Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Savings motivation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł przedstawia cele oszczędzania gospodarstw domowych, ze szczególnym uwzględnieniem oszczędzania na emeryturę. Artykuł definiuje pojęcie celów i odnosi je do popularniejszej koncepcji motywów. Na podstawie wyników własnych badań empirycznych określono relację między oszczędzaniem na emeryturę a innymi celami oszczędzania oraz zweryfikowano i porównano determinanty poszczególnych celów oszczędzania. W analizie wykorzystano metody statystyki opisowej oraz regresję logistyczną. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu przedstawiono istotę transferów międzypokoleniowych, opisano problemy związane z szacowaniem wielkości transferów, przywołano dostępne dane dotyczące zakresu transferów międzypokoleniowych w Polsce oraz wskazano na wpływ motywu zabezpieczenia przyszłości dzieci na skłonność do oszczędzania. Podkreślono potrzebę poświęcenia większej uwagi zagadnieniom transferów międzypokoleniowych w polskiej literaturze ekonomicznej.(abstrakt oryginalny)
Bardzo mały odsetek gospodarstw domowych w Polsce posiada oszczędności, W grupie tej dominują gospodarstwa, których poziom zgromadzonych oszczędności jest niewielki. Decyzje o formie, w jakiej zamierzają oszczędzać, gospodarstwa domowe podejmują, polegając w głównej mierze na własnej intuicji i korzystając z lokat bankowych. Oszczędnościom tym towarzyszy głównie motyw przezornościowy, dotyczący utrzymywania rezerw na nieprzewidziane zdarzenia losowe.(abstrakt oryginalny)
Wszelkie zachowania człowieka wynikają zazwyczaj zjego potrzco. Jednak w dziedzinie tak specyficznej jak gromadzenie oszczędności ma to swoje specjalne znaczenie. Chęć zaspokojenia bieżących potrzeb człowieka stoi czasem na przeszkodzie w odkładaniu oszczędności. Dopiero po zaspokojeniu podstawowych, bieżących potrzeb, człowiek zaczyna myśleć o przyszłości. Wówczas zwrócenie uwagi na przyszłe potrzeby warunkuje powstawanie oszczędności. Proces ten może mieć także inny początek. Mianowicie przy dochodach pozwalających zaspokajać jedynie bieżące potrzeby nie powstają żadne oszczędności. Po wzroście dochodu, ludzie ze względu na swoje nawyki i przyzwyczajenia nie zwiększają od razu konsumpcji. Powstaje wówczas nadwyżka w postaci oszczędności niemająca pierwotnie konkretnego przeznaczenia. Nadwyżka taka wywołuje proces decyzyjny, w którym konsument zastanawia się nad swoimi przyszłym potrzebami. Od nich uzależniona będzie wielkość i poniekąd także sposób lokowania oszczędności. Na decyzję o lokowaniu oszczędności silniej niż potrzeby (jakie zostaną w przyszłości nimi zaspokojone), wpływają cechy osoby decydującej i wpływ związanego z tym otoczenia. Do powstania oszczędności mogą przyczynić się także bieżące potrzeby, takie jak na przykład bezpieczeństwa i prestiżu. Punktem wyjścia powstawania oszczędności są przyszłe i niektóre bieżące potrzeby, związane z ogólnymi celami życiowymi (budowa domu, kształcenie dzieci, powiększenie emerytury...). Drugim wyjściowym elementem powstawania oszczędności jest nadwyżka środków po zaspokojeniu podstawowych potrzeb bieżących. Czynniki te wpływają na wielkość oszczędności. (fragment tekstu)
Książka przedstawia wyniki badań nad procesami oszczędzania we współczesnej Polsce. Jest to pierwsze w literaturze polskiej po 1990 roku całościowe opracowanie problematyki, która stanowi jedno z podstawowych zagadnień ekonomii. Oszczędności, będące źródłem kapitału rzeczowego, wyznaczają wraz z zasobem kapitału ludzkiego stan długookresowej równowagi gospodarki oraz poziom dochodu per capita. Autorka analizuje teorie i przeprowadza badania empiryczne oraz symulacje w celu określenia głównych czynników determinujących oszczędzanie w skali makro- i mikroekonomicznej.(fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano eksploracyjną analizę czynnikową Skali Gotowości do Oszczędzania Długoterminowego (WSL). Autorski kwestionariusz zawierał 30 pytań dotyczących behawioralnych aspektów mierzących zjawisko gotowości do długoterminowego oszczędzania. Badana populacja obejmowała 232 studentów Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. Wyznaczono dla analizowanej skali wskaźniki rzetelności, a następnie ustalono jej strukturę czynnikową, stosując eksploracyjną analizę czynnikową z rotacją Oblimin. Otrzymane wyniki wykazały, że przeprowadzenie analizy czynnikowej było uzasadnione (KMO > 0,8, test Bartletta p < 0,001). Współczynnik rzetelności α Cronbacha był istotny statystycznie (0,719), wskazując na wysoki stopień spójności wewnętrznej kwestionariusza. Badanie wykazało, że narzędzie WSL było trafnie dobrane i wiarygodne. Pięć ujawnionych czynników może pomóc w lepszym zrozumieniu procesu podejmowania decyzji o długoterminowym oszczędzaniu na cele emerytalne.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono pojęcie i podział oszczędności oraz motywy utrzymywania oszczędności, w tym jeden z najistotniejszych – zabezpieczenie własnej starości.
8
75%
W artykule zaprezentowano wyniki badań zrealizowanych w ostatnim kwartale 2008 roku w bankach województwa lubuskiego. Przedstawiono w nim potrzeby zawodowe pracowników zatrudnionych w bankach, a następnie zaprezentowano propozycję systemu motywacyjnego dla lubuskich pracowników bankowych oraz niektóre wymagania jego sprawności(abstrakt autora)
9
Content available remote Oszczędności w okresie transformacji
75%
Przedstawiono analizę podstawowych czynników kształtujących skłonność do oszczędzania. Zaprezentowano korelację pomiędzy różnymi czynnikami a stopą oszczędności. Dokonano próby odpowiedzi na pytanie, gdzie gospodarka polska powinna poszukiwać możliwości zwiększenia oszczędzania - w kraju czy za granicą?
Omówiono oszczędności ludności jako kategorię ekonomiczną w świetle różnych teorii ekonomicznych. Przedstawiono różne motywy i czynniki oszczędzania, a także jego różne formy egzystujące w polskim systemie bankowym.
11
Content available remote Pension Literacy and Consumers' Decisions in the Context of Pension System Reforms
75%
Problemem badawczym w artykule jest ocena zależności pomiędzy poziomem wiedzy emerytalnej a postrzeganiem zmian przeprowadzanych przez rząd w zakresie systemu emerytalnego oraz związanymi z tym decyzjami konsumentów. W opracowaniu zastosowano procedurę triangulacji metod badawczych. Wykorzystane dane pierwotne pochodzą z jakościowych oraz reprezentatywnych badań ilościowych, będących częścią projektu badawczego realizowanego ze środków NCN (nr UMO-2012/05/B/HS4/04183). Poziom wiedzy o systemie emerytalnym - zarówno obiektywnej, jak i subiektywnej - jest niewielki. Przeprowadzone badania pozytywnie weryfikują hipotezę o zależności między wiedzą a oceną zmian w zakresie systemu emerytalnego oraz podejmowanymi decyzjami dotyczącymi dodatkowego oszczędzania. W zdecydowanie większym stopniu oceny i decyzje związane są z samooceną własnej wiedzy niż rzeczywistym jej poziomem. Istotnym wyzwaniem dla rządu i instytucji związanych z systemem emerytalnym jest budowanie finansowej świadomości emerytalnej i zachęcanie do oszczędzania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja bodźców skłaniających do oszczędzania dokonana na tle wybranych klasyfikacji motywów oraz określenie hierarchii motywów skłaniających badanych Polaków do powstrzymywania się od bieżącej konsumpcji na podstawie badań własnych zrealizowanych w okresie od 27 lutego do 1 marca 2013 r. we współpracy z Interaktywnym Instytutem Badań Rynkowych. (abstrakt oryginalny)
W Polsce na koniec 2016 roku tylko 5,5% osób pracujących posiadało Indywidualne Konta Emerytalne. Świadczy to o niskiej skłonności do gromadzenia prywatnych oszczędności emerytalnych, co jest niezgodne z hipotezą cyklu życia. Jedną z potencjalnych przyczyn może być założenie teorii o pełnej wiedzy jednostek. Celem niniejszej pracy jest określenie wpływu upowszechnienia informacji o niskiej stopie zastąpienia na skłonność do oszczędzania na Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE). Analizie, wykonanej w oparciu o roczne informacje o IKE, poddano pięć czynników w dwóch okresach (2004-2010 i 2011-2016). Wyniki nie są jednoznaczne, jednak potwierdzają tezę o wzroście zainteresowaniem IKE po 2011 roku. (abstrakt oryginalny)
This study focuses on the role of the retirement motive for saving behaviour. It examines empirically the research hypothesis that controlling for a set of economic and sociodemographic individual characteristics, households reporting the retirement motive are more likely to have higher savings compared to households driven exclusively by other motives of saving. Micro data from the three waves (2011, 2013 and 2015) of the Polish household survey Social Diagnosis is used for the study. In an ordered logistic regression framework it proves that the old age saving motive is a significant predictor of the size of savings relative to household income.(original abstract)
Głównym celem pracy jest analiza porównawcza sposobu postrzegania ważności dziewięciu celów konsumpcji, oszczędzania i inwestowania przez przedstawicieli sześciu regionów Polski. Dokonano oceny stabilności opinii respondentów w zakresie ważności celów. Przeanalizowano różnice między regionami oraz grupami osób o opiniach stabilnych i niestabilnych. Ustalono hierarchię celów dla poszczególnych regionów. Dokonano grupowania obiektów (regiony) i zmiennych (cele konsumpcji, oszczędzania i inwestowania) ze względu na ich podobieństwo. Analizę przeprowadzono z wykorzystaniem testu Kruskala-Wallisa oraz analizy skupień. Wykazano potrzebę sprawdzania wiarygodności opinii respondentów, aby wnioski były merytorycznie uzasadnione. Ujawniono zbieżność między ogólnoekonomiczną charakterystyką regionów a postrzeganą ważnością celów. To potwierdza nie tylko zróżnicowanie regionów, ale i potrzebę edukacji konsumenckiej. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
Koncepcja niniejszego badania została zainspirowania szeroką dyskusją w literaturze przedmiotu odnoszącą się do motywów oszczędzania. W pracy zbadano związek między motywami oszczędzania a cechami społeczno-ekonomicznymi gospodarstw domowych w strefie euro, Chorwacji, na Węgrzech i w Polsce, takimi jak: typ społeczny gospodarstwa domowego, płeć osoby referencyjnej (RP), jej wiek, poziom wykształcenia, stan cywilny. Wzięto też pod uwagę różnice w wartości aktywów finansowych badanych gospodarstw domowych. W tym celu wykorzystano dane z Household Finance and Consumption Survey. Do analizy wykorzystano model logitowy z oszacowaniem największej wiarygodności dla różnych motywów oszczędzania i grup krajów. Użyto również modelu Poissona dla zmiennej liczącej. Wyniki analizy wskazują, że typ społeczny gospodarstw domowych ma kluczowe znaczenie dla określenia motywów oszczędzania, w szczególności gromadzenia środków przeznaczonych na edukację dzieci i pozostawienia spadku. Dodatkowo zidentyfikowano różnice w liczbie i zestawach motywów oszczędzania pomiędzy gospodarstwami domowymi z krajów o zarówno wysokim, jak i niskim poziomie aktywów finansowych. W krajach, w których gospodarstwa domowe są mniej zamożne, motyw oszczędzania na zakup mieszkania ma większe znaczenie. Ponadto gospodarstwa domowe z większymi zasobami finansowymi - głównie z krajów Europy Zachodniej - wykazują większą troskę o oszczędzanie na starość i inwestycje. (abstrakt oryginalny)
Wyjaśniono istotę funkcji ochronnej ubezpieczenia na życie. Scharakteryzowano różne typy ubezpieczeń (klasyczne - na życie lub na życie i dożywocie; z funduszem kapitałowym; depozytowe; indywidualne konto emerytalne w formie ubezpieczenia na życie) w aspekcie funkcji ochronnej i oszczędnościowej. Omówiono zmiany w strukturze ubezpieczeń na życie na polskim rynku w latach 2001-2006.
18
Content available remote Wpływ motywu spadku na decyzje oszczędnościowe w świetle badań własnych
63%
Problem wygładzania konsumpcji przez osoby będące na emeryturze podejmowany był przez różnorodnych naukowców, których badania niejednokrotnie dowodzą, że poziom konsumpcji w tym okresie ulega zmniejszeniu. Jako jedna z przyczyn takiego stanu rzeczy wskazywana jest chęć jednostek do pozostawienia spadku. Analiza zachowań oszczędnościowych tej grupy, w tym zbadanie roli motywu spadku na dokonywane wybory, może mieć zatem istotne znaczenie w kontekście potwierdzenia adekwatności standardowego modelu zachowań jednostek. Celem niniejszego artykułu stała się prezentacja głównych podejść i modeli związanych z tworzeniem i pozostawianiem spadku oraz analiza znaczenia motywu spadku dla decyzji oszczędnościowych jednostek w świetle badań własnych zrealizowanych w okresie 27.02-1.03.2013 roku. W artykule wykorzystano metodę opisową, analizy i krytyki piśmiennictwa oraz metody statystyczne. Dane empiryczne zgromadzono na podstawie badania zrealizowanego metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na próbie 1000 osób we współpracy z Interaktywnym Instytutem Badań Rynkowych (IIBR). (fragment tekstu)
Od roku 1999 wprowadzana jest w Polsce reforma systemu emerytalnego. System repartycyjny został zastąpiony systemem trójfilarowym, w którym trzeci filar ma gwarantować wyższe emerytury tylko tym, którzy zdecydują się na długookresowe oszczędzanie. Jednakże przemiany te zbiegły się z procesami dokonywanymi w obszarze konsumpcji, które uruchomiło otwarcie rynków. Czynniki te miały wpływ ma zarządzanie budżetem w gospodarstwach domowych. Z jednej strony otwarcie rynków wywołało presję wydawania pieniędzy, z drugiej zaś warunki rynkowe wymagały rygorystycznego kontrolowania wydatków. Wyniki badań zrealizowanych w Polsce na reprezentatywnych próbach gospodarstw domowych w latach 2001, 2004, 2006 i 2012 ukazują, że zapobiegliwość jako motyw gromadzenia zasobów może być odnotowana wśród badanych gospodarstw, jednakże wstrzemięźliwość, jako postawa życiowa gwarantująca systematyczność zachowań oszczędnościowych występuje z bardzo słabym nasileniem. Otrzymane wyniki badań wskazują ponadto, że poprawa sytuacji materialnej gospodarstwa prowadzi do zachowań sprzyjających konsumpcji, sprzecznych z deklarowanymi postawami. Wyniki te potwierdzają odnotowaną już w literaturze tematu konfliktowość społecznych reprezentacji oszczędności i oszczędzania, ujawniającą się również wśród polskich gospodarstw domowych. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem opracowania było dokonanie oceny wpływu zmian w strukturze społeczno-demograficznej polskiego społeczeństwa na poziom i strukturę oszczędności gospodarstw domowych w latach 2008-2030. (fragm. tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.