Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 77

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Saving forms
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W artykule przeanalizowano skłonność Polaków do dodatkowego oszczędzania na emeryturę, a ponadto scharakteryzowano rynek IKE i IKZE w Polsce w latach 2012-2016. Emerytura pochodząca tylko z I i II filara może okazać się niewystarczająca do zapewnienia odpowiedniego poziomu świadczeń emerytalnych. Dlatego ważnym elementem przyszłego świadczenia powinny stać się indywidualne konta emerytalne oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego funkcjonujące w ramach III filara. W ostatnich latach można zaobserwować niewielkie zainteresowanie indywidualną formą gromadzenia oszczędności emerytalnych wśród obywateli. Do barier rozwoju indywidualnych form oszczędzania należy zaliczyć: niskie dochody, brak nawyku oszczędzania oraz brak wiedzy z zakresu funkcjonowania IKE i IKZE. Polacy powinni posiadać niezbędną wiedzę o gromadzeniu środków na indywidualnych kontach emerytalnych i indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego oraz korzyściach wynikających z oszczędzania w ich ramach. Wyniki badań społecznych wyraźnie wskazują na potrzebę edukacji finansowej obywateli i kształtowania ich świadomości emerytalnej.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono niektóre wyniki prac nad doborem najbardziej obiecujących typów lamp dla różnych obiektów w przemyśle, w budynkach komercyjnych i mieszkalnych. Wykazano, że zastosowanie określonego rodzaju lampy zależy od warunków danego kraju (koszt środków kredytowych, dostępność różnych rodzajów lamp na rynku, zachęty lub ograniczenia rządowe), a także od warunków konkretnego obiektu (koszt lamp, czas pracy w ciągu doby, taryfy za surowce energetyczne, koszt sprzętu i jego instalacji (demontażu i utylizacji), koszt wymiany sprzętu po zaprzestaniu jego eksploatacji, okres eksploatacji różnych rodzajów lamp). Konieczne jest również rozważenie możliwego ryzyka zmian taryf i kosztu pieniądza.(abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono temat kont o charakterze oszczędnościowym. Aktualnie liderem pod względem wolumenu środków zgromadzonych na kontach oszczędnościowych pozostaje ING. Przedstawiono przyczyny ekspansji banków na rynku kont lokacyjnych oraz przyszłość kont lokacyjnych.
Rynek bankowości prywatnej w Polsce rośnie w tempie 15 procent rocznie. Zajmujemy też pierwsze miejsce pod względem zgromadzonych płynnych aktywów najzamożniejszych osób w regionie. Wzrost tego rynku wymaga wypracowania nowych sposobów oszczędzania i inwestowania satysfakcjonujących najbardziej wymagającą grupę klientów bankowych. W artykule porównano klientów private banking z Europy centralnej i Europy Zachodniej.
5
Content available remote Preferencje w zakresie form alokacji oszczędności gospodarstw domowych w Polsce
75%
Celem artykułu jest analiza preferencji w zakresie form alokacji oszczędności gospodarstw domowych w Polsce. Polacy najczęściej oszczędzają w instytucjach bankowych w depozytach złotowych. Gospodarstwa domowe oszczędności z depozytów bankowych najczęściej przeznaczają na zakup domu/mieszkania oraz zakup dóbr trwałego użytku. Na potrzeby artykułu przeanalizowano dane statystyczne udostępniane przez Narodowy Bank Polski oraz dane z badania Diagnoza Społeczna 2011. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono pojęcie i podział oszczędności oraz motywy utrzymywania oszczędności, w tym jeden z najistotniejszych – zabezpieczenie własnej starości.
Będzie mi bardzo miło przedstawić dzisiaj państwu część materiału przygotowanego dla Polskiej Izby Ubezpieczeń1. Jest to koncepcja obrazująca, jak mógłby wyglądać trzeci filar w Polsce. Na moje wystąpienie składa się pięć elementów. Zacznę od ustalenia, gdzie jesteśmy na tle państw europejskich, czy - szerzej - wśród krajów OECD? Potem przedstawię, jaki jest stan dwóch pierwszych filarów? Następnie, odpowiem na pytanie, po co nam trzeci filar? Po czym opiszę, jakie są elementy propozycji wypracowanej w ramach Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wreszcie, zilustruję, jak może wyglądać ta propozycja dla, w cudzysłowie, "statystycznego emeryta". Nawiązując do rozpoczęcia konferencji, kiedy to zostałem przedstawiony jako matematyk, postaram się tak prowadzić ten monolog, by unikać sformułowań trudnych czy zawiłych, natomiast skupić się na wnioskach wynikających z przygotowanego raportu.(fragment tekstu)
W artykule podjęto zagadnienie gromadzenia przez Polaków dodatkowych środków na okres starości. Głównym celem badawczym jest ocena świadomości polskiego społeczeństwa w sferze dobrowolnego oszczędzania na cele emerytalne. Analizy dokonano w oparciu o publikacje eksperckie, raporty z badań i komunikaty agencji badawczych. Wykorzystano metodę badania dokumentów, analizy i krytyki piśmiennictwa, analizy i konstrukcji logicznej oraz metodę statystyczną. Rozpoczynając od charakterystyki dostępnych w Polsce form dodatkowych produktów emerytalnych, oceniono następnie poziom świadomości emerytalnej oraz postawy Polaków wobec akumulowania kapitału w długim okresie. Na podstawie wyników można mówić o niskiej świadomości emerytalnej Polaków i istotnej niewiedzy, co do możliwych form zabezpieczenia na okres starości. W ostatniej części wskazano kierunki działań prowadzących do poprawy wiedzy w zakresie dodatkowego oszczędzania. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Fundusze inwestycyjna jako alternatywna forma lokowania oszczędności
75%
Fundusze Inwestycyjne to forma wspólnego inwestowania polegająca na zbiorowym lokowaniu środków pieniężnych. W Polsce zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych są one zarządzane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych w formie spółek akcyjnych. W większości przypadków TFI należą do największych banków. Można wyróżnić cztery podstawowe grupy funduszy inwestycyjnych: fundusze akcji, fundusze hybrydowe, fundusze papierów dłużnych, fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego. Istotnymi uczestnikami rynku finansowego są gospodarstwa domowe, czyli tzw. inwestorzy indywidualni. Gospodarstwa domowe mają szeroki wybór różnych form lokowania swoich oszczędności - depozyty bankowe, akcje, obligacje, nieruchomości, jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub utrzymywanie gotówki. W ostatnim czasie nastąpił wyraźny wzrost zainteresowania gospodarstw domowych funduszami inwestycyjnymi będący efektem obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Największą popularnością w ostatnim czasie cieszą się fundusze gotówkowe i pieniężne, a także fundusze dłużne. Do głównych zalet inwestowania w fundusze należą: bezpieczeństwo, elastyczność, porównywalność i transparentność. Fundusze nie mają żadnych barier wejścia i wyjścia, są tanie i proste w obsłudze. Mogą stanowić całkiem dobrą alternatywę wobec lokat bankowych. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie zawiera rozważania na temat socjologicznych i psychologicznych elementów wpływających na proces oszczędzania. W oparciu o motywy oszczędzania wyszczególnione przez J. Keynesa i Behawioralną Hipotezę Cyklu Życia H. Shefrina i R. Thalera przeprowadzono badanie mające na celu wykrycie tych czynników u osób oszczędzających oraz w stereotypowym obrazie osoby oszczędzającej. Badanie oparto o metodę ankiety zamieszczonej w Internecie. Próba zawierała 54 osoby. Otrzymane wyniki potwierdziły słuszność motywów oszczędzania J. Keynesa za wyjątkiem cechy skąpstwa, którą badani w większości odrzucali. Wyniki ukazały również skłonność osób oszczędzających do prezentowania postawy strategicznej w opozycji do hedonizmu. Badanie nie wykazało by wpływ społeczny i nakłanianie były znaczące dla procesu oszczędzania.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest charakterystyka rynku indywidualnych kont emerytalnych w Polsce. W opracowaniu omówiono zasady ich tworzenia i funkcjonowania, a ponadto scharakteryzowano rynek indywidualnych kont emerytalnych w Polsce w latach 2010-2014. Opisano również bariery rozwoju tego rynku, do których należy zaliczyć: niskie dochody, brak nawyku oszczędzania oraz brak wiedzy z zakresu funkcjonowania indywidualnych kont emerytalnych. Emerytura pochodząca tylko z I i II filaru może się okazać niewystarczająca do zapewnienia odpowiedniego poziomu świadczeń emerytalnych. Dlatego też ważnym elementem przyszłego świadczenia powinny się stać indywidualne konta emerytalne działające w ramach III filaru. Istotną kwestią jest podejmowanie właściwych działań edukacyjno- -informacyjnych, żeby zwiększyć świadomość emerytalną Polaków.(abstrakt oryginalny)
Oszczędności gospodarstw domowych definiuje się jako różnicę między ich dochodami do dyspozycji a bieżącymi wydatkami na konsumpcję. Autorka opisała skłonność i zdolność gospodarstw domowych do oszczędzania oraz strukturę zasobów finansowych gospodarstw domowych w Polsce. Dalej przedstawiła dostępne na rynku polskim formy gromadzenia oszczędności: wkłady bankowe, fundusze inwestycyjne, asset management, ubezpieczenia na życie i polisy emerytalne, nietypowe lokaty.
Omówiono oszczędności ludności jako kategorię ekonomiczną w świetle różnych teorii ekonomicznych. Przedstawiono różne motywy i czynniki oszczędzania, a także jego różne formy egzystujące w polskim systemie bankowym.
W artykule przedstawiono wyniki klasyfikacji gospodarstw domowych osób powyżej 50. roku życia na podstawie składu ich portfela oszczędnościowego. Materiał badawczy stanowiły dane jednostkowe Diagnozy Społecznej. Za pomocą analizy skupień wyodrębniono 4 typy gospodarstw seniorów1: "gotówkowcy" (46%), oszczędzający w banku i unikający gotówki (26%), oszczędzający w banku i w gotówce (25%), zdywersyfikowani (3%). Gospodarstwa domowe osób starszych w Polsce korzystają głównie z bezpiecznych, nie wymagających zaangażowania produktów oszczędnościowych, przy czym prawie połowa badanych gospodarstw seniorów wolne środki akumuluje jedynie w postaci gotówki. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
Wydłużające się średnie trwanie życia wymaga odpowiedniego przygotowania na okres starości, w tym zgromadzenia "kapitału" emerytalnego w celu utrzymania przyzwoitego standardu życia. W niefinansowym systemie emerytalnym o zdefiniowanej składce (NDC) oznacza to dłuższą pracę lub większe oszczędności (lub jedno i drugie), w przeciwnym razie prowadzi to do ubóstwa na starość. W artykule, na podstawie reprezentatywnej próby, rozróżniono strategie podejmowane przez pracujących Polaków w celu przeciwdziałania ubóstwu na starość (pracochłonne, kapitałochłonne, mieszane) jako przeciwieństwo bierności, wynikającej z postawy "jazdy na gapę" lub krótkowzroczności. Bierność dotyczy prawie połowy badanej populacji (przy czym krótkowzroczność jest prawie dwukrotnie częstsza niż postawa "gapowicza"), w szczególności członków gospodarstw domowych o niskich dochodach, rolników i osób o niższym wykształceniu. Za pomocą wielomianowej regresji logistycznej zidentyfikowano determinanty każdej kategorii. Wyższy dochód jest predyktorem wyboru strategii mieszanej lub kapitałochłonnej, podczas gdy myślenie o przyszłości wiąże się z wyborem strategii mieszanej. "Jazda na gapę" występuje częściej wśród uczestników pracowniczych systemów emerytalnych i osób o indywidualistycznym nastawieniu. Ponadto krótkowzroczność wiąże się z niskim poziomem wiedzy finansowej. Wyniki te sugerują, że obecna polityka nie będzie skutecznie wspierała utrzymania odpowiedniego standardu życia na emeryturze, prowadząc do rosnących dysproporcji. Alternatywnie, starzejący się wyborcy zmuszą polityków do zapewnienia transferów, stwarzając ryzyko niezrównoważonych budżetów. (abstrakt oryginalny)
Omówiono podstawowe informacje dotyczące rozwoju segmentu pracowniczych programów emerytalnych. Scharakteryzowano rynek indywidualnych kont emerytalnych w latach 2004-2006. Na podstawie wyników badań ankietowych przedstawiono problem dobrowolnych form oszczędności na cele emerytalne.
W artykule zidentyfikowano kluczowe czynniki, które warunkują zachowania oszczędnościowe Polaków w aspekcie zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych na starość oraz nawiązano w tym zakresie do koncepcji ubezpieczenia pielęgnacyjnego, prywatnego i dobrowolnego, oferowanego przez zakłady ubezpieczeń przy wsparciu państwa. Bazę danych dla przedstawionych w opracowaniu analiz stanowiło badanie "Diagnoza Społeczna", przeprowadzone w 2015 roku na reprezentatywnej próbie 11,7 tys. gospodarstw domowych w Polsce. Z badań wynika, że korzystanie z usług medycznych wpływa na decyzje dotyczące gromadzenia oszczędności na leczenie, a ponadto podobne czynniki, bez względu na powód oszczędzania, wpływają na oszczędzanie na starość.(abstrakt oryginalny)
Ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych ustanawia formę elektroniczną czynności prawnej, odmienną od wynikającej z Kodeksu cywilnego formy elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, która może być stosowana jedynie w przypadku czynności ze spółdzielczymi kasami. Forma ta może być stosowana w przypadku czynności prawnych oraz czynności podobnych do czynności prawnych, do których uprawnione są spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Złożenie oświadczenia woli w formie elektronicznej w czynności prawnej dokonywanej ze spółdzielczą kasą oszczędnościowo-kredytową podlega regulacji ogólnej normy prawnej wynikającej z art. 60 Kodeksu cywilnego (w przypadku czynności podobnych do czynności prawnych art. 60 stosuje się w zw. z art. 651 Kodeksu cywilnego), z zastrzeżeniem jednak, że oświadczenie woli jest złożone za pomocą środka komunikacji elektronicznej.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano szczegółową analizę zależności między determinantami a wyborem formy oszczędzania, wizji przyszłości emerytalnej a wyborem konkretnych produktów finansowych. Szukano odpowiedzi na pytanie: jaki jest wpływ poszczególnych czynników na wybór konkretnej formy oszczędzania. Uwagę skoncentrowano na tym, jakie są powiązania między poszczególnymi cechami i ich atrybutami a odpowiednią formą inwestowania, jakie czynniki odgrywają istotną rolę przy wyborze konkretnej formy oszczędzania w celu zwiększenia dochodów po przejściu na emeryturę. Do czynników, które określają, jaką konkretną formę oszczędzania przyjmie dany inwestor, możemy zaklasyfikować: wiedzę w zakresie inwestowania, którą posiada dana osoba, czas, minimum wymaganych środków (kapitału), jakich wymaga dana inwestycja, pożądany zwrot z inwestycji oraz poszukiwany stopień bezpieczeństwa. (fragment tekstu)
Recently, price promotion campaigns have been used increasingly in the commercial sector. Since, for marketing specialists, price presentation has a strong impact on consumer perceptions, it is important to organize price promotions that consumers perceive positively. Purpose: The first objective of this study is to examine the effects on the consumer internal reference price of saving formats displayed in %-off as opposed to those expressed as amount-off. The second objective of the paper is to analyse whether the moderating effect of the discount level (low vs. high) and price confidence (low vs. high) will influence the main relationship between saving format and change of internal reference price. Methodology: In order to achieve the objective of the current research, both primary and secondary data were examined. Secondary data were gathered from reliable sources on price promotion, whereas primary data were collected through a survey. Findings: The results of the empirical research give suggestions to retailers as to which format of price promotion to select in order to diminish or avoid drastic reductions of the consumer internal reference price, considering the discount level and consumer characteristics such as price confidence. (original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.