Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 461

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Seaports
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
W artykule zaprezentowano uwarunkowania przekształceń, jakie zachodzą w rejonach masowych współczesnych portów morskich. W odniesieniu do szczegółowo przeanalizowanego portu szczecińskiego celem artykułu było wypracowanie optymalnego rozwiązania dla rozwoju działalności portowej na dotąd niezagospodarowanym obszarze Półwyspu Katowickiego. Chodzi o odpowiedź na pytanie o dalsze kierunki polityki inwestycyjnej dla tego rejonu portu Szczecin i wskazanie na jeden z dwóch wariantów, tj. na budowę nowego głębokowodnego nabrzeża Dąbrowieckiego bądź gruntowną modernizację istniejących nabrzeży Katowickiego i Chorzowskiego, z dostosowaniem ich do nowej głębokości toru wodnego Świnoujście-Szczecin (12,5 m).(abstrakt autora)
Celem artykułu jest zaprezentowanie zmian w usługowej działalności małych portów morskich na wybranych przykładach. Określono przy tym czynniki determinujące zmiany usług portowych oraz działalność inwestycyjną wywierającą wpływ na występujące tendencje. Artykuł bazuje na literaturze przedmiotu oraz na materiałach zgromadzonych w latach 2014-2015. Część informacji uzyskano także metodą sondażu diagnostycznego w formie ankiety oraz wywiadu pogłębionego, które skierowane były do przedstawicieli podmiotów zarządzających małymi portami morskimi. W okresie badawczym następowała zmiana profilu działalności portów. Regresowi uległa działalność rybacka. Wzrosło natomiast znaczenie działalności rekreacyjno-sportowej oraz przeładunkowej. W badanych portach zrealizowano wiele inwestycji infrastrukturalnych. Miały one na celu unowocześnienie portów oraz wychodziły naprzeciw potrzebom użytkowników portowych. Wzrósł zakres świadczonych usług portowych oraz poprawie uległa ich jakość. Należy spodziewać się dalszego wzrostu znaczenia działalności rekreacyjno-sportowej oraz przeładunkowej, a stabilizacji lub nawet ograniczenia działalności rybackiej.(abstrakt autora)
Przedstawiona w niniejszym artykule strategia stanowi dokument kierunkowy, który posłuży jako podstawa opracowania i realizacji przedsięwzięź na terenie morskiego portu w Policach.(fragment tekstu)
Port w Szczecinie znajduje się 67 km od morza. Pokonanie tej drogi zajmuje statkom morskim 4 godziny. Sam fakt położenia portu morskiego w głębi lądu nie przekreśla jego szans na rozwój, czego najlepszym przykładem jest drugi co do wielkości port Europy - Antweria.(fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest przedstawienie w sposób syntetyczny modelu WORKPORT, który dzieli porty morskie na trzy generacje. Taki podział portów morskich na generacje wynika z ich ewolucji, która w szczególności była widoczna w ostatnich dekadach XX wieku. Model ten wyodrębnia poziom rozwoju portów morskich do 1960, po 1960 i po 1980 roku. Wyodrębnienie poszczególnych generacji portów morskich dokonano na podstawie kilku zasadniczych kryteriów, które zostały przedstawione w niniejszym opracowaniu. Z doborem kryteriów można oczywiście polemizować, gdyż zostały one przyjęte w sposób subiektywny na podstawie obserwacji zachowań portów morskich w procesie ewolucyjnym. Zakończeniem artykułu jest próba odpowiedzi, w jakim kierunku może nastąpić dalsza ewolucja portów morskich zlokalizowanych w Unii Europejskiej.
6
Content available remote Środowiskowe aspekty wzrostu dostępności Portu Szczecin drogą morską
100%
Wykazane skutki dalszego pogłębiania mają charakter negatywny dla krajobrazu, środowiska naturalnego i turystyki wodnej. Z pewnością głębokość każdej drogi wodnej powinno się dostosowywać do zadań transportu wodnego. Koszty jej budowy i utrzymania, a także koszty zewnętrzne związane z użytkowaniem środowiska, powinny być racjonalnie uzasadnione potrzebami gospodarczymi. "Niejednokrotnie można się spotkać z żądaniami zmierzającymi do wytwarzania nadmiernych głębokości i szerokości dróg wodnych tylko dlatego, aby można było przepuścić statek o wyjątkowo dużym zanurzeniu, przy czym taki statek może przepłynąć danym szlakiem wodnym tylko raz na kilka lub kilkanaście miesięcy. Takie żądanie jest sprzeczne z podstawowymi założeniami każdej gospodarki narodowej, a szczególnie socjalistycznej, gdyż wytworzona i utrzymywana głębokość nie będzie właściwie wykorzystywana, a przez to staje się nadmierna". Priorytetem zmian dostępności Portu Szczecin powinny zostać objęte działania zmierzające do poprawy jakości jego połączeń z zapleczem obejmujących drogę S3, linie kolejowe CE 59 i E59 oraz Odrzańską Drogę Wodną.(fragment tekstu)
Elewator Ewa to największy elewator na polskim wybrzeżu, z dwudziestometrowym nabrzeżem o głębokości 9,15 m. Położony jest na terenie Zarządu Morskich Portu Szczecin i Świnoujście SA, na bocznicy "DB Port", dawniej "Szczecin Port Drobnica" przy nabrzeżu Zbożowym. Operacje przeładunkowe odbywają się na nabrzeżu Zbożowym i Słowackim. Obiektem zarządza Przedsiębiorstwo Usług Portowych "Elewator Ewa" Spółka z o.o. Jest to jedna z kilku spółek działających na terenie szczecińskiego portu, która powstała w 1991 roku w wyniku transformacji zespołu portowego Szczecin-Świnoujście. Pomysł budowy elewatora narodził się po I wojnie światowej, kiedy szybko rozwijającym się portem - konkurentem Szczecina - stawała się Gdynia. Budowa szczecińskiego elewatora rozpoczęła się pod koniec lat trzydziestych minionego stulecia, lecz została przerwana z przyczyn politycznych. Przed II wojną światową, w elewatorze mieściła się prawdopodobnie niemiecka obrona przeciwlotnicza, o czym świadczyły umocowane na nim karabiny. Z działań wojennych budynek wyszedł prawie nienaruszony, a 15 maja 1946 roku przejęła go polska administracja i został nazwany żeńskim imieniem "Ewa"(fragment tekstu)
8
Content available remote Możliwości obsługi wybranych grup ładunkowych w porcie morskim Police
100%
Port morski w Policach, mimo iż nie należy do grupy polskich portów morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej , pod względem masy obsługiwanych ładunków plasuje się na piątym miejscu wśród pozostałych polskich portów polskich. Port policki funkcjonował niegdyś jako port zakładowy i obsługiwał przede wszystkim ładunki Zakładów Chemicznych "Police" (ZCh "Police"). W związku z tym w strukturze obsługiwanych towarów także obecnie dominują ładunki klasyfikowane w nomenklaturze GUS jako "inne masowe", w tym głównie fosforyty na wejściu (około 50% całości przeładunków) oraz nawozy na wyjściu (około 30% całości przeładunków). W roku 2004 Zarząd ZCh "Police" powołał spółkę zarządzającą gruntami i infrastrukturą zakładowego portu, co w efekcie zdecydowało o powstaniu odrębnego podmiotu - Zarządu Morskiego Portu Police Sp. z o.o.(fragment tekstu)
Zgodnie z rosyjską strategią morską, Morze Bałtyckie jest najważniejszym szlakiem wymiany handlowej Rosji z państwami europejskimi. Modernizacja, rozbudowa i budowa nowych portów Rosji dotyczy głównie Sankt Petersburga i Zatoki Fińskiej. Wzrost możliwości przeładunkowych portów pozwoli na maksymalne zmniejszenie uzależnienia Federacji Rosyjskiej od przewozów tranzytowych. Przeładunki głównych portów rosyjskich w Zatoce Fińskiej stanowią ponad 85% całkowitych obrotów rosyjskich portów bałtyckich. Porty w Ust-Łudze i Primorsku w 2015 roku odnotowały największe obroty. W latach 2008-2015 przeładunki w Ust-Łudze wzrosły ponad 11-krotnie. Sankt Petersburg jest największym portem kontenerowym w regionie Morza Bałtyckiego. Port nie może się dalej rozwijać z uwagi na brak wolnych terenów. Jest to spowodowane bezpośrednim sąsiedztwem miasta Sankt-Petersburg. W końcu 2015 roku do grupy najnowszych portów kontenerowych i ro-ro dołączył port Bronka. Docelowo port ten ma stać się "główną bramą dla kontenerów płynących do Rosji".(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono uwarunkowania i kierunki rozwoju portów morskich, nieposiadających podstawowego znaczenie dla polskiej gospodarki. Struktury te pełnią przede wszystkim rolę ważnych biegunów rozwoju dla ich lokalnego i regionalnego otoczenia. Warto jednak zaprezentować jak kierunki rozwoju tych portów morskich zostały zaprezentowane w najważniejszych dokumentach opracowanych na poziomie centralnym. Dokumenty te stanowią ramy dla finansowania inwestycji w infrastrukturę portową oraz dostępu do portów morskich od strony lądu i morza realizowanych przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej(fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano przegląd wybranych zagadnień związanych z rolą, jaką porty odgrywają w stymulowaniu i wspieraniu regionalnego rozwoju gospodarczego. Porty jako ważne ośrodki działalności gospodarczej, mają znaczny wpływ na jakość życia lokalnego i regionalnego społeczeństwa. Istnieje bliska zależność między portami a regionami. Wiele czynników wpływa na relacje port-region (miasto), takie jak zmiany w strukturze i tempie rozwoju gospodarki oraz globalizacja. Wiele korzyści z działań portów występuje nie w regionach gdzie są one położone, ale w oddalonych miastach i obszarach, natomiast większość kosztów jest skoncentrowanych i ponoszonych lokalnie. Ta negatywna rozbieżność wymaga właściwego zarządzania i działania portów oraz odpowiedniej polityki rozwoju portów jako centrów wzrostu gospodarczego. Władze lokalne powinny aktywnie uczestniczyć w zarządzaniu portami położonymi na ich terenie. W celu zapewnienia tego udziału, mogą być potrzebne zmiany prawa dotyczącego zarządzania portami oraz modyfikacje statutów portów. Dotyczy to szczególnie nowych państw członkowskich Unii Europejskiej takich jak Polska czy Litwa. Ekonomiczny wpływ portów na gospodarkę powinien być monitorowany i analizowany w aspekcie lokalnym i krajowym, w celu zagwarantowania, że podejmowane będą najbardziej efektywne decyzje inwestycyjne i rozwojowe. Rozwój portów wymaga interdyscyplinarnych innowacji. Niektóre metody podniesienia innowacyjności portów zostały omówione.(abstrakt autora)
12
Content available remote Przekształcenia funkcji polskich małych portów morskich
100%
Celem artykułu jest pokazanie, jak zmieniają się obecnie funkcje pełnione przez małe polskie porty morskie. Dokonano tego dwojako: (1) poprzez porównanie ich funkcji przeładunkowych, pasażerskich i rybackich z dużymi polskimi portami; (2) przez analizę przykładu portu w Ustce. Zasięg przestrzenny obejmuje wszystkie polskie małe porty i wybrane przystanie. Zasięg czasowy dotyczy lat 1996-2016. Stwierdzono, że małe porty są w regresie. Tracą one względem dużych portów na znaczeniu w zakresie przeładunku towarów oraz liczby pasażerów. Zmniejszeniu ulega również ich funkcja jako portów dla rybołówstwa. Szansą dla nich może być rozwój funkcji turystycznej, a zwłaszcza przystani jachtowych i marin jachtowych, jednak na razie jest ona w większości z nich słabo rozwinięta.(abstrakt oryginalny)
Spółka Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o. powołana została w 2000 roku przez gminę, która na mocy ustawy o portach i przystaniach morskich mogła zdecydować o powołaniu podmiotu zarządzającego portem. Port Kołobrzeg znajduje się w grupie portów, które w myśl ww. ustawy nie mają podstawowego znaczenia dla gospodarki narodowej. (fragment tekstu)
W artykule dokonano analizy wpływu cech szczególnych produkcji usług portowych na zmiany wielkości przeładunków w skali roku, miesiąca i tygodnia w portach morskich w Szczecinie i Świnoujściu. Zwrócono uwagę na szczególny charakter produkcji usług portowych i portowej działalności gospodarczej. Odniesiono się do specyfiki portowych przedsiębiorstw usługowych. Scharakteryzowano porty morskie w Szczecinie i Świnoujściu, zwłaszcza ich obroty ładunkowe. Dokonano analizy i oceny wahań skali przeładunków portowych w latach 2006-2010.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Efficiency Container Ports in Brazil: A DEA and FDH Approach
80%
Aim: This study aims to evaluate the technical efficiency of 44 Brazilian port terminals that handled containers in 2016. The evaluation will first proceed by identifying the main benchmarks. It will then provide an analysis of variables that may have an effect on technical efficiency as well as the nature of their relationship with the latter - namely: container movement and specialized terminals. Design / Research methods: In this work, we apply the techniques of Data Envelopment Analysis and Free Disposal Hull. Output-oriented models were constructed, using three inputs - berth depth, berth length and number of berths; and three outputs - number of containers handled, medium board measured in container handled per hour of mooring, and medium consignment rate measured in container throughput per ship. Conclusions / findings: The main results show that half of the terminals have an inefficient infrastructure, with a capacity larger than necessary to meet current demand for transportation of containers. In addition, there is a strong relationship between the efficiency and size of a terminal port and between the efficiency and degree of specialization. Moreover, the private use terminal (TUP) of Itacal and the public quay of OCRIM can serve as benchmarks for most of the terminals. Originality / value of the article: Relatively few studies in the literature have tried to measure technical efficiency for developing countries. Moreover, none of the studies found regarding Brazilian ports have shown the scenario after promulgation of the Port Law in 2013, and only a few have used container cargo as their focus. This article is of interest for scientists in the transportation sector, exporters/importers, and Brazilian Government officers interested in observing the effects of public policies aimed at the sector. We also suggest future work concerning the sector's improvements, which can follow from our findings.(original abstract)
"Porty wewnętrzne" jako terminale na zapleczu portów morskich nabierają coraz większego znaczenia. Zainteresowanie nimi spowodowane jest przede wszystkim czynnikami ekonomicznymi, ale istotne są również względy ekologiczne. Wśród wielu beneficjentów terminali, głównym są porty morskie połączone z "portem wewnętrznym" dedykowanym serwisem wahadłowym. Włączenie "suchych portów" w strukturę łańcuchów dostaw przyczynia się do poprawy konkurencyjności portu morskiego (możliwość obsługi większej ilości ładunków, płynna obsługa, niższe koszty, poprawa dostępności), a tym samym może wpływać na konkurencyjność międzynarodowych łańcuchów dostaw.
W pracy wykorzystano zmodyfikowaną metodę analizy strategicznej SWOT/M do oceny zdolności operacyjnych portu w Elblągu, jako głównego portu morsko-rzecznego na Zalewie Wiślanym. Badania prowadzono pod kątem planowanego przekopu Mierzei Wiślanej ukierunkowanego w dużej mierze na podniesienie rangi i potencjału morskiego portu Elbląg oraz stymulowanie jego rozwoju społeczno-gospodarczego. W pierwszej części przedstawiono charakterystykę nawigacyjno-eksploatacyjną portu Elbląg, w drugiej zarysowano podstawowe założenia metodologiczne analizy SWOT i zakres jej modernizacji. Wyniki przeprowadzonych badań zobrazowano za pomocą analitycznych wskaźników i wektorowego wykresu. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Determinanty wdrażania innowacji w portach
80%
Wprowadzenie Wdrażanie innowacji, rozumiane jako implementacja nieistniejących wcześniej w danym przedsiębiorstwie technologii czy metod organizacji pracy, wiąże się z koniecznością rozwiązania szeregu problemów, takich jak: zainicjowanie innowacji, przekonanie do niej kadry menedżerskiej i pracowników, często uzyskanie zgody władz oraz dostępu do źródeł finansowania. W przypadku polskich portów morskich czynnikiem, którego nie można pominąć przy rozważaniach na temat funkcjonowania i rozwoju (w tym innowacyjności) portów, jest wyraźny podział na podmioty zarządzające i eksploatacyjne. W ustawie o portach i przystaniach morskich1 zarządzanie gruntami i infrastrukturą portową powierzono spółkom Skarbu Państwa - zarządom morskich portów. Komercyjne usługi portowe są świadczone przez niezależne podmioty, które nie mają prawa własności wykorzystywanych terenów i elementów infrastruktury, lecz jedynie dzierżawią je od właściciela. Rozwiązanie to, ze względu na rolę portów w gospodarce kraju oraz bezpieczeństwo, stosuje się powszechnie na całym świecie.(fragment tekstu)
Współczesne porty morskie tworzą swoistą przestrzeń społeczno-gospodarczą o wielopłaszczyznowym i wielopodmiotowym charakterze. Z tego też tytułu strategia określona i realizowana przez zarządzające nimi podmioty musi prowadzić do uporządkowania nie tylko własnej organizacji, ale również uporządkowania całej przestrzeni, jaką tworzy port morski. Strategia ta musi być nakierowana na jednoczesny rozwój podmiotu zarządzającego oraz na rozwój portu. Tym samym podmiot zarządzający winien posługiwać się takimi narzędziami zarządzania, które umożliwiają realizowanie powyższego. Podstawowym narzędziem zarządzania, spinającym wszelkie działania, jest zarządzanie strategiczne, a w ramach tegoż - wybrane strategie cząstkowe.(fragment tekstu)
W artykule przeprowadzono analizę funkcji transportowej portów morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej Polski, to jest portów w Gdańsku, Gdyni i zespołu portowego Szczecin-Świnoujście. Funkcja transportowa jest podstawową oraz pierwotną w stosunku do pozostałych funkcją gospodarczą portów morskich. Jej istota jest związana ze zmianą na terenie portu morskiego środka transportu ładunku. Wnioski z analizy zostały przez autorów wykorzystane do oceny konkurencyjności badanych portów. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.