Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Seasonal work
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Podano informacje na temat podejmowania działalności zarobkowej na terenie Niemiec. Przedstawiono uwarunkowania prawne pobytu i działalności zarobkowej obywateli i przedsiębiorstw polskich w RFN oraz możliwości zatrudnienia wg regulacji wyjątkowych dla wydania zezwolenia na pracę nowoprzyjeżdżającym pracownikom cudzoziemskim.
Wypracowanie metod pokonania przejściowych trudności związanych z sezonowym lub chwilowym zachwianiem produkcji zależy od indywidualnych możliwości przedsiębiorstwa oraz kreatywności osób nim zarządzających. Ogólnie należy przyjąć, że każdy pracownik, który przeszedł pomyślnie rozmowę kwalifikacyjną i stał się częścią zespołu jest w dzisiejszych czasach cenną cząstką firmy. Należy zatem dołożyć wszelkich starań, aby czas poświęcony na jego szkolenie, niezależnie od stopnia jego skomplikowania, nie okazał się czasem straconym. Rolą menadżera jest znajdować rozwiązania pozwalające chronić kadrę stanowiącą o pozycji na rynku. Analizowane powyżej studium przypadku wskazuje jednoznacznie na to, że zwolnienia pracowników produkcyjnych, jako kierunek i sposób przetrwania krótkotrwałych trudności, są złym rozwiązaniem. (fragment tekstu)
Sezonowość jest problemem podejmowanym w analizach rynku pracy relatywnie rzadko. Prowadzone badania koncentrują się na długookresowej lub cyklicznej analizie kategorii rynku pracy, pomijając fakt, że odchylenia sezonowe mogą stanowić istotną część krótkookresowej ich zmienności. Pełna analiza rynku pracy wymaga uwzględnienia także zmian o charakterze krótkookresowym. Celem artykułu jest analiza sezonowości ogólnej liczby pracujących w Polsce. W ramach analizy starano się określić wielkość oraz tendencję zmian sezonowości liczby pracujących w Polsce oraz jej rozkład w trakcie roku. Podstawą analizy były dane o liczbie pracujących w Polsce w okresie od stycznia 2010 do grudnia 2017 roku pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego. Sezonowe składniki liczby pracujących wyodrębniono algorytmem Census X-12 ARIMA. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problemy z jakimi spotykają się osoby podejmujące pracę sezonową w Niemczech i jakie konsekwencje wynikają z decyzji podjętych przed wyjazdem. Osoby takie najczęściej biorą pod uwagę bieżące korzyści, tzn. wynagrodzenie otrzymywane co miesiąc, zapominając często o konsekwencjach, wynikających z faktu, iż są cudzoziemcami i stosowane są wobec nich odmienne zasady.
Praca sezonowa jest ważną formą aktywizacji sytuacji na rynku pracy. Jest ona również istotnym sposobem nabycia - w przypadku młodzieży uczącej się - umiejętności praktycznych i doświadczenia zawodowego. Wśród podejmujących takie prace dominuje młodzież - uczniowie i studenci, podczas gdy niewielki udział mają bezrobotni. Dzięki zatrudnieniu sezonowemu następuje zwiększenie elastyczności zatrudnienia i dostosowanie działalności przedsiębiorców do wahań popytu na ich usługi. Tendencja ta jest trwała, co potwierdza fakt, że przedsiębiorcy, którzy korzystali z tej formy pracy, nie zamierzają z niej rezygnować w przyszłości. Cechy zatrudnienia sezonowego są zróżnicowane zależnie od atrakcyjności turystycznej danego regionu. W regionach atrakcyjnych turystycznie, o silnie rozbudowanej bazie wypoczynkowej (np. woj. pomorskie i w mniejszym stopniu woj. podlaskie), zatrudnia się pracowników sezonowych głównie w celu zaspokojenia zwiększonego popytu na usługi. W innych województwach, np. w woj. mazowieckim, zatrudnienie sezonowe jest wykorzystywane głównie do obsadzania stanowisk pracowników w okresie urlopów. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie wniosków i propozycji płynących z własnych badań przedsiębiorstw działających w warunkach sezonowości, a dotyczące wykorzystania leasingu pracowniczego do łagodzenia napięć wywoływanych sezonowością zatrudnienia. Leasing pracowniczy umożliwia zwiększenie elastyczności przedsiębiorstwom i obniżenie kosztów pracy. Ułatwia dopasowanie zatrudnienia do faktycznych potrzeb. Jest skutecznym narzędziem umożliwiającym stosowanie w praktyce koncepcji minimalnego zatrudnienia. Jego stosowanie jest jednak ograniczone Ustawą z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnieniu pracowników tymczasowych.
Article presents a review of the literature associated with the hope of success and the results of the author's research among employees with flexible forms of employment. A specific distribution of results on the scale of hope for success, both for social-and-demographic correlations and the distribution of the variable itself can be justified by characteristics of conditions typical for a given form of employment that are beneficial or non-beneficial for experiencing hope for success. (original abstract)
Celem artykułu jest ukazanie przyczyn migracji zarobkowej Polaków do Niemiec oraz przedstawienie możliwych form zatrudnienia, uregulowanych przez porozumienia międzyrządowe Polski i Niemiec. Analiza dotyczy lat 1990-2003 i traktuje o następujących formach zatrudnienia Polaków w Niemczech: pracownikach sezonowych, pracownikach kontraktowych oraz pracownikach-gościach.
W opracowaniu poruszany jest problem dynamiki zatrudnienia w gospodarce polskiej w ujęciu regionalnym. Celem jest ukazanie tendencji oraz zróżnicowania dynamiki i sezonowości wskaźnika zatrudnienia w województwach. Teza, która jest zweryfikowana w artykule, brzmi: istnieje znacząca dyferencjacja wskaźnika zatrudnienia w zakresie wahań sezonowych w poszczególnych regionach Polski. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano sezonowość stochastyczną i deterministyczną. Przedstawiono również sposoby ich modelowania. Dalej opisano testy statystyczne, za pomocą których możliwa jest identyfikacja efektów sezonowych. Szczegółowo omówiono w nim test HEGY oraz Akdi-Dickey. Końcowa część artykułu ilustruje przydatność opisanych metod na przykładzie indeksu produkcji sprzedanej budowlano-montażowej w Polsce w latach 1995-2009.
W ostatnich latach wiele krajów odnotowało szybki rozwój turystyki, który jest postrzegany, jako swoisty "motor" wzrostu gospodarczego i rozwoju społecznego. Z drugiej strony, mimo, iż turystyka generuje wiele nowych miejsc pracy, wciąż wiele krajów boryka się z problemami związanymi z pozyskaniem i zatrzymaniem wykwalifikowanych kadr. Problem ten potęguje fakt, że wielu absolwentów, nie podejmuje zatrudnienia w turystyce po ukończeniu studiów, wskazując na specyficzny charakter tej pracy, w tym jej sezonowość. Stąd biorąc pod uwagę powyższe, celem niniejszych badań było rozpoznanie postaw studentów specjalności związanych z turystyką i/lub hotelarstwem (T&H), wobec problemu sezonowości zatrudnienia w turystyce oraz zbadanie czy istnieje zależność pomiędzy postrzeganiem sezonowości a aspiracjami studentów wobec zatrudnienia w branży turystycznej po zakończeniu studiów. Badanie przeprowadzono wśród studentów wyższych uczelni zlokalizowanych w północnej Polsce (Region Południowego Bałtyku), która w sposób szczególny doświadcza problemu sezonowości w turystyce. W rezultacie przeprowadzonych badań ankietowych uzyskano 171 poprawnie wypełnionych kwestionariuszy. Rezultaty badań ukazały, że sezonowość zatrudnienia w branży turystycznej jest raczej pozytywnie postrzegana przez badanych. Istnieje także statystycznie istotna zależność pomiędzy percepcją sezonowości a aspiracjami zawodowymi studentów. W szczególności, respondenci, którzy postrzegali zjawisko sezonowości pozytywnie, również chętniej deklarowali swoją intencję zatrudnienia w branży turystycznej po zakończeniu studiów, w przeciwieństwie do badanych, którzy zjawisko to postrzegali negatywnie. Interesującym jest również, iż studenci, którzy pracowali już sezonowo w turystyce, postrzegali problem sezonowości w bardziej pozytywny sposób, co ukazuje istotną rolę doświadczenia pracy w kształtowaniu pozytywnych postaw przyszłych kadr sektora turystycznego wobec pracy w branży. (abstrakt oryginalny)
Zatrudnieni sezonowe jest jedna z form zatrudnienia tymczasowego. Należy ono do odgrywających coraz większą rolę we współczesnym rynku pracy tzw. nietypowych form zatrudnienia.(fragment tekstu)
W pracy przedstawione zostały wyniki badań marketingowych dotyczące kierunków i tendencji wakacyjnej migracji studentów dziennych Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Badanie miało na celu zweryfikowanie hipotezy o atrakcyjności Wielkiej Brytanii i Irlandii jako miejsc pracy sezonowej, najbardziej popularnych wśród studentów. Wyniki badań miały również przynieś studentom informacje dotyczące najefektywniejszego sposobu poszukiwania pracy, średniej stawki za godzinę, jak również kosztów utrzymania w poszczególnych krajach. W ankiecie znalazły się również pytania o ocenę atrakcyjności poszczególnych krajów, pod względem panujących tam zwyczajów, możliwości zwiedzania, a także ocena regionalnej kuchni. Komplet zebranych informacji, uwzględniający wszystkie możliwe aspekty wyjazdu za granicę, miał posłużyć studentom, jako przewodnik, z którego dowiedzą się czego mogą spodziewać się po wyjeździe do danego kraju.
W niniejszej publikacji autorzy zaprezentowali wybrane zagadnienia z zakresu zarządzania jakością w kontekście identyfikacji oczekiwań młodych pracowników, wobec pracy sezonowej i dorywczej. Autorzy zdefiniowali miejsce i rolę pracownika z punktu widzenia filozofii Kompleksowego Zarządzania Jakością. W celu identyfikacji i charakterystyki determinant wykorzystane zostały dwuetapowe badania empiryczne przeprowadzone przez autorów na wybranej próbie badawczej w województwie pomorskim. (abstrakt oryginalny)
Autorka pisze, że po 1 maja 2004 roku obserwujemy wzrost skali mobilności mieszkańców Polski, z wyraźną przewagą wyjazdów do Wielkiej Brytanii. Wpływ na to ma nie tylko otwarcie brytyjskiego rynku pracy, ale również stale zwiększająca się liczba Polaków znających język angielski i otwartość społeczeństwa brytyjskiego na polskich pracowników. Warto jednak podkreślić, że migracje te nie mają charakteru masowego, natomiast są to wyjazdy czysto zarobkowej i czasowej natury.
Seasonal workers are increasingly being used globally to provide a short-term workforce, filling positions in the labour market that are often difficult, dirty and shunned by native born workers. Seasonal schemes are promoted in typically economic terms, offering a triple win where the host society gains from flexible labour; the sending country benefits from remittances and skill transfers; and migrants themselves gain from access to the labour market. However, they have been found to support the uneven economic participation of workers in global production processes and they typically marginalise workers socially. Drawing from examples elsewhere and using Nancy Fraser's three-dimensional perspective of social justice (2005), this article examines the prospect for developing socially just seasonal work programmes. It is logical that most societies seek to promote seasonal worker schemes that allow workers to be treated according to the rules of justice. And yet, research has shown the exploitation of many different types of migrant workers. Following Fraser, the article asks to what extent recognition, redistribution and representation can be achieved through seasonal worker schemes? It identifies key issues for consideration if social justice is to be upheld. (original abstract)
17
Content available remote Krótkoterminowe zatrudnienia cudzoziemców w Polsce. Zmiany zasad i ich ocena
51%
Przedmiot badań: Zmiany legislacyjne wprowadzone na przełomie lat 2006/2007, skutkujące usankcjonowaniem tzw. procedury uproszczonej zatrudniania cudzoziemców, stanowiły przełom w procesie liberalizacji dostępu imigrantów zarobkowych do rynku pracy w Polsce. Możliwości zatrudnienia cudzoziemca na podstawie oświadczenia pracodawcy o zamiarze powierzenia wykonywania mu pracy przypisuje się nierzadko pozytywny wpływ na funkcjonowanie rynku pracy w Polsce polegający na przeniesieniu części krótkoterminowego zatrudnienia imigrantów zarobkowych z szarej strefy do zatrudnienia legalnego. Możliwość wykorzystania tej procedury do zalegalizowania wjazdu cudzoziemców do Polski okazała się być jednak powodem licznych nadużyć. Przedmiotem badań, których wyniki zaprezentowano w niniejszym opracowaniu, są zmiany zasad krótkoterminowego zatrudnienia cudzoziemców w Polsce oraz ich społeczno-gospodarcze konsekwencje. Cel badawczy: Celem niniejszego opracowania było omówienie głównych zmian w zasadach powierzania krótkoterminowego zatrudnienia cudzoziemcom obowiązujących od 2018 r. oraz dokonanie ich oceny. Metoda badawcza: W opracowaniu zaprezentowano wyniki analizy treści aktów prawnych. Dokonano ponadto prezentacji i interpretacji danych agregowanych przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, charakteryzujących skalę popytu na krótkoterminową pracę cudzoziemców. Wyniki: Należy podkreślić, że wprowadzenie nowego typu zezwolenia na pracę cudzoziemca (zezwolenie typu S) oraz korekta tzw. procedury uproszczonej stanowią działania, które mogą wpłynąć pozytywnie na dokładność pomiaru skali omawianego zjawiska, na poziom kontroli nad tym typem zatrudnienia, jak również samą aktywnością cudzoziemców przybywających do Polski w celu świadczenia pracy sezonowej. Istnieje obawa, że brak możliwości stosowania procedury uproszczonej w niektórych sekcjach PKD może przyczynić się jednak do niepożądanego wzrostu skali nielegalnego zatrudnienia cudzoziemców przy pracach sezonowych.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w latach 1996-1998, dotyczące wpływu postępu technicznego i organizacyjnego w przedsiębiorstwach działających w warunkach sezonowości na krzywą sezonowości zapotrzebowania na siłę roboczą. Badanie te prowadzono w przedsiębiorstwach należących do budownictwa, leśnictwa, rolnictwa i przemysłu spożywczego.
Artykuł charakteryzuje nową formę zatrudniania - leasing pracowniczy (outsourcing personalny). Autorzy ukazują korzyści i wady płynące z takiej formy zatrudnienia, zarówno dla pracodawcy jak i dla pracownika. Możemy tu również znaleźć listę najczęściej poszukiwanych pracowników tymczasowych, a także przykładowe wynagrodzenia takich osób.
Kolejne Dossier "Profitu" poświęcono szansom na wykorzystanie pomocy finansowej Unii Europejskiej. Unia chce dać Polsce ponad 16 mld euro. Na największe dotacje mogą liczyć małe i średnie firmy oraz rolnicy. Zaczął się również wyścig po unijne wysokie zarobki. Prace znajdą głównie ludzie wykształceni, a także pracownicy sezonowi.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.