Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Scrapyard
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Odzysk cennych metali, niektórych tworzyw sztucznych oraz wymontowanych części z samochodów powoduje, iż przeróbka złomu samochodowego zorganizowana została w duże wyspecjalizowane przedsiębiorstwa. Przeróbka wraków samochodowych dominuje głównie w krajach wysoko rozwiniętych już od ponad 30 lat, w Polsce zaś dopiero od 7 lat, lecz z wyraźną tendencją zwyżkową.
2
Content available remote Recykling samochodowych akumulatorów kwasowo-ołowiowych - aspekt środowiskowy
100%
Autorzy przeanalizowali metody ekobilansowe, pod względem ich zastosowania dla określenia obciążeń środowiskowych recyklingu zużytych samochodowych akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Opisali wybraną metodę (LCA) oraz scharakteryzowali technologię recyklingu wykorzystywaną przez jedną z polskich firm, w której planowane jest przeprowadzenie analizy ekobilansowej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawione w artykule dane dotyczące polskiego rynku złomu wskazują na malejący udział złomu obiegowego w krajowym rynku tych odpadów. Jest to niewątpliwie związane z poprawą uzysków w krajowym hutnictwie. Po stronie rozchodu wzrasta znacznie eksport złomu. Prognozy przychodu tego surowca wskazują, iż w Polsce istnieją jeszcze duże rezerwy potencjalnego przychodu złomu poamortyzacyjnego. Niestety sieć skupu złomu stalowego jest w kraju niedostatecznie rozwinięta i nierównomiernie zlokalizowana.
Ciągłym problemem polskich hut jest to, jak zatrzymać eksport złomu. Przedstawiciele branży złomiarskiej twierdzą, iż z powodu zapaści finansowej huty płacą za surowiec z wielomiesięcznym opóźnieniem, podczas gdy odbiorcy za granicą-w ciągu kilku dni. Jest jednak nadzieja na poprawę sytuacji w tej dziedzinie. Według stanu na koniec 2003 r., w systemie REGON zarejestrowanych było 461 podmiotów zajmujących się skupem, zagospodarowaniem i przetwarzaniem złomu.
Rynek demontażu statków1 jest integralnym, nieodłącznym komponentem rynku żeglugowego2. Pełni rolę swojego rodzaju bufora, pozwalającego zachować na nim równowagę. Liczba statków wycofywanych z eksploatacji zmienia się w zależności od wielu czynników. W ostatnich latach średnio ok. 900 statków rocznie kończyło swój okres eksploatacji i było sprzedawanych na złom3. Ich demontaż przeprowadza się w stoczniach/obiektach stosujących różne metody złomowania, w większości zlokalizowanych w krajach południowoazjatyckich. Przemysł złomowy dla gospodarek tych krajów jest ważnym źródłem nie tylko przychodów, ale także cennych surowców wtórnych, głównie złomu stali. Niestety, demontaż statków przebiega tam w warunkach będących poważnym źródłem ryzyka ekologicznego oraz bez poszanowania reguł bezpieczeństwa pracy. (fragment tekstu)
W dniu 14 marca 2005 r. w kraju weszła w życie ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Ma ona na celu ochronę życia i zdrowia ludzkiego oraz ochronę środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju przed szczególnego rodzaju odpadami, a mianowicie samochodami wycofanymi z eksploatacji. Nowa regulacja zgodna jest z tzw. "Dyrektywą wrakową", obowiązującą już wcześniej na terenie starej UE.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.