaniem roweru.(abstrakt oryginalny)
Praca przedstawia zastosowanie probabilistycznej sieci neuronowej oraz metody najbliższego sąsiada do identyfikacji obcych radiostacji okrętowych. Badania zaprezentowane w pracy zostały przeprowadzone z użyciem danych rzeczywistych. (abstrakt oryginalny)
Technological progress, as well as the development of the sciences on occupational health and safety, increased safety and improved working conditions in enterprises of even the most onerous industries. To maintain the required level of safety, preventive actions are taken to identify all hazards in the workplace. In practice, many methods are used to identify hazards depending on the type of technological processes and the types of workstations analyzed. The article presents the advantages of the fault tree analysis method as a tool to support the process safety management in the enterprise. The article presents features of the fault tree analysis method as a tool for better security management in an enterprise. Cause and effect relationships between events in the fault tree schema on selected examples were examined. Indirect and direct causes of accidents and failures in the enterprise have been identified, including human errors (human factor). The use of the fault tree analysis method to support accident and failure risk assessment in an industrial plant was also analyzed. (original abstract)
Artykuł identyfikuje zagrożenia jakie mogą być wywołane przez powojenną amunicją chemiczną zatopioną w Morzu Bałtyckim w aspekcie ich wpływu na bezpieczeństwo transportu morskiego oraz innych przejawów działalności człowieka na morzu. (abstrakt oryginalny)
Światowe Dni Młodzieży to czas, kiedy młodzi ludzie, katolicy, choć nie tylko, z całego świata przyjeżdżają na spotkanie z Ojcem Świętym i innymi podobnymi im ludźmi. Spędzają czas na modlitwach, czuwaniach, rozmowach i poznawaniu często nowego dla nich miejsca. To niewątpliwie okazja, żeby przeżyć niepowtarzalną przygodę w bliskości ludzi patrzących na świat podobnie i podobnie postrzegających jego wartości. Ze względu na rozmiar imprezy i skalę działań, jakie muszą być podejmowane dla sprawnego jej przeprowadzenia, konieczne jest, żeby dokładnie przeanalizować zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa. Impreza sama w sobie nie jest ani sytuacją kryzysową, ani masową imprezą podwyższonego ryzyka. Niemniej jednak, zwłaszcza w obliczu zagrożeń terrorystycznych materializowanych w krajach tak zwanej "starej Europy" potrzebne są działania analityczne i oparte na ich wynikach działania operacyjne, które pozwolą przygotować imprezę i całe jej otoczenie w sposób zapewniający bezpieczeństwo dla wszystkich uczestników, niezależnie od tego, skąd na nią przyjadą. Program imprezy zakłada dwie części. Pierwsza, etap diecezjalny, zaplanowany od 20 do 25 lipca 2016 r., odbywać się będzie w rozsianych po kraju parafiach, gdzie goście z całego świata wezmą udział w programach przygotowanych przez lokalne społeczności. Druga, zasadnicza część imprezy zacznie się 25 i potrwa do 31 lipca 2016 r. Będzie to czas spotkania pielgrzymów z Ojcem Świętym i wspólnej z nim modlitwy. Należy oczekiwać, że cała populacja uczestników zechce wtedy dotrzeć do Krakowa i jego najbliższych okolic. Oznacza to, że niespełna 800-tysięczne miasto będzie gościć rzeszę pielgrzymów szacowaną nawet na 3 miliony osób. (abstrakt oryginalny)
Referat dotyczy budowy klimatyzacji grupowej wyrobisk dołowych w partii L, pokład 405 w południowej części obszaru górniczego KWK "Halemba-Wirek". Przeprowadzone prognostyczne obliczenia rozkładu temperatury w wyrobiskach eksploatacyjnych i drążonych przodkach wykazały, że konieczne będzie chłodzenie powietrza w wyrobiskach górniczych. Na podstawie analizy zagrożenia temperaturowego określono zapotrzebowanie mocy chłodniczej dla eksploatacji w partii L w pokładzie 405 obszaru górniczego KWK "Halemba-Wirek". System klimatyzacji wyrobisk będzie oparty na agregatach chłodniczych wytwarzających wodę lodową. Woda rozprowadzana będzie rurociągami do wodnych chłodnic powietrza zlokalizowanych w rejonach eksploatacji i prowadzonych robót przygotowawczych w partii L. Ciepło skraplania z agregatów chłodniczych odprowadzane będzie do wody z systemu odwadniania kopalni. (abstrakt oryginalny)
Kopalnia "Chwałowice" systematycznie od wielu lat prowadzi badania stanu narażenia radiacyjnego, spowodowanego obecnością naturalnych izotopów promieniotwórczych w wyrobiskach podziemnych kopalni. Badania mają na celu określenie poziomu narażenia radiacyjnego górników tej kopalni, poprzez kompleksową analizę wszystkich czynników, powodujących to zagrożenie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi w KWK "Chwałowice" wykonano pomiary następujących czynników narażenia radiacyjnego: stężenia energii potencjalnej alfa krótkożyciowych produktów rozpadu radonu, stężenia naturalnych izotopów promieniotwórczych w wodach, mocy dawki promieniowania gamma i dawek otrzymywanych przez górników, stężenia naturalnych izotopów promieniotwórczych w osadach. (abstrakt oryginalny)
W publikacji przedstawiono główne etapy procesu technologicznego Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla, w którym została przeprowadzona identyfikacja głównych źródeł hałasu. Zaprezentowano wyniki badań wstępnych, identyfikacji oraz badań szczegółowych w rejonie budynku sortowni, które zostały zinterpretowane i przeanalizowane. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono podstawowe informacje w zakresie bezpieczeństwa wyrobów. Wskazano regulacje nakładane na producenta wprowadzającego wyrób do sprzedaży. Artykuł wyraża zagadnienie w świetle obowiązujących przepisów prawa. Omówiono znaczenie identyfikowalności w aspekcie bezpieczeństwa wyrobów obronnych. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Analysis of Factors Affecting Gas Hazards in Industrial Plants
75%
W artykule przedstawiono charakterystykę przemysłowych instalacji gazowych oraz zagrożeń związanych z ich eksploatacją. Przeanalizowano metody identyfikacji zagrożeń stosowane w procesach przemysłowych. Przedstawiono analizę zagrożenia wybuchem metodą drzewa zdarzeń z uwzględnieniem czynników wpływających na błędy pracownika (czynnik ludzki). (abstrakt oryginalny)
W dniach 20-21 września 2017 r. odbyła się na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej II Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. "Zagrożenia i wyzwania bezpieczeństwa współczesnego świata. Wymiar polityczno-finansowy". Organizatorami konferencji byli: Fundacja Prowadzenia Badań Naukowych, Zakład Nauki o Bezpieczeństwie Politechniki Rzeszowskiej, Zakład Stosunków Międzynarodowych Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Katedra Gospodarki Opartej na Wiedzy Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Celem konferencji była analiza złożoności i współzależności zagrożeń i wyzwań bezpieczeństwa w wymiarze polityczno-finansowym we współczesnym świecie. Biorący w niej udział naukowcy (ponad 70 prelegentów z licznych krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych) starali się odpowiedzieć na pytania związane z kierunkiem zachodzących zmian na poziomie międzynarodowym oraz krajowym, na tle narastających napięć wewnątrz Unii Europejskiej, agresywnej polityki prowadzonej przez Federację Rosyjską czy też zmian, które zaszły w Stanach Zjednoczonych po ostatnich wyborów prezydenckich. Konferencja została objęta honorowym patronatem: Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwa Finansów, Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego i Prezydenta Miasta Rzeszowa. Konferencja została podzielona w pierwszym dniu na trzy sesje plenarne: I. "Koncepcje polityki bezpieczeństwa współczesnego świata", II. "Współczesne zagrożenia i wyzwania bezpieczeństwa w wymiarze politycznym", III. "Współczesne zagrożenia i wyzwania bezpieczeństwa w wymiarze ekonomicznym". (fragment tekstu)
The work identifies and analyzes fire hazards in a selected plant - the fuel base. On this basis, the risk of these risks was estimated and methods of their prevention were established using the PHA method. (original abstract)
15
Content available remote Global Aspects of Security Environment - the 'One Belt, One Road' Project
75%
Motivation: The security environment is evolving globally and more attention is given for other than military threats. They are major concern related to internal and external security of any country as their nature is complex and it is evolving crossing national borders. Globalization is one of processes enabling freedom of operations for criminal, terrorist and other dangerous movements endangering security environment and economy. The 'One Belt, One Road' concept, promoted by China, is vulnerable for attacks along land and sea legs. To face threats an international cooperation of involved countries must create opportunities to counter all illegal acts. Aim: The aim of the paper is to study security threats influencing security of economy processes by analysing the 'One Belt, One Road' concept. In the paper theoretical methods have been adopted. Results: The research allowed drawing conclusions related to ways of overcoming the threats toward supply chains caused by evolving security environment based on the risks related to the 'One Belt, One Road' concept. (original abstract)
Przedstawiono przesłanki zagrożeń na obszarach pogranicza nowych krajów członkowskich. Przybliżono integrację i współpracę służb pracowniczych na przykładzie Miejskiej Służby Ratowniczej w Kowarach. Omówiono koncepcję powszechnego systemu wykrywania i alarmowania.
There is a common belief that despite the many legal, practical, and supportive solutions that the EU has introduced in recent years in the area of internal security, its citizens still lack assurance. In order to obtain the desired state of security, it is necessary to improve the existing solutions and create completely new ones. This need is associated with a deep awareness of threats, as well as knowledge of the mechanisms of their emergence and functioning. The aim of this article is to identify threats selected by scientists and experts that cause the greatest fear and anxiety in all the EU states and their citizens using theoretical methods such as analysis, synthesis, generalization, and inference. These findings highlight the opportunity to learn about the essence of threats to the internal security of the EU states that arise from contradictions and antagonisms on political, economic, and social bases and are caused not only by human activities but also by natural phenomena, the effects of which may be immediate or anticipated and very severe. (original abstract)
Postępujący rozwój technologiczny powoduje także wzrost ludzkiej kreatywności która ukierunkowana jest na opracowywanie i wdrażanie nowych sposobów wykonywania czynności (pracy, uczenia się, komunikacji, relaksu, spędzania czasu wolnego, samorealizacji itp.). Zjawiskiem które towarzyszy tym zmianom jest poszerzanie katalogu współczesnych zagrożeń dla środowiska bezpieczeństwa, które dotykają wszystkich obszarów aktywności ludzkiej w tym także współczesnego sportu. W niniejszym artykule autor podejmuje rozważania nt. zagrożeń dla bezpieczeństwa uczestników szeroko postrzeganej rywalizacji sportowej. W tym kontekście postrzega tematykę znacznie szerzej niż dotychczasowe jej ujęcie zawarte choćby w aktach normatywnych, np. ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych czy w ustawie o sporcie. Postuluje poddanie diagnozie zarówno warstwy przedmiotowej (typologii zagrożeń; naturalnych, infrastrukturalnych i cywilizacyjnych dla olimpijskich dyscyplin sportu) jak i podmiotowej (m.in. uczestnicy, organizatorzy, podmioty odp. za bezpieczeństwo, porządek publiczny i ochronę przeciwpożarową, zarządzanie kryzysowe, opiekę medyczną, media i inne). Zakłada przy tym, iż przeprowadzenie badań umożliwi opracowanie typologii właściwej dla zagrożeń bezpieczeństwa w sporcie oraz wypracowania dyrektyw kierunkowych zmniejszających ryzyko ich wystąpienia. Nadmienia również, iż przyjęty kierunek nie był dotychczas przedmiotem postępowania badawczego.(abstrakt oryginalny)
The article deals with the issue of perception of safety and security threats by the inhabitants of the Slovak Republic. The author presents the basic theoretical background of the issue as well as the results of its empirical examination carried out recently. In this context, she refers to the threats of non-military nature, such as drug dealing, organized crime and threats connected with global changes in the world, which result in natural disasters, in particular in the form of floods, which evocates the greatest fear among the citizens of the Slovak Republic in the long term. In the next part of the article, the author draws attention to the very current issue of migration and immigration, which, as indicated by the survey results, has been seen as possible security threat to Slovakia on a long term basis. (original abstract)
20
75%
Artykuł podejmuje problem zwiększenia skuteczności systemów ostrzegających organizację w sytuacjach niedeterministycznych. Bolączką tego typu systemów jest zjawisko tzw. "zaskoczeń", będące wynikiem niedostrzeżenia w porę symptomów nadchodzących zdarzeń, pomimo obecności zaawansowanych technologicznie systemów monitoringu, w tym systemów śledzenia zagrożeń. Wiele w tym obszarze zależy od skuteczności postrzegania sygnałów ostrzegawczych. Celem artykułu jest zaproponowanie uniwersalnego podejścia do interpretacji pojęcia "zagrożenie", co powinno umożliwić bardziej skuteczne postrzeganie sygnałów ostrzegawczych. Zastosowane w pracy metody naukowe to metoda analizy i krytyki piśmiennictwa, metoda analizy i konstrukcji logicznej oraz metody heurystyczne: metoda "nowego spojrzenia" i metoda przeniesienia analogicznego. W metody te włączono metody wnioskowania dedukcyjnego połączone z indukcją enumeracyjną. Rezultatem przeprowadzonych prac jest przedstawienie własnej koncepcji interpretacji pojęcia "zagrożenie", jak również związanych z tą interpretacją modeli. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.