Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 57

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Samorząd gospodarczy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Jaki samorząd gospodarczy?
100%
Samorząd gospodarczy powinien być jedną z podstawowych form decentralizacji administracji publicznej w Polsce. Pomimo tego, że funkcjonujące w Polsce organizacje przedsiębiorców określane są mianem samorządu, to w istocie rzeczy nie spełniają one podstawowych wymogów publicznoprawnego charakteru samorządu. W zakresie samorządu gospodarczego wciąż toczy się spór o model tego samorządu. Artykuł ten jest zatem próbą krótkiego przedstawienia zarówno historii jak i istoty samorządu gospodarczego funkcjonującego w Polsce wraz ze wskazaniem na oczekiwany kierunek zmian w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Na przykładzie Dolnośląkiej Izby Gospodarczej zaprezentowano tworzenie się w Polsce samorządu gospodarczego przedsiębiorstw urynkawiającej się gospodarki.
Artykuł prezentuje działalność Warszawskiej Izby Gospodarczej, członka założyciela KIG.
Niniejszy artykuł jest próbą określenia atrybutów, którymi powinny się odznaczać nowoczesne korporacje prawa publicznego w związku ze zmianami gospodarczymi i ustrojowymi Polski. Autorzy starali się również określić podstawowe funkcje, które powinny być realizowane przez samorządy zawodowe i gospodarcze, szczególnie te związane z przemianami gospodarczymi. Pokazano przykłady funkcjonowania korporacji samorządowych w okresie transformacji. (fragment tekstu)
Przedstawiono Bialsko-Podlaską Izbę Gospodarczą, Wolny Obszar Celny Terespol-Małaszowice oraz Podlaskie Konsorcjum Inwestycyjne.
Na początku artykułu przybliżono historię powstania izb rolniczych - instytucji samorządu rolniczego. Następnie opisano działalność izb rolniczych w Polsce. Omówiono funkcjonowanie izb rolniczych, podstawowe akty prawne regulujące ich działania oraz organy wewnętrzne izb. Na koniec przedstawiono problemy powstające między polskimi rolnikami i funkcjonującymi izbami rolniczymi.
Czy izby gospodarcze są de facto instytucjami lobbingowymi? Posłowie z komisji gospodarki biorą pod lupę między innymi Związek Banków Polskich - z Ministerstwa Finansów dochodzą bowiem głosy, że resortowi legislatorzy mają liczne wątpliwości prawne i etyczne co do jego działań. (abstrakt oryginalny)
W przypadku gospodarki jugosłowiańskiej zapoczątkowanie procesu odchodzenia od wysoce scentralizowanego modelu już na początku lat pięćdziesiątych, zrodziło wcześniej niż w innych krajach socjalistycznych, potrzebę zweryfikowania kategorii własności społecznej, przemyślenia jej na nowo. Rozpoczęcie procesów decentralizacji, urynkowienie gospodarki, a nade wszystko przechodzenie do systemu samorządowego, oznaczało przechodzenie od ultymatywnej kontroli nad przedsiębiorstwem opartej na legitymizacji własnościowej do legitymizacji laborystycznej, a to wymagało nowego podejścia do kategorii własności społecznej. Punktem wyjścia rozważań musiało być ustosunkowanie się do dotychczasowego sposobu pojmowania własności.(fragment tekstu)
The aim of this paper is to evaluate the engagement of self-governments in Polish communes in the creation of and support for functioning of legal forms of environmental protection. Its empirical part contains the presentation of the results of a questionnaire survey carried out on a group of 52 commune heads managing communes within the territory of the Lubelskie Voivodship situated in the south-eastern part of Poland. The conclusions drawn on the basis of said results make it possible to identify selected problems associated with the engagement of local communities in this essential, in terms of protection of natural values, field of activities and to supplement the relatively small, as far, number of previously published studies devoted to this issue. From the conducted analysis, it appears, among others, that very few protected objects have been launched by commune authorities in the period of last ten years. Additionally, attention has been paid to some unfavourable phenomena contributing to this situation and particularly to the insufficient level of financing of protection forms, unsatisfactory level of knowledge possessed by the staff of officials, generally insufficient identification of the potential of the natural environment resulting from long overdue or lacking stocktaking or from frequent omissions in the scope of the assessments of projects with an impact on the environment.(original abstract)
10
Content available remote Pozycja ustrojowa samorządu gospodarczego w Polsce
75%
W Polsce od początku przemian ustrojowych trwa bezowocna dyskusja dotycząca miejsca samorządu gospodarczego w systemie władzy lokalnej. Obecnie obowiązujące regulacje prawne nie zapewniają izbom gospodarczym pozycji związków publicznoprawnych. Opierają się one na fakultatywnym charakterze więzi łączących przedsiębiorców, co jest główną przyczyną słabego rozwoju rodzimego samorządu gospodarczego, a właściwie quasi samorządu gospodarczego. Wynikająca z tego słabość strukturalna i programowa organizacji przedsiębiorców wydaje się być główną przeszkodą na drodze do stworzenia efektywnego systemu zarządzania lokalnego, który mógłby zniwelować zbyt asymetryczne obecnie relacje pomiędzy samorządem terytorialnym i reprezentacją przedsiębiorców. Bez wątpienia brak tego typu struktur w sferze instytucji publicznych jest głównym powodem ich marginalizowania przez władze rządowe i samorządowe, które nie widzą potrzeby czynienia jakichkolwiek koncesji na rzecz rozproszonego środowiska gospodarczego. W tym kontekście najbardziej racjonalnym rozwiązaniem wydaje się być utworzenie powszechnego samorządu gospodarczego, który zostanie włączony do systemu władz publicznych. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia ogólną charakterystyką idei społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw oraz kontrowersji, które powstały w wyniku dyskusji nad tym tematem. Głównym celem artykułu jest ukazanie roli, jaką pełnią izby gospodarcze w Polsce w zakresie promowania tej idei. Mimo dużego zainteresowania nią na Zachodzie, w Polsce jest ona dopiero wprowadzana do przedsiębiorstw i to w większości przypadków dotyczy dużych firm notowanych na giełdzie. Izby gospodarcze zrzeszają głównie małe i średnie przedsiębiorstwa w ramach lokalnych rynków, stąd może niewielki nacisk na promocję ich społecznej odpowiedzialności. (abstrakt oryginalny)
We Włoszech, tak jak i w innych krajach Unii Europejskiej, samorządy gospodarcze - zwane tam izbami gospodarczymi, uważa się za wyznacznik rozwoju gospodarki i traktuje jako podmiot reprezentujący tę gospodarkę. Izby są głównym inicjatorem procesów gospodarczych i dysponentem większości programów i środków na rzecz wspierania przedsiębiorczości i rynków lokalnych, przy czym odgrywają rolę służebną w stosunku do innych uczestników rynku, a ich zadaniem jest działać w taki sposób, by działanie to przynosiło wszystkim pożytek i zapewniało ciągły rozwój gospodarki. (fragment tekstu)
Autorzy określają perspektywy rozwoju samorządu w świetle obowiązujących rozwiązań prawnych.
Większość funkcjonujących w Polsce izb gospodarczych nie ma charakteru samorządowego, lecz stowarzyszeniowy: są korporacjami prywatnoprawnymi o dobrowolnym członkostwie i nie mają władztwa administracyjnego. Według odmiennych zasad działają izby rolnicze oraz Polska Izba Ubezpieczeń. Są one utworzonymi w trybie ustawowym powszechnymi organizacjami samorządu gospodarczego, reprezentującymi interesy swoich środowisk. Artykuł poświęcony jest omówieniu podstawowych zagadnień dotyczących ubezpieczeniowego samorządu gospodarczego w Polsce, którego instytucjonalną formę stanowi PIU. Kolejno omawiane są m.in.: podstawy prawne działalności Izby, jej zadania, struktura organizacyjna, a także współpraca na arenie europejskiej. Nie ulega wątpliwości, że rosnąca pozycja PIU w strukturze polskiego samorządu gospodarczego związana jest z nadaniem jej statusu korporacji publicznoprawnej, dzięki czemu uzyskała ona większy wpływ na kształtowanie ładu rynkowego w zakresie ubezpieczeń. (abstrakt oryginalny)
Cel badawczy: Celem badań jest zweryfikowanie założeń utworzenia obowiązkowego i powszechnego samorządu gospodarczego w Polsce w projektach ustaw opracowanych po 1989 r. oraz ocena potencjalnych korzyści jego utworzenia z wykorzystaniem definicji "instytucji" funkcjonującej w ramach nowej ekonomii instytucjonalnej. Zamierzeniem autorów jest również weryfikacja tezy badawczej mówiącej, iż w warunkach małej świadomości przedsiębiorców, niskiego poziomu kultury samorządności i samodecydowania, rozwiązaniem mogłoby być stworzenie odpowiednich ram legislacyjnych tworzących model powszechnego samorządu gospodarczego odpowiadającego na wyzwania XXI w. Metoda badawcza: W opracowaniu dokonano przeglądu literatury ekonomicznej i prawniczej, wykorzystano metodę dedukcji oraz krytyczną analizę projektów aktów prawnych opracowanych po 1989 r. Wyniki: Wyniki badań projektów ustaw i rozważań w świetle nowej ekonomii instytucjonalnej wskazują na możliwości obniżenia kosztów transakcyjnych, czyli kosztów społecznej koordynacji i kosztów funkcjonowania systemu prawno-ekonomicznego, w wyniku powołania powszechnego samorządu gospodarczego w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest nie tyle porównanie, ile wskazanie działań podejmowanych przez samorząd gospodarczy różnych państw europejskich. Przykładem służą działania podejmowane przez samorządy gospodarcze Polski, Słowacji i Niemiec. Dla autorów artykułu niezwykle ważny jest praktyczny aspekt wiedzy oraz wnioski płynące dla samorządów gospodarczych wszystkich krajów - dotyczące działań obecnych, kierunków działań przyszłych, jak i aspektu współpracy samorządów gospodarczych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Z tego powodu celem artykułu jest podjęcie próby porównania działań samorządu gospodarczego w przykładowych krajach i ich regionach. Dla osiągnięcia tego celu zastosowano metodę przeglądu literatury oraz wywiadu. Pozwoliły one na sformułowania wniosków dla przyszłych działań samorządowych w zakresie wspierania przedsiębiorczości, ponieważ działania takie wpisują się i wpisywać będą w strategie rozwoju regionów, państw oraz całej Wspólnoty.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono charakterystykę i historię izb rzemieślniczych w Polsce. Zaprezentowano wyniki finansowe Izby Rzemieślniczej w Opolu w latach 2000-2004. Opisano również proces zarządzania finansami w Izbie.
Przedstawiono problematykę organizacji samorządu rolniczego, jego jednostki organizacyjne (Izby rolnicze), ich zadania, uprawnienia i finansowanie.
Celem publikacji jest odpowiedź na pytanie, czy DIG (Dolnośląska Izba Gospodarcza) dobrze wywiązała się z powierzonego jej zadania rządowego. Czy swoista "darowizna" od rządu była skuteczną pomocą dla firm? Jakie argumenty za udzielanie pomocy w tej formie, a jakie przeciw jej udzieleniu. (fragment tekstu)
Współkształtowanie przestrzeni publicznych przez mieszkańców rozumiane jest często poprzez partycypację w rozmaitych formach konsultacji społecz- nych. Artykuł niniejszy wychodzi od refleksji nad pojęciem przestrzeni pu- blicznej i zmierza do omówienia, jak mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą się włączyć w kształtowanie miejskich przestrzeni. Konieczne jest też omówienie, jak samorządy ustosunkowują się do pomysłu współtworzenia przestrzeni i czy są przygotowane na tego rodzaju inicjatywy. Żeby odpowiedzieć na te kwestie, przedstawiono studia przypadków tego typu działań - a każde dotyka innej skali i sposobu zaangażowania aktorów: parklet, Business Improvement District i ambient marketing. Artykuł prezentuje następnie wyniki badania własnego i kończy się kilkoma sugestiami dotyczącymi tego, jak można poprawić responsywność władz miasta.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.