Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 138

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Scientific literature
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wybrane prace zwarte pracowników Katedry Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Pedagogiki Mediów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach opublikowane w latach 1979-2018 oraz wykaz czasopism, w których wydrukowano ich artykuły (zestawili Stanisław Juszczyk, Anna Watoła, Marcin Musioł). (abstrakt oryginalny)
Działalność naukowa Michała Kaleckiego wywarła poważny wpływ na twórczość wielu jego współpracowników i uczniów. Wyrazem tego jest między innymi dorobek, jaki pozostawili po sobie uczestnicy międzyuczelnianego seminarium, utworzonego przez Michała Kaleckiego. W 1964 roku Kalecki skupił wokół siebie grupę ekonomistów, przy czym większość z nich pracowała w Komisji Planowania i Radzie Ekonomicznej. Pozostała część składała się z pracowników uczelni warszawskich. Celem rozwinięcia i lepszego zrozumienia, a także rozpowszechnienia teorii Kaleckiego, grupa ta rozpoczęła intensywną pracę, organizując spotkania seminaryjne z dziedziny wzrostu gospodarki socjalistycznej. (fragment tekstu)
W tekście poddano analizie fragment dzieła późnorepublikańskiego prawnika Alfenusa Varusa dotyczący odpowiedzialności niewolnika za działania niedozwolone podjęte na rozkaz właściciela. Z brzmienia D. 44.7.20 wynika, że chodziło tutaj wyłącznie o problem odpowiedzialności prywatnoprawnej na podstawie lex Aquilia de damno, a sprawca został już wyzwolony. Zasada przytoczona przez Alfenusa: niewolnik nie zawsze będzie zwolniony z odpowiedzialności, działając iussum domini, mogła się odnosić zarówno do odpowiedzialności prywatnoprawnej, jak i do odpowiedzialności publicznoprawnej. (abstrakt oryginalny)
Często stosowaną form przechowywania informacji w organizacjach i społeczeństwie jest tekst. Tekst może zostać poddany eksploracji w celu pozyskania wcześniej nieznanej i użytecznej wiedzy. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja wyników analizy wybranych publikacji naukowych. Analiza została przeprowadzona z wykorzystaniem text mining'u, a jej celem było ustalenie jakich słów najczęściej używali autorzy publikacji, oraz obliczenie korelacji tych słów z innymi.(abstrakt oryginalny)
Przedstawione w artykule badanie pozwoliło na identyfikację przedmiotu i zakresu problematyki opracowań publikowanych w "Zeszytach Teoretycznych Rachunkowości" w latach 2004-2013 wraz z rozpoznaniem zastosowanych w nich metod. Autorzy dokonali również statystycznej analizy zależności pomiędzy wyodrębnionymi cechami jakościowymi artykułów. W efekcie szczegółowo omówili cechy "Zeszytów Teoretycznych Rachunkowości" jako czasopisma naukowego z dziedziny rachunkowości, głównie pod względem tematycznym i metodologicznym. (abstrakt oryginalny)
Z okazji wydania 50. numeru czasopisma naukowego "Folia Turistica" pragniemy przedstawić wspomnienia osób, dzięki którym ma ono dzisiejszą formę, gdyż to właśnie ich praca i zaangażowanie przyczyniły się do dzisiejszej pozycji czasopisma w świecie naukowym. Autor, a właściwie osoba spisująca i redagująca opowieści starszych kolegów, został o spotkania z Nimi poproszony z przez obecnego Redaktora Naczelnego - prof. nadzw. dra hab. Wiesława Alejziaka. Zebrane materiały prezentujemy w układzie chronologicznym, który oczywiście nie zawsze możliwy był do zachowania ze względu na wspólne okresy pracy dla Czasopisma czy różnorakie funkcje naszych rozmówców. Mamy nadzieję, że te osobiste, różnorodne opinie pokażą, jak trudny jest proces tworzenia czasopisma w zmieniających się realiach gospodarczych, społecznych, a nawet politycznych. (fragment tekstu)
7
Content available remote Arabskie piśmiennictwo podróżnicze doby klasycznej : krótki przegląd
80%
Tytułowy temat na dobre zaczął zaprzątać umysły badaczy literatury arabskiej i historyków geografii dopiero w połowie XIX wieku, od kiedy europejskie prace na tekstami orientalnymi stały bardziej wszechstronne. Należy wstępnie zauważyć, że na okazałość tego piśmiennictwa mieli wpływ nie tylko pisarze pochodzenia arabskiego, ale i w pewnej mierze perskiego. Jednak język arabski, jako język Koranu, stał się podówczas językiem literatury i nauki dla świata muzułmańskiego. Jeśli chodzi o chronologię, to przez dobę klasyczną rozumiem okres od VII do XVI wieku, gdyż potem świat arabsko-muzułmański został podporządkowany politycznie tureckiej dynastii osmańskiej, chociaż już przed jej pojawieniem się, okazywał przejawy dekadencji. Niniejszy przegląd jest ledwie krótkim rysem biograficznym o najważniejszych autorach wywodzących się z tego kręgu kulturowego, bowiem każda z prezentowanych tu postaci i dzieł, doczekała się lub może doczekać się pogłębionej refleksji filologiczno-historyczno-geograficznej.(fragment tekstu)
W styczniu tego roku ukazała się publikacja profesora Włodzimierza Anioła "Szlak Norden. Modernizacja po skandynawsku". We wstępie do tej książki, siedmiu rozdziałach oraz wnioskach autor omawia nie tylko istotę i charakter modelu nordyckiego, ale również wyjaśnia proces modernizacji poszczególnych polityk przeprowadzonych w krajach skandynawskich. (abstrakt oryginalny)
Kwartalnik "Studia Medioznawcze" jest obecnie jednym z kilkunastu periodyków naukowych, wydawanych przez uczelnie kształcące dziennikarzy i ośrodki naukowo-badawcze realizujące badania nad mediami1. W pierwszym numerze - w odredakcyjnej deklaracji - stwierdza się m.in., że "idea pisma zrodziła się w końcu lat dziewięćdziesiątych wśród pracowników Instytutu. Wywodziła się ona z potrzeby stworzenia drugiego, obok »Zeszytów Prasoznawczych«, forum dyskusji środowiska medioznawczego, a także krytycznej oceny istniejącego systemu edukacji dziennikarzy, w szkolnictwie państwowym i prywatnym". Powyższą informację wypada sprostować: w momencie powstania "Studia Medioznawcze" były nie drugim, ale trzecim - po krakowskich "Zeszytach Prasoznawczych" (1960) i "Roczniku Historii Prasy Polskiej" (1998) - naukowym periodykiem medioznawczym.(fragment tekstu)
On the occasion of the 50th issue of the "Folia Turistica" (FT) scientific journal, we would like to present the memories of people thanks to which it has today's form, because it is their work and commitment that contributed to the current position of the journal in the scientific world. The author, or rather a person writing and editing stories of older colleagues, was asked to meet with them by the current Editor-in-Chief - Assoc. Prof. Dr. Wiesław Alejziak, Ph.D. The collected materials are presented in chronological order, which of course was not always possible to maintain, due to the joint periods of work for the journal or various functions of our interlocutors. We hope that these personal, diverse opinions will show how difficult the process of creating a journal is in changing economic, social and even political realities. (fragment of text)
Artykuł dotyczy funkcji i zagrożeń stojących przed recenzjami książek w czasopismach naukowych. W pierwszej części artykułu wskazano na funkcje w upowszechnianiu wiedzy, idei i koncepcji naukowych oraz budowaniu autorytetu zarówno autorów recenzowanych książek, jak i recenzentów. Autor przedstawił zagrożenia wynikające z ekonomizacji życia społecznego oraz biurokratyzacji nauki. W drugiej części opartej na badaniach empirycznych przedstawiono trzy typy recenzji: książki wybitnego autora, książki poruszającej ważny interesujący problem i książki adresowanej do praktyków. W zakończeniu wskazano na wpływ zmian dokonujących się w nauce i jej otoczeniu na zmianę roli recenzenta. (abstrakt oryginalny)
Zakres przedmiotu finanse i prawo finansowe jest obecnie bardzo szeroki. Znajduje to odbicie w większości podręczników podstawowych i specjalistycznych ukazujących się w szczególności w okresie ostatnich piętnastu lat. Obecnie, podręczników z dziedziny finansów i prawa finansowego jest wiele. Prawie każdy z ośrodków akademickich posiada już własne podręczniki i skrypty. Są one dobrze znane w środowiskach akademickich. Nie jest przedmiotem obecnego opracowania dokonanie ich analizy, a tym bardziej oceny. Można jedynie, jak się wydaje, wskazać na pewną cechę charakterystyczną, jaka w tym przedmiocie ma miejsce. W wielu podręcznikach prezentowane jest oryginalne, nieschematyczne ujęcie. Wydaje się, iż należy to uznać za zaletę obecnego stanu teorii i dydaktyki w dziedzinie wykładu z finansów i prawa finansowego. Nawet najlepszy schemat podręcznika nie powinien być wzorem powielanym. Wydaje się, iż będzie to właśnie sytuacja korzystna, o ile ukazujące się podręczniki będą prezentowały coraz bardziej różne podejście do skomplikowanej i jakżeż szerokiej obecnie tematyki prawa finansowego. Ta pewna "konkurencyjność" opracowań ukazujących się w poszczególnych ośrodkach akademickich, przyczynić się może do głębszego poznania przedmiotu, różnie ujętego i przedstawianego w poszczególnych podręcznikach. (fragment tekstu)
Problematyka mniejszości narodowych występowała na łamach "Kultury" w dwóch aspektach: politycznym i kulturowo-historycznym, co wiązało się z programem pisma. Do czynników ugruntowujących tę tematykę zaliczam: realizację programu adresowanego do emigracji z państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz tzw. programu krajowego, który najogólniej określić można jako edukację narodową poprzez m.in. wyjaśnianie trudnej historii Polski i jej sąsiadów oraz aspiracji wolnościowych na obszarze ULB (Ukraina, Litwa, Białoruś), kluczowe dla myśli Giedroycia przekonanie o znaczeniu słowa, tj. oddziaływania na opinię publiczną za pomocą publicystyki i przy wykorzystaniu najlepszych piór dziennikarskich, wypracowanie do dziś aktualnej koncepcji politycznej partnerstwa polsko-ukraińskiego. W tej próbie systematyzacji nie znajdują się kroniki emigracyjne jako znacznie poszerzającą tematykę (o czym poniżej) ani wydawnictwa książkowe Instytutu (co wymaga oddzielnego opisu). (fragment tekstu)
Prezentowany Państwu zbiór artykułów, opublikowany w dwóch numerach (3 i 4) czasopisma "Zarządzanie w Kulturze", wpisuje się w zdiagnozowaną lukę, mając na celu poszerzenie i pogłębienie istniejących rozważań nad kulturą w kontekście wyzwań zrównoważonego rozwoju. Do składania tekstów do obu tomów zaproszeni zostali reprezentujący wiele ośrodków naukowych przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych (antropologii kultury, kulturoznawstwa, archeologii, socjologii, geografii, ekonomii oraz zarządzania), a uwzględnione w ich ramach teksty dotyczą w rozmaity sposób interpretowanych kwestii włączania idei zrównoważonego rozwoju w działalności artystyczne i twórcze oraz w ramach funkcjonowania instytucji kultury i działalności instytucji kształcących twórców. (fragment tekstu)
Hezekiah bar Halafta and Judah Messer Leon, who wrote in 14th - 15th century in Provence and Italy, were the first and last of "Jewish Schoolman." This short article compares two texts, in order to showing differences and similarities.(original abstract)
W niniejszym szkicu - poświęconym pamięci Profesora Karola Bromka - pragnę wskazać na duże zainteresowanie Krakowem ze strony geografów zagranicznych. Niewątpliwie najważniejszym, a zarazem najobszerniejszym dziełem autora zagranicznego o Krakowie jest Lacittá di Cracovia, profesora geografii Uniwersytetu we Florencji Piero Innocenti (1973). Jest to doskonała synteza genezy i rozwoju oraz współczesnej struktury funkcjonalnej i przestrzennej miasta Krakowa. Do monografii Krakowa Piero Innocentiego nawiązuje w pewnym sensie po 14 latach w swym opracowaniu inny włoski geograf, profesor Uniwersytetu Rzymskiego Gino De Vecchis (Roma 1987). Autor koncentruje się w tej pracy na problemach i konfliktach w rozwoju Krakowa po 2.wojnie światowej. Kolejnym imponującym dziełem o Krakowie jest książka angielskiego geografa Francisa W. Cartera, wykładowcy Uniwersytetu Londyńskiego (Cambridge 1994). Jest to praca geograficzno-historyczna traktująca o powiązaniach handlowych i Krakowa od lokacji miasta w 1257 r. do 3.rozbioru Polski (1795). Pracę ilustrują liczne maру przepływu ważniejszych towarów z i do Krakowa. Wynika z nich, iż w szczytowym okresie rozwoju, tj. w XVI wieku, powiązania handlowe Krakowa sięgały po południową Anglię na zachodzie, po Moskwę na wschodzie, po Morze Czarne na południowym wschodzie i po północne Włochy na południu. Według autora, Kraków należał do większych emporiów handlowych ówczesnej Europy. Miasto Kraków jest również wdzięcznym i pouczającym obiektem geograficzno-dydaktycznym. Jako taki został potraktowany w interesującej publikacji Krakau und Nowa Huta. Alte und neue Städte in Polen przez zespół geografów niemieckich z Uniwersytetu w Osnabrück (Breit G. i in., 1980). Cel dydaktyczny przyświecał szeregu jeszcze innym opracowaniom zagranicznym o Krakowie (np. Wallert 2000) i in. Kraków budził też zainteresowanie u wielu zagranicznych studentów geografii, którzy za przedmiot swych prac dyplomowych obierali wybrane problemy bądź też dzielnice miasta Krakowa. Szereg takich dyplomantów z Niemiec, Francji, Wlk. Brytanii, Belgii i in. przewinęło się przez Instytut Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednym z nich był Dietmar Falk, student geografii Uniwersytetu w Kolonii, którego dojrzała naukowo praca dyplomowa dotycząca przemian Starego Miasta w Krakowie została opublikowana (Falk 1994). Wcześniej inny dyplomant Andrew Ryder, analizował kombinat Huty Lenina w Nowej Hucie jako przykład "biegunów wzrostu" w Polsce (Ryder 1990). W drugiej grupie opracowań obcojęzycznych dotyczących Krakowa ująłem prace wspólne autorów zagranicznych i polskich. Do takich kooperacji dochodziło w rezultacie wzajemnych kontaktów naukowych i dłuższych wizyt partnerów zagranicznych w Krakowie (patrz bibliografia). Wyróżnić też można grupę opracowań o Krakowie autorów polskich opublikowanych za granicą, z reguły zamawianych przez redakcje zagraniczne (por. bibliografię). W zakończeniu można wyrazić przekonanie, iż miasto Kraków nie przestanie również w przyszłości budzić zainteresowania autorów i wydawnictw zagranicznych, przy czym mogą się zmienić akcenty czy punkty ciężkości w opisach i analizach tego miasta. Kraków bywa w ostatnich latach coraz silniej postrzegany jako europejskie centrum kultury i ośrodek międzynarodowych spotkań. Rośnie też znaczenie nowoczesnego przemysłu i myśli naukowo-technicznej coraz ściślej powiązanej z wyższymi uczelniami Krakowa. Nie bez znaczenia jest też coraz bardziej sprzyjający "klimat" dla lokalizacji inwestycji zagranicznych w Krakowie i w jego najbliższym otoczeniu. Oby ten swego rodzaju "genius loci" Krakowa sprzyjał rozwojowi miasta. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje ważniejsze wydarzenia ukazujące rolę akademickiego środowiska statystycznego oraz środowiska statystyki publicznej w kształtowaniu profilu informacyjnego "Wiadomości Statystycznych" ("WS"). Za szczególnie znaczące uznano określenie strategii informacyjnej podczas tworzenia "WS" w 1956 r., niedopuszczenie w latach 60. XX w. do zdominowania treści czasopisma przez informacje instruktażowe i szkoleniowe przeznaczone głównie na użytek wewnętrzny, sprecyzowanie kierunków rozwoju charakteru naukowego "WS" oraz wprowadzanie od 2013 r. rozwiązań funkcjonalnych wynikających z wymogów stawianych czasopismom naukowym. Scharakteryzowano też środowisko akademickie Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (SGPiS), które miało wpływ na utworzenie i ukształtowanie profilu tematycznego "WS". (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote 60 lat "Wiadomości Statystycznych"
61%
Przedmiotem artykułu jest syntetyczne omówienie genezy " Wiadomości Statystycznych", przedstawienie redakcji naukowej czasopisma, scharakteryzowanie wiodącej tematyki poruszanej na jego łamach w ciągu 60 lat istnienia oraz zobrazowanie przyszłości tego periodyku i przybliżenie zagadnienia jego udostępniania. W analizie merytorycznej czasopisma wykorzystano - oprócz jego zawartości - adnotowane rekordy bibliograficzne publikowane w wielotomowej serii Bibliografia wydawnictw GUS w latach 1968-2016, zasoby katalogowe Centralnej Biblioteki Statystycznej im. Stefana Szulca i opracowania biograficzne statystyków polskich. (abstrakt oryginalny)
The article presents the most important reasons for the low level of the financial and economic competences of high school students. The analysis in this area is based on the research conducted by the National Bank of Poland in November 2014. The aim of this article is to draw attention to the low status of the school subject "introduction to entrepreneurship" which is taught in the secondary school. For this reason the majority of young people lack the basic knowledge in terms of finance and economy. The GFC (global financial crisis) experience has shown that the level of financial liabilities is disproportionate to the possibility of their repayment. One of the reason for this behaviour is the low level of financial education among the young. Therefore, the role of entrepreneurship education at the high school stage is invaluable and determines future attitudes toward economic activity. (original abstract)
Background. Eastern European authors in general, and Polish authors in particular hardly ever publish their work in the top management journals. For instance, out of the 3710 Administrative Science Quarterly papers available in the Web of Science, only 6 (0.16%) were authored or co-authored by scholars residing in the Eastern Europe, including none residing in Poland. The situation is not much better when we take a look at European management journals: Organization Studies features only 24 papers (0.87% of all OS papers available in WoS) authored by scholars residing in Eastern Europe, while Journal of Management Studies so far published one such paper (0.03% of all). Research aims. The study aims at answering the question by analyzing institutionalized publishing practices manifested in the submission guidelines of Polish and global management journals. Methodology. Content analysis of submission guidelines in two samples of journals: global and Polish. Key findings. The study identified significant differences between Polish and global institutionalized publishing practices, regarding the requirements toward the contribution, the role of reviewers, and the technical features of papers. The obtained results shed light on difficulties associated with publishing papers by Polish scholars in the global top management journals. Findings also suggest that adopting different institutionalized practices necessary for successful submissions to global journals may be associated with identity work and depends on author's willingness and ability to engage in such work. Finally, the results of this study contribute to research on the Americanization of management education and on the persistence of institutionalized practices despite prolonged exposure to global literature on management. (original abstract)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.