Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 104

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Samoloty
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
W artykule przedstawiono charakterystyki masowe fotela katapultowego SK odrzutowego szkolno-bojowego samolotu TS-11 "Iskra". Opisano fotel katapultowy i podstawy jego działania. Opracowano model komputerowy 3D obiektu i uzyskano wyniki dotyczące momentów bezwładności i dewiacji fotela katapultowego, które pozwalają na dokładne modelowanie zachowania fotela podczas katapultowania. (abstrakt oryginalny)
Perspektywa powszechnego wykorzystania Bezzałogowych Statków Powietrznych w zastosowaniach militarnych oraz do wykonywania różnorodnych cywilnych prac lotniczych, a szczególnie związanych z zagrożeniem utraty życia lub zdrowia przez człowieka jest nie unikniona. Dlatego też znajomość i możliwość sposobu startu oraz lądowania (odzyskiwania) BSP w zależności od układu konstrukcyjnego warunkuje ich wykorzystanie w ściśle określonych misjach i uwarunkowaniach terenowych. W artykule dokonano analizy sposobów startu i lądowania różnych BSP w układzie samolotowym i śmigłowcowym ze szczególnym uwzględnieniem ich w działaniach militarnych. (abstrakt oryginalny)
W pracy dokonano oceny narażenia pilota samolotu Zlin 142 na dolegliwości ze strony układu mięśniowoszkieletowego. Interpretując wyniki przeprowadzonych badań posłużono się metodą RULA (pomiar obciążenia posturalnego i czynnościowego kończyn górnych towarzyszących czynnościom wykonywanym w pozycji siedzącej). Ponadto omówiono problem wpływu rozmieszczenia urządzeń sterowniczych na występowanie obciążeń układu mięśniowo-szkieletowego. Zagadnienia omawiane w pracy mieszczą się w obszarze zainteresowań naukowych autorów.(abstrakt oryginalny)
W ramach pracy dokonano empirycznej oceny obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego pilota samolotu Cessna 150. Prace badawcze przeprowadzono, bazując na metodzie RULA, w której dokonuje się pomiaru obciążenia posturalnego i czynnościowego kończyn górnych towarzyszących czynnościom wykonywanym w pozycji siedzącej. Ponadto przedstawiono skutki narażenia człowieka na obciążenia biomechaniczne w środowisku pracy oraz omówiono metody zapobiegania powstawaniu i minimalizację wartości powyższych obciążeń oraz ochronę pilota przed skutkami ich oddziaływania na organizm ludzki. Uzyskane przez Autorów pracy wyniki studiów teoretycznych i badań doświadczalnych oraz sformułowane na ich podstawie wnioski ogólne i szczegółowe mają istotne znaczenie dla problematyki oceny obciążeń, jakim jest poddawany organizm pilota wykonującego czynności zmysłowo-ruchowe w obszarze kabiny samolotu. Zakres tematyczny i poruszane zagadnienia naukowe stanowią wstęp do dalszych badań na stanowisku pilota samolotu cywilnego w obszarze oceny obciążeń biomechanicznych. Treści zamieszczone w pracy mieszczą się w obszarze zainteresowań naukowo-badawczych jej autorów [12].(abstrakt oryginalny)
Z uwagi na gwałtowny rozwój komunikacji lotniczej istnieje potrzeba oceny realnej emisji związków szkodliwych związanej z eksploatacją statków powietrznych. Głównymi zagrożeniami dla środowiska naturalnego są produkty niecałkowitego i niezupełnego spalania zawarte w spalinach. W artykule przedstawiono analizę wyników przeprowadzonych badań zmierzającą do konstrukcji testu badawczego służącego do oceny emisyjności związków szkodliwych spalin z silników tłokowych będących źródłem napędu małych samolotów.(abstrakt oryginalny)
The following article further describes the issues of maintenance and basic terms such as maintenance, fatigue, reliability and others that are closely related to it. The following section follows the chronological development of maintenance and different approaches to it, which are based on social and political events evolved over time to what it is today. Next part of the article will focus on the maintenance of aviation equipment and aviation special equipment, which continuously develops and requires technological, but financial demands. University of Zilina has at disposal such special equipment, which is very difficult to operate and fulfill all requirements. The author describes the various methods used for the maintenance of aeronautical products and the last part will describe performed failure analysis of aircraft in a flight training performed by Flight training and education center of the University of Zilina.(original abstract)
W artykule przedstawiono przegląd rozwiązań oraz opis metodyki pomiarów prędkości obrotowej koła samolotu. Autor opisuje dostępne rozwiązania techniczne czujników i przetworników pomiarowych. Wybrana optyczna metoda pomiarowa cechuje się wysoką dokładnością oraz odpornością na zakłócenia elektromagnetyczne. Miniaturowa konstrukcja głowicy czujnika oraz możliwość poprowadzenia światłowodów pomiarowych w dowolnym dostępnym miejscu zadecydowało o wyborze wspomnianego rozwiązania. Dodatkową zaletą rozwiązania jest brak konieczności stosowania dodatkowych elementów referencyjnych, takich jak metalowa tarcza zębata. Artykuł zawiera również wyniki wzorcowania toru pomiarowego prędkości obrotowej wykorzystanego do badań dynamicznych podwozia lotniczego przeprowadzonych w Laboratorium Badań Podwozi Lotniczych Instytutu Lotnictwa. W wyniku prac udało się uzyskać wymagane przepisami lotniczymi parametry prób i przeprowadzić certyfikację podwozia do lekkiego samolotu o masie startowej nie przekraczającej 1400kg. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki badań drgań wału śmigłowego prototypowego silnika lotniczego PZL200, oraz wybranych parametrów w warunkach pracy z awaryjnym układem zapłonowym. (abstrakt oryginalny)
Problem bezpieczeństwa lotów jest niezmiernie istotną kwestią funkcjonowania lotnictwa. Jak wskazują wnioski z przeprowadzonych analiz jednym z czynników, który wpływa negatywnie na bezpieczeństwo lotów, jest potencjalna możliwość kolizji statków powietrznych z ptakami, szczególnie na lotnisku i w jego pobliżu. Pomimo stosowania różnorodnych metod, mających na celu minimalizowanie możliwości kolizji statków powietrznych z ptakami, okazuje się, że oferowane sposoby nie dają oczekiwanych rezultatów. Przykładem tego jest z pewnością ostatni wypadek zderzenia samolotu pasażerskiego Airbus ze stadem bernikli kanadyjskich (Branta canadensis) i na szczęście pomyślnego lądowania na rzece Hudson. Dlatego rozważany problem w dalszym ciągu jest otwarty i wymaga kontynuacji badań. Artykuł zawiera wyniki badań przeprowadzonych na lotnisku w Dęblinie dotyczących niniejszej problematyki.(abstrakt oryginalny)
Przemysłowe rozwiązania pomiarów prędkości liniowej zazwyczaj opierają się o pośrednie obliczenie wartości z pomiaru prędkości obrotowej. Podczas badań dynamicznych podwozi lotniczych standardowe metody nie znajdują zastosowania. Konieczne zatem stało się poszukiwanie innych metod. W artykule przedstawiono przegląd rozwiązań, opis metodyki pomiarów oraz zaproponowane dwie metody wyznaczania prędkości liniowej opadania (lądowania) podczas badań zrzutu swobodnego podwozia. Autor zaproponował dwie metody numeryczne różniczkowania sygnału pomiarowego z czujnika przemieszczeń w celu wyznaczenia poszukiwanego parametru. Pomimo szerokich możliwości stosowania algorytmów numerycznych, bardzo ważne jest zebranie danych pomiarowych jak najniższym zaszumieniu. Przedstawione wyniki potwierdzają prawidłowość wyboru metodyki i algorytmu numerycznego przez co udowodniono uzyskiwanie podczas prób dynamicznych wymaganych parametrów próby. (abstrakt oryginalny)
Celem projektu było opracowanie algorytmu obliczeń donośności (zasięgu) obiektów (środków) zrzucanych z bezzałogowego lub załogowego statku powietrznego w różnych konfiguracjach lotu tj. lotu poziomego, lotu wznoszącego lub lotu na zniżaniu w otaczającym środowisku, jakim jest powietrze (atmosfera ziemska) oraz co się z tym wiąże wpływ zmian poszczególnych parametrów atmosfery na balistykę obiektu zrzucanego. Na podstawie wykonanych obliczeń w programie C
Na współczesnym etapie rozwoju pasażerskiej komunikacji lotniczej do konkurencyjnych, ekonomicznych uwarunkowań rynkowych zaistniał znaczący problem wzrastającej kongestii w ruchu lotniczym. Tempo tego procesu wymaga podjęcia pilnych i zdecydowanych rozwiązań. Główny wysiłek w tym zakresie podjęli najwięksi producenci samolotów, europejskie konsorcjum Airbus oraz amerykański Boeing. W artykule przedstawiono charakterystykę najnowszych wielkogabarytowych samolotów nowej generacji obydwu firm. Parametry eksploatacyjne tych maszyn umożliwiają nie tylko poprawę wyników ekonomicznych, komfortu obsługi pasażera, systemu ochrony środowiska lecz również zmniejszają tempo wzrostu lotniczej kongestii transportowej. W rozważaniach zaprezentowano preferowane przez tych producentów koncepcje autonomicznych rozwiązań, dotyczących organizacji światowego modelu pasażerskich przewozów lotniczych. Związany z tym proces nasilającej się konkurencji, jak dotąd nie przesądził o dominacji na rynku konkretnej firmy, ponieważ jeszcze w pełni nie potwierdzono jej w praktyce. (abstrakt oryginalny)
W pracy omówiono metodykę wyznaczania i standaryzacji osiągów statku powietrznego z danych uzyskanych z badań w locie i badań hamownianych. Źródłem problemu jest brak możliwości zapewnienia identycznych dla każdego badania i tożsamych z warunkami atmosfery standardowej warunków każdego badania/lotu badawczego. Z tego powodu dane badań w locie muszą być uzupełniane i uzgadniane z wynikami badań laboratoryjnych. W artykule przedstawiono tło omawianego zagadnienia, zwięźle scharakteryzowano metody obliczeniowe wykorzystywane do opracowania danych z prób w locie oraz opisano metodykę standaryzacji do warunków Międzynarodowej Atmosfery Wzorcowej dla statku powietrznego (SP) z napędem elektrycznym i śmigłem o stałym skoku. Przedstawiono również wyniki badań napędu elektrycznego SP na hamowni i przykład wyznaczenia osiągów SP na podstawie uzyskanych wyników. W odniesieniu do SP z napędem elektrycznym przedstawione rozwiązania stanowią autorską propozycję zespołu badawczego ITWL(abstrakt oryginalny)
Rosyjska interwencja w Syrii jest pierwszym od 1991 roku aktem o znacznej skali bezpośredniego zaangażowania Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w konflikcie militarnym na terytorium nie wchodzącym w skład byłego Związku Radzieckiego a zarazem pierwszą operacją w historii FR (i wcześniej ZSRR), w którym wiodącą rolę - zarówno w składzie skierowanego tam kontyngentu wojskowego, jak i w odniesieniu do rezultatów działań - odegrały siły powietrzne. W niniejszej publikacji zwrócono uwagę na genezę oraz przedstawiono poszczególne fazy zaangażowania samolotów bojowych przywołanego rodzaju sił zbrojnych w początkowym etapie rosyjskiej interwencji, jak również dokonano próby oceny powodów wyjątkowej skuteczności wspomnianej operacji na przebieg całej wojny.(abstrakt oryginalny)
Otrzymywanie na czas aktualnych, dokładnych i wiarygodnych informacji jest kluczowym czynnikiem w planowaniu, przygotowaniu i prowadzeniu działań w zarządzaniu kryzysowym. Jednym z elementów umożliwiających podjęcie właściwej decyzji w sytuacji kryzysowej mogłaby być informacja pochodząca od bezzałogowego statku powietrznego (BSP). W artykule rozważono możliwość wykorzystania do tego typu zadań samolot typu mini BSR Orbiter, który umożliwia efektywne prowadzenie rozpoznania, dozorowania obszaru oraz ocenę zagrożenia w dzień i w nocy w różnych warunkach atmosferycznych. Mini BSR może być wykorzystywany w działaniach w warunkach dużego zagrożenia oraz w rejonach szczególnie niebezpiecznych (np. w terenie skażonym), w których ryzyko użycia wysokowartościowych załogowych systemów jest bardzo wysokie. (abstrakt oryginalny)
Forbes
|
2006
|
nr 5
32-33
Szef irlandzkiego przewoźnika wykorzystał kwietniową wizytę w Polsce, by pogrozić naszym polskim władzom lotniczym, poobrażać konkurentów i zażądać od polskiego rządu zmiany podejścia do budowy lotnisk. Mówił "W Europie poza nami nie ma innych tanich linii. Konkurenci są drożsi, a i tak działają na stratach, więc długo nie pociągną. W artykule Micheal O'Leary wypowiada się też o przyszłości Ryanairu, o przyszłości tanich linii, o lotnisku w Warszawie i o reklamach wykorzystująch wizerunki niepopularnych polityków. W ciągu pięciu lat biznes Ryanair się podwoi, średnia cena biletu spadnie z 40 do 20 euro. Docelową wizją formy jest udostępnienie podstawowej usługi przewozu lotniczego za darmo. Klienci będą płacić, ale za usługi dodatkowe- grę w kasynie, jedzenie i napoje na pokładzie, nadanie bagażu itd.
Artykuł porusza bardzo aktualny temat wymiany floty samolotów służących do przewozu najważniejszych osób w państwie. Rządowy lotniczy transport VIP przez wiele lat był zaniedbywany, a jego symbolicznym przypieczętowaniem stała się katastrofa rządowego Tu-154M pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Dopiero ta tragedia spowodowała, iż temat wymiany rządowej floty lotniczej spotkał się z realnymi działaniami. Ostatecznie po licznych odwołanych przetargach podpisano umowy na dostawę amerykańskich samolotów B737 i G550, których dostawy do Polski rozpoczęły się w 2017 r. (abstrakt oryginalny)
Po długim oczekiwaniu w dniu 14 listopada 2016 r. w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie wylądowały dwa pierwsze samoloty M-346. Dzień ten wyznaczył nowy rozdział w historii polskiego lotnictwa wojskowego, a konkretniej szkolenia lotniczego młodych adeptów pilotażu ze "Szkoły Orląt". M-346 "Bielik" to samolot bardzo zaawansowany technicznie, zautomatyzowany i wyposażony w elektroniczne wspomaganie operatora. Koherentnie z kompatybilnym systemem szkoleniowym stanowi magnum opus myśli lotniczej, inżynierskiej oraz IT. Znajomość specyfiki jego eksploatacji może wpłynąć na niezawodność i gotowość operacyjną oraz może rozstrzygać o bezpieczeństwie szkolenia lotniczego. Personel techniczny i logistyczny musiał opanować zupełnie nowe strategie oraz procedury dotyczące eksploatacji by utrzymać w pełnej sprawności technicznej samoloty i całą infrastrukturę z tym związaną. W artykule poruszono tylko wybrane procedury bezpieczeństwa, jako że cały proces eksploatacji samolotu jest dość złożony. (abstrakt oryginalny)
Ówczesna logistyka jest zbiorem procesów traktowanych jako powtarzający się i zdeterminowany przebieg czynności, zorientowany na potencjalnego odbiorcę, określony przez przepływ materiałów i informacji, które przenikają granice poszczególnych sfer działalności przedsiębiorstwa. W obecnej chwili nowoczesna logistyka w wielu przypadkach nie jest wsparta automatyzacją i technologią internetową oraz nie korzysta z najnowszych rozwiązań sieciowych, co często wpływa na jej efektywność. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań sieciowych ma na celu automatyzację obsługiwania statków powietrznych w celu eliminacji błędów popełnianych przez ludzi. W artykule podjęto próbę wskazania możliwości zastosowania ogólnie dostępnych rozwiązań sieciowych i zaadaptowanie ich do rzeczywistego procesu obsługiwania statku powietrznego. Logistyka w procesie eksploatacji statków powietrznych powinna m.in. zabezpieczyć realizację zadań lotniczych. Obejmuje to dostawy: środków materiałowych o wymaganej ilości, jakości, w odpowiednie miejsce i w odpowiednim czasie. Realizacja wymienionych zadań logistycznych jest możliwa po dostarczeniu odpowiedniej informacji od personelu przygotowującego statki powietrzne. Dysponując odpowiednimi narzędziami i oprogramowaniem, technik (mechanik) statku powietrznego będzie mógł przesyłać informację o aktualnym stanie procesu obsługiwania statku powietrznego. (abstrakt oryginalny)
20
61%
Artykuł porusza tematykę towarowych odmian podstawowych samolotów komunikacyjnych świata, czyli Boeinga 737 oraz Airbusa A319/A320/A321. Opisano ich podstawowe dane techniczne oraz przykłady zastosowań. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.