Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Salary cap
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Jednym z negatywnych skutków tzw. nieuzasadnionych kominów płacowych jest znaczne osłabienie motywacyjnej funkcji średniej płacy. Gdy kilku członków zarządu prywatnej spółki otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 50-100 tys. zł miesięcznie, reszta zaś załogi tylko minimum płacowe, dochodzi do drastycznego rozwarstwienia płac, swoistych nożyc płacowych, typowych zresztą dla krajów przechodzących ustrojową transformację. Stąd autor postuluje regulacje w dziedzinie płac, aby przynajmniej w części wyrażały one podstawowe zasady sprawiedliwości społecznej. (abstrakt autora)
Przedmiotem artykułu jest analiza aktualnych rozwiązań prawnych dotyczących wynagradzania menedżerów w spółkach z udziałem Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Zdaniem autorki dokonana ustawą z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami zmiana w sposobie kształtowania wynagrodzenia kadry zarządczej z perspektywy rynku była potrzebna. Jednak wokół niektórych jej przepisów pojawiło się wiele praktycznych wątpliwości. Autorka omawia nowe zasady wynagradzania oraz przedstawia kluczowe problemy prawne w tej kwestii. (abstrakt oryginalny)
3 marca 2000 r. uchwalona została ustawa o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Jej podstawowym uzasadnieniem była likwidacja tzw. kominów płacowych. Według autora artykułu popełniono błąd, gdyż zamiast poprawić mechanizmy sprawowania nadzoru właścicielskiego, wybrano metodę ręcznego sterowania za pomocą schematycznej regulacji ustawowej ustalającej sztywno rodzaje i wysokość świadczeń, które mogą być wypłacane menedżerom sektora publicznego.
Problematyka górnych granic wynagradzania stanowi jedno z najbardziej kontrowersyjnych i nurtujących zagadnień prawa pracy. To właśnie na tej płaszczyźnie przenikają się aksjologiczne i ekonomiczne podstawy systemu prawnego oraz gospodarczego. Autor podejmuje próbę wskazania oraz oceny odpowiednich mechanizmów prawnych limitujących swobodę modelowania warunków płacowych. Omawia poszczególne koncepcje i środki prawne oraz sygnalizuje podstawowe wątpliwości i zagrożenia związane z dopuszczalnością prawnego kształtowania górnych granic wynagradzania. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie niniejsze wskazuje na nieprawidłowości w kształtowaniu wynagrodzeń w sektorze publicznym, obniżające ich efektywność i motywacyjność. Zdaniem autora nieprawidłowości te polegają przede wszystkim na braku obiektywnych kryteriów różnicowania płac zarówno między jednostkami i instytucjami tego sektora, jak i w stosunku do sektora prywatnego oraz niepowiązaniu płac kadry zarządzającej z efektami pracy w spółkach skarbu państwa. Nieprawidłowości te potęguje brak nadzoru właścicielskiego nad kształtowaniem wynagrodzeń, czego jaskrawym przykładem jest tzw. ustawa kominowa, wydana pod presją opinii publicznej, a faktycznie będąca konsekwencją braku nadzoru.
W artykule autor zwraca uwagę na nową regulację zamieszczoną w prawie upadłościowym i naprawczym z 2003 r., która ma na celu ograniczenie nadmiernego zaspokojenia roszczeń pracowników oraz innych osób wykonujących funkcje zarządcze w przypadku ogłoszenia upadłości zarządzanego przez nich podmiotu. Dotyczy to zwłaszcza ograniczenia nadmiernych, nieuzasadnionych wynagrodzeń kadry menedżerskiej w postępowaniu upadłościowym.
W niniejszym opracowaniu autorka stawia pytanie o możliwość stosowania rygorów ustawy do osób pełniących obowiązki kierowników podmiotów określonych w jej art. 1 i stara się wykazać, iż formalnie nie ma możliwości objęcia ich zakresem podmiotowym ustawy kominowej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.