Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 185

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  School children
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Obecnie coraz więcej dzieci w wieku szkolnym trafia na diagnozy do poradni psychologicznych z powodu niechęci do nauki. Artykuł porusza zagadnienia diagnozy i terapii specyficznych trudności w uczeniu się z podziałem na zaburzenia związane z czytaniem, pisaniem, wypowiadaniem się w mowie oraz piśmie, a także opanowaniem umiejętności arytmetycznych. W pracy szczegółowo omówiono najpopularniejsze definicje i teorie wyjaśniające te zaburzenia oraz najczęstsze zaburzenia współwystępujące(abstrakt oryginalny)
Kompetencje społeczne są pojęciem dość złożonym i trudnym do jednoznacznego zdefiniowania, ponieważ sprawności społeczne często utożsamiane są z określonymi predyspozycjami osobowościowymi, a ponadto można zaobserwować tendencje do łączenia stworzonych dotychczas definicji i zamiennego korzystania z nich1. Na predyspozycje osobowościowe zwraca uwagę Stephen Greenspan2. Kompetencje społeczne określa on jako umiejętności będące konsekwencją: temperamentu, czyli fizjologicznego aspektu relacji jednostki, charakteru, czyli pozytywnych zachowań społecznych, oraz świadomości społecznej. Ten sam autor ukazuje znaczące miejsce kompetencji społecznych w hierarchii kompetencji osobistych każdego człowieka. Kompetencje społeczne należą również do dwóch innych kategorii kompetencji człowieka: intelektualnych oraz emocjonalnych.(fragment tekstu)
Nowoczesna profilaktyka zachowań ryzykownych sprowadza się do wzmacniania czynników chroniących, umożliwiających satysfakcjonujące życie i rozwijanie możliwości rozwojowych dzieci, oraz eliminowania czynników ryzyka i przeciwdziałania im1. Działania w zakresie profilaktyki zachowań ryzykownych to działania uniwersalne, skierowane do wszystkich uczestników życia szkolnego - uczniów, nauczycieli i rodziców oraz innych podmiotów wychowawczych. Powinny mieć charakter długofalowy i systematyczny, ponieważ tworzą podstawy całego profilaktycznego systemu szkolnego i od nich zależy powodzenie podejmowanych interwencji w sytuacjach ryzykownych2. Osoby podejmujące interwencje (zarówno nauczyciele, jak i rodzice) powinny zaspokoić wychowanków potrzebę bezpieczeństwa i autonomii. Istotą w tym działaniu jest uświadomienie sobie przez rodziców/ wychowawców, w jakim stopniu akceptują oni dziecko, jaką mają hierarchię wartości związanych z wychowaniem, zrozumienie istoty granic wewnętrznych i zewnętrznych wychowanków oraz zdobycie świadomości, kiedy granice te są naruszane(fragment tekstu)
4
Content available remote Inny i Obcy w edukacji polonistycznej : eksperyment naturalny dydaktyczny
100%
Inny i Obcy to tematyka dotykająca w dużej mierze rzeczywistości szkolnej. Zadaniem współczesnej polonistyki staje się mówienie o Innym i Obcym. Przedmiotem proponowanego artykułu są prace uczniowskie napisane po drugim etapie eksperymentu naturalnego dydaktycznego w jednej ze szkół podstawowych we Wrocławiu. Eksperyment odbył się w drugim semestrze 2015/2016 roku wśród dwunastolatków. Artykuł, oparty na badaniach jakościowych, zawiera zapis najważniejszych wniosków dotyczących rozumienia Innego i Obcego przez uczniów klasy szóstej oraz skupia się na kompetencjach tekstotwórczych opisywanej grupy badawczej. (abstrakt oryginalny)
Autorzy przedstawili wybrane aspekty organizacji dożywiania dzieci w szkołach podstawowych województwa mazowieckiego w 2004 roku na tle aktualnego stanu prawnego w tym zakresie (rządowy program "Posiłek dla potrzebujących"). Stwierdzili, że w 2004 roku 94% szkół prowadziło dożywianie uczniów, z którego przeciętnie korzystało 40% dzieci w szkołach miejskich i 57% w wiejskich. Około 30% uczniów korzystało z posiłków bezpłatnie lub po obniżonej cenie.
W artykule autor zwraca uwagę, że w doktrynie toczy się spór na temat tego, czy art. 70 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej nakłada na jednostkę jeden obowiązek czy dwa. Przeprowadzając dogmatyczną analizę tego przepisu, autor dochodzi do wniosku, że przepis ten nakłada dwa obowiązki: szkolny i nauki, a swoje zdanie uzasadnia trzema argumentami: z racjonalności prawodawcy i wykładni dogmatycznej; z nierównoważności nazw "obowiązek szkolny" i "obowiązek nauki"; ze spójności prawa. Jednocześnie autor omawia na gruncie ustawy zasadniczej trzy podobieństwa i dwie różnice między tymi obowiązkami.(abstrakt oryginalny)
The article is devoted to the actual problem of developing the cognitive and reading activity of junior pupils. The author's technique of formation the research skills of junior pupils at literary reading lessons is highlighted. The leading conditions for the implementation of the technique are the use of such modes as "immersion" of children into the world of landscape lyrics by means of various kinds of art (literature, painting, photography, music); stimulation of creative self expression and children's reading activity in their study of poetry (group research on creation of a score of expressive reading, linguistic experiment, comparative analysis of one or different authors' works as well as works belonging to different kinds of art); introduction of research training methods : the search for a problem that is going to be investigated on the material of a literary work; formulation of problem solving questions by pupils that will form the basis of the training task (on ascertainment of cause-and-effect relationships; on formation of ability to think critically, defend their personal position; on comparison and confrontation); joint working out an action plan to answer a problematic question; individual search activity; meaningful answer to the problem question). We have come to the conclusion that the proposed method of work on familiarization of junior schoolchildren with literary works on the principles of research approach will help to form students' continuous interest in reading, to activate readership, to prepare for independent, creative acquaintance with new works at literary reading lessons on the basis of formed research skills.(original abstract)
8
Content available remote Postawy dzieci wieku wczesnoszkolnego do reklamy telewizyjnej
75%
Oglądanie telewizji jest wciąż najbardziej popularnym sposobem spędzania wolnego czasu wśród młodzieży. Reklama telewizyjna w ostatnim okresie przechodzi przeobrażenie, ewoluując od tradycyjnych spotów reklamowych do lokowania produktu. Dzieci, zwłaszcza wieku wczesnoszkolnego, chętnie oglądają przerywniki reklamowe, a brak odpowiedniej wiedzy sprawia, że przekazywane treści przyjmują za fakty i rzeczywistość, stając się ofiarą mechanizmów psychologicznych. Stosunek dzieci do przekazów reklamowych jest ogólnie pozytywny. Jednak wraz z wiekiem zdecydowanie zwiększa się niechęć do reklamy telewizyjnej, co jest spowodowane bogatszym zasobem wiedzy oraz świadomością istnienia mechanizmów oddziaływania w świecie reklamy. (abstrakt oryginalny)
Narastające problemy zdrowotne ludności świata związane z niewłaściwym odżywianiem skłoniły wiele krajów do podejmowania działań zmierzających do kształtowania prozdrowotnych nawyków żywieniowych. Jednym z tych działań w Unii Europejskiej (UE) była realizacja w latach 2009/10-2016/17 programu "Owoce w szkole", a od 2017/18 roku "Programu dla szkół", w którym owoce i warzywa są jednym z dwu komponentów (drugim komponentem jest mleko i jego przetwory). Celem artykułu była ocena skuteczności ich działania w aspekcie kształtowania się spożycia owoców i warzyw w rodzinach polskich. Artykuł opracowano na podstawie: aktów prawnych UE, ocen funkcjonowania i realizacji programów: "Owoce w szkole" i "Program dla szkół", dokonywanych przez instytucje unijne i polskie, danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) oraz przeglądu literatury dotyczącej spożycia owoców i warzyw. Stwierdzono, że mimo wzrostu liczby szkół i dzieci uczestniczących w programie oraz rosnących wydatków na jego realizację, nie obserwuje się w większości krajów UE, w tym również w Polsce, wzrostu spożycia produktów ogrodniczych objętych programem (współczynnik korelacji Pearsona między liczbą dzieci uczestniczących w programie a wielkością spożycia w gospodarstwach domowych w latach 2009/10-2020/21 wyniósł -0,77). Przyczyną mogą być z jednej strony słabości funkcjonowania programu (tj. generalnie niska jakość produktów, zbyt krótki okres trwania programu, ale też zbyt małe zaangażowanie w jego realizację rodziców), a z drugiej strony trudny do statystycznego potwierdzenia wpływ pozostałych czynników, decydujących o poziomie konsumpcji owoców i warzyw objętych programem (większa dostępność innych produktów, mało skuteczna reklama). (abstrakt oryginalny)
Pojęcie zainteresowań towarzyszy człowiekowi przez całe życie, dlatego w związku z dynamicznymi przeobrażeniami współczesnego świata, w tym także edukacji, konieczna wydaje się reinterpretacja istoty, a zwłaszcza rodzajów oraz czynników rozwoju zainteresowań. Nieadekwatne do współczesności wydają się odpowiedzi na pytania, czym są zainteresowania, jaki jest porządek ich występowania, kto i/lub co decyduje o ich powstawaniu oraz jaka jest rola szkoły i nauczyciela w procesie ich kształtowania. W artykule podjęto próbę nakreślenia teoretycznych fundamentów tej problematyki w specyficznym oglądzie systemowym, zgodnie z tezą, że pewna całość jest czymś więcej ponad prostą sumę swych elementów, co oznacza spójny wertykalnie i horyzontalnie układ komponentów tak istoty zainteresowań, jak i metodyki ich formowania. I tak całościową definicję zainteresowań można dziś zastąpić ponadaddytywną, wedle której zainteresowania tworzą nie tylko łącznie, ale i w sprzężonych relacjach trzy składniki: poznawczy, emocjonalny i działaniowy. Podobnie metodyka kształtowania zainteresowań nie jest prostym zestrojem swych komponentów, lecz tworzy ją wertykalny i horyzontalny układ celów i treści, zasad i form oraz metod i środków wychowania oraz nauczania. Źródłem kształtowania zainteresowań jest nie tylko program nauczania i jego zalecenia odgórne lub autorskie, lecz także możliwości, aktywność i potrzeby uczniów, jak również rodziców, nauczycieli oraz zasoby społeczno-kulturowe środowiska szkolnego. Ponadto kształtowanie zainteresowań powinno odbywać się podczas różnorodnych form zajęć szkolnych oraz pozaszkolnych. Oprócz tego planowanie i realizacja założeń całościowości systemowej wymaga od nauczyciela sumienności i wytrwałości, dbałości o wzajemne relacje między składnikami procesu formowania zainteresowań. Konkludując, można stwierdzić, że kształtowanie uczniowskich zainteresowań przez stosowanie założeń całościowości systemowej, będące wyzwaniem współczesnej edukacji, jest zadaniem pracochłonnym, wymagającym pogłębionych starań i uwagi, jednak godnym urzeczywistniania ze względu na nowsze (głębsze i szersze) rezultaty poznania.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Zaburzenia przetwarzania sensorycznego u dzieci a rozpoczęcie nauki w szkole
75%
Start w szkole dla wielu dzieci jest bardzo trudny. Niektóre z nich mają zaburzenia przetwarzania sensorycznego (Sensory Processing Disorder). Wielu lekarzy i nauczycieli nie ma wystarczającej wiedzy na temat SPD, dlatego stawiają błędne diagnozy, a problem się nasila. Możemy pomóc dzieciom, ćwicząc w domu i z pomocą specjalistycznej terapii. Możemy dać dzieciom z SPD lepszą przyszłość i łatwiejszy start w szkole. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Turystyka kulturowa dzieci szkolnych
75%
W artykule autorka podjęła próbę ukazania różnic występujących pomiędzy turystą kulturowym - osobą dorosłą a turystą kulturowym - dzieckiem. Celem artykułu była także próba stworzenia profilu "dziecięcego turysty kulturowego". W celu udzielenia odpowiedzi na postawione pytanie przeprowadzono badania ankietowe wśród dzieci z klas I- VI szkoły podstawowej, uczestniczących w trzech wybranych ofertach kulturalnych na terenie miasta Poznania - zarówno grupowo, jak i indywidualnie. Wyniki przeprowadzonych badań pokazały, iż dziecko jest motywowane do uczestnictwa w turystyce i różnego rodzaju ofertach edukacyjnych przez rodziców lub szkołę. Natomiast poziom zapamiętanych informacji przekazanych dziecku w czasie jego uczestnictwa w danej ofercie wzrasta wraz z wiekiem. Uzyskane wyniki pozwalają stwierdzić, iż dziecko w wieku 7-12 lat posiada pewne cechy, które pozwalają zaliczać je do grona turystów kulturowych, jednak różnią się one od cech turysty kulturowego - osoby dorosłej. Cechy, które posiada dziecięcy turysta kulturowy pozwolą mu w przyszłości stać się turystą kulturowym sensu stricte. (abstrakt oryginalny)
Polityka transportowa wymaga większego zróżnicowania terytorialnego - na poziomie lokalnym powinna być ściśle zintegrowana z polityką edukacyjną, zdrowotną i społeczną. Takie podejście do polityki transportowej stanowiło przyczynek do badań oraz wyznaczyło ich obszar: badania przeprowadzono wśród młodzieży szkolnej, a ich celem, podobnie jak celem niniejszego artykułu, było określenie poziomu dostępności szkół ponadpodstawowych w powiecie wągrowieckim za pomocą publicznego transportu zbiorowego. Wielu mieszkańców wsi i małych miast jest zmuszonych do korzystania z samochodu, w przeciwnym razie czekają ich utrudnienia w dostępie do edukacji, opieki zdrowotnej czy lepiej płatnej pracy.(abstrakt oryginalny)
Our research note reports the results of a qualitative and quantitative evaluation of the pilot edition of the Coding Masters Junior program, conducted in 2015 by Centrum Cyfrowe: Projekt Polska. It focuses on the results of a semantic analysis for the keyword "tablet" of the IDIs conducted with parents of preschoolers. The analysis has shown, among others, that in many households tablet is seen as belonging to the domain of the child, its property (toy). At the same time, quantitative research reveals that in 26% of tablet-owning households the device is not made available to the child. This strong polarization of practices shows that tablets remain a terra incognita to a significant group of parents, one they often have no wish to explore. (original abstract)
Zmiany w codziennym życiu widoczne są także w szkole, dlatego ulega ona ciągłym przekształceniom. Najmniej rozpoznane naukowo są zmiany w wyposażeniu klasy szkolnej, dawniej nazywanej izbą szkolną. Każdy absolwent szkoły - od elementarnej po wyższą-potrafi opisać swoją klasę szkolną, salę wykładową czy ćwiczeniową, ich wyposażenie, ale nie zastanawia się, dlaczego były one właśnie takie oraz jakie mogły być wcześniej. Do refleksji nad izbą szkolną i jej wyposażeniem może dojść podczas czytania starych pamiętników czy wspomnień szkolnych. (skrócony abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach w Wielkiej Brytanii zwiększyło się zainteresowanie zagadnieniem dzieci polskich (i/lub "europejskich") w brytyjskich szkołach. W literaturze przedmiotu (także w mediach) omówiono m.in. doświadczenia uczniów z Polski w brytyjskich szkołach oraz kwestię wpływu migracji poakcesyjnej na szkolnictwo brytyjskie. Istnieją opracowania dotyczące stosunku polskich rodziców do edukacji dzieci. Badacze zaczęli także zwracać uwagę na rolę edukacji dzieci w procesie podejmowania decyzji migracyjnych. Celem niniejszego artykułu jest dogłębna analiza powyższego zagadnienia. Na podstawie badań jakościowych przeprowadzonych w Anglii w latach 2009-2011 odpowiemy na pytania, jak polscy rodzice odbierają szkołę brytyjską oraz w jaki sposób kwestie związane z edukacją dzieci wpływają na decyzje migracyjne Polaków.(fragment tekstu)
W oparciu o wyniki badań ankietowych dokonano oceny częstotliwości spożycia słodyczy oraz produktów typu "fast food" przez dzieci i młodzież z Wrocławia oraz podregionu wrocławskiego. Wskazano, iż płeć, wiek, miejsce zamieszkania oraz źródła utrzymania rodziny badanych mają wpływ na częstotliwość spożycia tych produktów. (oryg. streszcz.)
Można stwierdzić, że obecnie w szkołach uczy się coraz więcej dzieci z dysharmonijnym rozwojem mowy i języka. Liczną grupę stanowią uczniowie ze SPE (Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi), ale są także podopieczni pochodzący z rodzin zaniedbanych środowiskowo. Ich kształcenie i terapia wymaga nie tylko korekty wad wymowy, ale również stymulacji obszaru werbalno-mentalnego, który korzystnie wpływa na proces edukacyjny i szkolną karierę. Celem artykułu jest wyjaśnienie istoty sprawności językowej, scharakteryzowanie jej w ontogenezie oraz omówienie świadomości językowej wśród dzieci z wadami wymowy, które w komunikacji prezentują obniżoną kompetencję lingwistyczno-komunikacyjną wynikającą z nieodpowiedniej stymulacji środowiska rodzinnego. (abstrakt oryginalny)
19
75%
Celem pierwszej części pracy była ocena nawyków żywieniowych młodzieży łódzkiej tj.: liczby i struktury spożycia posiłków, pojadanie między posiłkami oraz uzyskanie odpowiedzi jak zmieniły się te nawyki na przestrzeni 15 lat wśród młodzieży. (fragment tekstu)
20
75%
Celem II części pracy było poznanie preferencji spożycia produktów spożywczych przez dzieci i młodzież z łódzkich szkół oraz tendencje zmian tych zwyczajów żywieniowych młodzieży na przestrzeni 15 lat. Grupę badaną stanowiła młodzież szkolna w wieku 12-19 lat uczęszczająca do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na terenie 4 dzielnic Łodzi. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.